Je potřeba ujasnit českému čtenáři jednu věc. Žluté vesty ve Francii:

 • Původní aktivita byla adekvátní a vznikla na základě legitimních požadavků části obyvatel Francie.
 • Postupem času převzali vůdčí roli pravicoví (už proběhlo i několik antisemitských útoků během těchto demonstrací) i levicoví extrémisté a zakladatelka celého hnutí se od dění, které tyto skupiny v posledních týdnech předvádějí, veřejně distancovala.
 • Současné Žluté vesty proto nejsou schopny zformulovat své požadavky, ani vytvořit nějakou strukturu, se kterou by vyjednávaly s vládou.
 • Jakkoli je značná části obyvatel Francie nespokojena se svou životní situací, od dění kolem akcí Žlutých vest se postupně odvrací a aktéři začínají být pro svou agresivitu společensky izolovaní.
  Francouzi by rádi změnu svého sociálního statusu, ale rozhodně k tomu nepotřebují vypálená auta a vyrabované obchody.
 • Klesá i účast, tak často českými kremloboty (kterým se hodí každý problém západu, aby nemuseli mluvit například o nuzotě brexitářů, či porušování ústavy v Polsku) nafukovaná do extrémních rozměrů.
  Včera demonstrovalo v celé Francii (67 000 000 obyvatel) už jen 12 tisíc lidí a v Paříži samotné jen cca 800 radikálů. Což je v přepočtu mnohem méně, než se sejde demonstrantů proti establishmentu v Česku (a to jsou strany ovládající současnou politiku – ANO, SPD, KSČM – ačkoli se samozřejmě snaží tvářit, že establishment jsme my – prozápadní občané ČR), Slovensku, nebo i minulý týden v Maďarsku.
 • Jako v každém podobném protestním hnutí na západě, tak i zde se angažuje Rusko. Roztáčí ho pomocí sofistikované mašinérie na sociálních sítích a pomocí tamní ruské menšiny žijící v zemi. Ruštinu mezi radikály potvrzuje i zpravodaj ČT Jan Šmíd a je slyšet na vícero videozáběrech z míst násilností.
 • Nenechávejme se manipulovat. Jde o stále stejné scénáře, lži o protestech Žlutých vest přichází stále ze stejných pramenů.
  Jsou to tytéž zdroje, které tvrdily, že ruští vojáci nejsou na Krymu, později že ruští vojáci nejsou přítomni na ukrajinském Donbasu, následně že ruská armáda nemohla sestřelit malajsijský civilní letoun, dále například že Rusové nepáchají válečné zločiny (cílené bombardování škol, nemocnic) v Sýrii a že Asad nepoužívá chemické zbraně. V poslední době zase tvrdí, že na Skripalovi v Anglii nemohli zaútočit agenti ruských tajných služeb, nebo že Rusové neměli prsty v amerických prezidentských volbách.
  Je to stejné kolaborantské dílo, jako předváděli jejich předchůdci v roce 1968, když tvrdili, že u nás probíhala kontrarevoluce, kterou museli přijet (na rozkaz ruského velení) potlačit okupační vojáci.
 • Na snímcích včerejší řádění radikálů v okolí redakce deníku Le Parisien a u stanice metra Bir Hakeim.

Další články od Karla Patáka:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno