Vláda na poslední chvíli řeší, zda a případně o kolik sníží daně. Podle toho budou vypadat platové tabulky v roce 2021, nicméně pro policisty nebo umělce pravděpodobně zůstanou stejné jako doposud. Valorizaci mají přislíbenou pedagogové a jejich nejbližší kolegové, dále zdravotníci a sociální pracovníci. Prozatím známe aspoň některá průměrná čísla.

V posledních letech bývalo zvykem, že základní hrubé tabulkové platy ve veřejném sektoru každoročně rostly – přinejmenším nominálně, někdy dokonce i reálně (oproti inflaci). Letos však začala krize. Ekonomika klesá, nadále stoupají prakticky jenom ceny a důchody. Vláda sice formálně plánuje, že ulehčí zaměstnancům, aby stouply čisté mzdy a platy. Její čelní představitelé však na poslední chvíli předložili dva různé návrhy, z nichž projít nemusí ani jeden.

Stále čekáme, zda proběhne daňová reforma

Čistou výplatu nyní vypočítáváme docela složitě. Současná vláda proto více než dva roky plánuje, že tento systém zjednoduší: Daň z příjmu máme počítat jako 19 % (bohatí jako 23 %) hrubého platu, aby oproti dnešku zhruba o 1 % stoupla čistá výplata. Vláda tento plán v dobrých časech odkládala, nyní naopak spěchá. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) dokonce v Poslanecké sněmovně předložili různé konkrétní návrhy:

Jak (ne)budou vypadat platové tabulky v roce 2021

Parametry zásadní daňové reformy tedy řešíme dva měsíce předtím, než má nabýt účinnosti. A teprve jakmile bude vyjasněna, vláda projedná platové tabulky pro rok 2021. Nicméně základní plány prozradila ministryně financí Alena Schillerová, když navrhovala nový státní rozpočet. A další informace jsme zjistili na dotčených ministerstvech (školství, zdravotnictví, sociálních věcí).

Platy budou pravděpodobně policistům, hasičům, vojákům, umělcům nebo mimoškolním úředníkům zmrazeny a stoupnou pouze vybraným profesím:

  • pedagogům průměrně o 9 % na 45 450 Kč/měsíc
  • nepedagogickým pracovníkům ve školství průměrně o 4,3 % na 24 100 Kč/měsíc
  • zdravotníkům průměrně o 10 %
  • sociálním pracovníkům podle toho, jak ne/dopadne daňová reforma.

Autor úvodní ilustrační fotografie: Engin Akyurt

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno