Cestování na delší dovolenou, nebo kratší pracovní cesty vždy vyžaduje kvalitní kufr. Zvláště pokud letíte letadlem. Jaká jsou kritéria výběru cestovního kufru?

Jakou velikost by měl mít kufr?

Délka cesty má vliv na velikost cestovního kufru. V případě, že se vydáváte na dlouhou cestu, pak budete potřebovat větší kufr, do kterého se vám vejde více kousků oblečení a dalších nezbytností. Na krátké výlety oceníte cestovní kufry menších rozměrů, případně jen menší cestovní tašku.

Chceme-li to konkrétněji, vybíráme ze třech velikostí kufru, a to S (small, malé), M (medium, střední) a L (large, velké). S větším rozměrem přichází samozřejmě i obtížnější manipulace a u některých leteckých společností i dodatečné poplatky za váhu zavazadla.

Na velmi krátké cesty je ideální příruční kufr, tzv. kabinové zavazadlo (S), jehož rozměry odpovídají maximálním limitům leteckých společností: výška 55 cm, šířka 40 cm a hloubka 20 cm, do nosnosti max. 5–10 kg.

Na týdenní cesty nebo dovolenou se obecně doporučuje střední velikost kufru (M) s nosností až 20 kg. Na rodinnou dovolenou nebo dlouhé cesty se hodí cestovní kufry o objemu 90 a více litrů (velikosti L a XL.), s nosností až 30 kg.

Cestovní kufr: Který materiál je nejvhodnější?

Kromě praktičnosti se ženy rozhodují i podle vzhledu a v dnešní době je možné si pořídit i velmi elegantní dámské kufry. Materiál hraje neméně důležitou roli. Odolnost a hmotnost by se měla při výběru zohledňovat a na výběr je ze čtyř variant:

  • Látkové kufry jsou nejčastěji z polyesteru, nylonu nebo balistického nylonu. Sice mají nízkou hmotnost, nicméně musíte počítat s tím, že nejsou tak odolné a hrozí promáčknutí. Stejně tak horší je i údržba, kdy je nelze jen očistit jako plast.
  • Skořepinové kufry (tvrzené) jsou vyrobené z plastu, nebo kovu. Mají velice tvrdý povrch (ABS, polykarbonát, nebo hliník). Jsou velmi odolné před nárazy a deštěm, ale na druhou stranu, některé mají vyšší hmotnost a chybí vnější přihrádky na drobnosti.
  • Kombinované kufry jsou vyrobeny z textilu a plastu.
  • Kožené kufry z pravé kůže patří mezi luxusnější zavazadla, která jsou velmi pevná a praktická.

Detaily, které usnadní cestování

Při výběru kufru by se rozhodně neměly opomíjet detaily, jako je zámek, rukojeť a kolečka. Rukojeť kufru by měla být stabilní, dobře uchopitelná, lehce vysouvatelná a s dostatečnou délkou. Praktické volbou je teleskopické madlo s aretací alespoň ve dvou polohách s blokací proti nechtěnému zasunutí a nejlépe vedené uvnitř kufru.

Doba, kdy se kufry nosily za ucho, je téměř v nenávratnu. Proto volte taková kolečka, díky kterým se vám bude kufr pohodlně táhnout. Cestovní kufry se standardně prodávají buď se čtyřmi kolečky (tzv. spinner), nebo jen se dvěma kolečky. Kolečka by neměla být hlučná, nejlépe otočná o 360° a nerozjíždějící se do stran.

Bezpečí obsahu především. Zámek by měl zajistit, aby vnitřek kufru nevypadl, anebo se nedostal do nepovolaných rukou zloděje.

Pokud hledáte inspiraci, zkuste se podívat na MODIVO: https://modivo.cz/c/damske/tasky-a-kabelky/cestovni-tasky-a-kufry/kufry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno