Svým přátelům a milovaným příbuzným bychom měli pravidelně připomínat, co pro nás znamenají. Nemusíme nutně kupovat drahé dárky, hodnotnější jsou vlastní upřímná slova, dobře vybraná báseň, hudba nebo obrázek. Příležitost dostáváme třeba 13. srpna, kdy má podle obvyklého kalendáře svátek Alena. Inspiraci pro hezké přání najdeme ve společných zážitcích, anebo v pozoruhodné historii samotného jména.

Tvrdá ženská hlava, která chce usmířit všechny dobré lidi

Alena zní jako zkratka Magdaleny, eventuálně jako zkomolenina slovanské Oleny. 13. srpna však křesťané tradičně oslavovali dceru jistého západoevropského knížete, narozenou kolem roku 620 na pomezí Německa a Nizozemska: Alenu Foretskou. Jméno má tedy spíše keltský původ, stejně jako mužský protějšek Alan (Alen), který údajně znamenal svornost neboli jednotu. Ostatně knížecí dcerka tíhla právě k původnímu křesťanství, milovala dobré lidi napříč všemi etniky a společenskými vrstvami, zkrátka idealistka! Jenomže doba byla složitá, starověk teprve nedávno skončil a ani středověk ještě neznal liberální demokracii.

Mocný otec a kníže v jedné osobě vyznával staré pohanské bohy, a proto přikázal svým vojákům, aby dcerku drželi mimo křesťanské modlitebny. Když Alenka chtěla vstoupit do kostela, ozbrojenci přiskočili a vlastními těly zatarasili vchod. Křehká dívka se zoufale zkusila probít, možná přitom trochu kopala, škrábala a kousala, potom ucítila pevný stisk – a ostrou bolest. Zlomené rameno! Do otevřené rány se potom dostala infekce, a protože středověk ještě neznal ani antibiotika, nebohá dívka zemřela. 🙁

13. srpna slaví svátek Alena! Přání zdarma ke stažení

„Svornost“ byla múzou mnoha umělcům. Mezi polobohy české populární hudby klidně počítejme tahouna kapely Vltava, Roberta Nebřenského, který o svojí nešťastné lásce zpívá: „Nemá pro mou píseň sluch, chtěl bych nebýt pro ni vzduch, nebo být vzduch, co dýchá.“ Na světoznámou pohádku Alenka v říši divů odkazuje klasickým rádiovým šlágrem Karel Zich. Stejnojmennou osudovou ženu oslovuje balkánský svůdník Claydee, který pravděpodobně protancuje dnešní svátek nejraději na diskotéce.
Díky moderním informačním prostředkům můžeme oslavenkyni poslat písničku, obrázek nebo text. Máme přece e-maily, mobilní telefony nebo sociální sítě. Nejvděčnější však zůstává osobní blahopřání, třeba inspirované historií: „Jméno Alena znamená v keltštině svornost (jednota). Přeju Ti, abys kolem sebe měla jenom samé skutečné přátele a nemusela řešit žádné zbytečné konflikty.“ Proč tolik námětů? No, přece má svátek Alena! 🙂

Alena - svátek, přání

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno