Stát musí ochraňovat svoje obyvatele, jinak nedokáže obhájit ani svoji vlastní existenci a pravděpodobně zanikne. Členové bezpečnostních sborů a armády jsou výjimkou, která potvrzuje pravidlo: Desetitisíce jedinců slouží republice a přitom riskují svoje životy právě proto, aby zajistili relativní klid velké většině spoluobčanů. Policisté, hasiči, vojáci a další příslušníci nemají takovou volnost jako podnikatelé, ani takové jistoty jako civilní zaměstnanci v pracovním poměru. Za odměnu dostávají výsluhy, neboli výsluhový příspěvek. Od ledna 2020 očekávejme valorizaci o 2,6 % a navíc 76 Kč. Nadále platí, že „výsluhová penze“ není zdaněna.

Výsledek spočítá kalkulačka podle služebního příjmu

Příslušníci bezpečnostních sborů, stejně jako vojáci musejí nejdříve svědomitě odsloužit aspoň 15 let, aby speciální „penzi“ dostali. (Smůlu mají například policisté, kteří byli pravomocně odsouzeni za úmyslný trestný čin.) Výsluhový příspěvek počítáme vždycky z hrubého měsíčního průměru, který jste dostávali během posledního kalendářního roku jako příjem v bezpečnostním sboru, nebo během posledních 5 kalendářních let jako plat v Armádě, před odchodem do civilu.

Za prvních 15 let dostanete „paušál“, ke kterému potom přibývají procenta za každý další odsloužený rok. Bezpečnostní sbory však mají jiné sazby a nižší strop, než vojáci – a rozdíly existují také v rámci Armády. V předchozí kalkulačce stačí doplnit profesi, počet ukončených odsloužených let a hrubý měsíční plat. Vyjde výsluhový příspěvek a také jeho valorizovaná výše, naplánovaná na leden 2020 pro současné příjemce této „zásluhové penze“.

Výsluhy, výsluhový příspěvek policisty, hasiče a vojáka

Zdroj fotografie: Kancelář policejního prezidenta

Výsluhový příspěvek pro policisty nebo hasiče

Vnitrostátní pořádek mají na starosti příslušníci bezpečnostních sborů: Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Celní správa, Vězeňská služba, Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služba, Úřad pro zahraniční styky a informace. Podrobnosti stanovuje zákon č. 361/2003 Sb. (o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů), ve kterém figuruje taky „výsluhová penze“. Například pokud policista odsloužil 20 let, dostává 35 % služebního platu: za prvních 15 let 20 %, za každý další rok 3 %.

Odsloužené rokyZe služebního příjmuMaximum  
1520 %50 % služebního příjmu
16 - 203 % za rok
21 - 252 % za rok
26 - 1001 % za rok

Výsluhová penze pro vojáky české Armády

Napjaté mezinárodní vztahy sleduje a někdy také pomáhá řešit Armáda České republiky, přesněji řečeno naši profesionální vojáci. Oproti vnitrostátním policistům nebo hasičům mají poměrně rozmáchlejší platové tarify, ale hůře může vycházet výsluhový příspěvek. Podrobnosti najdeme v zákoně č. 221/1999 Sb. (o vojácích z povolání). Až 60 % svého služebního platu může dostávat veterán, který byl výkonným letcem, nebo bojoval v zahraniční válce, eventuálně aspoň 5 let plnil jiné „zvláštní úkoly“.

Odsloužené rokyZe služebního příjmuMaximum  
155 %55 %, nebo 60 % služebního příjmu
16 - 206,2 % za rok
21 - 262,5 % za rok
27 - 1001 % za rok

Valorizace a zdanění výsluhy od ledna 2020

Oba jmenované zákony obsahují stejnou, jenom různě formulovanou pasáž: Když rostou starobní důchody, stoupají taky výsluhy – o polovinu toho, o kolik stoupá procentní výměra standardní penze. Záleží tedy na takzvané zásluhové složce, která od ledna 2020 povyskočí pravděpodobně o 5,2 % + 151 Kč. Takže valorizace dosavadní výsluhy činí 2,6 % + 76 Kč.

Různé vlády postupně upravují daňovou soustavu, ale bývalí policisté a vojáci mají momentálně klid. Aktuální verze zákona č. 586/1992 Sb. (o daních z příjmů) totiž jmenuje výsluhový příspěvek mezi osvobozenými výjimkami, na které berní úřad nemůže. Takže veterán obdrží celou částku, stát „neodkloní“ do veřejného rozpočtu ani korunu.

Příspěvek obvykle přestanete dostávat, pokud nastoupíte zpátky do služebního poměru, anebo jakmile odejdete do starobního důchodu. Pouze pokud byla výsluha vyšší, než normální seniorská penze, příjem zůstane stejný. Veterán potom dostane: starobní důchod + doplatek do výše dosavadní služební výsluhy.

K tématu:

15 KOMENTÁŘE

 1. Co když žena či muž jsou na rodičovské dovolené? Stále běží závazek, ale odčítá se vojákům mateřská a rodičovská?

  • Mateřská dovolená se započítává do zápočtu výsluhových náležitostí. Rodičovská se nezapočítává, tato změna nastala cca od roku 2000. Zápočty do té doby jsou platné podle podmínek platných v daném časovém úseku.

 2. Co znamená speciální voják (viz nabídka v roletce)? A za druhé, ani veterán nemá automaticky 60 %, taky jde o důvod skončení služebního poměru, někdy je to jenom 1/2 atd.

  • Podle mě a mého výpočtu: VZP má nárok na započtení maximálně 55 % pro výsluhové náležitosti. Jsou kategorie VZP, kterým se může zvýšit zápočet až na 60 %: například výkonný letec, řízení letového provozu atd.

 3. Kalkulačka nepočítá všem úplně správně. Například příslušníkovi Hasičského záchranného sboru v přímém výkonu se do výsluhy nepočítá pohotovost, což dělá dost podstatný rozdíl mezi částkou pro výpočet výsluhy a hrubým platem.

 4. Dobrý den. Jsem policista a zajímalo by mě, zda se ve výsluze odrazí skutečnost, že jsem byl dva roky v základní vojenské službě.

  • NE. Jsem bývalý příslušník ozbrojených sil a ZVS se do „výsluhy“ nepočítá. Pobírám výsluhu již 10 let.

   • ZVS se počítá podle období, kdy byla vykonaná a jaké právní předpisy pro výpočet výsluh platily v té době. ZVS jsem vykonala v roce 1987.

    • A mně se ZVS počítá. Tak jak u dítěte narozeného v roce 1991 se počítá celá rodičovská dovolená a u dítěte narozeného v roce 2007 pouze mateřská dovolená. Podmínky započitatelných let pro výsluhové náležitosti se opravdu mění a je potřeba si vždy ověřit svůj konkrétní zápočet na personálním.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno