„Úroveň učňovského oboru není dána jenom těmi obory jako takovými, ale dětmi, které tam chodí. Jestliže dnes se téměř všichni dostanou na střední školu s maturitou, tak potom na učňovské obory jdou skutečně ti, kteří chtějí, nebo ti, kterým už nic nezbývá. Potom je motivace nulová,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje, šéf školské komise Asociace krajů a poslanec za hnutí ANO Ivo Vondrák pro iRozhlas. Tak. Učňáky jsou dnes školou poslední volby, motivace jít na ně je nulová.

Akorát by mohl pan hejtman Vondrák laskavě vysvětlit, jak zvýšíme tuto motivaci, když na učňáky násilně natlačíme další desítky tisíc dětí, které chtějí jít na střední, ale spadnou pod čáru cut-off score (minimální počet bodů, který by muselo dítě získat ve státním standardizovaném testu, aby mohlo na maturitní studijní obor, poznámka redakce). Ty nepochybně láskou k určenému učňáku doslova zahoří a svou pilku na železo u ponku skropí slzami štěstí.

Nejdříve z pokažených učilišť udělejme hravé školy

Mám trochu jiný návrh. Pojďme nejdřív spravit učňáky – nejpokaženější část českého vzdělávacího systému vůbec. Pojďme z nich udělat školy moderní a hravé (!). Když už někdo není studijní typ, je aspoň hravý – využijme toho. Udělejme z toho školy pro mladé podnikatele – vždyť řemeslník, to je živnostník, drobný podnikatel. Svobodný člověk. Koho řemeslo chytne, tomu umožněme stát se hvězdou – ať kouká na ruce těm nejlepším, ať má možnost se seberealizovat, ať cestuje do zahraničí. Koho to nechytne, netlačme na pilu, jen mu to řemeslo znechutíme – ať si hraje, časem se v něčem najde. S varovným číslem 15% – to je procento těch, kteří zůstanou u vyučeného oboru a neutečou od něj – se už nemáme kam zhoršit, víc pokaženější to být ani nemůže.

Tak prosím nejdřív spravme odborné školství – pan hejtman Vondrák může začít třeba zítra, když má tolik energie – a když se nám to podaří, žádného cut-off už nebude potřeba.

Redakční poznámka: Jiří Hlavenka svoje komentáře publikuje na svém facebookovém profilu, jejich přebírání nám laskavě povolil.

Další články od Jiřího Hlavenky: