Na konci jara dozrává nejoblíbenější ovoce, které můžeme v České republice vypěstovat a sklidit: jahody. Nepotřebujeme nutně svoji vlastní zahradu, ani nemusíme jezdit do supermarketu, můžeme přijmout pozvání od velkopěstitele. Podobně jako fungují kamenné samoobsluhy, v červnu a červenci probíhá samosběr jahod. Například v Libereckém kraji nabízí svoji úrodu Sempra Turnov, která slibuje zemědělský konzervatismus: Minimum chemie, což znamená poměrně menší výnos a více plevele, ale údajně taky lepší chuť. Více čtěte v našem rozhovoru níže. Celorepublikový seznam plantáží, adres, telefonních kontaktů a ceníků najdete pod TÍMTO odkazem.
Přijďte raději dříve, než později a buďte oblečení pracovně
Jaké jsou výhody samosběru jahod (například oproti nákupu v supermarketu)?
Někteří zákazníci říkají, že přijíždějí kvůli úspoře peněz. Cena opravdu vychází levněji o práci trhačů, kterou díky samosběru (logicky) nemusíme přičítat k předchozím výrobním nákladům. Zákazníci však především vědí, co kupují, když zboží předtím sami natrhali. A právě tato jistotu bývá častějším důvodem, proč sběrači přicházejí.
Co byste doporučil lidem, kteří chtějí vyrazit do některé “jahodové samoobsluhy” (například jaké chyby často dělají)?
Přijíždějí naprosto nepřipravení. Nemají žádné nádoby (které prodáváme), ale hlavně přicházejí nevhodně oblečeni. Buďte připravení, že budete pracovat na poli. A nemyslete, že když přijdete 15 minut před koncem samosběru, tak v mžiku natrháte plný košík.
Máte nějaký oblíbený recept, jak jahody konzumovat? (Já osobně preferuji jako „přílohu“ mléko a cukr.)
Já jsem konzervativní a za nepřekonatelné považuji: tvarohové knedlíky s jahodami.
Čeho si ceníte speciálně na svojí jahodárně?
Myslím, že se můžeme pochlubit lokalitou. Trháte jahody, a přitom máte na dohled Valdštejn, Hrubou Skálu, Kozákov a Ještěd. Druhým pozitivem je fakt, že jahody pěstujeme postaru. Takže kvantitativně získáváme poměrně menší úrodu a mezi jahodami najdete i plevel, ale ovoce má lepší chuť, protože prakticky není stříkané.
Pozorujete ve svém oboru nějaké negativní důsledky údajných klimatických změn (například stále větší sucha, a tedy menší úrodu)?
Počasí je alfa a omega. Stále větší extrémy nám přidělávají vrásky a snižují úrodu.
Chcete ještě cokoli dalšího doplnit, sdělit?
Doporučuji všem zákazníkům, ať nakupují přímo od jahodářů. V sezóně bývá kolem silnic i ve městech mnoho stánků s jahodami, v drtivé většině tam však dostanete polské zboží, což málokdo přizná, jelikož česká produkce získala větší renomé. Možná namítnete: Jahoda jako jahoda. Ale opak je pravdou. V Polsku mají zemědělci povoleno mnohem více chemických přípravků, kterými jahody ošetřují. I takové, které nelze v České republice používat, ačkoli takto vypěstované plody tady paradoxně prodávat lze.
Za firmu Sempra Turnov s.r.o. odpovídal Ing. Louda
Sempra Turnov – jahody, telefonní kontakt, ceny, podrobnosti ZDE
- Nedaleko Nymburka nabízí úrodu farma Oskořínek, návštěvníkům půjčuje vozíky.
- Lubomír Šantrůček z Vysočiny varuje před stánkaři, kteří prodávají podél silnic.
- I zemědělci v Královéhradeckém kraji zavedli kvůli klimatické změně nové technologie.
- Klatovští zemědělci překonali jarní mrazy a doporučují knedlíky, nebo šlehačku.
- Středočeské sady Bříství povolují vstup i dětem, a upozorňují na “houbařský syndrom”.