Životní náklady rostou, ale základní sociální dávka zůstává stejná jako vloni. Porodné v roce 2022 vystačí na levný kočárek, postýlku a první plenky. Tuto jednorázovou podporu obdrží od státu pouze maminka nebo otec, jejichž domácnost má poměrně nízký příjem. Vaše individuální práva přepočítá následující kalkulačka, stačí vyplnit několik údajů.

Narozeniny bývají výroční oslavou našeho prvního nádechu. Od svých příbuzných a přátel dostáváme dárky, které vyjadřují sympatii a stvrzují naše vzácné vztahy… A podobný význam má také státní sociální dávka, zvaná porodné: Daňoví poplatníci se solidárně skládají, aby nový občánek obdržel dárek, jakmile spatří světlo světa. Podrobnosti přelouskáme podle zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb., § 44 až § 46).

Sociální dávka pro novorozence stagnuje, ceny rostou

Porodné dostane žena, která přivedla na svět živého potomka. Pokud rodička zemře, potom tuto sociální dávku obdrží otec, eventuálně jiná osoba, která novorozence převzala do trvalé péče. O porodné požádejte na Úřadu práce do jednoho roku. A pozor, tento příspěvek získáte maximálně dvakrát! Přitom nehraje roli, zda dávku obdržíte na svého biologického potomka, nebo na jiné (osvojené) dítě.

 • Na první dítě 13 000 Kč
 • Na druhé dítě 10 000 Kč

V absolutních číslech zůstává porodné stejné jako vloni, ale vzhledem ke stoupajícím cenám reálně klesá. Vystačí na ojetý kočárek, levnou postýlku a několikatýdenní dávku plen. Další náklady musí pokrýt výplata pracujícího rodiče, mateřská a rodičovská, eventuálně další sociální dávky.

Porodné v roce 2022 náleží jenom chudším rodinám

Relativně bohatší maminky a tatínci musejí startovací sociální dávku oželet. Na porodné máte nárok, jenom pokud průměrný čistý měsíční příjem vaší domácnosti v předchozím kalendářním čtvrtletí nepřesáhl 2,7 násobek vašeho životního minima. Spočítejme několik příkladů.

Maximální čistý měsíční příjem, zakládající nárok na podporu

 • otec, matka, novorozenec: do 28 215 Kč
 • otec, matka, dítě do 6 let a novorozenec: do 34 587 Kč
 • otec, matka, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 36 045 Kč
 • 1 rodič a novorozenec: do 17 847 Kč
 • 1 rodič, dítě do 6 let a novorozenec: do 24 219 Kč
 • 1 rodič, dítě od 6 do 15 let a novorozenec: do 25 677 Kč

Například pokud dítě přijde na svět v říjnu, listopadu nebo prosinci 2022, záleží na průměrném čistém měsíčním příjmu v předposledním kvartále stejného roku: v červenci, srpnu a září 2022.

Autorka úvodní fotografie: Lisa Runnels

39 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli máme nárok na porodné, když přítelkyně má trvalé bydlení u rodičů a bydlíme spolu v nájmu, je prvorodička.

 2. Davide, rozhoduje příjem rodiny. Ve Vašem případě je otázkou, zda Úřad práce započte prvorodičku + její rodiče, anebo prvorodičku + Vás. Osobně předpokládám druhou možnost. Ve formuláři Žádosti o porodné stojí: „Uveďte seznam společně posuzovaných osob ke dni narození/převzetí dítěte.“ Přitom pro každou osobu zvlášť vyplňujete, zda má bydliště v ČR, takže společně posuzované osoby (předpokládám) nejsou definované stejnou adresou trvalého bydliště, ale společným hospodařením.

 3. Přijde mi to úplně nesmyslné, to že někdo chce žít lépe a má lépe placenou práci, tak si nezaslouží dostat porodné, protože přesáhl nějaký násobek? Kde to proboha žijeme! Tak buď to dostane každý a ne jen ten, kdo má na měsíc 15 000!!!

 4. Dobrý den, prosím o radu. Budu rodit v březnu dvojčata, jedno dítě již máme. Pro výpočet porodného se do stanoveného životního minima počítají všechny 3 děti? Děkuji za odpověď.

  • Moniko, jak asi sama víte, v současnosti můžete dostat porodné pouze na první a druhé dítě. Zákon o státní sociální podpoře ovšem upřesňuje, že společně posuzovanými osobami při kalkulaci životního minima jsou především nezaopatřené děti a rodiče těchto dětí“. Předpokládám tedy, že Úřad práce započítal Vašeho prvorozeného potomka, i obě dvojčata. (Když tak mě, prosím, podle svojí zkušenosti opravte).

 5. Dobrý den. Dcera čeká v červnu miminko a nyní je na neschopence. Má přítele, ale ten žije v jiném bytē a jiné vesnici. Bude mít nárok na porodné? Neschopenku má 12 000 Kč. Dcera má svůj byteček v našem domē v poschodí. Děkuji za odpověď. E. Betlachová

  • Paní Betlachová, pokud otec dítěte je známý (uvedený v rodném listě) a má příjem nad 8 817 Kč/měsíc, Vaše dcera porodné pravděpodobně nedostane. Primárně přitom nehraje roli, jestli všichni žijí společně v jednom bytě; prostě oba rodiče mají vyživovací povinnost.

 6. No velice mě naštval fakt, že příjem se počítá za předcházející kalendářní čtvrtletí. V našem případě to je leden až březen. Úžasné je to, že lednová výplata je za prosinec, kde jsou státní svátky a nařízená dovolená, takže čistá mzda je o 4 000 Kč vyšší než normálně, dále s lednovou výplatou nám jsou dány odměny za předcházející rok 11 000 Kč, což také zvedne příjem. Tudíž kvůli tomu mi stoupne průměrný plat na 27 000 čistého, ale přitom za celý rok je průměrný plat 23 000 Kč. Vážně férově nastavený výpočet pro porodné (aktuálně druhého dítěte).

  Sám si myslím, že porodné by mělo náležet všem bez ohledu na to, kolik kdo vydělává. Pro každou rodinu je to pořád 13 nebo 10 000 Kč, které mohou investovat do dítěte. Nemůžou být biti lidé, co chodí na přesčasy, aby si vydělali nějakou korunu navíc a pak jim kvůli tomu nedali porodné.

  • To, co vymysleli naši zákonodárci ohledně výplaty porodného, považuji za neuvěřitelný paskvil! Nevidím rozdílu, zda porodné je použito pro méně vydělávající, nebo pro ty, kteří vydělávají více než je 2,7 násobek životního minima. Tyto peníze by měly být požity ve všech případech na počáteční výdaje novorozence a ty jsou asi stejné u všech.

   Jako děda se sám sebe ptám, kam jste to dotáhli, kdy na jednu stranu burcujete za větší porodnost a na druhou stranu podporujete jen ty slabší. Pozastavil se už někdo, jestli nepracující matky a otcové, kteří ale mají rok co rok děti, vlastně na tom vydělávají? Odpověď nežádám, protože argumenty pro tento systém znám a nesouhlasím.

 7. Dobrý den, zajímá mě, jak se porodné počítá. Já jsem na neschopence a přítel má exekuci – jestli se počítá, co opravdu nakonec bere, nebo co teoreticky má, ještě než mu exekutor část příjmu vezme? Děkuji.

  • Terko, procházím související zákony a nikde nevidím „pokyn“, abychom při výpočtu životního minima odečítali případné srážky ze mzdy apod. Naopak, takzvaná nezabavitelná částka má svoje „dno“, tak aby pokud možno uživila dlužníka v insolvenci, včetně vyživovaných osob.

   Zároveň předpokládám, že ani samotné porodné exekuci nepodléhá, stejně jako pohřebné. V občanském soudním řádu totiž stojí (č. 99/1963 Sb., § 317, odstavec 2): „Výkonu rozhodnutí nepodléhají peněžité dávky sociální péče, dávky pomoci v hmotné nouzi, z dávek státní sociální podpory příspěvek na bydlení a jednorázově vyplácené dávky státní sociální podpory a pěstounské péče.“

   (Pokud však úředníci při kalkulaci životního minima započetli jenom peníze, které zbudou po přítelově exekuci, napište, prosím, abyste mě/nás vyvedla z omylu.)

   • Dobrý den, já čekám třetí dítě, ale už na druhé jsem porodné nedostala. Bylo totiž narozeno v roce 2011, kdy ještě platila přísnější pravidla.

  • Michaelo, na pobočce Úřadu práce můžete dostat a vyplnit Doklad o výživném poskytovaném společně posuzovanou osobou, který slouží jako příloha k Dokladu o výši příjmu.

   Obávám se však, že Vaše domácnost nebude hodnocena jako chudší jenom proto, že Váš partner platí výživné na svoje starší dítě. Uvedu příklad: I když má rodič třeba 5 dětí, za které utratí půlku svého příjmu (ať už formou přímých plateb za jídlo, anebo formou výživného), stejně bude pro potřeby sociálních dávek počítaný celý jeho příjem, nejenom polovina. (Doklad o výživném slouží naopak některým příjemcům výživného, aby mohli jasně uvést tuto část svého příjmu.)

  • Dobrý den, prosím o radu. Čekám 3. dítě. Jsem samoživitelka a dcerám jsou 2 a 3 roky. Nemám už ale na miminko žádné věci. Jsem vedena na hmotné nouzi, ale obávám se, že na výbavičku a spoustu dalších věcí, co budou nezbytné pro mimčo, nenašetřím. Porodné asi nedostanu ani při této skutečnosti? Nevíte, na co bych měla nárok? Napadla mě mimořádná pomoc. Příspěvek na kojení a těhotenství mi zamítli, jelikož už od nich pobírám jednu dietní podporu. Děkuji moc za odpověď.

   • Nikolo, bohužel máte pravdu, že porodné na 3. dítě velmi pravděpodobně nedostanete. Dostáváte však přídavek na každé dítě, to znamená celkem 1 000 Kč/měsíc na 2 děti mladší 6 let? O tuto dávku státní sociální podpory se žádá na pobočce Úřadu práce, tedy na stejném místě, kde se vyřizuje pomoc v hmotné nouzi. Rovněž souhlasím, že byste měla dostat mimořádnou okamžitou pomoc: například na výchovu dětí až 34 100 Kč/rok.

    Dále mě napadlo, že byste mohla požadovat výživné po otci dítěte, ale tuto možnost jste nejspíš sama zvažovala. Pomáhají také pobočky Charity – vizte případně adresář ZDE. I některé obce podporovaly děti například platbou mateřské školky, protože díky většímu počtu obyvatel dostávají více peněz z veřejného rozpočtu, takže lze eventuálně požádat místní obecní úřad, radnici či magistrát.

    A v neposlední řadě jsem našel nabídku Nadace Agrofert, který podle svého vyjádření provozuje Fond pro rodiče samoživitele v nouzi. Mezi podmínkami je, abyste byla osamělá (žila v domácnosti jenom se svými dětmi), abyste měla trvalé bydliště v ČR, abyste nebyla kuřačka, abyste měla konkrétní problém, který potřebujete vyřešit (což výbava pro novorozence určitě je). Žádost si stáhnete pod TÍMTO odkazem, stačí vyplnit a poslat na e-mailovou adresu info@nadaceagrofert.cz. Kdybyste tuhle možnost zvolila a oni nereagovali, dejte mi, prosím, vědět.

    • Moc děkuji za odpověď a pomoc. Výživné dostávám na dcery, ale i tak – když člověk všechno zaplatí, sotva vyjde. Přídavek neberu, jelikož jsem se s ex-partnerem nedohodla na papírování. Ale s penězi – přídavky bych řekla, že výsledek vyjde stejně, jelikož mi „výpadek“ doplatí hmotná nouze. Nebo mi tohle aspoň na sociálním odboru řekli. Takže mám zajít na hmotnou nouzi a popsat jim svoji situaci? Bojím se, že mě pošlou někam. Bude to těžký boj, ale děti jsou jediné, co mám.

     • Nikolo, přesně tak, zajděte na sociální odbor, kde normálně řešíte hmotnou nouzi a požádejte o mimořádnou okamžitou pomoc. Normálně tam zřejmě vyřizujete příspěvek na živobytí, který má pokrýt náklady na potraviny + eventuálně doplatek na bydlení. Mimořádná okamžitá pomoc řeší další nutné výdaje, například když se poláme pračka, nebo třeba potřebujete základní prostředky pro malé dítě.

      Úplně chápu, že člověk má obavy, když jde úředníky zase o něco prosit. Ale jednak máte krásnou motivaci ve svých dětech a dále, myslím, pomůže, když se zkusíme vžít do kůže obyčejného zaměstnance na Úřadu práce. Oni totiž většinou neberou žádné velké peníze a bohužel sami někdy pociťují příkoří, takže třeba čekají jenom na zdvořilost, úsměv a poděkování. Zkrátka, nechtějí nás strašit, jsou taky jenom lidi, akorát podhodnocení a unavení – takže z nich nemějte strach :-). Případně zkuste tu Nadaci Agrofert.

      Každopádně mám jasný pocit, že jste šikovný člověk (například z toho, jak se dokážete v sociálních dávkách orientovat a víte, že chybějící přídavek na dítě můžete nahradit pomocí v hmotné nouzi), takže zároveň věřím, že Vás čekají už jenom samé lepší časy! 🙂

 8. Dobrý den. Máme nárok na porodné, když přítelkyně čeká 3. dítě? Ptám se, jelikož jsme na 2. dítě nedostali, protože se narodilo v roce 2011. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, pane Plačku. Bohužel si myslím, že ani Vy nyní na 3. dítě porodné nedostanete. Každý právní předpis nabývá účinnosti v nějaké konkrétní datum, a to pouze směrem do budoucnosti, nikoli do minulosti. Jinak by nyní mohla porodné nárokovat každá nízkopříjmová rodina, která měla dříve 2. dítě a dávku tehdy nedostala. Ale musím uznat, že pravděpodobně smolně doplatíte na chaotické změny v českém sociálním systému :-(.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno