Současná vláda plánuje, že přidá vojákům, bezpečnostním sborům a učitelům. Některé opoziční strany však chtějí, aby výrazně stouply taky ostatní platové tarify. Brzy uvidíme, jestli jejich programy uspějí, nebo propadnou v říjnových sněmovních volbách. V roce 2026 každopádně porostou zaručené platy státních zaměstnanců, které se odvíjejí od minimální mzdy.

Vojákům stoupnou tarify a příplatky od července 2025

Všichni chceme mír, ale nedaleko zuří válka. Rusko horečnatě zbrojí, bombarduje Ukrajinu a Českou republiku považuje za nepřátelskou zemi. Evropská unie dlouho zanedbávala svoji obranu. A Spojené státy americké varují, že nám nepomůžou, pokud budeme slabí. Navrhují, abychom obranné výdaje zvýšili ze současných 2 % na 5 % hrubého domácího produktu (HDP).

„V současné složité bezpečnosti situaci potřebujeme stabilizovanou a silnou armádu,” tvrdí ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Navrhuje, aby tarify v ozbrojených silách stouply už od července 2025. Vojín momentálně dostává pouze minimální mzdu a příplatky. Ale jestli ministerský návrh projde, potom každému vojákovi stoupne hrubý měsíční plat minimálně o 8 300 Kč, většině ještě více.

Vyhlídky pro policisty, hasiče a celníky

„Nemůžeme přisypávat vojákům, aniž bychom zároveň vyřešili platy bezpečnostních sborů,” navazuje ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Hovoří o státních policistech, hasičích, celnících, vězeňské službě, zpravodajcích (BIS, ÚZSI) a jejich generálních inspektorech (GIBS). Také tady prý stoupnou platy už od července 2025. Ministr nyní čeká, jakou valorizaci si vyjednají vojáci, a podle toho navrhne srovnatelné přídavky pro bezpečnostní sbory.

Učitelé mají právo na 130 % průměrné mzdy

Současná vláda (ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN) se soustřeďuje na bezpečnost, ale ještě nedávno byl hlavní prioritou vzdělávací systém.

Ve školském zákoně dokonce stojí, že školy mají právo na takový rozpočet, aby učitelům mohly vyplácet v průměru 130 % průměrné celostátní mzdy. Jde o jednoduché počty. Průměrná mzda v příštím roce stoupne nad 50 000 Kč, takže typický kantor získá právo na více než 65 000 Kč hrubého měsíčně.

Praxe ovšem vypadá skromněji. Průměrná mzda vloni stoupla na 46 165 Kč, ale průměrný učitel podle našeho průzkumu vydělával 52 713 Kč hrubého měsíčně, což znamená pouze 114 % celostátního průměru. A mnozí kantoři, kteří mají krátkou praxi nebo nízké osobní ohodnocení, pobírali výrazně podprůměrné platy.

Porostou ostatní platové tabulky o 9,5 %?

Občané spoléhají taky na zdravotníky, sociální pracovníky, úředníky, školní kuchařky, uklízečky a další zaměstnance veřejného sektoru. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) navrhuje, aby platy ve státní sféře reálně stouply o 7 %, což by vzhledem k inflaci znamenalo nominální růst o 9,5 %.

„Požadavek jednoznačně směřujeme do tarifů, protože pohyblivé složky jsou nejisté a v některých případech nejsou rozdělovány podle objektivních kritérií,” napsal nám předseda ČMKOS Josef Středula. Zmiňuje například osobní ohodnocení, které závisí na každém zaměstnavateli.

Stačilo, Piráti a STAN reagují vstřícně

Otázka zní, zda odbory najdou podporu v Poslanecké sněmovně. Zeptejme se tedy politických stran, které podle předvolebních průzkumů pravděpodobně získají zákonodárné mandáty v říjnových parlamentních volbách.

„Reálné mzdy v České republice poklesly nejvýrazněji v rámci celé OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj). Je na čase, aby zase rostly mzdy a taky platy ve veřejném sektoru. Chceme, aby většina požadovaného 7% nárůstu šla do tarifů,” uvedl Roman Roun z hnutí Stačilo.

„Státní zaměstnanci pobírají neadekvátní platy. Vysoce odborné pozice nezaplatíme a nejnižší tarify jsou pod úrovní minimální mzdy. Takže podporujeme jejich navýšení o zhruba 9 až 10 %. Nicméně do budoucna chceme, aby úředníků bylo méně,” říká Václav Vislous za Piráty.

„Rozumíme požadavkům odborů, ale jakékoliv navýšení platů musí být finančně udržitelné. Jsme připraveni jednat a hledat takové řešení, které bude spravedlivé k zaměstnancům a zároveň zodpovědné vůči daňovým poplatníkům,” navazuje Hana Naiclerová ze STAN.

Ostatní relevantní politické strany – ANO, ODS, KDU-ČSL, TOP 09, SPD a Motoristé na dotazy nereagovaly. Neodpovědělo ani Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV), které formálně odpovídá za většinu platových tabulek.

Zaručené platy státních zaměstnanců 2026

České odbory byly nejsilnější v době, kdy na tuzemské politické scéně dominovali sociální demokraté. Současná SocDem však v Poslanecké sněmovně chybí a její preference zůstávají hluboko pod 5% hranicí, kterou potřebuje, aby se do hlavního zákonodárného sboru vrátila.

Současná vládní koalice šetří a nejsilnější opoziční hnutí ANO oslovuje především důchodce. Odbory tedy asi nedosáhnou toho, aby platové tarify v roce 2026 plošně a reálně vzrostly o 7 %.

Ale stoupnou zaručené platy, které počítáme jako 100 až 160 % minimální mzdy. Podle predikce Ministerstva financí vzrostou na 22 500 až 36 000 Kč hrubého měsíčně. Do zaručeného platu započítáváme platový tarif a osobní ohodnocení. Ale případné zákonné příplatky, jako třeba za přesčasy nebo sváteční směny, musí zaměstnavatel přidat ještě navíc.

ZařazeníSoukromý sektorVeřejný sektor
SkupinyTřídyKč/měsícKč/hodinuKč/měsícKč/hodinu
1.1.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠2.22 500135,0022 500135,00
2.3.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠5.22 500135,0027 000162,00
3.6.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠9.22 500135,0031 500189,00
4.10.–⁠⁠⁠⁠⁠⁠16.22 500135,0036 000216,00