Máte obavy z pátku třináctého? Nebojte se, nejste v tom sami. Lidé v mnoha zemích ho považují za nešťastný den. Ti, kteří se ho chorobně bojí, trpí tzv. paraskavedekatriafobií.

Pátek 13. – templáři, historie

Pátek třináctého rozhodně není něčím novým. Lidé se ho bojí už několik stovek let. Začalo to pátkem 13. října v roce 1307 s pronásledováním a vražděním templářů, které nařídil francouzský král Filip IV. Sličný. Templáři, známí také jako Chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu, byli jedním z nejvýznamnějších a nejbohatších rytířských řádů středověku.

Stírej online losy od Fortuny

Stírej online losy od Fortuny

Založ si účet u Fortuny a užij si zábavu s online stíracími losy s bonusem. Stírej kdekoli a kdykoli a zapoj se do soutěží o zajímavé ceny.

STÍREJ zábavné losy s bonusem

K číslu 13 se váže zvláštní symbolika už od dob dávno minulých, například čarodějnický slet má třináct členek, třináct schůdků vedlo na popraviště a zrádce Jidáš přišel na poslední večeři Krista třináctý v pořadí.

V pátek třináctého roku 1942 započala námořní bitva u Guadalcanalu, kterou Japonci s Američany prohráli. V pátek 13. září 1940 spadla bomba na královský Buckinghamský palác. V pátek 13. listopadu 2015 se v Paříži odehrála série teroristických útoků vedených Islámským státem. Tragédií se v historii najde celá řada, ale můžeme jen hádat, jestli je to náhoda, nebo skutečně smolná třináctka.

Pátek třináctého – pověry, mýty

Na seznamu velmi obávaných pověr je na prvním místě přeběhnutí černé kočky přes cestu. Pokud se to stane, je lepší se raději vrátit a volit jinou cestu. Další pověrou je, že rozbité zrcadlo, nebo převrhnutí slánky znamená 7 let neštěstí. Když projdete pod stojícím žebříkem, neštěstí je zaručené. Z postele vždy vstávejte pravou nohou, ať nemáte smůlu.

Pátek 13. jako svátek všech sázkařů, sázka na 13

K nešťastnému dnu se váže určitý paradox, který je populární zejména v Evropě a u nás se z toho pomalu stává tradice. Pátek 13. totiž představuje obrovské zvýšení prodaných tiketů a online losů, a to i díky lidem, kteří nepatří mezi pravidelné sázející. Třeba právě na vás se v pátek třináctého usměje štěstí. Vždyť taková třináctka je považována v Indii a Thajsku za šťastné číslo a podle statistik Sazky ho za své oblíbené číslo označuje až pětina sázkařů.

„Nejvyšší nárůsty v tomto datu pozorujeme logicky u loterií, které se losují v pátek – tedy Sportka a Eurojackpot. Pro tento pátek třináctého navíc k pátečním loteriím přibyla i novinka, loterie Mini renta, která se losuje každý den,“ říká Martin Eliáš, brand manažer loterií společnosti Sazka.

O tom, že pátek třináctého nenosí jen smůlu svědčí i fakt, že 13. 9. 2019 uhodl šťastný výherce všech šest tažených čísel ve Sportce a vyhrál 25 601 111 Kč. 13. 12. 2019 si další sázející šťastlivec zajistil 15 489 891 Kč v mezinárodní loterii Eurojackpot.

Stírej online losy Korunka

Stírej online losy od Korunky

Založ si účet a užij si zábavu s online stíracími losy s bonusem. Stírej kdekoli a kdykoli a zapoj se do soutěží o zajímavé ceny.

STÍREJ zábavné losy s bonusem

Zkuste štěstí v online losech, loteriích a online casinu

Stírací losy si můžete koupit papírové a mít je u sebe fyzicky, ale snadnější a dostupnější jsou stírací losy online. Nabídka online losů je velice široká, proto by vás třeba mohlo zajímat, u jakých je nevyšší šance na výhru, případně jaká kritéria jsou při výběru losu důležitá. V žebříčku stíracích losů najdete ty nejzajímavější pro rok 2023: https://www.loterie-tikety.cz/rubriky/stiraci-losy/5-1-stiracich-losu-ktere-nejcasteji-vyhravaji_7860.html.

Online casina nezůstávají v žádném případě pozadu a přicházejí se speciálními akcemi, ve kterých lze získat zajímavé bonusy, jako jsou free spiny, tedy volná zatočení na hracích automatech, nebo peněžitý bonus k vašemu vkladu.

Pátek 13. – Filmová série, Jason, ČSFD

Pátek třináctého je také název filmové hororové série, která se stala už kultovní záležitostí.

 • Pátek třináctého (1980), ČSFD: 61 %
 • Pátek třináctého 2 (1981), ČSFD: 63 %
 • Pátek třináctého 3 (1982), ČSFD: 65 %
 • Pátek třináctého 4: Poslední kapitola (1984), ČSFD: 63 %
 • Pátek třináctého 5: Nový začátek (1985), ČSFD: 53 %
 • Pátek třináctého 6: Jason žije (1986), ČSFD: 66 %
 • Pátek třináctého 7: Nová krev (1988), ČSFD: 54 %
 • Pátek třináctého 8: Jason na Manhattanu (1989), ČSFD: 45 %
 • Jason Goes to Hell: The Final Friday (1993), ČSFD: 34 %
 • Jason X (2001), ČSFD: 36 %
 • Pátek třináctého (2009), ČSFD: 46 %
 • Freddy vs. Jason (2003), ČSFD: 62 %

Kdo se narodil v pátek 13.?

13. srpna 1899 se v Londýně narodil filmový režisér a producent Alfred Hitchcock. 13. srpna 1926 kubánský diktátor, prezident a premiér Fidel Castro. Darius Rucker, frontman hudební skupiny The Hootie and the Blowfish, se narodil 13. května 1966.

Nejznámější dvojčata, herečky Mary Kate a Ashley Olsenovy se narodily 13. června 1986. Ve stejný den a rok se narodila i americká herečka Kat Dennings. Americký herec Steve Buscemi přišel na svět 13. prosince 1957.

V jakém měsíci je pátek 13.? Kdy bude pátek třináctého v roce 2024?

Proti kalendáři nemá smysl bojovat, protože s jistotou můžeme očekávat, že každý rok nastane minimálně jeden pátek 13. Letos připadl na leden a říjen.

2024září, prosinec
2025červen
2026únor, březen, listopad
2027srpen
2028říjen

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno