Ministerstvo kultury, Dilia, digitální kopie

Dneska se nám zas Ministerstvo kultury a Dilia předvedly.

Knihovny poskytují službu zhotovení digitální kopie na objednávku. V praxi jde o to, že v knihovně mají dílo, ze kterého potřebujete malou část. Typicky vědecký časopis, kde potřebujete jeden článek, nebo kniha, ze které potřebujete jednu kapitolu. Knihovny vám danou část kvalitně naskenují a zašlou digitálně.

Jedná se převážně o literaturu odbornou. Obvykle psanou na univerzitách, na základě grantů apod. Osobně si myslím, že taková díla by měla být vždy volně dostupná. Ale to teď nechme stranou.

Dále tu máme Diliu. Jedná se o jednoho z kolektivních správců. Zjednodušeně řečeno kolektivní správce pro tištěné materiály (knihy, audioknihy, časopisy, noty…).

Dilia dostává od knihoven peníze. A chce víc. Dnes dostává za výpůjčku papírových knih, za počet tiskáren pro čtenáře, za každou naskenovanou stránku, za každou tištěnou kopii pro čtenáře… prostě za všechno.

V průběhu podzimu se vyjednávala nová smlouva mezi knihovnami a Dilií upravující právě zhotovení digitální kopie na objednávku. Avšak ministerstvo kultury nebylo schopné zaručit financování pro novou dohodu. Proto knihovny chtěly prodloužit současnou smlouvu. To však odmítla Dilia. A tak již v roce 2019 nemáme možnost zhotovení digitální kopie na objednávku.

Mimochodem, kolegyně Lenka Kozlová podávala za Piráty pozměňovací návrh ke státnímu rozpočtu na rok 2019, který přidával knihovnám 71 800 000 Kč. Samozřejmě bez sebemenšího zájmu ministra kultury, kterého viditelně obdobné věci nezajímají.

No a kdo to odnese? Česká věda, vzdělanost a občané… gratuluji ministerstvu pro zadržování vzdělanosti a kultury a za skvělou podporu pouze té nejspotřebnější kultury.

Další komentáře od Ondřeje Profanta:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno