Výhodně investovat dnes můžete nejen do klasických komodit, jako jsou zlato, cenné papíry, či kryptoměny. Víte ale o tom, že výhodným investičním nástrojem se může stát třeba i stavebnice Lega? Nevěříte? Opravdu je tomu tak. I nejslavnější stavebnice světa vám může slušně vydělat.


Proč koupit LEGOLEGO jako investiceTipy pro nákup LEGA


Lego sběratelé a investice do Lega

Když počátkem 50. let minulého století dánská společnost LEGO vyrobila první plastové stavebnice pro děti, jistě netušila, že je jednou začnou vyhledávat i sběratelé, jako výhodnou investici. Dokonce investici výhodnější než zlato, jak uvedl britský deník Telegraph.

Sběratelé se už dávno nezaměřují pouze na umělecká díla, známky, mince, nebo historické předměty. Do popředí zájmu se dostává investiční alkohol, kartičky sportovců, nebo právě stavebnice Lego. Pokud sami nepatříte mezi příznivce těchto barevných kostiček, může to pro vás být překvapení. Již dlouho ale platí, že kde je hodně sběratelů, tam se najde příležitost pro vhodnou investici. A jelikož se údajně na celém světě prodá přes 125 milionů Lego figurek ročně, tak potenciál tato komodita jistě má.

Proč koupit vzácné Lego

Stále jsem vás nepřesvědčil, že existuje důvod, proč si pořídit vzácné stavebnice lega? Budiž. Opomeneme-li tedy fakt, že Lego je jednoznačně jednou z nejoblíbenějších hraček nejen mezi dětmi, ale i mezi dospělými, tak data z odborných studií vás snad přesvědčí.

Podle odborné studie, která vznikla v roce 2018 na moskevské National Research University, dosahovaly stavebnice lega ročního výnosu v průměru 8 %. Studie zahrnovala analýzy celkem 2 300 sad stavebnic vyrobených mezi lety 1987 a 2015.

Další studie mnohem obšírnější studie pochází z roku 2019 a vydala jí Northumbrijská univerzita z Newcastlu. Tato studie sleduje roční vývoj cen u více než 10 tisíc stavebnic na serveru Brick Picker s konečným reálným ročním výnosem zhruba 6 %. Nejlépe se  podle této studie zhodnocovaly krabice se stavební tématikou a nejaktivněji se během průzkumu obchodovalo na území Spojených států.

Nyní už věříte, že dává smysl investovat i do něčeho, co jste až doposud považovali za pouhou dětskou zábavu? Pokud ano, tak jistě přemýšlíte jak vybrat Lego jako investici.

Hodnocení investice do Lega: 8,5/10

 • Výhody: Vysoký a konstantní průměrný roční výnos; investice od malých částek, sami rozhodujete, kdy chcete prodat; jedná se o investici do fyzické věci, kterou máte u sebe; obchodovat lze nonstop – stačí pouze někde vyvěšený inzerát
 • Nevýhody: Problém s uskladněním; veliké množství stavebnic LEGO na trhu. Pokud chcete mít neustále přehled, je nutné neustále hledat nové a nové informace; prodej setu může zabrat čas. Než si Vaše investice najde svého kupce, může to chvíli trvat

Návod na Lego jako investici = kniha „LEGO jako investice“

Pokud chcete uspět při pokusech o zhodnocení svých financí, tak je určitě důležité se alespoň částečně v daném oboru orientovat. Nejinak tomu je u investování do Lega. I zde se nabízí spousty otázek. Kde koupit investiční Lego? Jaké Lego stavebnice jsou ideální pro dlouhodobé investice? Čeho se při nákupu vyvarovat?

Pokud nejste přímo skalní fanda těchto legendárních dánských kostiček, tak vám studium daného tématu zabere jistě několik hodin. Pokud nejste příznivcem vyhledávání informací na internetu, nebo vám dělají problém cizojazyčné texty, tak jistě oceníte praktický manuál jak vydělávat na Legu v knižní podobě. Kniha nese název „LEGO jako investice“ a její autor Ing. Radek Janáč je jeden z největších fanoušků stavebnic Lego a s obchodování s nimi má dlouholeté zkušenosti.

Tato kniha vám nastíní jakým způsobem vydělat nákupem a prodejem Lego stavebnic. Ukáže vám, že hlavní výhodou je nízké investiční riziko a zároveň velký potenciál zisku v řádu stovek procent. Žádná investiční internetová ruleta. Kniha „LEGO jako investice“ je pojata velmi prakticky a do detailu popisuje všechna úskalí související s nákupem a prodejem Lega. Najdete v ní rady, podle čeho vybírat ideální stavebnice a na co si dát naopak pozor. Současně v knize najdete přehledný seznam všech stavebnic vyrobených od roku 2000, včetně  jejich nákupních cen a současných prodejních cen. Tato publikace je tak ideálním pomocníkem pro kohokoliv bez hlubších znalostí Lego světa.

Kostky24 – blog plný tipů, kde koupit investiční Lego

Ing. Radek Janáč jen nejen autorem výše zmíněné knihy, ale zároveň je také autorem webu kostky24.cz. Na těchto stránkách najdete autorův blog věnující se právě investicím do LEGO stavebnic. V tomto blogu najdete mnoho tipů na zajímavé Lego investice.

Pokud hledáte další rady, jak a kde koupit investiční Lego, tak přikládám několik málo tipů:

 • obejděte menší obchody. Tam můžete narazit na zajímavé sety za skvělé ceny
 • sledujte nabídky na prodejních portálech v CZ i zahraničí (eBay, Wish, aukro, bazos, Sbazar)
 • využívejte tematických slev v obchodech. Ideální příležitostí může být i Black Friday
 • mějte přehled o aktuálním dění. Sledujte speciální weby zaměřené na tuto tématiku (brickpicker.com, kostky24.cz, promobricks.de)
 • sledujte a vyhledávejte Lego internetové aukce

Lego limitované edice – Bugatti z Lega

Samotná společnost Lego si samozřejmě dobře uvědomuje svůj potenciál na investičním trhu a tak občas vydá speciální novou sérii, která přímo vybízí ke sběratelským účelům. Tyto stavebnice jsou velmi vzácné kousky Lega a jejich majitelé si jsou toho dobře vědomi. Často se tak tyto kostky ani nedostanou ze své krabice.

Jednou z nich je i slavná replika vesmírné lodě Millennium Falcon z filmu StarWars, nebo mocná Hvězda smrti ze stejné série. Další tip na investice, který nezapadá přímo do výše uvedeného vzorce, jsou Lego stavebnice úspěšných monopostů. Namátkou můžeme zmínit například Buggati Chiron.

Lego Bugatti Chiron dokonce existuje v reálném měřítku a dokonce i s funkčním pohonným ústrojím. S pomoci více jak milionu dílků Lego Technic ho vytvořili čeští inženýři z továrny Lego v Kladně. Vývoj společně s konstrukcí zabral na 13 438 hodin práce a na konečný výsledek se můžete podívat na videu níže.

Nejdražší Lego: vesmírná loď Millennium Falcon (2007) z Lega

Sety zaměřené na známé filmové série, či seriály mají díky velké fanouškovské základně velký potenciál zhodnotit svou cenu. Mezi tyto významné „filmové“ řady patří například série LEGO Star Wars, Pán prstenů nebo Super Heroes. Toto tvrzení dokazuje i případ nejčastěji uváděného Lego setu 10179 Ultimate Collector’s Millennium Falcon. Tato stavebnice vesmírné lodi z filmové série „Hvězdných válek“ se v roce jeho vydání (2007) prodávala za necelých 12 000 Kč.  Dnes jeho cena dosahuje i desetinásobku původní ceny a je považována za nejcennější a nejdražší Lego světa!

Star Wars Millennium Falcon není jediným úspěšným setem. Úspěšných setů, u kterých se hodnota zdvojnásobila až ztrojnásobila, je mnoho a nemá cenu se s nimi vypisovat. Ideálním způsobem, jak začít s investicemi do Lega je nákup menších a levnějších stavebnic, či Lego figurek.

Tipy pro nákup investičních Lego figurek a stavebnic

Při nákupu investičního lega se vyplatí sledovat následující faktory:

 • Doba v prodeji
  Před konkrétním nákupem se vždy podívejte, jak dlouho je produkt v prodeji, sledujte ceny, za kolik se daný set prodává a kolik je na něj nabídek. Pro investování je vhodné, aby byl set v prodeji co nejkratší dobu.
 • Tematické zaměření
  Lega jako investice byste se obecně měli zaměřit na popkulturní série a vyhnout se těm vyloženě dětským.
 • Lego Minifigurky
  Minifigurky jsou často považovány za základ pro LEGO investování. Minifigurka může představovat prakticky jakoukoliv postavu. Aktuálně začínají být velkým hitem Lego Vidiyo a s ním související sběratelské figurky. Čím více je figurka unikátní, tím je větší pravděpodobnost, že bude cennější.
 • Velikost setu
  Velikosti celých Lego sestav se dělí do 4 skupin: polybagy, malé, střední a velké. Velké sety jsou kupované méně, protože stojí řádově několik tisíc korun. Tím je jasně dané, že velkých setů se vyrábí méně a tak je naopak vyšší pravděpodobnost, že v budoucnu poroste jejich hodnota a zařadí se mezi Lego vzácné kousky.
 • Staří setu
  Obecně platí, že čím je set starší, tím je cennější. I přesto vybírejte spíše stavebnice prodávané po roce 2000. Ty starší nejsou tak dokonalé a mezi fanoušky Lega tak žádané.
 • Stav stavebnice
  Stavebnice zakoupené jako investice nikdy nerozbalujte. Nerozbalené Lego je důkazem, že jde o sběratelský artefakt. Čím zachovalejší balení, tím lépe pro vás. I proto je důležité zacházet se zakoupenou stavebnicí jako s investicí. dobře a pečlivě uložit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno