Kandidoval/a jsi v politických volbách, ale neúspěšně? Věř mi, že nic lepšího Tě nemohlo potkat. Naprosto vážně, zcela prost jakéhokoli cynismu, Ti gratuluji. A vysvětlím, proč.

Vzkaz neúspěšným politickým kandidátům

Nepochybuju, že máš nejlepší úmysly a skvělý program, jehož evidentním cílem je DOBRO. Ale co myslíš, že bys reálně uskutečnil/a? Jak správně tušíš, úplně všechno ne. Možná jsi doufal/a, že prosadíš většinu, nebo aspoň polovinu chvályhodných projektů, které jsi upřímně nabídl/a svým spoluobčanů. Ale budu k Tobě upřímný: Zrealizoval/a bys jenom maximum možného, což znamená naprosté minimum.

Ve Tvém volebním okrsku žije mnoho lidí, kteří taky mají nejlepší možné úmysly, jenomže docela jiné představy o “dobru”. V našem státě existuje řada úřadů a dalších kontrolních institucí, které by Tě z velmi dobrých důvodů úplně nesmyslně zdržovaly. A funguje tady taky bezpočet soukromých firem, hlavně globálních korporací, které mají k prosazování svých zájmů mnohonásobně více peněz a lobbistů a právníků, než celý český stát dohromady. A víš co? Ředitelé těchhle firem mají nejlepší úmysly – akorát úplně jiné představy o “dobru”.

Rozhodně neříkám, že by ses měl/a přestat veřejně angažovat. Pokud tahle prohra neudusila všechno Tvoje nadšení, pokud nadále chceš sloužit vlasti, určitě se nevzdávej a zkus prorazit příště – anebo taky popříště, zase a znova! Velmi pravděpodobně se nepletu, když napíšu, že máš politický talent a byla by škoda, kdybys nedostal/a pořádnou příležitost. Ale co myslíš, že bys získal/a na oplátku?

Jak správně tušíš, nebyl/a bys tak populární jako rockové hvězdy. Možná doufáš, že bys měl/a aspoň sympatie, nebo respekt spoluobčanů, kterým bys sloužil/a. Ale budu k Tobě upřímný: Sluhové nebývají sympatičtí, ani respektovaní. Sluhové bývají přinejlepším tolerovaní. Většinou skončí totálně vyždímaní a všemi vysmívaní. Jestli nevěříš, podívej se na platy českých a moravských starostů. V soukromém sektoru si můžeš vydělat mnohem víc, aniž bys makal/a 16 hodin denně a neustále byl/a jednou nohou v kriminále.

Ve skutečnosti jsi neprohrála/a, ba naopak. Představ si, že jsi v těle Ježíše Krista, za chvíli máš dobrovolně spasit lidstvo brutální a velmi pomalou smrtí, v Getsemanské zahradě už potíš krev, ale náhle slyšíš Boha, jak Ti říká: “Rozhodl jsem se, že dám tuhle práci někomu jinému. Jestli chceš, můžeš jít na pivko, nebo jet na dovolenou, zkrátka dělej si, co chceš. Čau.” Hlas lidu – hlas Boží, chápeš? Tohle Ti vzkazují voliči. A víš, co je na tom nejlepší?

Mimo politiku můžeš udělat víc DOBRA, než kdybys byl/a politikem, kterého ostatní neustále úkolují protikladnými pitomostmi jako svého sluhu, zlomyslně pronásledují jako cirkusového šaška a kritizují jako falešného Mesiáše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno