Největšího hlodavce můžete naučit, aby přišel na zavolání, stoupl si na zadní nohy a podal vám tlapku. Jenomže pochází z Ameriky, a proto jeho pořizovací cena pro našince není nízká. Přepočítejme, kolik stojí kapybara.

Kolik stojí kapybara?

Plyšová kapybara stojí od 50 po 700 Kč. Živé zvíře můžete adoptovat v některé české zoologické zahradě, v takovém případě zaplatíte 2 000 až 5 000 Kč/rok. Jestli chcete, aby největší hlodavec žil ve vašem domě nebo na vašem pozemku, kapybaru seženete v zámoří. Přitom utratíte asi 11 000 Kč za letenky a přinejmenším 27 700 Kč za jednoho samečka nebo samičku. Prostudujme podrobněji, kolik stojí kapybara.

Kde žije největší hlodavec

Kapybara vodní se volně čvachtá v teplých jihoamerických řekách – v Orinoku, Amazonce nebo Paraná. Výborně plave a potápí se, pod vodou vydrží až 5 minut. Žere vodní rostliny, ale občas vyleze na souš, aby se najedla taky luční trávy, kůry, spadaných plodů, případně zrní nebo melounů. Ráda žije ve skupinách, ačkoli bývá nesnášenlivá, pokud nemá dostatek vlastního prostoru.

Kapybara a člověk – chov, zajímavosti

Vodní trávožrout dorůstá úctyhodných rozměrů. V dospělosti měří na délku 100 až 140 centimetrů a váží 30 až 70 kilogramů, přičemž samice bývají mohutnější než samci. Kapybara se řadí mezi býložravce, denně sežere kolem 3 kilogramů rostlinné stravy. Ale proti nepřátelům se brání výraznými zuby, její řezáky jsou dlouhé až přes 8 centimetrů. Pokud má štěstí, žije déle než 10 let.

Lidé loví kapybaru pro její maso, srst a kůži, nebo na chov. Někteří majitelé svého obřího hlodavce vycvičili jako poslušného psa. České Ministerstvo zemědělství doporučuje chovatelům následující:

  • venkovní výběh o rozloze minimálně 40 m2 pro 2 kapybary
  • vnitřní box o rozloze minimálně 8 m2 pro 2 kapybary
  • kapybara vždycky a všude vyžaduje bazén pro koupání
  • v zimním období musí mít kapybara útočiště, kde není chladněji než 15 °C
  • kapybary se prý často chovají nesnášenlivě, a proto chovatel potřebuje oddělené prostory, kde případně umístí každou zvlášť

Prodej živých jedinců → cena

Kapybary prodávají jihoameričtí lovci a severoameričtí překupníci. Částky jsou poměrně vysoké, proto by nebylo rozumné, kdybyste tohoto exotického savce kupovali na dálku. Jestli máte vážný zájem o kapybaru, raději navštivte chovnou stanici. Prodejci aktuálně nabízejí například:

Zpáteční letenka do San Francisca stojí od 11 000 Kč. Když přičteme cenu jedné kapybary, celkové pořizovací náklady vycházejí minimální na 38 700 Kč. Na přepravu však potřebujete vstřícné aerolinky a souhlas české Státní veterinární správy.

Kapybara v české ZOO

Málokdo letí pro svého vysněného živočicha do Ameriky, typický Čech preferuje tuzemskou zoologickou zahradu. Kapybary potkáte v ZOO Brno, Děčín, Jihlava, Na Hrádečku (Horní Pěna u Jindřichova Hradce), Plzeň, Praha nebo Zlín. Některé zoologické zahrady nabízejí „adopci” svých zvířat. Pokud na kapybaru přispějete 2 000 až 5 000 Kč/rok, vaše jméno bude napsáno na jejím výběhu.

Prodej plyšových hraček → cena

Kapybara přirozeně patří do volné přírody, jejím nejmilejším životním prostředím jsou tropické mokřady nebo veletoky. Možná bude nejlepší, když tahle obří morčata necháme na svobodě a dětem koupíme plyšáka. Plyšové kapybary se producírují v internetových obchodech Allegro.cz, Aukro.cz, Bazos.cz nebo Heureka.cz. Ceny sahají od 50 po 700 Kč. Plyšák sice nebude poslouchat vaše rozkazy, ale ani vás nekousne.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno