Ceny tuzemských nemovitostí a nájmů jsou tak vysoké, že stát musí nízkopříjmovým občanům vyplácet speciální sociální dávky, aby zabránil masovému bezdomovectví. Podle konzervativních kritiků tohoto systému bychom však měli šetřit, aby klesly veřejné výdaje. Ministerstvo sociálních věcí proto zvažuje, že svoji dosavadní politiku přinejmenším zjednoduší – možná sloučí související dávky, a zůstane jeden přídavek na bydlení.

Dneska stát vyplácí příspěvek a doplatek

Česká národní banka, podobně jako některé renomované privátní instituce konstatovala, že současné tržní ceny tuzemských bytů jsou nadhodnoceny. Rezidenční nemovitosti a nájmy tedy teoreticky někdy v budoucnu zlevní, jenomže lidé potřebují nějaký domov hned teď. Stát proto relativně chudým občanům vyplácí dvě zdánlivě stejné sociální dávky:

Nově má vzniknou slučující přídavek na bydlení

Podle statistiky Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) jsou obě zmíněné dávky poměrně okrajovými položkami státního rozpočtu, a navíc klesají. Letos přijdou dohromady na zhruba 9 miliard Kč (což znamená meziroční úsporu zhruba o 10 %), takže tvoří necelých 0,6 % státních výdajů. Přitom jsou zásadním příjmem pro nejchudší rodiny, včetně mnoha dětí, které by jinak neměly, kde bydlet. Příspěvek pomáhá zhruba 130 tisícům, doplatek 31 tisícům domácností.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ovšem požaduje „revizi sociálních dávek“, a ministryně sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) skutečně nějakou reformu připravuje. Podle nepotvrzených informací mají být obě současné dávky od roku 2021 sloučeny, načež vznikne přídavek na bydlení, na který údajně nebudou mít nárok například klienti běžných komerčních ubytoven. „MPSV v současné době připravuje úpravu dávek na bydlení a má připraveno několik variant. Podrobněji se k dávkám vyjádříme, až bude hotový finální materiál,“ napsal nám Vladimír Dostálek z tiskového oddělení MPSV.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno