Češi a Moravané se průměrně dožívají stále vyššího věku, teoreticky tedy můžeme cestovat a sportovat déle, než předchozí generace. Sice také později získáme nárok na penzi, ale existují výjimky. Prostudujme, za jakých podmínek dostaneme předčasný starobní důchod od 1.1. 2019! Podle zákona o důchodovém pojištění (č. 155/1995 Sb.) porovnáme standardní situace a alternativní scénáře, abychom maximálně využili svoje práva.
2 jednoduchá pravidla pro dřívější odchod do penze
Na starobní důchod máme nárok, jenom pokud jsme dostatečně dlouho platili sociální pojištění a dosáhneme určitého věku. Podmínky se ovšem zásadně liší podle stáří, pohlaví a počtu dětí konkrétního člověka. Každý odvedl dostatečně vysoké sociální pojištění, jestliže byl plátcem dohromady aspoň 35 let, ale někomu stačí pouze 15 let. Dnešní generace zasloužilých pracantů odchází do penze obvykle po šedesátce, dřívější odpočinek zasluhují jenom matky mnoha dětí (podrobnosti ZDE).
Předčasný starobní důchod od 1.1. 2019 vznikne:
- nejvýše o 3 roky dříve, pokud by žadatel normálně šel do penze ještě před svými 63. narozeninami
- nejvýše o 5 roků dříve, pokud by žadatel normálně šel do penze v 63 letech (nebo starší) a už dosáhl 60 let
Příklady, kdy (ne)bude předčasná penze přiznána:
- 1. příklad: Muž narozený v roce 1960 půjde do normální penze teprve v 64 letech, přestože už dostatečně dlouho platil pojištění. Ani předčasný starobní důchod od 1.1. 2019 nedostane, musí ještě zhruba rok počkat na svoje šedesátiny.
- 2. příklad: Žena narozená v roce 1960 vychovala 5 dětí. Navíc dlouho platila sociální pojištění, takže by šla do normální penze ještě před šedesátkou (před rokem 2020). Předčasný starobní důchod od 1.1. 2019 může dostat.
Ale pozor! „Starobní důchod (…) se přizná nejdříve ode dne podání žádosti o přiznání tohoto důchodu,“ říká zákon. Takže jestli ve druhém uvedeném příkladu přijdeme na Okresní správu sociálního zabezpečení třeba teprve 1.7. 2019, penzi získáme nejdříve od července.
Výjimky, které také získají předčasný starobní důchod od 1.1. 2019
Dřívější penzi využívají většinou lidé, kteří mají v pokročilém věku zdravotní problémy, anebo dlouhodobě nemohou najít zaměstnání. Obvykle potom dostanou nižší důchod, protože odpracovali méně let. Ve zvláště citlivých případech, například pokud člověk pečoval o postižené dítě, lze požádat Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o výjimku. Ministr potom rozhodne, jestli změkčí „tvrdost zákona“ a chybějící sociální odvody „přikouzlí“.
Některým jedincům ovšem chybí potřebná doba pojištění, protože dobrovolně šli trochu jinou životní cestou než ostatní. Třeba příliš dlouho studovali, místo výdělečné činnosti „jenom“ pečovali o domácnost, byli nezaměstnaní bez nároku na podporu, nebo prostě lelkovali a neřešili svoji budoucnost. Přitom se můžeme přihlásit k dobrovolnému důchodovému pojištění, které ovšem lze bez uvedení důvodu využívat dohromady maximálně 15 let a zpětně smíme doplatit pouze 1 rok.
K TÉMATU:
- Láká vás předčasný starobní důchod od 1.1. 2019? Spočítáme vám, jakého musíte dosáhnout věku!
- Ministerstvo sociálních věcí vydalo kalkulačku pro výpočet starobního důchodu – vizte ZDE.
- Sledujeme taky valorizaci penzí a obecně diskutujeme, zdali je celý systém nastaven spravedlivě.
Dobrý den. Chci se zeptat: Když jsem v předčasným důchodu, můžu si přivydělat a nebo být zaměstnán? Díky za brzkou odpověď. Václavík
Milane, podle mých informací v předčasném důchodu můžete pracovat a vydělávat jako zaměstnanec. Ale pokud nechcete o svoji penzi přijít, až do dosažení důchodového věku smíte vykonávat jenom takovou ekonomickou aktivitu, při které nemusíte odvádět sociální pojištění.
Lze tedy například pracovat na dohodu o provedení práce, nebo na dohodu o pracovní činnosti, ale jenom na omezený časový úvazek, a rovněž výdělkem nesmíte překročit určitou hranici (na DPP do 300 hodin ročně a do 10 000 Kč měsíčně, na DPČ maximálně poloviční úvazek a méně než 2 500 Kč měsíčně) – PODROBNOSTI.
Po dosažení důchodového věku již penze není nijak podmíněna nízkým výdělkem, takže potom smíte pracovat za jakoukoli odměnu.
Dobrý den, jsem OSVČ. Kolik si mohu vydělat, kdybych odešel do předčasného důchodu? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, pane Fikare, v zásadě platí totéž, co v předchozí otázce a odpovědi (vizte výše). Jenomže v případě samostatné výdělečné činnosti byste letos nemohl překročit příjem 71 950 Kč (podrobnosti najdete ve článku o minimálních zálohách OSVČ).