Svým přátelům a milovaným příbuzným bychom měli pravidelně připomínat, co pro nás znamenají. Nemusíme nutně kupovat drahé dárky, hodnotnější jsou vlastní upřímná slova, dobře vybraná báseň, hudba nebo obrázek. Příležitost dostáváme třeba 15. srpna, kdy má podle obvyklého kalendáře svátek Hana. Inspiraci pro hezké přání najdeme ve společných zážitcích, anebo v pozoruhodné historii samotného jména.

Líbezná, milostná a dlouho přehlížená

Hana byla v českém jazykovém prostředí dlouho odstrkovaná, živořila na odvrácené straně naší slovní zásoby. S malým počátečním písmenem dodnes znamená nepříjemné události: potupu, ostudu, hanbu. Jakožto lidské jméno byla donedávna považovaná za pouhou přezdívku Johanny nebo Anny, přičemž posledně zmíněnou lingvisté spojovali s hebrejským slovem channáh, což znamená milostná či líbezná. (Ostatně i biblická Chana musela snášet urážky a psychické násilí, než porodila proroka Samuela.) Jazykovědci však postupně usoudili, že hebrejské channáh nejlépe přeložíme právě jako Hana, kteréžto jméno konečně ve 20. století získalo zaslouženou popularitu.

15. srpna slaví svátek Hana! Přání zdarma ke stažení

Líbezné ženě věnoval milou písničku například Jan Nedvěd. 15. srpna dostává ke svému svátku pugéty taky Lucie Bílá, rozená Hana Zaňáková, což připomíná povedeným songem. Stejné křestní jméno inspirovalo britskou elektronickou dvojici The Chemical Brothers, která složila a nahrála docela dobrou skladbu (neboli znělku k filmovému thrilleru, který však dostal svoje hezké přízvisko spíše omylem).
Svojí líbezné kolegyni, kamarádce, příbuzné, partnerce můžeme tedy pustit písničku. Případně oslavenkyni sami zazpívejme, pošleme obrázkové přání, popřejme ústně. Třeba: „Tvoje jméno bylo původně bráno pouze jako přezdívka Anny nebo Johanny, ale nyní má svoje vlastní místo v kalendáři, protože každá Hana je obdivuhodný originál. :-)“

Hana - svátek, přání

Eventuálně opakujme po klasikovi lidové poezie Honzovi Nedvědovi: „Žádná velká slova, sliby a nic – objetí, něha, pomoc, činy jsou víc. Plujeme po řece, kde není snad břeh, myšlenkám poroučíme: jen žádný spěch! Tak hezky zvolna, jednou ty, jednou já, už se mi po nocích, už o tobě zdá. Tak jenom opatrně, zvolna, po špičkách, jak v lásce se má.“

Proč tolik tipů? No, přece má svátek Hana! 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno