Probudí vás cvrlikání ptáčků a rozverné sluneční paprsky, které dokonale sluší jasnému nebi. Pomalu uchopíte pomerančový džus a vyjdete na balkón, abyste letmým pohledem zkontrolovali, že máte čistou pískovou pláž jenom pro sebe… Takhle nějak vypadá dovolená. Když pozoruji svoji partnerku, jak musí neustále krmit, přebalovat, bavit, utěšovat, koupat, krmit, přebalovat, bavit… naše dítě, musím důrazně upozornit, že mateřská dovolená ani rodičovská dovolená ve skutečnosti neexistuje. Oproti nekonečnému kojení a pečování je prázdninami moje placená práce!

Pojmy rodičovská dovolená a mateřská dovolená mohou člověka trochu mást. Ostatně zákoník práce uznává, že výchova novorozence je vlastně pěkná dřina a teprve později zasluhujete normální placené volno. Takže navrhuji, abychom obě zavádějící sousloví zrušili. Naopak formálně i obsahově správné jsou termíny peněžitá pomoc v mateřství a rodičovský příspěvek, podle zákona o nemocenském pojištění (187/2006 Sb.) a zákona o státní sociální podpoře (117/1995 Sb.). Jmenované dávky samozřejmě zůstávají zachovány také v roce 2017, protože naše společnost chápe těžkosti mladých rodin a význam solidarity.

Mateřská dovolená 2017 = peněžitá pomoc v mateřství

Hnedka zkraje nastávají komplikace. Zatímco placená rodičovská dovolená patří všem mladým rodinám, takzvanou peněžitou pomoc v mateřství dostanete, jenom pokud jste dostatečně dlouho odváděli nemocenské pojištění. Nedávno propuštěná zaměstnankyně zůstává v ochranné lhůtě stejně dlouhý čas, jaký strávila ve svém posledním zaměstnání, maximálně však 180 kalendářních dnů. Placená mateřská dovolená může začít otci nebo matce, která:

 • A/ V den nástupu na mateřskou je zaměstnankyní (nebo v ochranné lhůtě), a jako taková odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let.
 • B/ V den nástupu na mateřskou je osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ), která odváděla nemocenské pojištění aspoň 270 dnů během předchozích 2 let a zároveň aspoň 180 kalendářních dnů v posledním roce.

Žádost o peněžitou pomoc v mateřství většinou vypisuje ošetřující lékař. Gynekologa samozřejmě nemá smysl navštěvovat kvůli převzetí již narozeného dítěte do péče; v takovém případě stáhnete a vyplníte formulář ZDE, i bez pomoci doktora. Zaměstnanec potom předá dokument zaměstnavateli, osoba samostatně výdělečně činná rovnou okresní správě sociálního zabezpečení. Mateřská dovolená začne podle vaší volby, mezi počátky 8. a 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Trvá maximálně 196 dnů při porodu jedno dítěte, 259 dnů při narození vícerčat. Svoje práva vůči zaměstnavateli najdete ZDE, podle zákoníku práce.

„Mateřská dovolená“ 2017 podle hrubého výdělku rodiče a výše peněžité pomoci

 • Hrubý měsíční výdělek do 27 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí 70 % dřívějších příjmů
 • Hrubý měsíční výdělek 44 400 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí 58 % předešlých příjmů
 • Hrubý měsíční výdělek 100 000 Kč → peněžitá pomoc v mateřství činí 34 % dřívějších příjmů

Rodičovská dovolená 2017 = rodičovský příspěvek

Dávku státní sociální podpory dostane otec nebo matka, když „po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině.“ Zatímco placená mateřská dovolená některé domácnosti mine, pro rodičovský příspěvek žádné zvláštní podmínky splňovat nemusíte. Svoje práva vůči zaměstnavateli najdete ZDE, podle zákoníku práce. Žádost o finanční příspěvek vyplňte a odevzdejte na krajské pobočce Úřadu práce – a rodičovská dovolená může začít. Peníze chodí vždycky jenom na nejmenšího člena domácnosti, i když se v krátkém čase narodí třeba paterčata. Shrňme nejdůležitější čísla.

 • Celodenní rodičovská péče = zdravé dítě do 2 let věku může zůstávat ve školce, jeslích a podobných zařízeních nejdéle 46 hodin za kalendářní měsíc; od 2 let můžete potomka nechat jiné zletilé osobě, zatímco pracujete nebo studujete, což neplatí pouze pro studium během služebního poměru v ozbrojených silách
 • 4. rok věku dítěte = nejpozdější doba, kdy může být rodičovský příspěvek dočerpán
 • 220 000 Kč = maximální rodičovský příspěvek na jednoho potomka

Nejchudší domácnosti mají měsíční příspěvek a dobu podpory pevně stanovené. Ale většina příjemců sama určuje, jestli chtějí vyčerpat peníze pomaleji, anebo rychleji a jak dlouho rodičovská dovolená potrvá. Nejvyšší možnou měsíční dávku spočítáme podle denního vyměřovacího základu toho rodiče, který dlouhodobě více vydělává. Vzhledem ke zvýhodněnému postavení mužů na trhu práce bývá častěji nahlašovaný hrubý výdělek otce. Popišme hraniční situace.

„Rodičovská dovolená“ 2017 podle hrubého výdělku a měsíčního příspěvku

 • Žádný rodič neplatil nemocenské pojištění → 7  600 Kč do 9. měsíce věku dítěte a pak 3 800 Kč
 • Plat rodiče do 10 857 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 7 600 Kč (na 29 měsíců)
 • Plat rodiče 10 858 až 16 427 Kč → rodičovský příspěvek může dosáhnout 70 % platu
 • Plat rodiče od 16 428 Kč → rodičovský příspěvek 5 116 Kč (na 43 měsíců) až 11 500 Kč (na 19 měsíců)

TIP: Zajímá vás ochranná lhůta, možnosti výpovědi, přeřazení na jinou práci a obecně vaše práva vůči zaměstnavateli? Podrobnosti najdete ZDE pro mateřskou a ZDE pro rodičovskou.

58 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, aktuálně žiju v Anglii (3,5 roku), narodila se mi tu dcerka, má momentálně 4 měsíce. Na konci roku mám v plánu návrat do České republiky, už na stálo. Mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství v České republice, pokud o ni budu zadat, až když dceři bude půl roku? Popřípadě na co mám nárok? Děkuji.

  • Lucie, budu zase citovat z letáku Úřadu práce a České správy sociálního zabezpečení: „O dávku peněžité pomoci v mateřství lze žádat zpětně až 3 roky.“ Ale jak říká zákon o nemocenském pojištění: Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství.“ (§ 32, odst. 2) V případě OSVČ je taky vyžadováno, aby si platila nemocenské pojištění aspoň 180 dnů v předchozím roce.

   Jakmile skončí peněžitá pomoc v mateřství, obvykle přichází na řadu rodičovský příspěvek. Pokud jste například nesplňovala potřebnou dobu nemocenského pojištění, měla byste rodičovský příspěvek dostávat ode dne narození dítěte. A zase cituji ÚP a ČSSZ: „O dávku můžete žádat až tři měsíce zpětně od data, kdy Vám na ni vznikl nárok.“

   Hlavní otázkou tedy nyní je, zdali máte splněnou podmínku dodatečně dlouhé doby nemocenského pojištění; pokud třeba nikoli, obával bych se, abyste nepřišla o obě jmenované dávky – pojistnou (mateřskou), i sociální (rodičovskou). Potom by připadal v úvahu například mnohem nižší přídavek na dítě, kde je podmínkou nízký příjem domácnosti. Jak totiž píšete, od porodu už uplynuly více než 3 měsíce.

 2. Dobrý den, jsem na rizikovém těhotenství a smlouvu mám na dobu určitou do konce listopadu, ale bohužel zaměstnavatel mi ji neprodlouží. Prý se mám hlásit na úřadu práce? A ještě bych se chtěla zeptat: Loni jsem pracovala v jiné firmě, ale tam jsem skončila k 31.5.2015; byla jsem tam dva roky a pak jsem nastoupila do jiné firmy 1.6.2015 – jestli se mi to sčítá na těch 180 dní odpracovaných? A jestli tudíž mam nárok na mateřskou? Děkuji. Iva

  • Dobrý den, Ivo, lituji Vaší situace, ale to je bohužel riziko pracovních smluv na dobu určitou, že jakmile skončí, nemusejí být prodlouženy a pokud nemáte zrovna jiné místo, jdete se evidovat na Úřad práce. Naštěstí…

   Do doby nemocenského pojištění se Vám počítají všechna zaměstnání, která jste během posledních 2 let před eventuálním začátkem mateřské měla. Po konci aktuální pracovní smlouvy navíc budete v ochranné lhůtě, během které můžete ještě začít pobírat peněžitý příspěvek v mateřství (tedy pokud ochranná lhůta nevyprší příliš brzy; trvá stejnou dobu, jakou jste strávila ve svém posledním zaměstnání, maximálně však 180 dnů).

 3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda mám, či nemám nárok na mateřskou. Bohužel mi byla zamítnuta, ale přesto se zeptám. Pracovala jsem v kuse 5 let s tím, že za mě zaměstnavatel vždy platil zdravotní a sociální pojištění. V době, kdy jsem otěhotněla, jsem změnila zaměstnavatele a u něj jsem byla po dobu 3 měsíců; bohužel mě po zkušebce – tedy ve třetím měsíci těhotenství – vyhodil. Nicméně jsem nepochopila, proč nemám nárok na mateřskou, když jsem nepřetržitě až do té doby pracovala. Děkuji za odpověď. Táňa

  • Taťáno, pokud bylo vše, jak popisujete, taky nechápu, proč Vám peněžitou pomoc v mateřství zamítli. Po „vyhazovu“ ve 3. měsíci těhotenství byste měla být ještě 180 dnů v ochranné lhůtě a mezitím stihnout nástup na mateřskou (8 týdnů před očekávaným dnem porodu, přičemž ochranná lhůta skončí nejdříve na začátku 9. měsíce těhotenství). Vysvětlila Vám správa sociální zabezpečení, proč žádost zamítla? Zkusil bych odvolání, eventuálně bych napsal veřejné ochránkyni práv na e-mail podatelna@ochrance.cz.

 4. Dobrý večer, moje přítelkyně je Slovenka a čekáme spolu dítě. Nejsme manželé, ale bydlíme spolu v ČR. Ona má pouze přechodné bydliště a má, co jsem počítal, odpracováno kolem 238 dní/plátce zdravotního pojištění. Může zde žádat o mateřskou dovolenou a potom i rodičovský příspěvek? Předem děkuji za odpověď.

  • Marku, bohužel si myslím, že Vaše přítelkyně zatím nesplňuje dostatečnou dobu zdravotního pojištění pro „mateřskou“. Vycházím přitom ze zákona č. 187/2006 Sb., kde čtu: „Podmínkou nároku na peněžitou pomoc v mateřství je účast pojištěnce na pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na peněžitou pomoc v mateřství“.

   Žádost o rodičovský příspěvek vidím nadějně, protože v rámci Evropské unie existuje právo na sociální zabezpečení, i když zrovna pobýváte v jiném než „svém“ členském státě. Dále budu citovat web Ministerstva zahraničních věcí ČR:

   „Občanům EU, kteří nesplňují podmínku §3 (podmínka trvalého pobytu) zákona o státní sociální podpoře a jsou výdělečně činní v ČR, popř. pobírají hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání z českého systému, vyplácí rodinné dávky ČR. Žádost se podává na místně příslušném úřadě státní sociální podpory. Žádosti jsou k dispozici na každém úřadě a rovněž na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí ČR. K žádosti se doloží pracovní vztah (pracovní smlouvu, popř. doklad o výkonu samostatné výdělečné činnosti, doklad o pobírání hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání).“

 5. Dobrý den, mám trochu složitější situaci/dotaz. Jsem na rodičovské dovolené, žiji na Slovensku, kde mám trvalý pobyt, ale pracovní smlouvu mám v ČR.

  Mateřská mi byla vyplácena z ČR, rodičovský příspěvek je závislý na pobytu, takže ten je mi hrazen ze Slovenska. Existuje ovšem možnost, že mi česká strana dorovná částku rodičovského příspěvku, na který bych měla nárok v ČR. O tu budu v nejbližší době žádat. Chtěla bych si zažádat o dvouletou variantu a mít tudíž 11 500 Kč měsíčně, což mi vychází podle všeho.

  Zaměstnavateli bych nahlásila návrat z rodičovské dovolené po třech letech. Chtěli bychom druhé dítě a mě by zajímalo, jestli bych měla nárok na tu samou mateřskou, jakou jsem měla nyní, pokud bych stihla otěhotnět do těch tří let. Nebo jestli je „nutné“ otěhotnět do těch dvou let, kdy beru ten rodičovský příspěvek. Děkuji moc za odpověď.

  • Nikolo, peněžitá pomoc v mateřství je vyplácená na základě předchozího nemocenského pojištění, kterého se formálně účastníte, i když máte vybraný rodičovský příspěvek a zůstáváte ještě na rodičovské dovolené. Podle mého názoru byste tedy měla dostat „mateřskou“, pokud začne do konce předcházející „rodičovské“ – ve Vašem případě tedy do 3 let věku prvního dítěte. To potvrzuje Česká televize, která píše:

   „Spadá-li nástup na druhou mateřskou dovolenou do doby, kdy je žena na rodičovské dovolené s prvním dítětem, peněžitá pomoc v mateřství se vypočítává stejně jako u prvního dítěte – tedy z příjmů z doby, kdy žena ještě pracovala.“

   Problémem by nastal, kdyby Váš pracovní poměr mezitím skončil – třeba kvůli krachu zaměstnavatele, nebo protože by vypršela pracovní smlouva na dobu určitou. Potom byste totiž „vypadla“ z nemocenského pojištění, tedy pokud byste se nestala samoplátkyní (odváděla byste České správě sociálního zabezpečení nemocenské pojištění sama).

 6. Dobrý den, plánujeme dítě. Jsem doma a pečuji o osobu blízkou. Mám vůbec na něco nárok? Tatínek má druhý stupeň a už dvě děti (15 a 18 let). Děkuji.

 7. Dobrý den, je pravda, že PPM si můžu rozdělit na 2, 3 nebo 4 roky? Kdy mám ČSSZ informovat, po jakou dobu chci PPM pobírat? Před, nebo po narození dítěte? Předem děkuji za odpověď,

  • Eliško, v případě PPM (peněžité pomoci v mateřství – „mateřské“) máte jenom velmi omezenou možnost volby. Mateřskou můžete zahájit mezi začátkem 8. a 6. týdne před předpokládaným termínem porodu.

   Asi máte na mysli rodičovský příspěvek („rodičovskou“), kde většinou lze volit dobu trvání. Záleží na tom, zda jste si Vy nebo partner platili nemocenské pojištění, a určitou roli hrají také příjmy (čím více, tím větší svoboda). Doposud je minimem 19 měsíců a maximem 4 roky od narození dítěte. O rodičovský příspěvek můžete požádat i po porodu, ale neodkládal bych tuhle záležitost zbytečně dlouho.

 8. Dobrý den, jsem Slovenka a žiju v Čechách. Jsem na rodičovské. Chtěla bych se zeptat, jak dlouho musím čekat na papír o potvrzení, že nic nepobírám na Slovensku. Již od září mi nechodí rodičovský příspěvek, čekají pořád na papír, než ho pošlou. Děkuji.

  • Alexandro, české Ministerstvo práce a sociálních věcí píše: „Lhůta pro vyřízení žádosti o informace je 15 dnů ode dne přijetí žádostí nebo od doplnění žádosti.“ Nikde jsem nenašel, jakou lhůtu slibuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, takže jsem napsal dotaz na tamní tiskový odbor a jakmile odpoví, celé vyjádření sem doplním.

   Aktualizace 21.11.:

   Alexandro, je mi moc líto, ale slovenská strana nereaguje dokonce ani na novinářské dotazy. Doporučuji tedy sepsat čestné prohlášení, že ze Slovenska nic nedostáváte a trpělivě vysvětlit českých úředníkům situaci. Měli by pochopit, že nelze čekat na vyjádření zahraniční instituce, která prostě nefunguje dobře. 🙁

 9. Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené s 16 měsíčním dítětem, RD mi končí k 06/2017 (dvouletá varianta); nyní jsem znovu těhotná a termín porodu vychází na 07/2017; smlouvu mám na dobu neurčitou. Jenže nyní si na stejném pracovním místě přivydělávám na částečný úvazek (v dodatku je stanoveno, že smlouva na tento malý úvazek platí nejdéle do 08/2017 a pak vstupuje v platnost původní smlouva s původním úvazkem za původních podmínek); no a já nyní váhám – z čeho se mi bude vypočítávat mateřská? Z toho pidiúvazku (a tedy pidiplatu) a nebo z mého normálního platu na plný pracovní poměr? Předem moc děkuji za odpověď. Mar.

  • Mar, peněžitou pomoc v mateřství byste měla příští rok dostávat stejnou jako s prvním dítětem. Jenom pokud byste teď měla vyšší výdělky než dříve, mateřskou by Vám spočítali podle současných vyšších výdělků, snížení však do určité doby (kterou splňujete) nehrozí. V zákoně o nemocenském pojištění, v § 19 odst. 3, totiž stojí:

   „U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.“

 10. Dobrý den. Mám pár otázek ohledně pobírání peněžité pomoci v mateřství a rodičovského příspěvku. Nástup do práce mám už od 1.1.2010, který stále trvá. 7.12.2012 se nám narodil syn, byla jsem s ním doma 3 roky a do práce jsem nastoupila 7.12.2015. Teď jsem znovu otěhotněla a nevím, jestli budu mít nárok jak na peněžitou pomoc v mateřství, tak na rodičovský příspěvek. Termín porodu mám až 28.4.2017, ale v práci to už nemůžu vydržet, jelikož mám zdravotní problémy. Ale jsem stále zaměstnaná.
  Děkuji za odpověď.

  • Eliško, na obě dávky pravděpodobně nárok máte. Pro peněžitou pomoc v mateřství splňujete podmínku, abyste měla aspoň za 270 dnů během posledních 2 let zaplacené nemocenské pojištění. A rodičovský příspěvek dostanete jakožto občanka České republiky (i kdybyste třeba nikdy nepracovala). Na mateřskou je ale vzhledem k předpokládanému termínu porodu ještě brzy, takže kdybyste v zaměstnání opravdu už nemohla být, přibližně do konce února připadá v úvahu jenom normální nemocenská (pokud nechcete dávat výpověď).

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno