Američané přemýšlejí, jakého kapitána nebo kapitánku chtějí pro nadcházející roky. V průzkumech veřejného mínění těsně vede současná viceprezidentka nad bývalým prezidentem. Ale bookmakeři českých sázkových kanceláří vypisují lichotivější kurzy na Donalda Trumpa než na Kamalu Harrisovou. Vyložíme vám pravidla, podle kterých proběhnou prezidentské volby USA 2024.

Jak funguje americký politický systém

Mezi Atlantským a Tichým oceánem leží federace, která má nejlepší ekonomiku a nejsilnější armádu na světě. Spojené státy americké (USA) částečně oddělují svoji výkonnou, soudní a zákonodárnou moc. Prezident vede vládu, velí armádě a taky jmenuje nové soudce Nejvyššího soudu, poté co jejich předchůdci zemřeli nebo rezignovali. Sám ale přijde o funkci, pokud bude obžalován a usvědčen z trestného činu.

Demokrati vs. Republikáni

Prezident zároveň potřebuje, aby jeho ministry a soudce schválili zákonodárci. Zákony píší kongresmani ve dvoukomorovém Kongresu, který se dělí na Sněmovnu reprezentantů a Senát. Obě komory jsou rovnocenné a obměňované pravidelně po dvou letech. Reprezentanti mají dvouleté funkční období, zatímco senátoři získávají šestiletý mandát. Proto voliči v každém sudém roce mění celou Sněmovnu a zhruba třetinu Senátu.

Komory amerického KongresuSněmovna reprezentantůSenát
Počet členů435100
Funkční období každého člena2 roky6 let
Jak jsou voleni členovéPřímoPřímo
Kolik členů se mění letos43533
Letošní volby 5. 11. 20245. 11. 2024

Kdy budou prezidentské volby v USA

Američané volí své zákonodárce přímo na 2 nebo 6 let. Takže v každém volebním okrsku vyhraje kandidát, který získal většinu platných hlasů. Ale svého prezidenta vybírají nepřímo na 4 roky. Nejdříve hlasují obyčejní občané, teprve potom rozhodnou vybraní volitelé.

Kdy budou prezidentské volby v USA? V úterý 5. listopadu 2024 hlasují všichni aktivní plnoletí občané, kteří nespáchali těžký zločin a nebyli zbaveni svého volebního práva. Jejich hlasy podle americké ústavy nejsou závazné ani rozhodující. Nového prezidenta oficiálně zvolí teprve takzvaní volitelé, které každý členský stát vybírá podle svých kritérií.

Demokrati vs. Republikáni

Přímé prezidentské volby v USA proto proběhnou teprve v úterý 17. prosince 2024. Volitelé nicméně obvykle respektují demokracii a hlasují stejně jako většina občanů v jejich státě.

VolbyNepříméPřímé
Kdo volíVšichni občanéVybraní volitelé
Obecný termínÚterý po 1. listopadovém pondělíÚterý po 2. prosincové středě
Letošní datum5. listopadu 202417. prosince 2024

Vyhraje Donald Trump, nebo Kamala Harrisová?

V americké politice dominují dvě partaje, ostatní subjekty hrají zanedbatelné role. Všichni prezidenti v posledních 150 letech byli buďto republikáni, nebo demokrati, a tato tradice velmi pravděpodobně vydrží také v nejbližší budoucnosti.

Demokratická strana hájí ženské právo na interrupci, přistupuje citlivěji k imigrantům, chce dotovat zdravotní pojištění a státní školy pro chudší občany. Jednoznačně podporuje Ukrajinu v její obraně proti ruské agresi.

K demokratům patří současný americký prezident Joe Biden, ten však kvůli svému vysokému věku ve vrcholné politice končí. Jeho strana pošle do letošních prezidentských voleb současnou viceprezidentku Kamalu Harrisovou, která podporuje pozitivní diskriminaci etnických menšin, ekologické daně či odbory.

Republikánská strana zpochybňuje ženské právo na interrupci, ve školách omezuje sexuální výchovu a zakazuje některé liberální knihy, tvrdě bojuje proti masové imigraci a preferuje volný trh před sociální politikou. Taky brzdí americkou pomoc pro Ukrajinu.

Republikáni znovu chtějí za prezidenta Donalda Trumpa, který prezidentské volby v roce 2016 vyhrál a v roce 2020 prohrál. Letos byl odsouzen za falšování finančních záznamů. Také čelí obžalobě, že zkusil zmanipulovat výsledky minulých voleb.

KandidátiDonald TrumpKamala Harris
PohlavíMužŽena
Věk78 let59 let
EtnicitaNěmecká po prarodičíchJamajska a indická po rodičích
Výška190 cm164 cm
Původní profesePodnikatelAdvokátka
Rodinný životMá 5 dětí se 3 ženami1 manžel a 2 nevlastní děti
Náboženské vyznáníKřesťan bez církveBaptistka
Postoj k masové imigraciSeparovat děti od rodičůPonechat rodiny pohromadě
Postoj ke zbranímPonechat občanům zbraněPřísněji kontrolovat zbraně
Postoj k interrupcímStát může zakázat interrupceStát nesmí zakázat interrupce
Postoj k UkrajiněVyjednávat s PutinemVyzbrojovat Ukrajinu
Možný viceprezidentJ. D. Vance (běloch, 40 let)Tim Walz (běloch, 60 let)

Průzkumy a volební preference

Skalní konzervativci volí Trumpa, zatímco levicoví liberálové podporují Harrisovou, ale o výsledku podzimních voleb rozhodnou středoví voliči. V průzkumech veřejného mínění zatím vede demokratická kandidátka nad svým republikánským vyzyvatelem, jak ukazují FiveThirtyEight.com, TheHill.com a RealClearPolling.com. Rozdíly ve volebních preferencích jsou však malé, Harrisová poráží Trumpa o 0,2 až 1,7 procentního bodu.

Kurzy na prezidentské volby USA 2024

Taky české sázkové kanceláře a jejich zákazníci tipují, kdo v příštích letech povede nejmocnější světovou demokracii. Čím nižší kurz připisují danému kandidátovi nebo kandidátce, tím větší odhadují jejich šance na vítězství. Momentálně favorizují Donalda Trumpa, přestože v živé televizní debatě uspěla spíše Kamala Harrisová.

Kurzy na vítězstvíKamala HarrisDonald Trump
Betano2,351,65
Fortuna2,251,65
Chance2,231,67
Tipsport2,231,67
Demokrati vs. Republikáni

Televizní debata Trump vs. Harris online

Oba kandidáti spolu poprvé a zřejmě naposledy diskutovali 10. září 2024 na kanále ABC News. Trump mnohokrát chyboval, když omylem nebo vědomě lhal. Mylně kupříkladu tvrdil, že jako prezident zcela uchránil svoji zemi před inflací, Amerika pomáhá Ukrajině více než Evropa a do USA proudí miliony nebezpečných lidí z věznic a psychiatrických léčeben.

Oproti tomu Kamala Harris zalhala jenom jednou. Uvedla, že když její oponent opouštěl Bílý dům, v USA byla nejvyšší nezaměstnanost od velké hospodářské krize, což není pravda. Harrisová přijala také jiné pozvánky do podobných duelů, ale Trump další společné debaty odmítá.

Průběžné a definitivní výsledky live online

ve středu 6. listopadu pravděpodobně budeme vědět, kdo se stane staronovým americkým prezidentem nebo novou prezidentkou. Přitom může zvítězit kandidát, kterého podpoří menšina celého amerického národa, pokud získá hlasy od většiny finálních volitelů. Donald Trump se takhle stal prezidentem v roce 2016, přestože tehdy v celonárodních volbách zvítězila Hillary Clintonová.

Jak je takový paradox možný? Majorita amerických států fakticky uplatňuje většinový volební systém, takže vítěz dostává 100 % vnitrostátních hlasů, přestože jeho skutečné vítězství nebývá takhle výrazné. Proto miliony platných hlasovacích lístků propadnou, nebo spíše připadnou protikandidátovi. Novému prezidentovi stačí, když v těsné většině USA o fous vyhraje, přestože třeba ve zbylých lokalitách drtivě prohraje.

Demokrati vs. Republikáni

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno