Vláda může životní minimum zvýšit kdykoli

Pokus o zvýšení životního a existenčního minima od ledna 2019 nevyšel, vláda však rozhodně nemusí na zvýšení těchto částek čekat celý další rok. Zvýšit tyto částky kdykoli jí umožňuje § 9 odst. 2 zákona č. 110/2006 Sb., o životním a existenčním minimu: Vláda může nařízením částky životního minima stanovené v § 2 a § 3 odst. 2 a 3 a částku existenčního minima stanovenou v § 5 odst. 1 zvýšit též v mimořádném termínu.“

Z hlediska nezabavitelné částky ovlivňující kvalitu života 900 tisíc obyvatel ČR v exekuci, kvůli níž má výše životního minima VLIV NA VÍCE PRACUJÍCÍCH NEŽ NEPRACUJÍCÍCH OSOB, by bylo vhodné, aby zaměstnavatelé dostali od vlády „balíček“ souvisejících nařízení vlády NAJEDNOU.

Má-li se podle předloženého návrhu Ministerstva spravedlnosti od července 2019 zvýšit limit, od něhož bude moci být čistá mzda postižena úplnými srážkami, bylo by vhodné, aby se ke stejnému datu účinnosti, tedy od července 2019, zvýšilo i životní minimum dle jiného nařízení vlády, které předkládá Ministerstvo práce a sociálních věcí. Nová pravidla pro zaměstnavatele ve frekvenci kratší než půl roku lze jen těžko pokládat za snižování administrativní zátěže podnikatelů, které vláda pečlivě rok co rok sleduje.

Dost na tom, že se teď od ledna budou zaměstnavatelé potýkat s novými normativními náklady na bydlení (mimochodem nižšími pro početné rodiny kvůli nové metodice výpočtu), které spolutvoří nezabavitelnou částku a které lze ze zákona o státní sociální podpoře měnit vždy jen od 1. ledna (vládou projednaný návrh je ZDE.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno