Ministerstvo životního prostředí nedávno vyhlásilo poslední vlnu kotlíkových dotací, které jsou určeny na modernizaci zdrojů tepla v domácnosti. Majitelé starých kotlů na tuhá paliva tak mají letos poslední možnost požádat o příspěvek na modernizaci vytápění. A měli by si pospíšit.
Kotlíkové dotace jsou určeny na výměnu starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva za úspornější systém vytápění. Tyto kotle už brzy nebude možné legálně provozovat a letošní kotlíkové dotace jsou tedy skvělou a poslední možností, jak na nový zdroj tepla získat státní příspěvek. „Domácnosti, které stále ještě topí v kotlích na tuhá paliva první a druhé emisní třídy, by neměly s výměnou otálet. Od září roku 2022 bude provoz těchto kotlů zcela zakázán, navíc výhodnější podmínky pro jejich výměnu už nebudou,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
Jak získat kotlíkovou dotaci?
O dotace je velký zájem a získat je není úplně jednoduché. Odborníci proto radí s podáním žádosti příliš neváhat. „Máme bohaté zkušenosti jak s vyřizováním dotací, tak i s vlastní realizací výměny kotle. Pokud s námi lidé požádali o dotaci dostatečně dopředu, mají velkou šanci uspět. Naše úspěšnost při jejím získání se totiž pohybuje okolo 98 procent,“ popisuje Luboš Vrbata, vedoucí oddělení Nová řešení společnosti E.ON, která tyto dotace zájemcům vyřizuje.
Tip: Nevíte, jak zažádat o kotlíkovou dotaci? Kontaktujte energetického poradce E.ON, který za vás zdarma vyřídí dotaci i papírování. Stačí vyplnit tento formulář.
Jaká je maximální výše dotace?
Mezi podporovaná zařízení patří kotle na biomasu, plynové kotle a tepelná čerpadla. Těmito zdroji tepla musí žadatel nahradit starý kotel na tuhá paliva. Výše podpory může činit až 80 procent uznatelných nákladů v maximální výši 120 000 korun. Do uznatelných nákladů lze přitom zahrnout nejen cenu nového kotle či tepelného čerpadla, ale také výdaje za rozvody a instalaci. Pokud je výměna kotle realizována v obci, která byla Střednědobou strategií zlepšení kvality ovzduší v ČR označena jako prioritní území, bude podpora navýšena o dalších 7 500 korun. Maximální částka se tedy může vyšplhat až na 127 500 korun.
Kotlíkové dotace můžete čerpat také na plynové kotle. Foto Viadrus
Zajímá vás, jak ušetřit za energie? Potřebujete poradit se zateplením domu, dotacemi nebo třeba s volbou vhodného vytápění? Na webu E.ON Rádce najdete mnoho praktických tipů a triků pro úspory elektřiny a plynu v domácnosti. Navíc si zde můžete snadno a zdarma domluvit osobní, telefonickou či emailovou konzultaci s energetickým poradcem.