Deník The Financial Times referuje, že rekordně poklesla důvěra Rusů ve Vladimíra Putina:

  • má podporu jen 33 % Rusů, nejméně za posledních třináct let
  • po anexi Krymu měl 63 %, takže opravdu strmý pád, ještě loni v době prezidentské kampaně 57 %
  • tato čísla jsou od státem vlastněné výzkumné agentury. Na státu nezávislá Levada Center uvádí, že poprvé v celých dějinách jeho vládnutí chce většina Rusů jeho odchod (53 %)

Starý Rus

Důvody jsou především ekonomické. Disponibilní příjem Rusů klesá čtyři roky po sobě. Prachy z nerostných surovin nedokáží pokrýt bídné fungování státu postaveného na korupci, masový únik mozků i peněz ze země, takže Putin musí utahovat opratě: zvýšení odchodu do důchodu, zvýšení DPH z 18 % na 20 %.

I v Rusku platí, že šidit lidi můžete jen nějakou dobu: předhodíte jim kořist v podobě anektovaného Krymu, uděláte ramena na Ukrajině, vydrží to ledva tři roky. It´s the economy, stupid. Krutý bonmot praví, že pro Rusy je politika prostor mezi televizí a ledničkou. I když to v televizi září a jásá, prázdnou ledničku neošidíš.

A je potřeba dodat podstatný kontext. Putin a jeho státostrana ovládá všechna masová média a valí z nich na lidi permanentní vládní propagandu. Politická opozice je zlikvidovaná, nezřídka i fyzicky – existuje jen „jakoby opozice“, podobně jako komunisti u nás povolili pár dalších poslušných stran. Putin nemá vyzývatele, oponenta a alternativu, protože nic z toho nepovolil: přesto si Rusové přejí jeho odchod.

Redakční poznámka: Jiří Hlavenka svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Jiřího Hlavenky: