Jako už mnohokrát dříve, starostové jsou mnohem vstřícnější k uprchlíkům a imigrantům. Tentokrát v Itálii Neapol, Palermo a Florencie – odmítají pronásledovat cizince, na které dopadá nový drakonický předpis z listopadu loňského roku. Uprchlíci a cizinci s nimi totiž v jejich městech žijí a starostové na vlastní oči vidí, že se například snadno napíše do nějakého předpisu, že povolení k humanitárnímu pobytu pro rodiny nebo matky s dětmi přestává platit, ale lidé mezitím v tom městě třeba roky chodí do práce, děti do školy, platí daně, důchodové pojištění, mají sousedy, kamarády.

Migranti v Itálii a USA

Takže často, když přijde ze shora od populistického a od reality odtrženého ministra/prezidenta/parlamentu „originální“ xenofobní nápad, tak jeho dopady pocítí právě města a starostové a celkem pochopitelně mají v praxi problém často nereálný nesmysl realizovat. V Americe tedy máme tzv. „sanctuary cities“, které odmítají Trumpovy nápady vyhánět cizince bez povolení k pobytu, v Evropě se řada velkých měst sdružuje (Eurocities, Solidarity Cities, aj.) aby společně prosazovala humánní politiku a praktickou integraci, které se „experti“ jako Salvini snaží ze všech sil bránit. Starosta Neapole dokonce nabízí svůj přístav a pomoc lodím s uprchlíky ve Středozemním moři.

Český premiér vymýšlí sfi-fi, zatímco samosprávy pracují

Právě v praktické lokální politice je naděje na porážku populistů, kteří napříč Evropu mluví o migraci velmi často a zapáleně, ale praktické řešení nebo nápad nemají vůbec žádný. A vidíme to také u nás nebo v Polsku, a i proto mne vítězství různých místních sdružení a schopných starostů nad „zavedeným“ stranami v Česku a Polsku naplňuje nadějí. Na nejvyšší politické úrovni se totiž dětem v Řecku „pomáhá“ tak akorát sci-fi nápadem, že prý jednou vznikne v Sýrii jakási česká školka, a přitom Hlavní město Praha má už léta propracovanou integrační politiku a akční plán a velmi intenzivně pracuje s komunitami, aby začlenění cizinců, kterých u nás žije více než 550 tis., probíhalo v pohodě. Stejně tak syrské nebo barmské uprchlíky jsme na lokální úrovni mnoha měst po celé republice začlenili úplně v klidu, i bez Babišova mediálního divadla se školkou v Barmě nebo Assadově Sýrii.

A konkrétně na prskálka Salviniho stačí zadupat, že by přece jen bylo lepší dodržovat předpisy a pravidla, protože pokud zmizí zbytky důvěry v rozumnou a pravidla respektující italskou politiku, tak se na slavnou Ligu Severu, nebo jak se teď ti jeho náckové jmenují, a Hnutí pěti hvězd rázem sesypou všechny dluhy, které roky vršili centrální populisté před nimi.

Další komentáře od Martina Rozumka:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno