Stejná mzda, rozdílný základ pro daň z příjmu

V listopadu jsme měli v Senátu novelu zákona o daních z příjmů, která měnila základ pro výpočet daně pro ty, kteří odvádí daň ze mzdy v Česku, ale sociální a zdravotní platí jejich zaměstnavatel v cizině. Byla to reakce na situaci lodníků v Nizozemí, kterou touto novelou chtěla vyřešit skupina poslanců kolem poslance Foldyny.

Jaký byl dosavadní stav? S Nizozemím máme velmi starou smlouvu o zamezení dvojího zdanění (z roku 1974), což je dokument, který řeší, aby daň nebyla placena v obou státech, tedy dvakrát. A tam je na rozdíl od všech zbývajících 87 smluv, které má ČR uzavřeny s ostatními státy, uvedeno, že zaměstnanci na palubách lidí a letadel zdaňují tam, kde mají bydliště (je to daňový domicil, zjednodušil jsem na bydliště pro lepší pochopení, odborníci vědí, že je to mnohem složitější). Takže ne tam, kde má sídlo zaměstnavatel, tedy v Nizozemí, ale v ČR. Což je takový rozdíl proti jiným smlouvám a nedostatek vlastní smlouvy, že to lodníci ani nemohli tušit.

Sněmovna vytlouká klín klínem

Avšak sněmovna ve snaze pomoci lodníkům prostřednictvím pana Foldyny vytloukala klín klínem, protože touto novelou nastavila naprosto nedůvodné rozdíly mezi zdaněním jednotlivých lidí.

Výpočet superhrubé mzdy je založen na tom, že k hrubé mzdě se připočte 34 %, což jsou odvody tuzemského zaměstnavatele. A to i pro cizince. Novelou bylo přijato, že po novu se bude superhrubá mzda počítat tak, že k hrubé mzdě se připočtou odvody skutečného zaměstnavatele (nizozemského, německého, slovenského, atd.)

Co to způsobí? Uvedu příklad:
Máme tři odborníky v Barumu Continental, kteří vykonávají úplně stejnou práci, na úplně stejném pracovišti a mají úplně stejnou mzdu ve výši 100 tis. Kč hrubého. Všichni musejí odvádět daň ze mzdy v Česku. Jeden je Čech, druhý je vyslán německým zaměstnavatelem, takže odvádí odvody zaměstnavatel v Německu a třetí je vyslán slovenským zaměstnavatelem, takže odvádí odvody na Slovensku.

Sazby odvodů (myšleno sociální a zdravotní pojištění) zaměstnavatele:
Česko 34 %
Německo 19,5 %
Slovensko 35,1 %

Takže jak bude vypadat základ pro výpočet sazby daně podle novely přijaté sněmovnou?
Čech odvádí 15 % ze 134 tis. Kč
Němec odvádí 15 % ze 119,5 tis. Kč
Slovák odvádí 15 % ze 135,1 tis. Kč.

Další komplikace pro mzdové účetní

Stejná práce, stejná mzda, ale úplně jiné zdanění. Ve snaze pomoci velmi malé části občanů nám tady sněmovna zavedla plošně naprosto nedůvodné rozdíly mezi stejnými občany z různých zemí. Senát to právě proto zamítl, ale sněmovna to znovu schválila. Velmi plamenně za to bojoval i Miroslav Kalousek. Patrně vůbec nevěděl, o čem mluví. Přitom stačilo tlačit na Nizozemsko, aby s ním byla uzavřena nová smlouva. S Jižní Koreí jsme měli smlouvu z roku 1995 a vloni jsme již přijímali novou s tím, že původní je zastaralá. Smlouva z roku 1974 ale zastaralá není? Mimochodem, jedná se o smlouvu uzavřenou mezi ČR a ostatními státy nejstarší.

Mimo již zmiňovanou nerovnost přinese tento zákon velké komplikace mzdovým účetním, které již v dnešní době jsou u zaměstnanců z EU více zatíženy.Teď budou muset navíc zjišťovat, kde jsou jaké sazby jednotlivých pojistek, které odvádí zaměstnavatel za své zaměstnance

Další komentáře od Tomáše Goláně:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno