Zákon sociálním bydlení, program Výstavba a šidítko

Měla to být významná chvilka korporace zvané vláda a její divize pro bydlení – Ministerstva pro místní rozvoj – kdy se podaří přesvědčit voliče, že vláda něco dělá pro zvýšení dostupnosti bydlení. V půlce prosince poslala ministryně Dostálová do připomínkového řízení návrh nařízení vlády o vyhlášení dotačního programu Výstavba. Ve skutečnosti jde však o zřetelné přiznání, že vláda nesplnila svůj slib a nepřipravila zákon o sociálním bydlení. Připomínky k programu Výstavba mohou ministerstva a další zainteresovaní posílat ve zkrácené lhůtě do 4. ledna 2019.

Vláda ani nepředstírá, že chce Výstavbou řešit problémy špatně bydlících občanů. Jak se uvádí v důvodové zprávě, „cílem návrhu nařízení je podpora obcí, resp. svazků obcí, formou dotací na investiční akce v oblasti výstavby sociálních nájemních bytů“. Z analýzy dopadů se dozvídáme rozsah problému: „odhad počtu domácností, jejichž situace – po posouzení tržního selhání – vyžaduje poskytnutí sociálního bytu, činí cca 62 000 – 65 000 domácností,“ a také jednu z jeho příčin, totiž že „neexistuje legislativní úprava definice sociálního bydlení, jeho standardů a specifické nájemní vztahy v sociálních bytech“. Bylo by to úsměvné, kdyby to nebylo smutné.

Částka zmíněná v důvodové zprávě k materiálu je příliš nízká. Bude tak trvat minimálně dvacet pět let, než to pokryje potřebu. Problémů je však více. Například ten, že se jedná pouze o návrh nařízení vlády, nikoliv zákona, který by dal obcím povinnost zajistit sociální bydlení. Výstavba bytů tak bude dobrovolná.

Místo desítky let chybějícího zákona o sociálním bydlení supervláda sestavená ze sociálně demokratických dobrodruhů a politiků proměnlivého politického zaměření nabízí občanům jen šidítko. Výstavba je jen další v řadě dotačních programů pro odvážnější obce, o jejichž sporné efektivitě se nedávno blíže rozepsal NKÚ. Pro případ, že by to vládě nebylo úplně jasné, NKÚ ve své zprávě výslovně upozornil na to, že bez zákona o sociálním bydlení líp nebude. Občanům v tíživé bytové situaci je to jasné. Šidítko nezabírá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno