Osobní automobil pomáhá rodinám a podnikatelům ke svobodě, ale v rukách trouby nebo blázna může naopak zabíjet. Proto existuje Registr silničních vozidel, abychom znali odpovědné lidi, pokud nějaké fáro nedejbože havaruje. Do oficiální evidence nahlašujeme nový vůz a každou podstatnou změnu: typicky adresu trvalého pobytu po přestěhování. Ale můžeme taky zastoupit dosavadního majitele automobilu, například kvůli převodu práv a povinností. Postačí nám plná moc na přepis vozu, ověření podpisu a vzorový formulář žádosti.

Registr vozidel patří pod Ministerstvo dopravy, ale…

Evidence probíhá v rámci celé Evropské unie, aby zloději nemohli legalizovat kradené stroje. Ale jakožto občané a trvalí obyvatelé České republiky musíme navštívit tuzemské úřady, kde platí naše národní předpisy č. 56/2001 Sb. (zákon o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích) a č. 343/2014 Sb. (vyhláška o registraci vozidel). Centrální evidence spadá pod Ministerstvo dopravy, které zveřejnilo vzorové formuláře pro různé situace:

Musíme na obecní úřad, kde pomůže plná moc na přepis vozu

Ministerstvo dopravy nevyřizuje veškerou agendu samo. Podle zákona (§ 4, § 5, § 8, § 9) mají řadu povinností rovněž obce s rozšířenou působností, které evidují samotná silniční vozidla, jejich vlastníky a provozovatele, ztracené doklady a registrační značky. Samosprávy taky zapisují změnu odpovědných osob, obvykle poté, co podá žádost dosavadní a nový majitel (nebo provozovatel) stroje. Pokud kolegové nemůžou, či nechtějí na obecní úřad dojít, postačí nám plná moc na přepis vozu. Některá města zveřejnila vzory ke stažení v různých formátech:

Potřebujeme úřední legalizaci podpisu, třeba přes Czech POINT

Máme všechny vzorové formuláře, ale ještě chybí jedna klíčová věc. Plná moc na přepis vozu musí být podepsaná majitelem (či provozovatelem) automobilu. Signaturu přitom nechejme úředně ověřit, například na takzvaném Czech POINTU, který najdeme na některých obecních úřadech nebo pobočkách České pošty. S sebou tedy přiveďme majitele (či provozovatele) vozidla, vezměme jeho doklad totožnosti a samotnou plnou moc. Za takzvanou „legalizaci“ zaplatíme řádově desítky korun.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno