Televizní a rozhlasový poplatekDemokratická diskuse kultivuje společnost, ale také zpomaluje legislativní proces, který zaostává za technologickým vývojem. Kupříkladu televizní a rozhlasový poplatek za jistých okolností nemusí odvádět člověk, který veřejnoprávní média pravidelně sleduje. Koncesionářskou povinnost totiž nemáte, když přijímáte internetové vysílání. Naopak mnoho lidí, kteří Českou televizi ani Český rozhlas vůbec nesledují, poplatek hradit musí. Stačí totiž, že mají doma televizor nebo rádio, eventuálně odebírají elektřinu a neodpoví dostatečně rychle na výzvu.

Koncesionáře definují zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb.) a zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.). Některé sporné situace museli vyložit právníci našich hlavních veřejnoprávních médií, protože samozřejmě vznikají různé interpretace dílčích paragrafů. Nejdříve vyložíme, kdo musí, respektive nemusí hradit koncesionářské poplatky – a potom vyčíslíme jejich aktuální výši. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) jsou na odvodech existenčně závislé, ačkoli poskytují prostor také inzerentům.

Kdo MUSÍ odvádět televizní/rozhlasový poplatek

 • Fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, případně aspoň 1 měsíc používá televizní/rozhlasový přijímač. Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV. Domácnost odvádí maximálně 1 televizní a rozhlasový poplatek, zatímco firma posílá peníze za každý svůj přijímač, který používá v souvislosti s podnikáním.
 • Za jistých okolností musí televizní a rozhlasový poplatek odevzdávat každý odběratel elektřiny, připojený k distribuční soustavě. Pokud vám ČT nebo ČRo doručí výzvu k platbě, máte do 30 dnů odpovědět písemným čestným prohlášením, že přijímače nevlastníte ani nepoužíváte. Jinak budete automaticky zařazení mezi koncesionáře.
 • Kdo nesplňuje definici koncesionáře, a přesto je vedený mezi poplatníky, ať požádá o vyřazení (všechny oficiální formuláře si můžete stáhnout níže).

Kdo NEMUSÍ odevzdávat televizní/rozhlasový poplatek

 • Koncesionářem není osoba slepá na obě oči nebo hluchá na obě uši.
 • Televizní ani rozhlasový poplatek nemusí odvádět domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima.
 • Platební povinnost vůči veřejnoprávním médiím nemají diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon.
 • Televizní, respektive rozhlasový poplatek nechť netrápí školy podle školského zákona, cizince bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky, držitele licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady ČR v zahraničí, lidi požívající podle mezinárodních smluv imunitu apod.

Televizní poplatek činí 135 Kč/měsíc

Rozpočet ČT pro letošní rok předjímá, že koncesionáři přispějí souhrnnou částkou 6,187 miliardy Kč, která znamená velkou většinu příjmů veřejnoprávního média a přesahuje například obrat Akademie věd ČR. Televizní poplatek činí 135 Kč měsíčně. Nesplnění zákonného závazku může diváka stát pokutu 10 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Rozhlasový poplatek dělá 45 Kč/měsíc

Rozpočet ČRo pro letošní rok předpokládá, že posluchači povinně přispějí 2 miliardami Kč, které představují skoro všechny příjmy veřejnoprávního média a přesahují finanční možnosti například Českého telekomunikačního úřadu. Rozhlasový poplatek je roven 45 Kč měsíčně. Každý kdo vlastní nebo používá rádio, a není v databázi koncesionářů, riskuje pokutu 5 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Český rozhlas, Odbor obchodu a rozhlasových poplatků,  Vinohradská 12, 120 99, Praha 2.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

216 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Od roku 1999 mám trvalý pobyt v Dánsku. V Česku vlastním byt, ve kterém nikdo nebydlí. V byte pobývám cca 10 dnů v roce, když jsem na dovolené. Odhlásila jsem koncesionářské poplatky. V byte je TV i rádio. Mám povinnost platit poplatky?
  Děkuji.

  • Marie, nemáte. Mj. i proto, že obě média už dávno přestala splňovat svou zákonnou definici veřejnoprávnosti a zvrhly se v nechutnou, neprofesionální a cenzurou promočenou propagandu.

  • Marie, máte, dodavatel elektřiny nezákonně přeposílá informace o spotřebičích na Český rozhlas a Českou televizi. Takže stačí den v roce, když jedno z toho zapnete a můžete mít průšvih. Osobně bych se obého zbavil, obojí lze poslouchat zdarma na internetu.

 2. Dobrý den, zajímá mě, jestli se televizní poplatek vztahuje i na televizní přijímač, který není připojen k tv signálu ani anténou, ani kabelem a je využíván pouze jako monitor pro práci na počítači. Díky za odpověď.

 3. Dobrý večer.
  Potřeboval bych prosím Vás poradit. Před rokem jsme si s manželkou koupili byt, takže jsme měnili trvalé bydliště a až teď jsme zjistili, že je povinnost platit televizní a rozhlasové poplatky. Jenže televizi a rádio nevlastníme. Nevím, jak teď postupovat. Mám čekat na upomínku, nebo poslat čestné prohlášení, že nic z toho nevlastním? Předem děkuji.

 4. Dobrý den,
  zajímalo by mě a jestli máte zkušenosti, zda ČT nebo ČRo provádí kontroly domácností, které odeslaly čestné prohlášení, že nesplňují definici koncesionáře.
  Děkuji.

  • Pavle, myslíte jako domovní prohlídku? Na základě čeho? Nezaplacených 45 Kč? :)) Takhle špatně to u nás ještě naštěstí nefunguje.

 5. Hodně lidí má v bytě elektřinu, ale jen na svícení a vaření, televizor nemá vůbec – proč má platit televizní poplatek?

 6. Dobrý den, jsem majitelkou rodinného domu, který jsem po většinu času využívala jako chatu a televizní anténu nepořídila. Televizi v domě nemám. Proto mě nikdy nenapadlo platit poplatky za něco, co rozhodně nevyužívám. Nyní jsem dům pronajala, a tak si nejsem jistá, jestli si nájemníci televizi nepořídili a kdo má tedy popřípadě přihlašovací a platební povinnost, jestliže i elektřinu mají psanou na sebe? Děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den,
  bratr zemřel 25.05.2015. Poplatky za televizi a rozhlas strhávali ještě za červen, červenec a srpen, než byla vyřízena pozůstalost. Mohu žádat o navrácení poplatku? Jsem dědic a poplatky platím v mém bydlišti. Jak mám postupovat?
  Děkuji.

 8. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:
  Moje mamka má průkaz ZTP/P na praktickou slepotu, má byt, platí SIPO, od televizního a rozhlasového poplatku je celou dobu osvobozena. Teď jí přišel dopis, že má začít platit.
  Tak jsme zavolali do České televize, kde povídali, že teda platit nemusí.
  A ejhle, asi za dva dny přišel dopis otci, že musí platit poplatek za televizi on! Opět telefonát do České televize, který si přehazovaly paní v kancelářích. Tři říkaly, že platit nemusí a dvě, že si musí zařídit své SIPO a poplatek za televizi platit.
  Můžete mi, prosím, poradit, jak to teda je a jak dál postupovat? Máme vyplnit čestné prohlášení, které Česká televize poslala? Moc děkuji za radu. Přeji příjemný den.

 9. Dobrý den, tento týden jsem prodal členství svého družstevního bytu, nejsem tedy již vlastníkem podílu v Okresním stavebním bytovém družstvu a jsem v bytě jako podnájemník na klasickou podnájemní smlouvu. Kdo tedy nyní platí poplatky? Já už ne. Měl by odvádět poplatky nový majitel, ne?
  Byt je stále družstva, není v osobním vlastnictví.
  Dík za informaci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno