Státní rozpočet má více verzí

Asi poslední kafe ve vlaku tento rok (snad).

Nebudu vás napínat, tento týden to bude hlavně o státním rozpočtu na příští rok. Ledacos bylo napsáno, rád bych připomněl jednu vtipnou věc. Rozpočet má více verzí a je občas zajímavé sledovat, jak se mění s blížícím se termínem předložení do Sněmovny.

Někdy okolo prázdnin přišel návrh, který počítal se schodkem 50 miliard korun. Děsivé, když ekonomika (zatím ještě) roste. Tak se Ministerstvo financí seklo a v další verzi počítá se schodkem „už jen“ 40 mld. Děsivé, ale o 20 % méně, řekne si člověk. Jenomže…

Celý fígl nebyl v tom, že by MF seškrtalo koblížkovné (rozuměj zbytečné výdaje). Ty naopak oproti předchozí verzi rozpočtu narostly o 23,7 mld. Kouzlo spočívá v tom, že MF prostě o 33,7 miliardy korun zvedlo odhad příjmů. Nejsou odhady příjmů uspokojivé? Prostě je zvýšíme! A ještě si naše „koalice návratu do minulosti“ před dvěma týdny odhlasovala rozpuštění více než 20 miliard z privatizačních rezerv, takže teď budou umně zkreslovat výsledky hospodaření. Inu, nákup voličstva něco stojí.

Všechno začíná nasvědčovat tomu, že našeho pana premiéra neporazí politická konkurence, ale prostý hospodářský cyklus. Při míře „zodpovědnosti“, se kterou jeho vláda přistupuje jak k tvorbě rozpočtu, tak ke správě věcí veřejných jako takové, to nebude nic překvapivého. A reálně se toho začínám bát, protože to bude asi i bolet.

Ale ať nekončím negativně – co dárky, už máte? Já trošku nestíhal, tak jsem to vyřešil „schillerovskou“ metodou – prostě jsem snížil odhadovaný počet obdarovaných.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno