Stavba, ceny stavebních materiálů a nemovitostí

Inflace a covid-19 se odrážejí všude a nejinak tomu je ve stavebnictví. Rostoucí ceny a nedostatek stavebních materiálů se začínají promítat do cen bytů v České republice. Developeři a stavební firmy mají problém zejména s nedostatkem dřeva, plastů, kovů a izolačních materiálů. Jedním z hlavních faktorů, který přispěl ke „krizi ve stavebnictví“ přitom bylo uzavření hranic v loňském roce, kdy opatření proti covid-19 narušila globální dodavatelské řetězce.

Stavební firmy uvádějí (a je to vidět i na trzích), že ocel, izolační materiály a některé další komodity zdražily oproti roku 2020 až na dvojnásobek. V případě některých dřevěných výrobků pak byl nárůst cen ještě vyšší. Do růstu cen stavebních materiálů přitom celosvětově promlouvá následujících 5 faktorů. Protože žijeme v globalizované době, nepřímo se projevují i na českém trhu s bydlením.

1. Rostoucí ceny komodit

Ceny surovin nebo komodit, které se obchodují na trzích na základě globální nabídky a poptávky, nepochybně rostou. Náklady ve stavebnictví ovlivňují zejména ceny oceli, mědi, hliníku a dřeva. Jak ukazuje následující graf, za poslední 2 roky vzrostly jejich ceny o desítky, v případě oceli a dřeva dokonce o stovky procent.

Ceny stavebních komodit 2021

Zdroj: blog.bimserver.center

I když se ceny některých komodit na burze aktuálně vracejí „do normálu“, bude ještě dlouhou dobu trvat, než se tyto změny reálně promítnou na trhu.

2. Zvýšení nabídky peněz

V důsledku zadlužování států, jehož cílem bylo pokrýt negativní dopady, které měl covid-19 na světovou ekonomiku, hlavní světové centrální banky, zejména americký Federální rezervní systém (Fed) a Evropská centrální banka (ECB), výrazně zvýšily peněžní zásobu. To přináší více peněz v oběhu a následně to vede k vyšší inflaci. Na celosvětové úrovni tedy čelíme přebytku peněžní zásoby, což přináší všeobecný růst cen, který se nevyhýbá ani stavebním materiálům.

3. Efekt oživení ekonomiky

Po období hospodářského poklesu je odrazový efekt nevyhnutelným projevem ekonomické aktivity. Podle Evropského statistického úřadu (Eurostat) od posledního čtvrtletí roku 2020 většina zemí eurozóny výrazně zvýšila své HDP. Tento efekt oživení je dynamizujícím faktorem ekonomiky, který přímo či nepřímo opět přináší růst cen.

4. Růst cen energií: elektřina a ropa

Růst cen energií má přímý dopad na náklady ve stavebnictví v celém jeho životním cyklu, od těžby surovin, dopravy do závodu, výrobního procesu produktů, dopravy, realizaci díla a samozřejmě následného užívání a provozování stavby.

Následující graf znázorňuje nárůst cen elektřiny a ropy WTI (West Texas Intermediate) za poslední dva roky.

Ceny energetických komodit 2021

Zdroj: blog.bimserver.center

5. Nedostatek kvalifikované pracovní síly ve stavebnictví

Jedná se o strukturální problém, s nímž se stavebnictví potýká již více než deset let: nedostatek kvalifikované pracovní síly, zejména mistrů, stavbyvedoucích a dalších kvalifikovaných pracovníků, má za následek růst reálných nákladů práce.

Generální ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korc k tomuto problému uvedl, že rychle rostoucí ceny stavebních materiálů spolu s růstem ceny práce a nedostatkem kvalifikovaných pracovníků tlačí ceny nových nemovitostí vzhůru. Dalším problémem pak podle něj je také nedostatek stavebních pozemků, a především zbytečně složitá stavební legislativa.

Kromě nedostatku kvalifikované pracovní síly existují i další faktory, které odhalila pandemie, jež vedou k růstu cen stavebních prací, mezi nimiž je třeba zdůraznit následující:

  • Rozmach rekonstrukcí a přístaveb stávajících obydlí, které mají být přizpůsobeny novým potřebám zjištěným v období pandemie.
  • Nárůst úspor a finanční síly domácností v důsledku zbrzděné spotřeby omezeními covid-19.

Závěr: Dočkáme se v dohledné době poklesu cen českých nemovitostí?

Dle výše uvedených ekonomických ukazatelů lze vyvodit následující závěry:

  • Efekt oživení ekonomiky a zvýšení nabídky peněz je předvojem růstu inflace, který se promítne do všeobecného zvýšení cen, někteří ekonomové očekávají v české republice inflaci dokonce na úrovni 10 %.
  • Rostoucí ceny surovin, zejména oceli a dřeva, spolu s rostoucími cenami elektřiny a ropy vedou k nevyhnutelnému růstu stavebních nákladů.

Mluvčí společnosti Skanska Reality Renata Vildomcová k vývoji cen stavebních materiálu řekla, že stavební materiály živelně a nepředvídatelně zdražily v řádu desítek a stovek procent. Tyto vícenáklady přitom není možné přenést na klienta, který si již například byt koupil. Problém tak bude třeba řešit jednáním na úrovni dodavatelů a investorů, kteří tyto vícenáklady nakonec zaplatí. Kdo si kupoval byt od developera na konci roku 2019, přestože se do něj bude stěhovat například až letos v létě, má vyhráno. Ve výrazně horší situaci budou lidé, kteří uvažují o nákupu novostavby nyní…

Podle Michaely Tomáškové, výkonné ředitelky Central Group, je pak problém v tom, že celosvětová pandemie zbrzdila výrobu a trh nyní pociťuje její dopady. Dřevo, plasty, kovy a izolační materiály podle ní často nejsou na skladě a stavební firmy mohou na dodávky čekat celé měsíce, namísto týdnu, jak tomu bylo v minulosti zvykem.

Nedostatek stavebních povolení pro nové byty, vysoká poptávka po bydlení v době nejistoty, levné hypotéky, nedostatek pracovních sil a rostoucí ceny materiálů pravděpodobně způsobí další růst cen nemovitostí,“ uvedla Tomášková.

Začátkem července poradenská společnost Deloitte uvedla, že průměrné ceny bytů v Praze a velkých regionálních centrech vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku o 19 procent. Jednalo se o nejrychlejší tempo růstu za posledních pět let. Od konce roku 2015 se pak průměrná cena bytu v České republice zvýšila nejméně o 86 procent.

Zdroj úvodní fotografie: Depositphotos.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno