Vláda pravděpodobně zvýhodní studenty a seniory, aby mohli levněji cestovat hromadnou dopravou. Premiér Andrej Babiš ohlásil jako startovací datum 10. června 2018. Slevy mají dosáhnout 75 % nejenom na železnici, ale taky v autobusech. Podmínkou bude kromě občanského statusu rovněž věk: pro studenty maximálně 26 let, pro penzisty nad 65 let. Nicméně na vytížených spojích mohou dopravci nadále účtovat normální cenu. Vláda přitom původně plánovala, že vlaky budou pro důchodce zadarmo.

Premiér plánuje občasnou slevu 75 % pro studenty a seniory

Už dneska mají děti, školáci a důchodci právo na výhody: Například seniorům nabízejí České dráhy slevu „až 25, 50 nebo 100 %“ prostřednictvím takzvané IN karty, která stojí 100, 550, anebo 1 490 Kč/rok. Premiér Andrej Babiš však včera představil svoji novou vizi: Když student nebo důchodce předloží na nádraží svůj obyčejný doklad (občanku, případně studentský průkaz či senior-pas), dostane slevu 75 % nejenom na vlak, ale taky na autobus. Svůj plán popsal ve vysílání České televize, v pořadu Otázky Václava Moravce.

Soukromým dopravcům však nelze přikázat, aby zvýhodňovali mladé a starší občany, pokud nedostanou od státu kompenzaci. A Babiš spočítal, že ve veřejném rozpočtu musí najít 5,8 miliardy Kč (více, než jaký rozpočet má Ministerstvo pro místní rozvoj). Peníze chce získat například z programu Start, který doposud sloužil na podporu začínajících podnikatelů, a zřejmě bude zrušený nebo omezený. Jako další zdroj Babiš zmiňuje daně (lépe vybírané díky elektronické evidenci tržeb, zajišťovacím příkazům, účtenkové loterii apod.). „A samozřejmě dopravci budou mít možnost vyloučit ze slevy některé spoje, které už dnes jsou přeplněné,“ řekl Babiš.

Původně měly být vlaky pro důchodce zadarmo

Studenti a senioři mají dostávat novou paušální slevu od 10. června 2018, kdy zároveň začnou platit nové vlakové jízdní řády. Přitom ještě úvodem letošního roku vláda, ve svém programovém prohlášení, slibovala vlaky pro důchodce zadarmo. Ale Babiš vysvětluje, že velká většina obcí nemá železniční zastávku, a proto bude férovější zavést „jenom“ slevu a rozšířit program taky na silnice.

Odcitujme klíčové pasáže z programového prohlášení vlády:

 • Státem garantovaná veřejná železniční přeprava pro cestující bude nadále zajištěna v rozsahu minimálně 7,4 mld. Kč ročně, což představuje téměř 37 milionů vlakových kilometrů ročně na 28 linkách dálkové dopravy. Naším cílem je též modernizace vozidel a zvýšení kvality cestování.
 • V rámci veřejné dopravy zrealizujeme myšlenku vzniku „národního tarifu“. Cestující si na nádraží koupí jízdenku a může nastoupit do prvního vlaku, který jede jeho směrem. Bez ohledu na to, jaké dopravní společnosti vlak patří.
 • Vláda přijme rozhodnutí, které za stanovených podmínek umožní bezplatné užívání osobní železniční dopravy pro důchodce starší 65 let, žáky a studenty do dovršení věku 26 let.

Prostudovali jsme taky „důchodovou reformu“, předestřenou premiérem Andrejem Babišem; podrobnosti najdete por TÍMTO odkazem. A valorizaci starobní penze vám spočítáme ZDE.

5 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den, prosím ještě o informaci, zdali, a případně za jakých podmínek, budou slevy uplatnitelné při cestách do zahraničí, například na Slovensko či do Drážďan apod.
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, pane Štěpánku, bohužel, z Ministerstva dopravy jsem dostal následující odpověď: „Sleva bude poskytována pouze na území ČR.“

   • Ale na Slovensku jezdí důchodci zdarma. A i pro nás stačí, když si tam na nádraží (na počkání) vyřídíme průkazku za asi 50 korun, která pak už platí neomezeně. Pozor, fotka musí mít miniformát. Mám osobně vyzkoušeno.

    • Tu průkazku mám, poskytují ji pro občany 62+, čili nemusí být důchodce a vystavení nestojí nic, jen musíte mít tu malinkatou fotku.

 2. Slyšel jsem, že pokud pojedu vlakem do Brna, stačí jenom ukázat občanský průkaz, a dostanu slevu pro důchodce. Mám 70 let, paní 66 let. Ale slyšel jsem taky jiný názor, že si musím vyřídit průkazku jako v případě ODISky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno