V oblasti kupónů a slev lze pozorovat výrazné sezónní trendy, které ovlivňují nákupní chování spotřebitelů i marketingové strategie obchodníků. Tyto trendy se odrážejí ve zvýšené poptávce po slevách během specifických období roku a v různých přístupech, které podniky využívají k přilákání zákazníků.

Změny v chování spotřebitelů – nákupy žene snaha ušetřit

Sezónní trendy v oblasti kupónů odrážejí širší změny v chování spotřebitelů a technologický pokrok. Od povánočních výprodejů po mobilní kupóny a sociální média, různé strategie a nástroje pomáhají obchodníkům přilákat zákazníky a zvýšit prodeje. Pro spotřebitele představují kupóny možnost významných úspor a výhodných nákupů.

Z dat slevové platformy Promocodius vyplývá, že promo kódy a slevy využívá stále více zákazníků ve snaze co nejvíce ušetřit. Platforma meziročně zaznamenala nárůst návštěvnosti svých stránek – a to v řádech desítek procent. Například během předvánoční sezóny se návštěvnost stránky zvýšila o 35 % ve srovnání s předchozím rokem, což ukazuje na stálou popularitu těchto úsporných nástrojů mezi spotřebiteli. Tento trend potvrzuje, že kupóny zůstávají klíčovým prvkem moderního marketingu a spotřebitelských strategií.

Sezónní nárůst používání kupónů

Jedním z hlavních trendů je zvýšené používání kupónů během prázdnin a významných nákupních sezón. Například v období okolo Černého pátku a Vánočních svátků dochází k masivnímu nárůstu nabídky slev a kupónů. Podle dostupných údajů, více než 80 % spotřebitelů aktivně vyhledává slevy a kupóny během listopadu a prosince, což potvrzuje, že prázdninová sezóna je klíčovým obdobím pro uplatňování těchto marketingových nástrojů.

Specifické kategorie a jejich sezónní preference

Každá kategorie zboží má své vlastní sezónní vrcholy. Například slevové kódy na elektroniku jsou často využívány během technologických výstav a před uvedením nových produktů na trh. V oblasti módy zase dominují sezónní výprodeje oblečení a doplňků, přičemž největší slevy se obvykle nabízejí na konci každé módní sezóny.

V chladnějších měsících však také roste zájem o slevy na nejrůznější digitální služby, jako je například online streaming – spotřebitelé stále častěji vyhledávají třeba slevový kód Skylink k výhodnějšímu odběru internetové televize.

Prázdninové a sezónní výprodeje

Během ledna, po skončení vánoční sezóny, se maloobchodníci často zaměřují na povánoční výprodeje, aby vyprázdnili své sklady. Tato období jsou charakteristická zvýšenými slevami, které přitahují spotřebitele hledající výhodné nabídky. Podobně se v únoru nabízí valentýnské slevy, které se zaměřují na dárky a romantické zážitky.

V létě pak dominují slevy spojené s prázdninovými cestami a vybavením na dovolenou. Data ukazují, že slevové akce v červenci a srpnu zaměřené na letní výprodeje a návrat do školy přitahují významnou část spotřebitelů, což potvrzuje význam sezónních trendů pro obchodní strategie.

Kalendář slev a kupónů

Níže je uveden kalendář, který zahrnuje období, na která se zaměřit a očekávané procentuální slevy v různých kategoriích. Tento kalendář je založen na sezónních trendech a změnách spotřebitelského chování.

MěsícKategorieProcentuální sleva (%)Poznámky
LedenOblečení, Elektronika30-50%Povánoční výprodeje, vyprázdnění skladů po vánoční sezóně
ÚnorDárky, Romantické zážitky20-40%Valentýnské slevy na šperky, květiny, restaurace a romantické výlety
BřezenSportovní vybavení, Zdraví15-35%Příprava jaro, slevy na sportovní oblečení a vybavení
DubenZahradní nábytek, Jarní móda25-40%Slevy na zahradní vybavení a jarní kolekce oděvů
KvětenMatka-den dárky, Kosmetika20-35%Speciální akce na dárky k Dni matek, slevy na kosmetiku a parfémy
ČervenElektronika, Letní oblečení15-30%Slevy na elektroniku a letní oblečení před prázdninami
ČervenecCestování, Letní výprodeje20-40%Slevy na cestovní potřeby, letní výprodeje, slevy na plavky
SrpenŠkolní potřeby, Móda20-50%Zpátky do školy, slevy na oblečení, batohy, elektroniku a školní pomůcky
ZáříDomácí vybavení, Elektronika15-30%Předvánoční přípravy, slevy na nábytek a domácí spotřebiče
ŘíjenHalloweenské dekorace, Oblečení20-35%Slevy na kostýmy, sladkosti a podzimní módu
ListopadElektronika, Móda25-50%Black Friday, Kybernetické pondělí, největší slevy roku na širokou škálu produktů
ProsinecVánoční dárky, Oblečení20-40%Předvánoční slevy, výprodeje zimního oblečení a dárků

Naplánujte si nákupy předem a získejte maximální užitek!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno