Školní obědy zdarma

Poslankyně a bývalá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dnes v Otázkách Václava Moravce na ČT1 šokovala dalším veletočem v kauze obědy. Už nechce plošně nakrmit všechny děti ve věku 5-11 let (což byla skvělá reakce na nečekaný Babišův slib téhož), ale nechce ani přijmout návrh, aby obědy dostávaly plně uhrazeny děti 5-15leté s nárokem na přídavek na dítě (PnD), tedy z chudších rodin.

Od minulého týdne byl vývoj tento:

  • Ze dvou konkurenčních návrhů je ve hře jen ten od Ministerstva školství (děti ve věku 5-15 let, pokud mají nárok na přídavek na dítě, ve veřejných školách), který má být ještě upravený, aby nebyl tak „administrativně náročný“.
  • Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) naznačila, že by mohl být okruh dětí s nárokem na bezplatný oběd rozšířen např. na trojnásobek životního minima (o 0,3násobku životního minima více, než odpovídá nároku na přídavek na dítě), což by bylo administrativně mnohem náročnější, než jednou za rok využít tak jako tak vydávané potvrzení o nároku na PnD.
  • Nyní ovšem přichází Kateřina Valachová s dalším nápadem, který má potenciál celou dobře míněnou snahu vlády zašlapat do země. Chápeme, že návrh musí projít pestrým Parlamentem, ale není potřeba se opozici podbízet, když pomoc hladovějícím dětem prakticky nikdo nezpochybňuje.

Kost hozená pravici a cukrátko pro komunisty

Valachová navrhuje, aby obědy nedostávaly děti s nárokem na dávky, ale ty bez nároku – čili výhradně děti z rodin bohatších až bohatých. Má to asi být „kost“ hozená pravici, aby už nemohla říkat, že ČSSD jenom zvyšuje sociální dávky. Tím to ale nekončí. Vyřčený návrh Valachové obsahuje i cukrátko pro komunisty a nahnědlé křídlo ČSSD, které stále marně hledá své fiktivní voliče (nápověda: jsou u SPD). Obědy mají totiž zdarma dostávat jen děti pracujících rodičů.

Kdo nevěří, zde je citace Valachové z cca 51. minuty pořadu: „Jsme připraveni hledat kompromis, ale … problém je, u přídavků na děti, že … míří na lidi, na rodiny, které v tuto chvíli pobírají dávky a bezplatnými obědy bychom jim přidali „další dávku“. My chceme zamířit na rodiny s dětmi, které mají pracující rodiče, vychovávají děti, žádné dávky neberou …, a přesto se dostávají do situací, které tady zmiňovala kolegyně Richterová … Takže nám vůbec nevadí hledat kompromis, ale paradoxně, to jsme možná překvapili, nám nejde o žádnou rozdávačnou politiku, o dávkovou politiku, ale o zacílení z hlediska rovnosti šancí a prorodinné politiky pro pracující rodiny.“

Má pravdu, paní poslankyně, ČSSD opravdu nemile překvapuje.

Proč je nejnovější návrh problematický

  1. Kádrováním dětí podle angažovanosti rodičů, jimž se narodily, už se kvůli rozvětvení přídavku na dítě od 1.1.2018 podle kritéria „dítě z pracující/nepracující rodiny“ zabývá Ústavní soud. „Přídavek na dítě je dávkou, na kterou má nárok dítě. Pouze dítě. Rodič, zákonný zástupce … mohou být platebním místem, ale hmotně právním příjemcem je vždy dítě,“ píše se v návrhu na zrušení tohoto nerovného přístupu k dětem děleným na „hodné a nehodné“ dávkové podpory při stejně nízkém příjmu rodiny. Dodáváme, že hlad dětí pracujících a nepracujících rodičů je také stejný. Řešíme-li hlad, řešme ho u dětí stejně rovně jako nízký příjem rodiny, který nemohou nijak ovlivnit.
  2. Většina zákonodárců chce plně dotované obědy cílit výhradně na potřebné. Proč cílit na „šedé pásmo“ rodin nad hranicí chudoby i nízkého příjmu? K čemu pak takové hranice máme? A kdo bude posuzovat příjem rodiny nad 2,7násobku životního minima a zároveň kontrolovat pracovní smlouvy rodičů? Oběd není sociální dávkou, ale opatřením navrhovaným do novely školského zákona, takže třeba školní kuchařky?

Sociální demokraté se posouvají doprava

Zdá se, že ČSSD zachází se strachem o svou pověst rozhazovačné strany až příliš daleko. Sociální dávky nejsou sprosté slovo, ale legitimní nástroj rodinné politiky, u nás tradičně podceňovaný. Obědy hrazené dětem z chudších poměrů, které už jednou takto byly uznány, sociální dávkou nejsou, ale jsou jejich vhodně zacíleným doplněním bez možnosti volby jiného využití než na jídlo snědené ve škole.

Děti do 6 let pobírají PnD ve výši 500 Kč měsíčně, pokud jejich rodiče nepracují (než to hrůzné dělení snad zruší Ústavní soud), což jim na oběd a svačinu ve školce ani nestačí. Školní děti nepracujících rodičů si pak „užívají“ za 610 Kč, z čehož by jim po zaplacení obědů zbylo 110 Kč na všechno ostatní. Pokud se jejich rodiče „budou snažit“, tj. pracovat, polepší svým dětem o 300 Kč. Je-li tohle podle ČSSD moc, pak ať si vymění poslanecké lavice třeba s TOP 09 nebo ODS, které to vidí jinak.

Levicová strana může být úspěšná jen tehdy, pokud dávkovou a jinou podporu dokáže rozlišit a obědy pro děti z chudších poměrů obhájit. Váhání, chyb a politikaření už kolem hladových dětí bylo dost.

Záznam Otázek Václava Moravce ZDE.

Další články od Institutu pro sociální inkluzi:

[latest-selected-content limit=“100″ display=“title,excerpt“ url=“yes“ elements=“3″ css=“one-columns“ type=“post“ status=“publish“ author=“10,“ orderby=“dateD“]