Na internetu najdete nejlepší díla světové kinematografie. Nelegální filmotéky, jako Bombuj.si nebo Kukaj.io, vás ale nejdříve provedou bludištěm bizarních reklam a zavirovaných stránek. Komunitní servery Uložto.cz a Youtube.com vám nabídnou, abyste zaplatili za lepší divácký komfort. Streamovací služby Netflix a HBO Max požadují 199 Kč/měsíc. Porovnejme, kolik stojí filmy online.

Špičkoví filmaři potřebují milióny

Scénáristovi stačí tablet, nebo papír a propiska. Ale kameramani, zvukaři a střihači používají dražší techniku. Připočítejme autorská práva, talentované herce, pronájem vhodných ateliérů a exteriérů, architekty, výtvarníky, kamiony a řidiče… A zjistíme, že filmový producent potřebuje pořádný rozpočet.

Nejnákladnější česká dramata stála 450 milionů Kč (Jan Žižka), 300 milionů Kč (Bathory) a 175 milionů Kč (Nabarvené ptáče). Nejdražší americké snímky mají podobné cenovky, jenomže v dolarech (Piráti z Karibiku, Avengers). Divákovi ovšem stačí symbolický pakatel a počítač, aby zhlédl libovolné filmy online.

Google a Apple provozují videopůjčovny

Podobně jako se prodávají vstupenky do kina, jednotlivé filmy jsou dostupné také na internetu. Světová díla si koupíte, nebo dočasně zapůjčíte přes Google a Apple. Například nejdražší titul filmové historie, ve kterém karibští piráti plují „Na vlnách podivna“, tam seženete za 76 Kč (eventuálně 3,99 $).

Videopůjčovnu provozuje i tuzemská Prima. Nemá takový výběr jako její větší zahraniční konkurenti, ale některé snímky nabízí levněji. Kupříkladu Karel, neboli portrét nejslavnějšího českého zpěváka, stojí na Primě 69 Kč a na Googlu 110 Kč.

Netflix a HBO vám naúčtují paušál

Počítače jsou stále výkonnější, a proto vznikají gigantické filmotéky. Zaplatíte měsíční nebo roční paušál, a ocitnete se v obrovském virtuálním kině. Data nepřenášíte na žádném hmatatelném nosiči (DVD), ani neukládáte na pevném disku, ale přijímáte nepřetržitý internetový proud („stream“), který na monitoru svého počítače libovolně zapnete, zastavíte, přeskočíte, přepnete, vypnete.

Netflix takhle nabízí 4 000 filmů, sám se podepsal pod úspěšné tituly: K zemi hleď!, Hra na oliheň, Chicagský tribunál a další. HBO inzeruje přes 2 000 filmů, na kontě má řadu kultovních seriálů: Černobyl, Hra o trůny, Odpočívej v pokoji… Obě filmotéky si stanovily shodnou minimální cenu: 199 Kč/měsíc.

Levnější jsou české „streamovací služby“. Nova (alias Voyo) shromáždila 2 000 filmových a seriálových kousků, ostatně sama podpořila 3Bobule, Rafťáky nebo Kameňák. Česká televize požaduje poplatky po domácnostech, které mají televizní přijímač, ale na internetu celou svoji tvorbu nesdílí. Dokumentaristé zvou na adresu DaFilms.cz, kde schraňují „nejlepší filmy“ online…

Sdílné YouTube.com a Uložto.cz

Data proudí z centrálních serverů do osobních počítačů, ale i opačným směrem. Existují veřejná úložiště, kam filmoví nadšenci nahrávají staré polozapomenuté snímky, zatímco noví autoři sdílejí svá vlastní videa, aby našli publikum. Mezi komunitními servery vyniká YouTube, který vám zadarmo přehraje mluvené slovo, pohádky, všelijaké legrácky, hudební klipy či celovečerní bijáky. Pokud zaplatíte 179 Kč, měsíc tam neuvidíte reklamu.

Ukládání, sdílení a stahování datových souborů umožňuje české Uložto.cz alias Sleduj.to. Chcete-li rychlejší přenos, nebo sledovat filmy online, zaplatíte za přenesená data: od 49 Kč/10 gigabitů po 999 Kč/340 GB. Jediný film tedy přijde zhruba na 6 až 10 Kč.

Problematické Bombuj.si a Kukaj.io

Legální servery vybírají peníze od diváků nebo inzerentů, aby odměnily autory za jejich práci a přitom samy poctivě vydělaly. Díky platícím příznivcům vznikají nové výborné filmy a seriály.

Ovšem existují taky nelegální servery, které ignorují autorské právo, a proto nemají dostatek solidních inzerentů. Vypadají jako „bezplatné“, ale přitom vydělávají na nebezpečných reklamách. Nabídnou vám film, avšak přesměrují vás na zavirované stránky. Takže zvažte, jestli navštívíte Kukaj.io, Bombuj.si a jiné podezřelé adresy.

Kolik stojí seriály a filmy online

VariantaCena
Uložto.cz 2,9 až 4,9 Kč/GB
iPrima bez reklam89 Kč/měsíc
Česká televize135 Kč/měsíc
DaFilms.cz145 Kč/měsíc
Voyo159 Kč/měsíc
YouTube bez reklam179 Kč/měsíc
HBO Max199 Kč/měsíc
Netflix v rozlišení 480p199 Kč/měsíc
Netflix v rozlišení 1 080p259 Kč/měsíc
Netflix v rozlišení 4K + HDR319 Kč/měsíc
DaFilms.cz799 Kč/rok
HBO Max1 590 Kč/rok

Zdroj úvodní fotografie: Walt Disney, Facebook

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno