Poslední rozloučení zaplatíme sami, nebo necháme náklady na veřejných rozpočtech. Mladé tuzemské rodiny mají ještě kompromisní možnost. Pokud pochovávají nezaopatřené dítě nebo jeho rodiče, od státu dostávají takzvané pohřebné: 5 000 Kč, zatímco celková cena pohřbu většinou bývá několikanásobně vyšší.

Úmrtí blízkého člověka prožívají všichni lidé podobně, přestože někdo hlasitě pláče a jiný mlčí. Ať už jsme věřící, agnostici (skeptici), nebo ateisté, bez ohledu na národnost pociťujeme ztrátu. Následující přechodový rituál, kterým symbolicky ukončujeme pozemskou existenci zemřelé osoby, však záleží na místní kultuře.

V České republice bývá cena pohřbu sdělována diskrétně a někteří pozůstalí dostávají pohřebné: státní příspěvek na důstojné poslední rozloučení.

Potřebujeme profesionální legální firmu

Pokračujme zákonem o pohřebnictví (č. 256/2001 Sb.), podle kterého lidské pozůstatky končí v hrobech a hrobkách, eventuálně zpopelněny v urnových hájích, na rozptylových a vsypových loukách. Legální jsou také neveřejná pohřebiště registrovaných církví a náboženských společností.

Jako pozůstalí potřebujeme profesionály, kteří mají potřebnou koncesovanou živnost – na úpravu, přepravu a uložení lidských pozůstatků, případně na balzamaci a konzervaci, nebo kremaci. Pohřební služby podléhají také zákonu o regulaci reklamy (č. 40/1995 Sb.), takže nesmějí inzerovat adresně (dopisem, letákem), ani ve zdravotnických a sociálních ústavech. Přibližná cena pohřbu bývá naznačována přes jejich webové stránky.

Srovnejme poplatky, od přepravy po uložení

Některé firmy jsou výjimkami a rovnou zveřejňují svůj kompletní ceník, přestože působí v tomto vážném oboru. V následující tabulce srovnáme dílčí poplatky, které účtuje jedno české krajské město. Pohřebné stačí například na pouhé zpopelnění, ale uložení do rakve a hrobu stojí víc.

PoložkaJednotkaCena
Projednání pohřbu, vyřízení záležitostí k převozuzemřelý828
Vak pro zemřeléks537
Přeprava, do 25 km v obou směrech, paušálzemřelý713
Přeprava, za každý km v obou směrechkm28
Pohotovostní výjezd (mimo pracovní dobu)zemřelý667
Chladící zařízení v 1. až 7. den po úmrtíden380
Mrazící zařízení v 8. a každý další den po úmrtíden472
Rubáš látkový s krajkouks293
Úprava zemřelého a uložení do rakvezemřelý1 691
Kosmetické úpravy zemřelého (vlasy, vousy atd.)zemřelý443
Stylizace úmrtního oznámení (parte)ks207
Zhotovení 1 ks úmrtního oznámení - černobíléks4
Úřední urna číslovanáks122
Úřední urna nečíslovanáks104
Obal na úřední urnuks93
Rakev Lilie, bezobřadní barva, ořechks2 875
Rakev Jíva, světláks4 255
Rakev Astra, ořech nebo hnědáks4 370
Rakev celodřevěná, bezobřadní, abnormálně široká, mořenáks2 875
Rakev Ibišek, abnormálně široká a dlouháks2 875
Rakev Anturie, bíláks4 255
Rakev dětská, 40 cm, bezobřadníks460
Rakev dětská, 60 cmks1 610
Rakev dětská, 120 cmks1 840
Rakev Astra, ořech nebo hnědá, abnormálně širokáks4 370
Rakev Astra, hnědá nebo ořech, abnormálně dlouháks4 370
Rakev Astra, ořech nebo hnědá, abnormálně široká a dlouháks4 370
Rakev mimoobřadní, 60 cmks1 035
Vybavení rakve - hygienická vložka, poduška, deka, bokks1 725
Vložkaks17
Velká obřadní síň v krematoriu, včetne výzdoby a katafalkuobřad2 680
Malá obřadní síň v krematoriu, včetně výzdoby a katafalkuobřad1 530
Vystavení zemřeléhozemřelý411
Řízení pohřbuobřad1 175
Reprodukovaná hudba v obřadní síniobřad403
Řečník při obřaduobřad765
Zpopelněnízemřelý2 745
Zpopelnění rakve do 130 cmks2 128
Úprava popelaúkon740
Úprava popela, včetně uložení do urnyks196
Uložení urnyúkon299
Vyjmutí urnyúkon299
Úschova urny, za 1 měsícks0
Úschova urny, za 2. a každý další započatý měsícks58
Vydání urny v krematoriuks196
Mletí popela k rozptyluks721
Rozptyl bez obřaduúkon2 050
Rozptyl s obřademúkon2 170
Rozptyl individuálníúkon2 860
Výkop hrobu, do 110 cmúkon3 494
Výkop hrobu, do 160 cmúkon6 506
Výkop hrobu, nad 160 cmúkon10 255
Odklízení věnců a květin, urovnání a doplnění zeminyúkon680
Další nespecifikované prácehodina370

Poplatky uvádíme vždycky v Kč, včetně DPH (daně z přidané hodnoty).

Na kolik vychází celková cena pohřbu

Pozůstalí platí souhrnný účet, který zahrnuje všechny dílčí poplatky. Celková cena pohřbu nemusí přesáhnout 15 000 Kč, když zvolíme takzvanou ekonomickou verzi (například hromádku smutečních oznámení, půjčenou květinovou výzdobu, pronájem obřadní síně, reprodukovanou hudbu, převoz a zpopelnění tělesných pozůstatků).

Pokud objednáme dražší servis (například kvalitní dřevěnou rakev, kytice, věnce, desítky kopií smutečního parte ve vkusných obálkách, řečníka, hrob, vyřízený úmrtní list a veškerou administrativu), poslední rozloučení stojí řádově nižší desetitisíce Kč.

 • obřad + uložení do hrobu: 15 000 až 50 000 Kč + desítky až stovky Kč/rok/nájemné
 • obřad + kremace: 15 000 až 40 000 Kč
 • kremace bez obřadu: 9 000 až 20 000 Kč

Pohřebné pro mladé rodiny zůstává na 5 000 Kč

Otevřeme ještě zákon o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.). Na takzvané pohřebné máte právo, pokud vypravujete pohřeb zesnulé osobě, která zemřela jako A/ nezaopatřené dítě nebo B/ rodič nezaopatřeného dítěte a měla trvalý pobyt na území České republiky. Poslední podmínku nemusejí splňovat mrtvá novorozeňata. Na každého nebožtíka jde maximálně jedno pohřebné, které dostane první oprávněný žadatel.

Na peníze máte nárok ode dne, kdy byly tělesné pozůstatky uloženy do hrobu nebo zpopelněny. O pohřebné požádejte na Úřadu práce, respektive na jeho nejbližší pobočce, podle místa svého trvalého pobytu. Úspěšný žadatel jednorázově dostane 5 000 Kč. Takže jde pouze o částečnou kompenzaci skutečných nákladů, což ostatně platí o všech dávkách státní sociální podpory.

Nakonec zbývá ještě krajní možnost. Pokud nebožtík nemá žádné (solventní) pozůstalé, následuje skromný sociální pohřeb, který stojí kolem 9 000 Kč. Náklady platí nejdříve místní obec, která posléze požaduje náhradu z pozůstalosti zemřelého, nebo od státu (od Ministerstva pro místní rozvoj). Opuštěné tělesné pozůstatky také mohou být převezeny na některou univerzitu, na výzkumné účely.

Svazy pohřebních ústavů

Další dávky státní sociální podpory

20 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den,
  chtěla bych se touto cestou zeptat, zemřel mi druh, bydleli jsme spolu bezmála 20 let. Kremaci zařídila jeho dcera, která po obdržení faktury ji chce proplatit ode mě.
  Bohužel našetřeno nemám, jsem v invalidním důchodě a částečně si přivydělávám.
  Mám nárok na pohřebné? Děkuji za odpověď, Šachrová V.

  • Vlasto, zákonu o státní sociální podpoře rozumím tak, že nárok na pohřebné vzniká pouze osobě, která vypravila pohřeb a) nezaopatřenému dítěti, nebo b) rodiči nezaopatřeného dítěte, přičemž ono dítě nebo rodič muselo/musel mít trvalý pobyt na území ČR; tato podmínka neplatí, pokud šlo o dítě mrtvě narozené.

 2. Dobrý den. Chci se zeptat, jestli můžu žádat pohřebné zpětně. Je to rok, co jsem pochoval otce. Děkuji za odpověď. Petr

  • Petře, Ministerstvo práce a sociální věcí píše, že nárok na jednorázové dávky státní sociální podpory zaniká „uplynutím 1 roku ode dne, za který dávka náleží“, což je tady den pohřbení.

 3. Dobrý den, je vůbec v dnešní době nárok na nějaké pohřebné? Nevím, zda to ještě existuje, nebo je to zrušeno. Děkuji.

  • Jano, nárok na pohřebné mají jenom některé osoby, podle § 47 zákona o státní sociální podpoře, pročtěte si článek a diskusní fórum.

 4. Dobrý den, maminka nám zemřela při nehodě – srazila ji dodávka na chodníku, byla na místě mrtvá. Máme nárok na pohřebné? Nebo nějakou jinou finanční pomoc, když to bylo takové tragické úmrtí? Děkuji.

 5. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli mám nárok na pohřebné. V pátek 6.11.15 mi zemřel otec. Byl jsem na zaplacení pohřbu sám!

  • Pane Grohu, lituji, ale na (ne)vyplacení pohřebného nemá vliv ani samotná finanční situace osoby, která obřad vypravila. I kdybyste byl třeba úplně na mizině, pokud v tragické události významně nefigurovalo nezaopatřené dítě, nárok podle mého názoru nevzniká.

 6. Mám nárok na 5 tisíc pohřebného? V dubnu 2015 mi zemřel syn – otec nezletilého 13letého chlapce, kterého měl ve výchově. Nyní chlapce vychováváme my – prarodiče. Máme ho soudně. Pohřeb jsem platila já – jeho matka. Děkuji. Marie

  • Dobrý den, paní Pulgrová, myslím si, že máte právo, aby cena pohřbu Vašeho syna byla aspoň částečně proplacená státem. Podmínkou ovšem je, že zesnulý, nebo pozůstalé dítě mělo trvalý pobyt na území ČR. Nárok na pohřebné zanikne 1 rok ode dne pohřbení. Raději zde ještě zkopíruji klíčovou pasáž zákona č. 117/1995 Sb.:

   „HLAVA DEVÁTÁ
   POHŘEBNÉ
   § 47
   Podmínky nároku na pohřebné
   (1) Nárok na pohřebné má osoba, která vypravila pohřeb
   a) dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem, nebo
   b) osobě, která byla ke dni smrti rodičem nezaopatřeného dítěte, jestliže dítě nebo osoba uvedená v písmenu b) měly trvalý pobyt (§ 3) na území České republiky.
   (2) Splňuje-li podmínky nároku na pohřebné více osob, náleží tato dávka jen jednou, a to osobě, která uplatní nárok na dávku jako první. Nárok na pohřebné vzniká dnem pohřbení podle zvláštního právního předpisu48a).
   (3) Podmínka trvalého pobytu a bydliště podle § 3 se nezjišťuje pro nárok na pohřebné, jestliže jde o dítě mrtvě narozené.
   § 48
   Výše a výplata pohřebného
   (1) Výše pohřebného činí 5000 Kč.
   (2) Pohřebné se vyplatí jednorázově.

   48a) Zákon č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.“

 7. Proč není možné pohřbít zesnulého sám? Člověk by někde v lese vykopal hrob, pohřbil ho a udělal kříž z větví. Neplatil by desítky tisíc darebáckým vykořisťovatelským pohřebním službám, které nemravně vydělávají na smrti druhých. I za války bylo jednodušší umřít. Vykopali jámu, hodili na vás hlínu a místo kříže zapíchli pušku a na ní pověsili přilbu. Nebo když jste byl partyzán nebo civilista, tak vás Němci zajali a před smrtí jste si vykopal hrob a pak vás zastřelili. Po válce vás exhumovali na státní náklady a ještě jste byli hrdinové. Takže z toho vyplývá, že dnešní kapitalisticko-zlodějský stát je horším režimem než nacistické Německo a to už je co říct.

  • Daresi, regulace pohřbů není žádným spiknutím, šikanou, ani protěžováním vybraných obchodních společností. Mrtvá těla živočichů, i lidí jsou velmi příznivým prostředím pro množení všelijakých bakterií, a umožňují šíření různých epidemií – v historii například moru, v nedávné minulosti nemoci šílených krav (v Indii), v současnosti leishmaniózy (v Sýrii). Věřím, že 10 000 Kč za důstojný a přitom zcela bezpečný obřad není příliš. Ale jestli odmítáte náš vyspělý a humánní společenský systém, přestěhujte se do Severní Koreje, tam primitivní hromadné hroby stále ještě vznikají.

 8. Dobrý den, před měsícem nám po porodu zemřela dvojčátka a v pohřební službě nám vystavili dvě faktury na každé zvlášť. Vzniká tedy i nárok na pohřebné pro každé miminko zvlášť, nebo zde platí jednorázová částka ve výši 5.000,- Kč? Děkuji za odpověď. Irena

  • Ireno, v zákoně o státní sociální podpoře stojí (§ 47), že „nárok na pohřebné má osoba, která vypravila pohřeb“ například „dítěti, které bylo ke dni smrti nezaopatřeným dítětem“. Je použité jednotné číslo – dítěti a není nijak podrobněji popsáno, zda dochází ke krácení podpory, pokud spolu zemřou dvojčata. Zákonu tedy rozumím tak, že máte nárok na 2 dávky pohřebného, celkem 10 000 Kč. Doporučuji Vám proto, abyste na Úřadu práce podala 2 žádosti, za každé dítě 1 žádost. Rád bych Vám taky popřál hodně sil a do budoucnosti všechno dobré.

 9. Dobrý den, mám čerstvou zkušenost s cenou pohřbu, provedeného 28.1.2017 do země. Pohřební služba účtovala za vykopání hrobu 8 000 Kč, za obřad celkem 35 000 Kč. Ihned jsem zaplatila. O několik dnů později z televizní reportáže zjišťuji, že vykopání hrobu běžně stojí 3 000 Kč (v létě) nebo 4 000 Kč (v zimě). Okamžitě jdu položku reklamovat, aby mi pohřební služba vrátila 4 000 Kč.

  Od kopáčů zjišťuji, že hrob vyhloubili za 5 000 Kč. Jak je tedy možné, že pohřební služba bez jakékoli další práce účtovala o 3 000 Kč více? Vedoucí pracovník argumentuje, že může cenovou nabídku nastavovat libovolně a nic dalšího se mnou nebude řešit. Bohužel zřejmě neexistuje zákonné právo pozůstalých na přiměřené pohřební náklady. Takže pozor, příště může firma naúčtovat třeba 10 000 Kč, nebo rovnou 20 000 Kč.

  • Dobrý den, Zdenko, je mi upřímně líto, ale zákon o státní sociální podpoře (který nastavuje podmínky pro pohřebné) nebere vůbec v potaz, zdali zemřelý člověk byl, nebo nebyl postižený. Nárok na uvedenou dávku máte, pokud nebožtík byl v době smrti nezaopatřeným dítětem (zda platí hranice 26 let věku), nebo rodičem nezaopatřeného dítěte (+ obvykle se vyžaduje trvalý pobyt na území České republiky). Přesto, nebo spíše právě proto Vám však přeju hodně sil a vše dobré.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno