Na Úřadě vlády se redukují stavy zaměstnanců. Agentura pro sociální začleňování (něco přes 100 lidí, dále jen Agentura) přejde od 1.1.2020 na Ministerstvo pro místní rozvoj, čímž Sekce pro lidská práva, kam Agentura spadá, přijde o dostatečný počet pracovníků na to, aby mohla podle služebního zákona zůstat sekcí (to ostatně stálo za plánem Agenturu do sekce rozpustit v roce 2015, těsně před účinností služebního zákona). Šéfka této sekce a zároveň poslední zmocněnkyně vlády pro lidská práva se proti ztrátě místa pojistila a zvítězila ve výběrovém řízení na MPSV na pozici mimo svůj obor, kam se nikdo déle než rok nehlásil. Totéž se chystá udělat ředitelka odboru lidských práv a ochrany menšin s vidinou odvést s sebou, tedy dál od vlády, i celý odbor.

A právě v tuto dobu, tedy po vyklizení pozic Úřadu vlády na poli ochrany a prosazování lidských práv, přichází premiér s návrhem, aby „to“ (pozici zmocněnkyně vlády pro lidská práva) vzala, jako brigádu při pokračujícím poslancování, jemu oddaná někdejší ministryně spravedlnosti za ANO Helena Válková, u níž má jistotu, že rozhodně nebude vládu svého Šéfa za cokoli kritizovat. Vlastně postačí, bude-li stejně zticha, jako zmocněnkyně předchozí, kdy se třeba klíčová Rada vlády pro lidská práva nesešla rok a půl, tedy po celou dobu jejího mandátu.

Lidskoprávníci, hledejme lepší osobnosti!

Kromě vylidnění Úřadu vlády bude mít vláda nejspíš klidně ještě rok „pokoj“ také od úřadu veřejného ochránce práv. Zástupce ombudsmanky nebyl poslanci zvolen a z nějakého důvodu se s tím vyčkává až na volbu samotného ombudsmana (za rok), prý, aby si ti dva tak nějak sedli. Bude ombudsmankou Válková nebo někdo ještě poslušnější? Nejsou to dobré vyhlídky. Lidskoprávníci, kteří jste palubu prosazování spravedlivého zacházení s občany všeho druhu ještě neopustili, zamyslete se, jestli přihlížet je ještě v tuto chvíli dostačující.

My v IPSI si myslíme, že je nejvyšší čas téma institucionálního zajištění ochrany lidských práv zvednout a poohlédnout se po osobnostech, které by pozice v úřadech významných pro tvorbu a aplikaci zákonů mohly zastávat lépe, než lidé „poslušní“ a „ochotní“, kteří si vzájemně „sednou“ a pokud možno mlčí.

Další články od Institutu pro sociální inkluzi:

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno