Den po Třech králích se vláda poprvé sejde v jinou než nekřesťanskou dobu (ve dvě odpoledne místo v šest ráno), jak ministrům a novinářům Babiš blahosklonně od letoška slíbil. Vláda tedy bude svěží k projednání hned dvou materiálů, jejichž schválení může významně zasáhnout do života chudších českých rodin. Na programu jednání jsou tyto body:

Životní minimum a obědy pro chudé děti

Babiš opakuje argumenty Valachové a Maláčové

V případě obědů pro děti máme radost, že z úst premiéra slyšíme převyprávěná slova navrhovatelky Kateřiny Valachové a Jany Maláčové (obě ČSSD), a zdá se tedy, že věc spěje k nadějnému kompromisu, pokud nebude proti Parlament (technicky jde o novelu školského zákona, o níž nemůže rozhodnout jen vláda).

Na stole (zatím jen v médiích) je nyní návrh, aby obědy byly z veřejných rozpočtů placeny jen dětem s nárokem na dávku státní sociální podpory Přídavek na dítě, tedy jen rodinám s příjmem nepřesahujícím 2,7násobku životního minima. Přídavek na dítě pobírá asi desetina dětí ve věku 5-15 let (od posledního předškolního roku po dokončení základní školy), jak uvedl předseda vlády ve svém bilančním rozhovoru pro idnes.cz:

„Vyšlo nám to tak, že by se to mělo týkat rodin, které berou přídavky na děti. Celkově z žáků, když vezmeme mateřské školy a první a druhý stupeň, to je asi milion a sto padesát tisíc dětí, nám to vyšlo na deset procent … Když má někdo přídavky na děti, tak by to mělo být tak, že se ukáže papír a ta škola dá tomu dítěti oběd zdarma, to dítě to ani nemusí vědět. Budeme o tom debatovat 7. ledna.“

Jestli je hnutí ANO pro všechny, zvedne i životní minimum

Méně nadšeni už jsme z pravo-levé debaty mezi ministryněmi práce a financí ohledně zvyšování životního minima. Poslední utkání skončilo patem, když Alena Schillerová (ANO) uvedla, že sice s navýšením životního a existenčního minima souhlasí, ale nejprve je potřeba změnit způsob, jakým se tyto částky tvoří. Konstrukce vytvořená v roce 2003 se do praxe dostala až v roce 2007, takže zrovna tenhle návrh nevypadá na nějakou rychlou intervenci.

Stejně jako další oddalovací taktika, kterou je požadavek na „důkladné mapování“, nejlépe pak „celkovou revizi dávek“, než nejchudším těch pár desetikorun měsíčně vláda dovolí si ponechat. Jak totiž opakovaně uvádíme, u životního minima jde hlavně o nezabavitelnou částku pracujících dlužníků, která jim zůstane z výplaty, spíše než o výši dávek. Konkrétní vyhýbavé odpovědi vládních představitelů hnutí ANO jsou tyto:

  • „Připravme se na to, vraťme se k tomu tématu,“ řekla ministryně financí Schillerová pro idnes.cz. Je podle ní třeba nejlépe dobře zmapovat, na co všechno má životní minimum dopad. Hovořila po jednání vlády o potřebě celkové revize systému sociálních dávek.
  • „Já samozřejmě komunikuji a sděluji paní ministryni (Maláčové), že musíme vyřešit zneužívání dávek na bydlení, že musíme udělat cenovou mapu na nájmy, že musíme vytlačit obchodníky s chudobou, že musíme bojovat proti zneužívání sociálních dávek, že potřebujeme revizi. Na to konto nedošlo k dohodě o životním minimu …,“ vypočítává premiér pro ČT.

Shrnuto: 7. ledna 2019 bude vláda rozhodovat o tom,

  • jestli budou mít děti z chudších rodin díky obědům lepší docházku a školní výsledky a
  • jestli se dlužníkům vyplatí legálně pracovat a své dluhy splácet.

Je-li hnutí ANO „pro všechny“, nemělo by mít ani s jedním z těch návrhů problém.

Další články od Institutu pro sociální inkluzi:

[latest-selected-content limit=“100″ display=“title,excerpt“ url=“yes“ elements=“3″ css=“one-columns“ type=“post“ status=“publish“ author=“10,“ orderby=“dateD“]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno