V létě jezdíváme na dovolenou, abychom užívali sluníčka, kochali se přírodou, anebo poznávali historická města. Díky teplému počasí sice obvykle nepotřebujeme příliš mnoho oděvu, takže jsme relativně svobodnější než v zimním mrazu, ale kvůli velkému žáru a suchu přece jenom hrozí smrtelné nebezpečí: požár. Zrovna v týdnu, kdy píšu tyto řádky, v jižní Evropě uhořely nebo se dýmem udusily desítky lidí, další se naštěstí zachránili útěkem do moře. Minulé i aktuální požáry můžeme vidět v následující mapě, kterou provozuje World Resources Institute.

Global Forest Watch a jeho zdroje

Nadnárodní výzkumná organizace World Resources Institute má kanceláře v Americe a Asii. Podle svých představitelů usiluje o udržitelnost pozemského života, ale taky o lidský blahobyt. Velký sponzorský dar dostala například od amerického realitního magnáta Stephena M. Rosse. Organizace provozuje taky internetovou aplikaci Global Forest Watch, neboli globální lesní monitor, který čerpá data z NASA (kosmické agentury Spojených států amerických). Zde můžeme vidět, kde v minulosti vypukly nebo stále ještě zuří požáry.

V základním nastavení však nejdříve dostaneme několik nabídek: Vlevo můžeme vybrat časový horizont (posledních 24, nebo 48, anebo 72 hodin, případně celý předešlý týden), vpravo konkrétní zemi. Pokud chceme „jenom“ mapu, stačí kliknout vpravo dole na ikonku oka, načež oba formuláře zmizí a zůstane pouze plánek, který libovolně posuneme, přiblížíme nebo oddálíme tak, abychom detailně viděli situaci například v Bulharsku, Chorvatsku, Řecku, Itálii, Španělsku, Portugalsku, Británii, Rakousku, na Slovensku nebo jinde. Data se někdy načítají poněkud pomalu (i déle než 3 minuty!), takže mějme trpělivost, přece jenom dostáváme komplexní informace doslova z celého světa.

Požáry v Evropě bohužel nejsou výjimečné

Organizace spojených národů (OSN) upozorňuje, že ohnivé tragédie nepropukají jenom v tropické, subtropickém a mírném podnebném pásu, ale dokonce i za polárním kruhem, což spojuje s globální změnou klimatu. Skeptici takové konstrukce odmítají a tvrdí, že kolem sebe pozorujeme „pouze“ přirozené cyklické změny, při kterých se střídá oteplování s ochlazováním, sucho s deštěm, požáry se záplavami atd. Ale ať už mají živelné katastrofy jakoukoli příčinu, díky moderní technice můžeme sledovat jejich eventuální důsledky v místě, kam pojedeme například na dovolenou nebo služební cestu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno