Televizní a rozhlasový poplatekDemokratická diskuse kultivuje společnost, ale také zpomaluje legislativní proces, který zaostává za technologickým vývojem. Kupříkladu televizní a rozhlasový poplatek za jistých okolností nemusí odvádět člověk, který veřejnoprávní média pravidelně sleduje. Koncesionářskou povinnost totiž nemáte, když přijímáte internetové vysílání. Naopak mnoho lidí, kteří Českou televizi ani Český rozhlas vůbec nesledují, poplatek hradit musí. Stačí totiž, že mají doma televizor nebo rádio, eventuálně odebírají elektřinu a neodpoví dostatečně rychle na výzvu.

Koncesionáře definují zákon o rozhlasových a televizních poplatcích (č. 348/2005 Sb.) a zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání (č. 231/2001 Sb.). Některé sporné situace museli vyložit právníci našich hlavních veřejnoprávních médií, protože samozřejmě vznikají různé interpretace dílčích paragrafů. Nejdříve vyložíme, kdo musí, respektive nemusí hradit koncesionářské poplatky – a potom vyčíslíme jejich aktuální výši. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) jsou na odvodech existenčně závislé, ačkoli poskytují prostor také inzerentům.

Kdo MUSÍ odvádět televizní/rozhlasový poplatek

 • Fyzická nebo právnická osoba, která vlastní, případně aspoň 1 měsíc používá televizní/rozhlasový přijímač. Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV. Domácnost odvádí maximálně 1 televizní a rozhlasový poplatek, zatímco firma posílá peníze za každý svůj přijímač, který používá v souvislosti s podnikáním.
 • Za jistých okolností musí televizní a rozhlasový poplatek odevzdávat každý odběratel elektřiny, připojený k distribuční soustavě. Pokud vám ČT nebo ČRo doručí výzvu k platbě, máte do 30 dnů odpovědět písemným čestným prohlášením, že přijímače nevlastníte ani nepoužíváte. Jinak budete automaticky zařazení mezi koncesionáře.
 • Kdo nesplňuje definici koncesionáře, a přesto je vedený mezi poplatníky, ať požádá o vyřazení (všechny oficiální formuláře si můžete stáhnout níže).

Kdo NEMUSÍ odevzdávat televizní/rozhlasový poplatek

 • Koncesionářem není osoba slepá na obě oči nebo hluchá na obě uši.
 • Televizní ani rozhlasový poplatek nemusí odvádět domácnost, jejíž čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí nedosahuje 2,15násobku životního minima.
 • Platební povinnost vůči veřejnoprávním médiím nemají diváci a posluchači, kteří sledují ČT nebo poslouchají ČRo přes jejich „streamové“ internetové vysílání, tedy přes počítač bez televizní karty nebo mobilní telefon.
 • Televizní, respektive rozhlasový poplatek nechť netrápí školy podle školského zákona, cizince bez povolení k trvalému/dlouhodobému pobytu na území České republiky, držitele licence k televiznímu/rozhlasovému vysílání, Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, zastupitelské úřady ČR v zahraničí, lidi požívající podle mezinárodních smluv imunitu apod.

Televizní poplatek činí 135 Kč/měsíc

Rozpočet ČT pro letošní rok předjímá, že koncesionáři přispějí souhrnnou částkou 6,187 miliardy Kč, která znamená velkou většinu příjmů veřejnoprávního média a přesahuje například obrat Akademie věd ČR. Televizní poplatek činí 135 Kč měsíčně. Nesplnění zákonného závazku může diváka stát pokutu 10 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

Rozhlasový poplatek dělá 45 Kč/měsíc

Rozpočet ČRo pro letošní rok předpokládá, že posluchači povinně přispějí 2 miliardami Kč, které představují skoro všechny příjmy veřejnoprávního média a přesahují finanční možnosti například Českého telekomunikačního úřadu. Rozhlasový poplatek je roven 45 Kč měsíčně. Každý kdo vlastní nebo používá rádio, a není v databázi koncesionářů, riskuje pokutu 5 000 Kč. Korespondenční adresa pro zaslání příslušného vyplněného formuláře je následující: Český rozhlas, Odbor obchodu a rozhlasových poplatků,  Vinohradská 12, 120 99, Praha 2.

Formuláře pro domácnosti:

Formuláře pro podnikatele a instituce:

435 KOMENTÁŘE

 1. Dobry den,
  bydlime dve rodiny (jako fyzicke osoby)v jednom rodinem dome, musime platit za kazdou rodinu jeden poplatek ci spolecne obe rodiny jeden poplatek?

 2. Dobrý deň, som Slovák a prednedávnom som v Česku kúpil byt v ktorom pobývam. Neviem teda, či platí to isté ako pre cuzinca pobývajúceho v ČR v podnájme bez trvalého či prechodného pobytu alebo ak byt vlastním ako fyzická osoba tak poplatek platit musim? Případne ak nemusím, musím podať žiadosť o oslobodenie? Za odpoveď predom ďakujem.

 3. Dobrý den, trvalé bydliště mám v Praze, kde platím oba poplatky. Musím tyto poplatky platit i v rodinném domku, kde se zdržuji převážně? Děkuji za odpověď. Palowska

  • Dobrý den, paní Palowska, stačí, když za svoji domácnost platíte koncesionářském poplatky jenom jednou.

 4. Dobrý den, prosím o odpověď. Platíme poplatek za televizi i rozhlas. Po tatínkově smrti zůstala v bytě jeho družka. Má tam jen trvalé bydliště. Nemovitost je naše. Musí se platit poplatky? Děkuji. Eva

  • Dobrý den, Evo, pokud v bytě žije 1 žena, která tam minimálně 1 měsíc používá nebo „drží“ (tento pojem je v zákoně) televizní a rozhlasový přijímač, měla by za oba přístroje platit.

 5. Pečuji o přítelkyni, která je hluchá na jedno ucho a špatně slyší na druhé ucho + na jedno oko je slepá a na druhé oko vidí špatně. Má ZTP+P. Mám platit za televizní přijímač?

  • Bazo, myslím, že pokud jste sám zdráv a máte televizní přijímač, musíte za něj platit. Podle zákona jsou osvobozeny: „osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti“.

 6. Dobrý den, pane Wolfe,
  vlastním nevyužívaný byt po mamince, který budu v nejbližší době prodávat. jakým způsobem a kdy můžu odhlásit poplatek?
  Děkuji za odpověď.

 7. Dobrý den pane Wolfe,

  prosím o radu, musím platit dva poplatky (rozhlas, televize) když vlastním dva domy ,které spolu sousedí, ale každý je na jiném pozemku.

  děkuji za radu Marek

 8. Dobry den,musime platit televizni poplatek když jsme s manželem v Insolvenci?Zbyva nam jen životni minimum.Děkuji za odpověd

 9. Dobrý den, oba s manželem jsme Slováci, pracujeme tady, nemáme tady trvalé bydliště ani jiný pobyt. Bydlíme v podnájmu, chci se zeptat, či máme tady platit koncesionářsky poplatek? Majitelka má jinde svůj byt, či to nesouvisí s tím, že bychom byli osvobození od placení koncesionářských poplatku. My oba platíme poplatky na Slovensku. Prosím o objasnění mé situace.

  Děkuji za pochopení.

  Sisi

 10. Dobrý den,chci se zeptat jestli musím platit koncesionářské poplatky když mam jediný příjem přes internet(žádná anténa akarta tv).Jen jsem OSVČ.Děkuji

 11. Dobrý den .
  Pane Wolffe , mám na vás dotaz . Dnes mi přišel dopis z České televize s dotazem proč neplatím poplatky .
  Nevlastním a nikdy za šest let na uvedené adrese kde jsem i hlášen k pobytu nevlastnit televizor a ani rádio .
  Bude k vyřešení tohoto problému stačit čestní prohlášení , nebo bude třeba uhradit zpětně veškeré poplatky.?
  Děkuji za odpověď
  Tomáš Bíro

 12. můj syn si kupuje byt ,bude zde společně bydlet s několika kamarády, televizi asi budou mít, ale vše sledují na počítačích nebo na telefonech, trvalé bydliště si zatím ponechá u mě – matka, televizní i rozhlasový poplatek máme zaplacený jako domácnost- musí zaplatit televizní poplatek i z tohoto bytu???

 13. Dobrý den, nevíte prosím, jak se definuje domácnost pro posouzení, zda příjem dosahuje 2,15 životního minima? Reálně jako důchodce plus
  osoba v evidenci ÚP tohoto příjmu nedosahujeme, ovšem v bytě je přihlášen k trvalému pobytu syn, který však celoročně žije v Praze v pronajatém bytě. Musí se jeho příjem započítat do příjmu domácnosti? Ve společné domácnosti tedy nežijeme, ale jak bychom to doložili v případě, že by se domácnost neposuzovala podle osob příhlášených k trvalému pobytu, jak tomu v některých případech je? Děkuji za posouzení.

 14. Dobrý den, jsme povinni platit televizní poplatek, když máme připojení přes satelit a platíme již společnosti poskytující satelitní připojení? Děkuji

 15. Dobrý den pane Woffe, měl bych na Vás dotaz. Jsem OSVČ pouze na vedlejší činnost (focení). Fotím venku a doma zpracovávám fotky počítači. V domácnosti samozřejmě platím televizní a rohlasový poplatek. Ale teď mi dorazila i výzva na placení rozhlasu jakožto živnostníkovi. Musím jej také platit, i když už jednou platím za domácnost? Děkuji a přeji pěkný den.

 16. Dobrý den,
  koupila jsem dům, kde si budu zřizovat trvalé bydliště a následně se tam stěhovat. Vlastním také byt, kde momentálně bydlím a tam platím poplatky.
  Až se odstěhuji, v bytě zůstane můj bratr.
  Musím platit poplatky v bytě i domě?

  Děkuji.

 17. Dobrý den, chtěla bych poprosit o radu. Jsem vdaná, s manželem bydlím v jeho domě, kde on platí konces. poplatky. Nyní se budu od něho stěhovat a bydlet v bytě, který jsem si koupila, ale rozvádět se nebudeme. Musím platit za TV a rozhlas, i v tomto bytě ?

 18. Dobry den, zdedil jsem v Praze byt po rodicich. Vecinou bydlim ale v zahranici. V byte je televize ktera se pouziva jemom pres pocitac na ukazovani obrazku nebo vidia z dovolene a,t,d, .Mame take satelitni abtenu ale prijimat jdou poze nemecke porogramy . Zadne ceske. Musim take platit poplatka za TV ?

 19. Dobrý den, včera jsem obdržel do datové schránky jako osvč výzvu k přihlášení se k rozhlasovému poplatku. Nemám žádnou provozovnu. Vlastním pouze automobil s rádiem, který je koupeno na živnost (firemní) musím i z tohoto rádia platit poplatek? Za domácnost kde mám hlášeno sídlo podnikání, poplatek platím. Pokud se k poplatku přihlásím, předpokládám že se poplatek bude muset doplatit zpětně. Děkuji moc za informaci.

 20. Dobrý den,chtěla bych se zeptat v domě platí manžel poplatky za televizi a rozhlas . A já v tom samém domě mám živnost na krátkodobí pronájem apartmánu. V apartmánu není rozhlasový přijímač ale jenom televize jaký poplatek mám tedy platit.

 21. Jsem podnikající FO,adresa mé firmy je moje trvalé bydliště/doma/ kde platím konc.poplatky/rozhlas a televizy/Nyní mi přišlo oznámení povinnosti.Radio nemám,pouze TV a PC .Děkuji

 22. Žádost o vrácení 1 r. zpětně, za zaplacené poplatky, jsem jeho opatrovníkem mého nesvéprávného bratra, který je po celou dobu je v LDN Velkém Březně,předtím v nem.VIA Česká Kamenice.Vše mohu dokladovat. V jeho bytě nikdo nebydlí.Prosím o sdělení.Já bydlím v Praze.Od tohoto měsíce jsem odhlásila poplatky.Děkuji Hudáková

 23. Dobrý den, pane Woffe, prosím o radu, jestli v mém případě musím platit poplatek za televizi. Mám trvalou adresu u svého otce, kde trávím několik dnů v týdnu (za tuto domácnost platí poplatek otec). Minulý rok jsem si však koupila byt v jiném městě, kde dojíždím za prací a mám tam uvedenou kontaktní adresu. V tomto bytě je také televize (UPC), musím tedy platit poplatek i za tento byt, nebo stačí, když ho platí otec za společně sdílenou domácnost? Předem Vám děkuji za odpověď.

 24. Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat. Mám byt, kde platím poplatky, ale odstěhovala jsem se a byt je prázdný, pouze ho vlastním. Nyní bydlím v domácnosti, kde se také poplatky platí. Musím tedy poplatky ve svém bytě platit, nebo je mohu odhlásit? děkuji za radu.

 25. Dobrý den, mám trvalé bydliště v bytě, který mám pronajatý. Jak je to prosím s poplatky? Měl by za mě vše řešit pronajimatel a mě pouze sdělit celkovu částku nájmu včetně poplatků? Nemám na sebe ani energie, to si vše řeší pronajimatel. Děkuji za odpověď.

 26. Dobrý den, mam dotaz. Dostala jsem darem nemovitost. Budu ji používat jen na víkendy. Koncesionářský poplatek platím ve svém trvalém bydlišti. Jsem povinna platit poplatek i v této nemovitosti? Děkuji Vám za odpověď.

 27. Dobrý den,s manželem se rozvádíme,převedla jsem na sebe elektřinu v místě,kde nyní bydlím.Manžel platí televizní i rozhlasový poplatek a při registraci (dříve) uvedl tuto adresu.Musím se přihlásit k platbě poplatku,nebo stačí až po rozvodu?Děkuji Jitka

 28. dobrý den,babička nám zemřela 9 .4.2018 a dědické řízení bude asi za 3 až 4 měsíce.v bytě nikdo nebydlí.dá se zrušit televizní a rozhlasové poplatky?děkuji za odpověď

 29. dobrý den chtě sem se zeptat když sem na ubytovně v Hradci Králové a eště sem nedostal doplatek na televizi a na radio a jestli to má i nakej formulař děkuji předem

 30. DOBRY DEN platim rozhlasovy poplatek 45 kc , zrejme dle adresy odberneho mista, v domacnosti zadny rozhlasovy prijimac nevlastnim, pouze v aute autoradio. prisla mi oznamovaci povinnost platit i z iča, nevim jak se zachovat dekuji

 31. Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Mam od jedné společnosti v domácnosti zapojeny internet a od společnosti O2 mam StB připojeného na tento internet. Musím i tak platit poplatky ? Děkuji

 32. zdravím vlastnim dva byty kde se pouziva televize i kdyz mam v kazdem kabelovku v jednom bydli maminka ve druhem ja musim platit koncesionarske poplatky na oba dva byty dekuji za odpoved

 33. dobry den vlastnim dva byty mam v nich v obouch uz televizy v obouch bytech mam kabelovku kterou platim musim platit poplatek za tv a radio na oba dva byty?nebo staci na jeden byt dekuji za odpoved

 34. Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat jak postupovat v případě že bych chtěl přestat platit koncecionářské poplatky pouze na televizi. Vlastním satelit který jsem si koupil v době kdy byl bez poplatku což už v dnešní době není pravda a platím myslím kolem 80 kč pouze za toto zařízení. Počítač s tv tunerem nemám . Po té co slyším poslední dobou se klidně vzdám televize nedá se už na to koukat. Stačí v mém případě jako důkaz toho že nepřijímám tv signál to že doložím zrušení karty v satelitu? Případně potvrzení ze zběrného dvora o likvidace tv přijímače protože ty slátaniny opravdu poslouchat nehodlám a platit za to už vůbec ne.
  Děkuji za odpověď

 35. Dobrý den,
  mám anténu na pozemní a satelitní vysílání. Pokud bych zrušil anténu na pozemní vysílání a sledoval jen satelitní vysílání, je možné se odhlásit od placení televizních poplatků?
  Děkuji

 36. Dobrý den, nastěhovali jsme se do domu, který jsme rekonstruovali. Nevím jestli předchozí majitele poplatek platili nebo ne. Chtěla bych se zeptat zda se máme někde na placení poplatků přihlásit nebo nás někdo osloví se žádostí. Děkuji

 37. Dobrý den.
  Prosím, můžete nám poradit? Dcera se stala prostřednictvím realitní kanceláře podnájemkyní družstevní garsoniery, kde však bydlí aniž by tam měla hlášený trvalý pobyt. K tomuto by musela mít podle uzavřené smlouvy povolení nájemce družstevního bytu, který ho přes realitní kancelář dále pronajímá. Ten však již při uzavření smlouvy o podnájmu schválení této možnosti vyloučil. Též podle smlouvy musela dcera uzavřít na své jméno smlouvu o dodávce elektřiny a na své jméno si nechala zavést i internet se základními TV kanály. TV využívá, rozhlasový příjmač nevlastní. Dcera je tedy stále hlášena k trvalému pobytu na naší adrese, kde platíme koncesionářské poplatky jak za TV tak rozhlas. Na internetu jsem četla, že podle předpisu je každý, kdo je odběratelem elektřiny považován za poplatníka rozhlasového a TV poplatku s povinností tento hradit, a že provozovatelé vysílání zkoumají seznamy odběratelů elektřiny a zjišťují případné neplatiče, kterým následně hrozí značný finanční postih. Současně jsem se však dočetla, že v případě, že pokud nájemce sice používá svou TV v místě svého podnájmu, ale je hlášen k trvalému pobytu na jiné adrese, kde jsou již tyto poplatky hrazeny, není povinen platit koncesionářské poplatky znovu. Mohla bych poprosit o sdělení, zda je toto pravda, případně co by měla dcera učinit, aby bylo vše v pořádku?
  Předem moc děkuji.

 38. Dobrý den,vlastním byt v Praze,kde mám trvalé bydlište a platím poplatek ta rozhlas a televizi.Bydlím se synem.Vlastním také chalupu na venkově,kde máme televizi i rádio ,ale neplatím poplatky.Chci se přihlásit k trvalému bydlení na chalupu.Syn zůstane v bytě v Praze.Jak mám dále platit koncesionářské poplatky?Děkuji za radu.S přáním hezkého dne Eva V.

 39. Dobrý den p.Woff,nejsem si stále jistá po přečtení všech komentářů a proto prosím o radu.Majitelka má dva byty,jeden pronajímá už 3 rokem.Poplatky za byt(s nájemníky) nemusí platit jsem vyčetla. Podnájemníci poplatek neplatí(sipo),ale odebírají..Jsou povinni platit tedy oni poplatky? Děkuji předem za odpověď.

 40. Dobrý den, jaké máme možnosti v případě, pokud naše firma již obdržela předžalobní upomínku k zaplacení: rozhlasového poplatku za dobu, kdy byla poplatníkem + přirážky za neoznámení koncesionářské povinnosti?

  Firma byla dříve vyzvána k přihlášení, eventuálně k zaslání čestného prohlášení, avšak zapomněla reagovat. A nyní tedy přišla předžalobní upomínka. Můžeme se nějak vyhnout platbě, zejména přirážce, když firma dodatečně zašle čestné prohlášení, že žádný rozhlasový přijímač nevlastní? Platební povinnost podle nás nevznikla. Děkujeme za radu.

  • Dobrý den, Lenko, bohužel, zákon o rozhlasových a televizních poplatcích obsahuje pasáž, o jejíž férovosti bychom mohli diskutovat (§ 3, odstavec 4):

   „Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi (dále jen „provozovatel vysílání ze zákona“) po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.“

   Takže pokud jste dostatečně rychle nereagovali na uvedenou výzvu k přihlášení, jste automaticky považováni za firmu, která má povinnost uhrazovat poplatek. A v takovém případě bohužel vidím jedinou možnost: Všechny (byť eticky nespravedlivé) nedoplatky a penále vyrovnat a následně zaslat Českému rozhlasu oznámení, že žádný přijímač nevlastníte ani nepoužíváte, a žádáte o vyřazení z databáze koncesionářů. Teprve jakmile Vám veřejnoprávní médium potvrdí, že už nemusíte platit, záležitost bude vyřízena. Ovšem pokud opět přijde výzva k přihlášení, neopakujte dřívější omyl a zavčas odpovězte čestným prohlášením.

   Vím, že celá tahle procedura působí absurdně, ale zákonodárci ještě zřejmě nepřišli na lepší způsob, jak financovat veřejnoprávní média. 🙁

   • Dobrý den!
    Mám k vám tento dotaz, jsem vlastníkem bytu, kde mám ubytované nájemníky a sama bydlím v zahradním domku a to pouze 4 měsíce v roce, zbytek roku jsem v cizině .Můj důchod činí 5.000; KčPřišla mi upomínka na částku 3.285 Kč a ptám se jestli ji musím uhradit a zda by neměli poplatky platit moji nájemníci v bytě?

   • Bydlim jiz 48 roku v zahranici .Zdedil jsem byt u Prahy po rodicich a je tam Televize. Televizi pouzivame jenom k promitani obrazku nebo filmu z dovolene pres pocitac. Mame i satelitni antenu ale prijimat lze jem nemecke nebo schycarske programy. Ceske nejdou. Musim platit TV poplatek.

 41. Prosím, měla bych dotaz . Na IČ jsem zakoupila auto, ale nakonec jsem uvedené auto nepoužívala v podnikání a tím jsem do nákladů nedávala PHM ani koupi auta, odpisy atd. auto bylo používáno v domácnosti , kde platíme řádně poplatky jak za rozhlas tak i za televizi. Na uvedené auto jsem žádné náklady neuplatňovala . Vzhledem k vyhlášce v daňové evidenci, nemusí být auto odhlášeno z IČ a přihlášen o na soukr. osobu , stačí pouze, že nebyly uplatněny náklady do podnikání . Musím přesto platit poplatky za autorádio ? Děkuji .

 42. Dobrý den.
  Musím platit poplatek, pokud si pořídím smart TV a budu sledovat pouze internetové vysílání? V bytě je sice zavedena klasická anténa, ale nepoužívám ji.
  Předpokládám, že dle platné legislativy, pokud budu mít TV, která umí přijímat televizní i rádiový signál, tak budu muset platit oba poplatky i kdyby byla celou dobu vypnutá.

 43. Dobrý den, pane Woffe. Poplatky za televizi (jedna přes DIGI a druhá přes O2) a poplatky za rádio byly napsané na manžela, který vloni zemřel, načež jsem nechala přepsat poplatky na sebe. Dnes mi přišla „upomínka“, že jako podnikatelka musím platit rozhlasové poplatky – čemuž nerozumím. Takže za jedno rádio budu platit dvakrát? Mimochodem, když pracuji u počítače, tak poslouchám internetové rádio, jelikož rozhlasový přijímač mám v jiné místnosti. Děkuji za odpověď. Naďa

  • Dobrý den, paní Voráčová, aby nedošlo k nedorozumění, hned na úvod raději napíšu, že tady na této stránce neřešíme poplatky pro soukromé společnosti jako O2 apod., ale pro veřejnoprávní média Česká televize a Český rozhlas. Jde tedy o měsíční finanční částky, které musí odvádět každá domácnost, pokud má televizní a rozhlasový přijímač.

   Podnikající fyzická osoba musí podle zákona uhrazovat navíc ještě: „rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním“. Takže pokud při svém podnikání posloucháte rádio (nebo sledujete televizi) jenom přes počítač a internet, nemyslím, že máte nějakou další platební povinnost. (Schválně používám sloveso „myslet“, protože jde o právní otázku a nevím, jak by eventuálně rozhodl soud. Sám jsem však taky podnikatel, při práci občas zabrousím na web České televize, abych tam zhlédl nová zpravodajská videa, a speciální televizní poplatek kvůli tomu neodvádím).

   Pokud Váš pan manžel taky jakožto fyzická osoba podnikal, přitom používal rozhlasový přijímač (nikoli jenom počítač), a proto odváděl speciální rozhlasový poplatek nebo poplatky, doporučuji napsat Českému rozhlasu, že bohužel již zesnul. A pokud ČRo oslovil přímo Vás kvůli Vašemu podnikání, pravděpodobně nejde o upomínku, ale o výzvu k reakci, a v takovém případě doporučuji co nejdříve odpovědět Čestným prohlášením, že nemáte povinnost koncesionářský poplatek za svoje podnikání uhrazovat. Formulář stáhnete pod TÍMTO odkazem. A každopádně Vám přeju vše dobré!

 44. Dobrý den.Musím platit konces.poplatek,když bydlím 17 let u přítelkyně ve společné domácnosti?
  Musím platit,když jsem živnostník a moje auto k podnikání nepoužívám,pouze k osobním účelům?
  Děkuji za odpověď.Josef.

 45. Dobry den chci se zeptat,koupil jsem si byt,ještě nemam přepsaný trvaly pobyt,stále u rodičů ,chci se zeptat od kdy jsem povinen začít platby SIPO,platí se každou nemovitost nebo spadám pod rodiče.děkuji za odpověď nerad bych aby mi pak přisla nějaka mega složenka že neplatím nebo něco

 46. Dobrý den.Trvalé bydliště mám jinde a žiju už 17 let u přítelkyně na jiné adrese,která konces.poplatky platí.Musím je platit také?
  Druhá otázka:Jsem už v důchodu,ale stále provozuji živnost.Mám osobní auto,které nepožívám k podníkání a ve kterém je samozřejmě autorádio,musím platit rozhl.poplatek?
  Děkuji za odpověď.Josef Beneš.

 47. Dobrý den,zajímalo by mě , jak platí poplatky za televizi a rozhlasový přijímač organizace,jako např. Zdravotnická Záchranná Služba,jenž má na stanovištích ,které jdou do desítek možná stovek v republice a mají ne na stanovišti,ale na každém pokoji televizní přijímač. Měli by platit za každý televizor zvlášť nebo jeden poplatek za danou budovu,kde je i 6 lelevizí

 48. Zdravím,
  prosím o info zda musím platit druhý TV a R poplatek. Situace je taková že jsem postavil dům kde bydlím, a zároveň vlastním ještě byt kde poplatky platím. Obě odběrná místa (čez) jsou psána na moje jméno a jsou ve stejné vesnici, liší se jen čp. trvalé bydliště budu přehlašovat do nového domu. Stačí že platím v bytě, nebo mám platit ještě v domě, popř. jak situaci vyřešit.
  Děkuji Buchta

 49. Dobrý den,mám dotaz když mám firmu registrovanou na místo bydliště jak rozliším který spotřebič je na firmu a který na domácnost.

 50. Jsem uživatelem 2 bytů. V obou bytech mám televizor, musím platit poplatek za TV dvakrát nebo jenom jednou?

 51. Dobrý den, Mám dotaz. Můj bratr se oženil má svůj dům, kde platí poplatky a jeho manželka vlastní rovněž byt ve městě, kde také platí poplatky. Ani jeden byt není pronajímán. Přes léto jsou v domě a v zimě cca 3 měsíce jsou v bytě. Je jejich povinností platit v obou nemovitostech poplatky. Děkuji za odpověď Gabrielová

 52. Dobrý den, naše firma otevřela novou prodejnu(pobočku) s náhradními díly na automobily a do prodejny jsme umístili televizi pro zákazníky – chtěl bych se zeptat,jak je to v takovém případě s poplatky? Jak by to bylo, kdyby jsme ji připojili na tv vysílání, a v případě kdy by jsme pouštěli jen stažené pořady z externího disku?

 53. Dobrý den,
  původně neziskové občanské sdružení, nyní zapsaný ústav, provozuje dům poskytující chráněné bydlení formou komunitního bydlení, ve kterém společně bydlí cca 10 lidí s mentálním postižením, naprostá většina bez možnosti uplatnění na trhu práce, pouze ze svých důchodů (s nízkým příjmem, předpokládám, že pokud by bydleli doma, byli by od poplatků osvobozeni). Ve společenské místnosti je jeden televizní přijímač. Musí zapsaný ústav platit televizní poplatek jako firma, nebo lze brát klienty jako bydlící ve společné domácnosti, tj. platili by za domácnost (resp. byli by osvobozeni)? Případně, je nějaká úleva pro neziskový sektor?
  Předem děkuji za odpověď.

 54. Dobrý den vlastním dům který mi převedla teta,po jeho rekonstrukci jsem se nastěhoval platby elektřiny jsem převedl na sebe, televizní a rozhlasový poplatek platí teta, dům je dvougenerační musíme platit oba?

 55. Dobrý den , vlastním 2 byty a jeden z nich pronajímám. Musím platit poplatky za oba byty tedy 2x nebo stačí že platím jen jedenkrát.

 56. Dobrý, pane Woffe. Jsem zaměstnán ve strojírenské firmě. Mám na pracovišti svůj rádiový přijímač. Kdo by měl platit poplatky? Já, zaměstnavatel, či není nutné za něj platit, když už platím za jeden v domácnosti? Děkuji za radu.

  • Dobrý den, pane Charousi, nevidím důvod, proč byste měl platit další poplatek za rádiový přijímač, pokud tak činíte už za svoje domácí rádio a druhý přístroj nepoužíváte k vlastnímu podnikání. Totéž platí pro Vašeho zaměstnavatele – ani on podle mého názoru v tomto případě nemusí odvádět Českému rozhlasu peníze. Takže Vám přeji příjemný poslech a ať přitom práce hezky odsýpá :-).

 57. Dobrý den. S manželem a dvěma syny žijeme ve společné domácnosti a poplatky za TV i rozhlas platíme. Nedávno jsme pro syna zakoupili byt, který postupně rekonstruujeme. Byt je bevybavený a nikdo v něm nebydlí. Vznikla nám koupí bytu povinnost platit koncesionářské poplatky dvojmo ? Podotýkám, že vlastníkem jsem já s manželem, nikoliv syn.
  Máme ev. učinit nějaké kroky a skutečnost někde nahlásit? V SIPU jsem našla poznámku: “ TV a ČRO neuhrazeno“, přičemž hned na dalším řádku je info o zaplacení těchto stejných poplatků…

 58. Dobrý den, můj příjem je menší než 2,15 životního minima, spadám tedy do skupiny, která nemusí hradit poplatek za rádio ani televizor. Zajímá mne, zda musím po přestěhování sama nahlásit, že do této skupiny spadám, nebo jestli tak mám učinit, až mi pošlou nějakou výzvu. Zatím jsem poplatek ještě neplatila. Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Michaelo, jenom pro jistotu poznamenám, že příjem počítáme za celou domácnost, tedy obvykle všem společně hospodařícím osobám (když mají například jednu ledničku a nakupují potraviny „kolektivně“) dohromady. Ale pokud člověk žije sám, potom počítáme jenom jeho osobní výdělky, dávky apod.

   K Vaší otázce: Jestli chápu správně, televizní i rozhlasový přijímač vlastníte nebo používáte. Takže Vám doporučuji, abyste sama od sebe poslala České televizi, i Českému rozhlasu čestné prohlášení o své materiální chudobě. Formuláře stáhnete ZDE a ZDE. Adresy jsou následující:
   Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4.
   Český rozhlas, Odbor obchodu a rozhlasových poplatků, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2.

   Je lepší jednat předvídavě, aktivně a vstřícně, protože časové i finanční náklady jsou podle mého názoru přijatelnější, než riziko případných nepříjemností (veřejnoprávní médium by teoreticky mohlo namítnout: A proč jste čestné prohlášení neposlala dříve, proč tohle tvrdíte, teprve až jsme Vám poslali výzvu, není to podezřelé?)
   Přeji Vám vše dobré, i vyšší příjem.

 59. Dobrý den.
  Mám dota jako právnická osoba Firmy s.r.o. platíme rozhlasové poplatky za provozovny a automobyly. Já ale v kanceláři žádné rádio nemám. Jak tedy docílím, abych neplatil za rádio, které v kamceláři nemám. Děkuji za odpověď.

 60. Dobrý den, na mém pozemku se nenalézá místo pro příjem pozemního vysílání ČT. Bydlím v údolí. Satelitní příjem nezvažuji. Je oprávněné platit poplatek za něco, co se nedá změřit ?
  Děkuji

 61. Dobrý den, plánuji podnikat a z vyse uvedenych informaci jsem pochopila nevim zda dobře, ze kdyz nebudu mit žádné rádio ci repráky s rádiem, bude tam pouze mobil, lze dát čestné prohlášení a osvobodit se od poplatku?děkuji.

 62. Vážený pane Woffe,

  měl bych na Vás dotaz ohledně placený koncesionářského poplatku. Jsem vlastníkem bytu, kde je na moji osobu přihlášen odběr elektrické energie a současně v tomto bytě je televizní přijímač. Nicméně byt užívám „příležitostně“ a trvalé bydliště mám s rodiči, kde i trávím většinu dní v roce (až na výjimky, kdy jsem v bytě). Přičemž domácnost (rodičů) platí koncesionářské poplatky.

  Můj dotaz tedy zní, zda musím platit koncesionářské poplatky za byt, který užívám jen příležitostně? Nebo nemusím, neboť poplatky jsou hrazeny z domácnosti, ve které mám trvalý pobyt a jsem tam většinu dní v roce?

  Děkuji
  Tomáš T.

 63. Dobrý den, prodávám svůj byt, kde platím poplatky za rozhlas a tv a stěhuji se k přítelkyni do Prahy. Přítelkyně v SIPO platí oba poplatky. Pro odhlášení poplatku za tv je srozumitelný formulář, ale jak postupovat při odhlášení poplatku za rozhlas? Stačí pouze čestné prohlášení pro odhlášení fyzické osoby? Jiný vhodnější formulář (jako u tv) jsem nenašel. Předem děkuji za odpověď.

 64. Dobrý den,
  zapsaný ústav (původně občanské sdružení) provozuje dům, ve kterém žije cca 10 zdravotně postižených s invalidním důchodem, o které zaměstnanci ústavu pečují. Každý má svůj pokoj, ale stravují se společně, sdílejí sociální zařízení. Ve společenské místnosti mají jednu televizi. Jak má ústav platit koncesionářské poplatky? Jde o sociální neziskovou službu. Má platit jako podnikatel? Nebo jako společná domácnost oněch deseti lidí (která by byla vzhledem k výši příjmu obyvatel pravděpodobně osvobozena)?
  Předem děkuji za odpověď.

 65. Dobry den, radio mam vyreseno, ale od CT mi zatim zadna vyzva neprisla. Zadny prijimac nevlastnim. Mam cekat, az se mi ozvou, nebo muzu cestne prohlaseni poslat „z pilnosti“ predem?

 66. pokazilo se mi radio je neopravitelne , nehodlám kupovat nové, mám jen televizi , musím platit poplatek za rádio děkuji

 67. Dobrý den, vlastním televizor, kde mám od O2 předplaceny některé programy (filmy, sport, pohádky). Českou televizi nevyužívám, ale přesto platím televizní poplatek. Rádio, ani počítač s kartami nevlastním, rovněž neposlouchám Český rozhlas. Musím přesto platit rozhlasový poplatek? Co když někdo řekne: Máte televizor, na kterém lze naladit i rádio.

  • Dobrý den, paní Řeháková, bohužel nemohu vyvrátit Vaše obavy. I některé televizory určitě splňují zákonnou definici „rozhlasového přijímače“: „zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů“. A podle diskusních příspěvků, které průběžně čtu, veřejnoprávní média požadují poplatky docela tvrdě.

   Takže pokud chcete jistotu, že nebudete označena za neplatičku, myslím, že byste měla 45 Kč měsíčně Českému rozhlasu posílat :-(.

 68. Dobrý den pane Wolffe, prosím o radu.
  Rozešla jsem se s přítelem, televizní a rozhlasový poplatek do teď platil on, teď si chci poplatky změnit na sebe. Mám ale ve svým vlastnictví ještě jeden byt,ve kterém bydlí mí rodiče. Bohužel mě nenapadlo, když to měl na starosti přítel, že se mě to možná týká u toho druhého bytu. Sice rodiče nemají rádio a televizi platí kabelové společnosti, ale i tak se chci vyhnout komplikacím a platit to i na tuto domácnost. Jen nevím, zda to lze platit na dvě domácnosti a co vyplnit za formuláře když u jednoho se jedná o přihlášení a u druhého pouze o změnu osoby která bude platit. Moc děkuji za rady

 69. Dobrý den, rád bych se Vás zeptal. Je mi 23 let, na místě trvalého bydliště nebydlím, dům je již prodán, byl v exekuci. Momentálně bydlím v pronájmu, ale místo trvalého bydliště mám stále na předchozí adrese, tu si však budu brzy měnit. O nutnosti platit poplatek jsem neměl tušení, žádná výzva k platbě mi též nepřišla.Je to tím, že jsem televizi nikde nenahlašoval? Popřípadě jak mám postupovat dále. Předem děkuji za odpověď.

 70. Dobrý den ,mám nárok na osvobození poplatku za televizi když můj příjem na měsíc je 5.650 po zaplacení nájmu.Děkuji.

 71. Dobrý den pane Woffe.Poradíte mi prosím?Se svou družkou jsme do nedávna bydleli v bytě který je psaný na mně a platili poplatky za tv a rozhlas.Teď jsme se přestěhovali do rodinného domu který je psaný na mou družku a veškeré energie ktomu.Byt pronajímám a dále platím koncesionářské poplatky.A ješte máme oba trvalou adresu nově předvedenou na rodinný dům.Musíme formulář pro přihlášení konces.poplatků odeslat hned,anebo vyčkat až nás požádá č.t. o placení?Děkuji za radu.

 72. Dobrý den , nastěhovala jsem se k rodičům meho manžela kde platí radio í tv . Když máme své hodiny a rodiče také své musíme si na sebe tv a rádio přihlásit nebo stačí platit 180,- za cely dum děkuji

 73. Dobrý den ,
  Čerstě jsem se odstěhoval do pronájmu ale trvalé bydliště mám hlášené u rodičů ..Jakou adresu mám tedy napsat ? Trvalou ,nebo tu kde fyzicky jsem ? Kde si tyto věci mám vyřídit ? Na poště ? Děkuji

 74. Dobrý den. Chci se zeptat. Když nevlastnim televizi a rádio mám jen zabudované v mobilu a to radio nepoužívám. Byla jsem se ptát ale nejde odinstalovat prý . Tak nemusim platit a kdyby mi nahodou přišla výzva tak jen napíšu čestne prohlášení? Je to tak správně nebo jak se to má dělat? Děkuji za odpověď.

 75. Dobrý den, prohledával jsem diskuzi a nenašla jsem nic o novostavbách – v této souvislosti mě napadají dvě situace/otázky. 1) K odběru elektřiny jsme přihlášení rok, ale dům byl zkolaudovaný až v dubnu letošního roku. Přihlášení poplatků jsem stále odkládal. Žádná výzva nám však zatím nepřišla, nicméně na ni určitě nechci čekat. Vzhledem ke všemu přečtenému mi vychází, že při nynějším přihlašování se raději budeme tvářit, že vlastníme televizor teprve od srpna než přiznat pravdu, že máme televizi řekněme od května a riskovat tak pokutu…? To, od kdy máme televizi, nám přece nikdo nemůže dokázat? Mám k přihlášce rovnou přiložit nějaké čestné prohlášení, že doteď jsme televizor nevlastnili nebo počkat na reakci ČT? 2) Žijeme v páru nesezdaní – oba dva máme přihlášen trvalý pobyt na této nové adrese od dubna – předpokládám, že poplatek se bude platit jen jednou?

 76. Dobrý den, již 3 roky jsem nezaměstnaný, 2 roky nepobírám žádné finanční prostředky, kromě vdovského důchodu 6600,-Kč. Děti mám již dospělé po škole, stáří více jak 26let.Doposud jsem platil jak televizní, tak rozhlasové poplatky. Mám pravdu, když si myslím, že jsem nemusel platit poplatky? Od příštího roku chci jít do předdůchodu (budu mít 60 let) a budou mi vypláceny mé vlastní uspořené celoživotní finanční prostředky z tzv. penz.připojištění. Budu pak plátcem poplatků nebo ne? Děkuji za odpověď

 77. Dobrý den, pane Wolfe. Česká televize je jako archivní kanál. Chci si pořídit televizi
  od T-Mobile. Musím také platit. Druhá otázka zní : Když z televize odstraním kartu pozemního vysílání,kterou stejně nepoužívám, i tak musím platit?
  Děkuji.

 78. Dobrý den, Ja budu v cizině 7 až 8 měsíců a chci vědět jestli se můžu odhlásit z poplátků České televize během této doby. Děkuji Vám za odpověd.

 79. Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, jestli nejsem v České republice 7 – 8 měsíců, můžu se odhlasit a neplatit poplatky když nebudu použivat televizní přijimač během té doby. Děkuji Vám za odpověd.

 80. Dobrý den,
  jak je to s koncesionářskými poplatky v Domově pro seniory, ať už co se týče jednotlivých uživatelů, tak i poskytovatele – samotný Domov pro seniory? Musí platit poplatky nebo existuje možnost, že jsou uživatelé či samotná organizace osvobození? Děkuji za odpověď.

 81. Dobrý den, maminka se nastěhovala do domu s pečovatelskou službou, kde mají ve společenské místnosti televizi za kterou domov platí. Maminka má svojí televizi na pokoji, musí za ní také platit poplatek??

 82. dobrý den
  vlastním dům,který je momntálně prázdný a je odpojena elektřina.Na poště jsem vyplnil formulář,kde jsem se odhlásil z placení tv poplatků.Jsem většinou na montážích,nebo u přítelkyně,která poplatky hradí.Přesto mi přišel elektr.platební rozkaz o doplacení tv poplatků,proti kterému jsem podal odpor a čekám,co se bude dít.Mám poslat ještě nějaké prohlášení?

 83. Dobrý den,v mém bytě,kde mám trvalý pobyt bydlí dcera s dětmi.Já jsem se přestěhovala do jiného bytu,kde platím koncecionářské poplatky.Mám povinnost platit poplatky v obou bytech?
  Děkuji za odpověď Milada

 84. Dobrý den, pane Wolfe,
  máme rodinný dům na venkově a byt ve městě. Bydlíme občas tam a občas zase onde, podle ročního období, počasí, rodinného programu apod. K trvalému pobytu jsme s manželkou přihlášení v domě na venkově, rozhlasový a televizní polatek platíme za adresu bytu ve městě. Máme tedy jednu domácnost, ale její místo se mění. Český rozhlas i Česká televize dostává, co jí patří (1 + 1 poplatek měsíčně). Četl jsem Vaše rady k této problematice, ale zmátl jste mě – v odpovědi Patrikovi dne 3.2.2017 píšete, že v přihlášení poplatku je třeba uvést adresu trvalého pobytu, ale Haně dne 5.7.2013 odpovídáte, že na trvalém bydlišti koncesionářská povinnost nezáleží. Tato dvě tvrzení jsou v rozporu, jsou protikladná; co je tedy pravda?
  Antonín Zelinka

 85. Dobrý den. Chtěl bych se zeptat na jednu věc. Celý loňský rok jsem byl já i s přítelkyní v evidenci ÚP a pobíral příspěvek na bydlení. Z tohoto důvodu jsem (nejspíš z hlouposti) přestal platit konc. poplatky. Zaměstnaný jsem byl však předchozích deset let a nyní už také. Minulý týden však přišel z ČT dopis s dlužnou částkou cca 1800 Kč. Za období 06/2016 – 06/2017. Ptám se, zdali je možno být zpětně zproštěn tohoto dluhu nějakým potvrzením z ÚP? Děkuji za odpověď. Mario

 86. Dobrý den,
  teta se kvůli své Alzheimerově chodobě přestěhovala do domova důchodců se speciálním režimem. Využívá zde všechny jejich služby, včetně sledování televize. V jídelně však rádio nemají. Do svého bytu se již kvůli své nemoci nevrátí. Máme podanou žádost o zbavení svépravnosti, protože si plete skutečnost se sny. Byl zatím nelze prodat, neboť s tím nesouhlasí. Je povinna platit rozhlasový a televizní poplatek? Děkuji za radu.

 87. Dobrý den, přestěhoval jsem se do nového bytu a vznikla „nová domácnost“. Měl bych tedy řešit platbu poplatků za TV a rozhlas. U rádia je to jasné, neboť přijímač mám v telefonu, v autě apod. U TV je to trochu složitější. Mám v bytě pouze starou analogovou TV, přes kterou sleduji DVDčka, Televize sama o sobě není schopná přijímat současné TV vysílání a žádný set top box k ní připojen nemám. Mám i přesto povinnost hradit poplatek ČT?

 88. Dobrý den, vlastním byt, ve kterém mám trvalý pobyt. Bydlím jinde, kde hradím poplatky. V bytě jsou nájemníci. Musím platit i za tento byt (s nájemníky) poplatky? Děkuji za radu.

  • Dobrý den, Hano, existují v zásadě dvě možnosti. Buďto pronajímáte byt na základě živnostenského oprávnění, v takovém případě byste měla platit za každý používaný přijímač. Anebo pokud nejste podnikatelkou – „hoteliérkou“, stačí, když uhrazujete koncesionářské poplatky pouze sama za svoji soukromou domácnost, kde skutečně žijete.

   • Děkuji za odpověď. Nájemníci tedy poplatky platit nemusí? Mají trvalé bydliště jinde u rodičů v ČR.

    • Hano, na trvalém bydlišti koncesionářská povinnost nezáleží. Pokud nejste podnikatelkou – „hoteliérkou“, ale Vaši nájemníci po většinu měsíce přespávají ve Vašem bytě a tam používají televizní/rozhlasový přijímač, měli by tam podle mého názoru odvádět poplatek/poplatky. Nehraje přitom roli, jestli totéž dělají jejich rodiče v místě jejich trvalého bydliště. Rozhoduje, kde mám reálně domácnost (kde většinou fyzicky žiji) a zda tam vlastním nebo používám televizor/rádio. Různé definice domácnosti podle českého právního řádu rozebírám ve speciálním článku pod TÍMTO odkazem.

 89. Dobrý den ,prosím o ujasnění zákona. Jsem živnostník se sídlem firmy v místě trvalého bydliště.k výkonu své práce televizi ani rozhlas nepotřebuji a nepoužívám je.Všechny poplatky platím za domácnost.Stačí tedy tiskopis čestného prohlášení vyplnit a odeslat na adresu která je na něm uvedena? je možná konzultace na nějakém telefonu- pokud ano prosím o číslo.Děkuji za vysvětlení.Stupavský

 90. Dobrý den,
  jsem podnikajicí fyzická osoba, mám dva počítače bez karet pro příjem televize a rádia, ale internetové vysílání pochopitelně přijímat můžu. Podnikám a bydlím v domě rodičů, kteří poplatky platí. Televizi nevlastním a v ložnici mám rádio. Musím za toto rádio platit, nebo spadá do plateb domácnosti? Děkuji.

 91. Zdravím Vás pane Woffe,

  požádal bych Vás o odpověď na můj dotaz, který se týká dopisů zasíláných ČT, „Objasněte, prosím, proč neplatíte televizní poplatky“, o kterých jste se již na tomto fóru zmiňoval.
  Uvádíte, že lidé by na tento dopis měli reagovat nějakou odpovědí, nebo čestným prohlášením do 30 dnů od obdržení dopisu.
  Dle mého názoru není nutno reagovat na tento dopis vůbec, protože je doručován jako běžné psaní, a ne jako dopis doporučený.
  Jak někdo může prokázat, že tento dopis adresát vůbec dostal?

  Děkuji Vám za komentář k mému názoru.

  S pozdravem

  Martin Ž.

 92. Dobry den. Jsem cizinka, mam trvaly pobyt v CR, platim rozhlasovy poplatek . Vlastnim televize a taky internetovy balicek od UPC ktery zahrnuje televizni vyslani (byl levnejsi ). Ale jsem se NIKDY nedivala na ceske televizni vysilani. Deti si hraji na X-box a PlaySt obcas sleduji ZAhranicne pozadu.
  NECHCI platit za to co nepouzivam.
  Dekuji za odpoved. Omluvam se za svoji cestinu.

 93. Dobrý den, už nevím, kam jinam se obrátit, nikdo mi nedokáže odpovědět.
  Jedná se mi o poplatky za televizi / rádio na dílně. Mám maličkou cukrářskou výrobnu, veřejnost tam nechodí, maximálně mezi dveře vyzvednout zakázku, což je otázka max 5 minut. Naše prostory jsou součástí restaurace(oddělené, společný máme pouze sklad, šatnu a sociálku. Vše je ukotveno ve smlouvě, jsem tam pouze v nájmu) Na restauraci je televize, samozřejmě pro zvýšení komfortu zákazníků. Hospodský mi teď naúčtoval 4202 Kč za mou televizi(prý polovina z toho, co platí on,rozdělil tedy svůj poplatek mezi sebe a mě), kterou mám právě na té dílně čistě pro svou potřebu. Můžete mi, prosím, objasnit, jak je to s poplatky? Chápu standardní televizní a rozhlasový poplatek, ale vztahuje se na mou dílnu i tato nehorázná suma?
  Děkuji velice za odpověď
  S pozdravem a přáním hezkého dne
  M. Pínová

 94. Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli když nevlastním televizi, na výzvu ČT jsem to odpověděla, je nějaký další postup ze strany ČT? Napadá mě, jestli mají nějakou možnost ověřovat v domácnostech zdali vlastní televizi?Děkuji LS.

 95. Dobrý den moje dcera se mnou bydlí ve společné domácnosti a já televizní poplatek platím ale je ještě vlastníkem nemovitosti která prochází rozsáhlou rekonstrukcí a proto je tam odběr elektrické energie ale jen pro potřeby řemeslníků.Má povinnost platit televizní poplatky i u této nemovitosti?Děkuji za odpověď.

 96. Dobrý den,moje dcera dostala dopis proč neplatí televizní poplatky,bydlí ale se mnou ve společné domácnosti a já poplatky platím.Dcera je ale vlastníkem nemovitosti která prochází rozsáhlou rekonstrukcí a tudíž je odebírán elektrický proud ale jen pro potřeby řemeslníků na míchačku vrtačku atd.Má také povinnost u této nemovitosti platit televizní poplatky i když je neobydlená?Děkuji za radu .

 97. Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda v případě, že žijeme v RD spolu s rodiči a platíme Koncesionářský poplatek mají i oni povinnost hradit poplatky, přestože využíváme O2 Tv z jedné antény, pouze máme oddělené set top boxy, rádio vůbec ani my ani rodiče nevlastníme a neposloucháme, přestože jsou v nabídce kanálů přes O2. Velice děkujeme za informaci. S pozdravem Silvie

 98. Dobrý den. Mám rodinný domek, dole bydlí rodiče, v patře já s rodinou. Elektřinu máme společnou (jeden elektroměr). Máme platit koncesionářské poplatky dvakrát. Děkuji za odpověď.
  Laďa

 99. dobry den, jsem v podnajmu a televizi uzivam uz dele. Myslela jsem ze majitel bytu za me plati poplatky kdyz ma elektrinu napsanou na sebe. Zjistila jsem ze to tak neni, tak se chci zeptat jestli muzou nejako zjistit jak dlouho ji uzivam. Nekde jsem cetlla ze pres vypisy z elektrarny, da se tam zjistit ze celou dobu byla zapla televize a ne treba pocitac? Slo by jit a zaplatit ten poplatek s tim ze mam televizi treba pred 3 tydny koupenou? nemam tolik penez abych zaplatila vsechno zpetne + pokuty. ,predem dekuji za radu

 100. Dobrý den, bydlíme s manželkou ve společné domácnosti a manželka je již poplatníkem koncesionářských poplatků, jelikož má trvalé bydliště na jiné adrese. Musím i já platit koncesionářský poplatek za televizi? Rozhlas ani rádio nemáme. Děkuji za odpověď.

 101. Dobrý den, jsme neziskova sportovní organizace a ve své hospodě máme televizi na které sledujeme jen sportovní přenosy musíme platit poplatky ?

 102. Dobrý den. Pracuji na záchranné službě a zajímalo by mne, zda musí záchranná služba platit za každý televizor který vlastní a je umístěn na pokoji sloužícího personálu. Děkuji .

 103. Dobrý den, základní škola dostala do užívání osobní automobil s autorádiem. Vozidlo bude sloužit převážně k rozvážení obědů, což je pro školu hospodářská činnost. Vlastníkem vozu je zřizovatel, v tomto případě obecní úřad. Je povinností platit rozhlasový poplatek a pokud ano, která z uvedených institucí?
  Děkuji za odpověď

 104. Dobrý den.
  Již mnoho let nevlastníme televizi, ale máme rádio a starší notebook. Máme povinnost platit nějaký poplatek? Žádné čestné prohlášení ani nic takového jsme nikam neposílali, pokud se pamatuji.
  Děkuji Vala

 105. Dobrý den,
  musím platit rozhlasový poplatek pokud mám rádiopřijímač v autě (který však nepoužívám), telefon (který také umí přijímat rádiový signál) nebo mp3 přehrávač (který také umí přijímat rádiový signál)?
  Děkuji.

 106. Dobrý den, pane Woffe, stále mně není jasné, jak je to s poplatkem v případě, že budeme s přítelem bydlet v podnájmu, ale trvalé bydliště budeme mít zatím stále u rodičů, kteří poplatek platí. Chápu to tedy správně, že jsme každý veden jako člen domácnosti, která televizní a rozhlasový poplatek platí, tudíž ho nemusíme platit?
  Mockrát Vám děkuji za odpověď!

 107. Dobrý den, moje maminka je nyní v Domově důchodců, ale trvalé bydliště má stále u nás v domě ve společné domácnosti, kde platíme poplatky za televizi. Do domova důchodců jí ale chceme převést její televizi, kterou měla v pokojíčku u nás doma, kde dříve pobývala. Jsme povinni platit poplatek za televizi v domově důchodců, když babička má trvalé bydliště u nás v domácnosti a její vyplacené minimum po odečtení platby za léky mívá zůstatek cca 800Kč někdy i méně. Prosím poraďte mi.

 108. Dobrý den, již několik měsíců bydlím ve služebním bytě. (pozn. dům, ve kterém bydlím je v podstatě v areálu firmy). Televizi ani rádio jsem ze začátku neměla, po čase mi však do bytu přítel přivezl svoji televizi. Trvalé bydliště mám jinde, zde je to pouze na přechodnou dobu, takže si ho zde ani nenechám dělat. Elektřinu normálně platím, žádná výzva k platbě tel. poplatku mi ale nepřišla.

 109. Dobrý den, pane Woffe, moje teta a strýc jsou v léčebně dlouhodobě nemocných (LDN), odkud se už nevrátí domů. Je nutné, aby uhrazovali televizní a rozhlasové poplatky, když v bytě nežijí, a televizi/rádio tedy vůbec nepoužívají? Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, paní Netopilíková, pokud člověk televizi ani rádio vůbec nepoužívá, televizní ani rozhlasový poplatek odvádět nemusí. Ale obvykle nelze přestat platit náhle, bez odhlášení odpovědného koncesionáře. Takže Vám doporučuji následující postup:

   1/ Pokud Vaše teta a strýc mají doma televizor nebo rádio, oba přístroje prodejte či někomu darujte, aby nebyli zatíženi ani vlastnictvím přijímačů. 2/ Odešlete České televizi a Českému rozhlasu vyplněné odhlašovací formuláře, jejichž vzory stáhnete výše ve článku. 3/ Teprve jakmile Vám veřejnoprávní média potvrdí, že teta či strýc byli vyřazeni z databáze plátců, přestaňte odvádět koncesionářské poplatky.

 110. Dobrý den, s přítelem bydlíme v nájmu od června 2016, ale trvalé bydliště máme stále u rodičů, kteří poplatky za rozhlas a TV platí. V červnu 2016 jsem převedla elektroměr na své jméno. Nejsem si jistá, zda bych se měla přihlásit jako poplatník televizního a rozhlasového poplatku. Tedy, zda se jako poplatník počítám na adresu, kde mám hlášen odběr elektřiny, nebo do domácnosti k trvalému bydlišti u rodičů, kteří poplatek platí. Televizi i radio vlastním.

  Případně, kdybych se měla přihlásit jako polatník s tím, že:

  A. poplatky za celou dobu od 06/2016 hradil pronajímatel a já mu je platila v rámci měsíčního nájmu
  B. poplatky bych zpětně doplatila až do června 2016

  byla by mi účtována přirážka za nesplnění oznamovací povinnosti do 30 dnů? Výzvu od ČT i rozhlasu jsem zatím neobdržela.

  Děkuji moc za Vaši odpověď.

 111. Dobry den, mam nasledujici dotaz, platim pronajem za prenos digitálního vysilani do monitoru. V zakone dle §2 odst, je receno jasne ze pokud se jedna o televizní prijimac, musí byt poplatek zaplacen, ale jak v tomto pripade, platim pronajem za pristroj a na zaklade toho je propojenost na monitor, který mne nepokreje signal a dále ho pouzivam hlavne na spojeni přes internet, prezentace atd….v této věci bych rozumel, ze poplatek za mne plati pronajimatel..

 112. Dobrý den, bydlím v Praze a platím všechny koncesionářské poplatky. Vlastním i chatu, kterou využíváme na víkendové rekreace. Musím uhrazovat poplatky dvakrát, nebo stačí jednou? Děkuji. Kohl

  • Pane Kohle, ve Vašem případě stačí uhrazovat koncesionářské poplatky jenom jednou. (Leda kdybyste na svojí chatě provozoval třeba hotel a jakožto podnikatel pronajímal klientům i televizory nebo rádia, musel byste odvádět peníze za každý takový přístroj.)

    • Dobrý den, Davide, trvalé bydliště nehraje roli, tedy aspoň pokud jde o televizní a rozhlasové poplatky.

     Domácnost musí České televizi a Českému rozhlasu platit za dlouhodobé používání nebo vlastnictví televizního a rozhlasového přijímače. Jde tedy o jakousi daň za televizor nebo rádio. A stačí, když koncesionářskou povinnost formálně plní jenom jeden člen domácnosti, za všechny spolubydlící (prakticky se samozřejmě mohou skládat dohromady). Navíc existují osvobozené výjimky, zmíněné výše ve článku.

     Podnikatel musí uvedeným médiím platit za každý televizní a rozhlasový přijímač, který používá v souvislosti s podnikáním.

     Každopádně je tedy České televizi a Českému rozhlasu lhostejné, zda nějakou nemovitost vlastníte a kde máte nahlášení trvalé bydliště. Záleží na existenci, nebo neexistenci přijímačů v domácnosti, kde žijete, respektive na Vašem případném podnikání.

 113. Dobrý den, otec je na LDN a už se domů nevrátí. Je povinen platit koncesionářské poplatky ? Bydlel tam sám.
  Děkuji zab odpověd.

 114. Dobrý den, jsem vlastníkem několika nemovitostí. V jedné bydlím, platím poplatky a ostatní pronajímám. Musím uhrazovat koncesionářské poplatky taky za další nemovitosti? Předem děkuji za odpověď.

  • Andreo, za svoje další nemovitosti musíte odvádět koncesionářské poplatky, pokud dotyčné prostory pronajímáte na základě živnostenského oprávnění a máte tam televizní nebo rozhlasové přijímače. Přesněji, člověk musí platit za každý televizor či rádio, které používá v souvislosti se svým podnikáním. Jinak stačí ne 1 osobu a domácnost maximálně 1 televizní a 1 rozhlasový poplatek.

 115. Dobrý den , nám prosím dotaz, vlastním byt, kde trvale nebydlím, má zde však hlášený trvaly pobyt můj otec, který zde nebydlí, je již 3 roky v zařízení s pečovatelskou službou. Je povinnost otce platit poplatek za televizní a rozhlasové vysílání? Děkuji za odpověď

 116. Zdravím Vás a prosím o odpověd na múj dotaz.V lednu jsem se vdala a bydlím s manželem u mojich rodičů.Máme oddělené bydlení,ale jen jedno inkaso -dúm má jedno číslo popisně,ale bydlíme tam dvě rodiny.Platíme televizi i rádio jen jednou tj 135 + 45kc nebo musíme platit 2krát.Děkuji

 117. Dobrý den, prosím o radu. Jsem důchodkyně a bydlím v bytě, který vlastní syn. Mám od něj starší televizi a v bytovém domě je příjmem programů kabelové TV, který platím. Syn platí ve svém bydlišti koncesionářský poplatek za příjem programů TV . Jsem také povinna platit koncesionářský poplatek? Rádio nevlastním a v synovo bytě není. Za bydlení v bytě synovi neplatím. Syn se v tom nevyzná. Nemám možnost k internetu, požádala jsem bratra o zjištění, abych se nedostala do problémů. Děkuji. S pozdravem. Jarmila

 118. Dobrý den pane Wolfe.
  Chtěl bych se vás zeptat zda musím platit za tv. Můj televizní přijímač je starý a nemám možnost bez přídavných zařízení přijímat tv signál. Mám a jediná možnost jak vidět tv je že si zaplatím kabelové tv aby mi přes koaxiální kabel dopravila signál. Od počátku roku jsem kabelovou tv odhlásil, jelikož tv doma nesledujeme. Jelikož mi to tv umožňuje používám ji jako velký monitor.

  Musim nebo nemusim hradit tv poplatek?

 119. Dobrý den, nedávno jsem koupil dům, který užívám jako chalupu nebo podle potřeby (cestování/práce). Mé trvalé bydliště se nezměnilo, tam mám jeden přijímač a také platím poplatky. Musím, nebo nemusím dělat totéž i v koupeném domě, kde navíc není přijímač (internet ano) a kde jsem byl při přihlašování SIPO (voda atd.) k nahlášení poplatků dotlačen (uhrazeno 2x v domnění, že musím platit za každý objekt)? Díky za odpověď.

  • Dobrý den, pane Vyorale, pokud ve svém novém domě nemáte televizní ani rozhlasový přijímač, pouze například počítač bez televizní karty, USB tv tuneru a technologie IPTV, doličné poplatky tam uhrazovat nemusíte (jinak by rozhodovalo, zda objekt používáte v souvislosti s podnikáním, což ovšem vzhledem k uvedenému nemusíme řešit). Ale jelikož už jste se přihlásil, nyní se musíte naopak zase odhlásit (vizte formuláře výše ve článku) a teprve až Vám obě veřejnoprávní média potvrdí, že jste byl vyřazen z databáze koncesionářů, smíte přestat platit.

 120. Dobrý den. Tchán zemřel a po vyřízení dědictví bude majitelkou nemovitosti manželka. V této nemovitosti zatím nebydlíme a televizní a rozhlasový poplatek platíme na jiné adrese. Musíme platit tyto poplatky i za nemovitost, kde zatím nebydlíme, ale kde je elektřina přihlášena? Pokud někdo vlastní více nemovitostí, musí za každou platit poplatky nebo stačí zaplatit pouze na adrese trvalého pobytu? Dík za odpověď

 121. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, známý se přestěhoval z ciziny do ČR. Je cizinec z EU a má zde potvrzení o přechodném pobytu.
  Podle toho, co jsem se zde dočetla, se na něj tedy placení televizního/rozhlasového poplatku nevztahuje, že? Předem děkuji za odpověď.
  Celnarova

 122. Dobry den,prestehovala jsem se do RD,kde mam k dispozici podkrovi.Domaci poplatky plati,musim i ja?Jsem duchodkyne,radio nemam.Predtim jsem platila přes SIPO TV i radio,i když jsem ho nevlastnila.Dekuji.Lida

 123. Prosím o radu. Mám 90 letou maminku, která bude umístěna v domě s pečovatelskou službou. Platbu za elektřinu si převedu na sebe. Jsem povinna odvádět koncesionářské poplatky, když je jjiž hradíme za domácnost, kde máme trvalý pobyt a tento dům po mamince bude využíván pouze rekreačně? Děkuji za odpověď Špreňarová

 124. Dobrý deň. Prosím o radu. S priateľkou sme Slováci, v Česku sme nikde nežiadali o trvalý alebo dlhodobý pobyt. Nasťahovali sme sa do podnájmu a chceme si kúpiť TV. Majitelia poplatky za tento byt neplatia, pretože tu nebolo rádio ani TV. Vznikne nám teda povinnosť platiť poplatky za rádio a TV? Ďakujem za radu a odpoveď.

  • Pane Littvo, zákon o rozhlasových a televizních poplatcích říká, že od koncesionářské povinnosti jsou osvobozeni také: „cizinci, kterým nebylo na území České republiky uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu7)“.

   Přitom odkazuje na zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území České republiky, kde stojí: „Cizincem se rozumí fyzická osoba, která není státním občanem České republiky, včetně občana Evropské unie.“

   Takže pokud jste jakožto Slovák bez českého státního občanství nežádal na pracovišti Ministerstva vnitra ČR o trvalý ani dlouhodobý pobyt, podle mého názoru byste nemusel uhrazovat televizní a rozhlasový poplatek, ani kdybyste doma televizní a rozhlasový přijímač měl. Kdybyste v mých vývodech našel nějakou logickou chybu, napište, prosím :-).

 125. Dobrý den, vastní rodinný dům, platím poplatky za TV a rozhlas, platím věškerou elektřinu. Bydlí zde s námi dcera s rodinou, Je dcera povina platit poplatky za TV a rozhlas?
  Děkuji za odpověď. F.

 126. Musíme jako sbor dobrovolných hasičů platit autorské poplatky,tv přijímač máme jen pro svoji potřebu v klubovně

 127. Vlastním dva domy. jeden dům je prazdny,bez nájemníků. V druhém domě trvale bydlím a platím televizní a radiové poplatky. Musim tyto poplatky platit i v neobydleném domě?

 128. Dobrý den , bydlíme ve společné domácnosti s ridiči a rodinou mojí sestry . Sestra vlastní rodinný dum Tento dům má dvě bytové jednotky za jednu platí moje matka a za druhou bytovou jednotku moje sestra. My jsme u nich dočasně nastěhované a bydlíme tak nějak nahromadě , Musím i já platit za televizní poplatky ??? když se za tento dům už dvakrát platí ????

 129. Dobrý den, vlastním byt (platím nájem i energie), ve kterém poskytuji ubytování podnájemníkům (mají trvalé bydliště jinde). Pořídili si televizi a internet na sebe. Kdo má povinnost uhrazovat televizní poplatek? Já, nebo oni? Předem děkuji za odpověď.

  • Pane Kolaříku, podle mých informací je rozhodující, zda poskytujete ubytování na základě svého živnostenského oprávnění; v takovém případě byste měl povinnost uhrazovat za svoje zákazníky televizní poplatek. Pokud ale nejste podnikatelem – „hoteliérem“, tedy kromě ubytování neposkytujete podnájemníkům žádné další služby (neperete a nevyměňujete jim prostěradla, neprodáváte jim jídlo apod.), potom mají za svůj televizor uhrazovat televizní poplatek oni sami.

 130. Dobrý den, vlastním chalupu, kde bydlela moje matka, která nyní zemřela. Budu muset platit rozhlasové a televizní poplatky, když chalupu budu využívat pouze jako rekreační a poplatky platím v místě trvalého bydliště?

 131. Dobrý den,
  rád bych se zeptal, v bytě mám zavedené UPC a každý měsíc jej hradím. V rámci programové nabídky platím i za programy ČT, musím je tedy platit 2x ještě v rámci nesmyslného poplatku? Jakým způsobem se prokazuje, že vlastním televizní přijmač?

 132. Dobrý den, vlastním nemovitost, kde dosud bydlela moje teta, která hradila elektřinu i televizní poplatek. Teta před nedávnem zemřela, elektřina byla převedena na mě. Nemovitost zatím vůbec nevyužívám, bydlím u rodičů. Musím tento poplatek převést nyní na sebe, nebo ho lze zrušit?

  • Dobrý den, paní Havranová, velmi pravděpodobně můžete poplatek po svojí tetě zrušit. Napadá mě jenom jedna situace, kdy byste musela koncesionářskou povinnost převzít a peníze uhrazovat: Kdyby Vaši rodiče (respektive domácnost, kde žijete) televizní poplatek neodváděli a Vy byste v domě po svojí tetě vlastnila televizní přijímač.

   Jinak ale vlastně nehraje roli, na koho je napsaná elektřina. Pokud jste v seznamu odběratelů energie, možná je vyšší pravděpodobnost, že dostanete od České televize výzvu, abyste odpověděla čestným prohlášením, že žijete s poplatníky (například s rodiči) nebo koncesionářskou povinnost vůbec nemáte (televizor nevlastníte ani nepoužíváte). Jinak odběr elektřiny sám o sobě neznamená žádné závazky vůči veřejnoprávním médiím.

 133. Dobrý den
  chci se zeptat.Tchánovi má dva domy(v jednom bydlí jeho maminka) musí platit poplatky na oba dva nebo stačí jen jeden??

  děkuji Kříž

 134. Hezký den, chtěl jsem se zeptat, zda musím platit poplatky. Máme doma televizi, ale nemáme žádnou anténu ani aktuální settopbox, používáme ji jen jako monitor pro stream videí z youtube. Stejně tak máme malý audio přehrávač, který používáme k streamu z apple music. Jsem povinen v tomto případě platit poplatky? Ještě mě zajímá jak je to s autorádiem. Děkuji za odpověď

 135. Mám otázku: Vlastním satelitní přijímač, platím měsíční poplatek podle smlouvy. Musím také platit za pozemní vysílání?

  • Marku, pokud používáte nebo vlastníte jakoukoli techniku, která dokáže přijímat „pozemní vysílání“ České televize, musíte uhrazovat televizní poplatek. Jinak žádnou takovou povinnost automaticky nemáte – pouze byste na případnou výzvu veřejnoprávního média musel rychle odpovědět čestným prohlášením, že nepatříte mezi koncesionáře. V zákoně doslova stojí:

   „Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“).“

   • Pane Woff,
    i já vlastním satelit a sleduji pouze televizní vysílání ze satelitu Astra, a to převážně v německém jazyce. Českou televizi nesleduji vůbec a nemám k tomu ani žádná zařízení/dekodér apod. Koncesionářský televizní poplatek neplatím, prý podle zákona nemusím. Je to tak správně ?

 136. Dobrý den,

  přestěhoval jsem se do nájemního bytu, kam si musím nahlásit trvalé bydliště z důvodu možnosti parkování. Jsem však stále student bez příjmu vyššího než 5 tisíc Kč měsíčně. Moje rodina poplatky platí. Současně se mnou v bytě bydlí přítelkyně, která zde má také trvalé bydliště, ale která již je zaměstnána na plný úvazek. Musíme také platit televizní poplatek? Nebo je pokryt v rámci rodiny? Nebo ho hradí pronajímatel bytu v rámci poplatků které hradíme? Děkuji Honza

 137. Dobry den.chci se optat jestli mam platit poplak za televizy a radio.vlastnim dve nemovitosti a poplatek platim u jedne nemovitosti.musim platit i u te druhe.dekuji.Pavel

 138. Dobrý den, platíme rozhlasový poplatek za přístroje vlastněné firmou. Jak postupovat v případě, že si zaměstnanci přinesou vlastní přijímač, který používají při výkonu práce. Stačí, že mají zaplacený vlastní poplatek nebo vyplývá nějaká povinnost i pro firmu?

 139. Mám syna,těžce postiženého,který je ubytován v objektu „BENJAMIN“. Má plný invalidní důchod aje zbaven svéprávnosti.Zakoupila jsem mu rádio,které občas poslouchá.Je povinen platit poplatek?

 140. Jsou-li v jedné domácnosti 2 dospělí lidé. Platí oba nebo jen jeden? Elektřina je samozřejmě přihlášena na jednoho z nich.

 141. Dobrý den, došlo k úmrtí otce, cca 2-3 měsíce bude byt prázdný, elektřina zůstane do vyřízení dědictví na zesnulého. Lze poplatek zrušit, aniž by byla dodatečně vymáhána částka, jelikož smlouva na elektřinu se až poté přepíše?

  • Dobrý den, paní Potůčková, budu citovat Českou televizi: „V případě úmrtí poplatníka odhlásí poplatníka z evidence jeho pozůstalí.“ Takže pošlete České televizi TENTO vyplněný formulář anebo Českému rozhlasu TENTO vyplněný formulář. Jakmile Vám potvrdí, že nebožtík byl odhlášen, můžete přestat poplatek uhrazovat (předtím bych jakožto dědic raději nadále peníze odváděl), bez ohledu na odběr elektřiny.

 142. Dobrý den,
  již tři roky bydlím v bytě, kde nemám a nikdy jsem neměla televizi ani rozhlasový přijímač. Povinnost poslat čestné prohlášení o tom, že tyto předměty nevlastním a nepoužívám, jsem se dozvěděla teprve nedávno. Za celou dobu mi však nepřišla žádná výzva od České televize ani Českého rozhlasu. Mám tedy pro jistotu prohlášení raději poslat sama? Nevyplývají z toho pro mne po takové době nějaké sankce?
  Předem děkuji za odpověď.

 143. Dobry den,nevedela jsem ze se televizni poplatek musi odhlasit a od roku 2012 jsem ho neplatila,televizi jsem od te doby nepouzivala a ani rozhlas,jiz 13 let se lecim s psychickou nemoci,je to tezka polyformni porucha osobnosti a hodne zapominam,bydlela jsem ruzne po znamych a na ubytovne a prosim Vas jestli by jste me mohli ten poplatek za televizi odpustit nebo jestli by jste me neudelali splatkovy kalendar,nevim kolik to presne dela,dekuji

 144. Dobrý den, ruším satelitní vysílání a televizor mi bude fungovat již jen jako monitor (k notebooku, herní konzoli…). Nevidím tedy důvod, proč bych měl platit televizní poplatek, když do něj nejde žádný televizní signál, jen proto, že vlastním monitor/televizor. Nikdo tedy po mně nemůže chtít, abych platil poplatek České televizi, která ani není schopná z více než 6 miliard Kč vybraných na poplatcích koupit vysílací práva na pořádné sportovní přenosy.

  • Luboši, vycházíte z pochopitelné logiky. Ale podle legislativy je televizní poplatek vlastně jakousi „daní z vlastnictví televizního přijímače“. Takže dokud „bednu“ jakkoli doma používáte (třeba jenom jako okrasu nebo podstavec), ČT má na Vaše peníze zákonný nárok, bez ohledu na svůj mohutný rozpočet a programovou nabídku.

 145. Dobrý den, mám maminku v domově důchodců ale trvalé bydliště má v místě, odkud tam přešla. Pokud platím televizní polatek v místě trvalého bydliště, musí platit poplatek i v domově důchodců, když tam má televizi? Děkuji Vám Pepa

 146. Dobrý den, začátkem února jsme se nastěhovali do nového bytu. Stal jsem se poplatníkem elektřiny. Trvalé bydliště v novém bytě ještě nemám. Televizi ani rádio nevlastníme. Objednal jsem pouze připojení internetu. V základním balíčku (nedalo se zrušit) platím analogový příjem. Nerad bych porušoval zákon. Žádnou výzvu jsem neobdržel, ale měl bych se přesto přihlásit k placení poplatků za televizi a rozhlas? Děkuji Vám, Jiří.

  • Jiří, pokud nevlastníte a nepoužíváte televizní ani rozhlasový přijímač, na Vašem místě bych televizní ani rozhlasový poplatek neplatil. Je přitom úplně jedno, jestli odebíráte elektřinu, nebo co Vám účtuje poskytovatel internetového připojení. Pouze musíte zavčas odpovědět čestným prohlášením, že televizi nebo rádio nevlastníte ani nepoužíváte, až Vám případně Česká televize nebo Český rozhlas pošle výzvu.

 147. Dobrý den, chci se zeptat koupili jsme dům v rekonstrukci musíme platit za rozhlas a televizi, když dům není zkolaudovaný. V domě zatím nebydlíme . Děkuji

 148. Dobrý den.
  Chci vás požádat o informaci.
  Potřebuji přepsat plátce poplatků za televizi a rozhlas z tchána na zetě.
  Zároveň změna platby ze SIPO na trvalý příkaz.
  Vše je v rámci stejné adresy.
  Které formuláře je nutno přesně vyplnit a kam odeslat.
  Děkuji.

 149. Dobrý den, stále nerozumím pár věcem.
  S partnerem jsme loni koupili dům a nyní v něm bydlíme. Trvalé bydliště zde zatím přihlášené nemáme, elektřina je hlášená na něj. Žádný televizní přijímač nevlastníme, auta s autorádiem máme sice čtyři, ale jedno je firemní, druhé je stále papírově jeho rodičů, třetí je sice mé, ale je v užívání mých rodičů a poslední je v depozitu. Musíme platit nebo ne? Co udělat pro to aby bylo vše v pořádku?
  Pak otázka na mou situaci. Jak je to s tím, když mám trvalé bydliště hlášené jinde než mí rodiče, nezdržuji se tam už několik let, nikdy jsem nevlastnila a ani neužívala televizní přijímač, který by vlastnil pronajímatel bytu, rádio maximálně v autě. To po mě budou chtít něco doplácet?
  Děkuji za odpověď

 150. Dobrý den,

  vlastním televizi, ale vůbec není používána jako televize nýbrž jako velký monitor. Dokonce není ani zapojena na anténu a neplánuji to. Jsem i přesto povinen platit tyto poplatky ? Děkuji

 151. Dobrý den
  Má rodina nedosahuje 2.15 násobek životního minima díky péči o dlouhodobě nemocného v rodině (dítě 2 stupeň ZTP/p).
  mohu požádat i o vrácení poplatku za minulé roky pokud prokážu zpětně oprávněnost tohoto nároku.?
  Děkuji Smith

 152. Dobrý den.
  Už rok a půl prodáváme rodinný dům kde jsme stále celá rodina trvale hlášeni k pobytu a platíme koncesionářské poplatky. Nyní už bydlíme asi rok v nově koupeném bytě v jiném městě a dům je vystěhován. Chtěl jsem tedy přihlásit koncesionářské poplatky i na adresu našeho bytu ale na poště mi řekli, že stačí platit jenom na jednom místě, protože jsme stále jedna domácnost a na dvou místech se najednou nedíváme na TV. Platíme SIPem stále na adresu domu a to i elektřinu na obou adresách. V současné době máme kupce na dům a přehlašujeme trvalou adresu do bytu. Proto jsem byl na poště přehlásit adresu na SIPO a ptal se opět na koncesionářské poplatky. Nedokázali mi ale s jistotou vysvětlit jak je to správně. nerad bych byl neplatičem.
  Děkuji za odpověď

 153. Dobry den, rad bych se zeptal jakou povinnost platit poplatky (tv, radio) mam jako vlastnik bytu, kde platim elektrinu, je tam vedena televize, ale trvale bydliste mam na jine adrese,kde zaroven bydlim a kde se jiz poplatek za tv a radio plati rodice prostrednictvim sipo. Zdali tedy dalsi poplatek za byt ve svem vlastnictvi mam platit nebo neni treba. Dekuji a pripdne jak mam postupovat, protoze teprve nyni jsem zjitil ze nejake takove poplatky jsou, byt mam ve vlastnictvi jiz par let.

 154. V Bílé vodě u Javorníku není radiový ani televizní signál a platíme všechno máme SKAJLINK a díváme se jenom na 1 a2ku nemáme nárok na nějakou slevu?

 155. Dobrý den,

  jsem jako fyzická osoba poplatníkem poplatků za rozhlas a televizi. Mám firmu, kde jsem jediným společníkem a jednatelem, firma má sídlo na stejné adrese. Nevím jestli jsem někdy dostávala do datové schránky společnosti výzvu, abych přihlásila společnost jako plátce televizního či rozhlasového poplatku. Chtěla jsem zeptat jestli mám raději mám poslat čestné prohlášení, že firma nevlastní žádný televizní a rozhlasový přijímač, abych se tím vyhnula případným pokutám a komplikacím? Předem děkuji za odpověď.

 156. Dobrý den,

  v rámci zasíťování novostavby jsem nechal namontovat na střechu televizní přijímač. Tento přijímač ale není propojený s televizními zásuvkami po baráku.
  Pro mě a manželku zatím stačí pouze televize a internetové vysílání či zakoupený digitální obsah. Nemáme v baráku ani rádio.
  Musíme platit televizní a rádiový poplatek?
  V případě zřízení digitální televize od O2, tak v programových balíčkách je vždy Česká televize, v tomto případě už platit musíme?
  Děkuji za odpověď.

 157. Dobrý den, chci se zeptat na to jak postupovat. Zemřela mi matka, která bydlela již sama v rodinném domku. Nyní již v domku nikdo nebydlí trvale, bude to prozatím využíváno jako chalupa. Chci se zeptat, jestli je nutné platit rozhlas a TV, když už to platím doma v místě trvalého bydliště. Děkuji za odpověď

 158. Dobrý den, když ve své domácnosti používám pouze internetovou televizi na notebooku a na Tv přes internetový set-top-box (Sledovánítv.cz). Musím platit poplatky, když už platím za tuto IPTV službu a ještě za připojení k internetu, Děkuji.

 159. Dobrý den. Mohu se jako koncesionář, za účelem televizního a rozhlasového poplatku, přihlásit na jinou adresu, než kde mám trvalý pobyt? Děkuji. S pozdravem Ševčík

  • Patriku, chápu dobře, že Vás zajímá, jakou adresu napíšeme do formuláře pro přihlášení nového poplatníka? Zákon o rozhlasových a televizních poplatcích v § 8, odstavci 3 stanovuje, že uvedeme:

   „a) jméno, popřípadě jména, příjmení, místo trvalého pobytu, u cizinců popřípadě dlouhodobého pobytu a datum narození, jde-li o fyzickou osobu,
   b) jméno a příjmení, popřípadě obchodní firmu, místo podnikání, identifikační číslo osoby (dále jen „identifikační číslo“) a předmět podnikání, jde-li o fyzickou osobu, která je podnikatelem,
   c) obchodní firmu nebo název, právní formu, sídlo, identifikační číslo a předmět činnosti, jde-li o právnickou osobu,
   d) název, sídlo a identifikační číslo, jde-li o organizační složku státu nebo územního samosprávného celku.“

   Přitom je možné, že člověk fakticky žije a používá televizor/rozhlas jinde, než kde má hlášené trvalé bydliště. Takže v určitých případech zřejmě vyplníme do formuláře jinou adresu (jako fyzická osoba trvalý pobyt), než kde skutečně televizní a rozhlasové vysílání „konzumujeme“ (například v samostatném podnájmu, zatímco v občance máme stále ještě adresu rodičů apod.)

 160. Dobrý den, chtěl bych se zeptat: naše společnost využívá v provozovně pouze internetové rádio (zahraniční stanice) a jiná rádia zde nejsou. V současné době nám přišla předžalobní upomínka z důvodu nesplnění oznamovací povinnosti.
  Rozumím tomu tedy dobře – když jsme nedali oznamovací povinnost, tak jsme automaticky zařazeni jako poplatníci? A do budoucna musíme platit tento poplatek v případě internetového rádia?
  Děkuji.

  • Marku, vůči komu jste měli splnit avizovanou „oznamovací povinnost“? Vůči Českému rozhlasu (ČRo)? Anebo vůči nějakému autorskému svazu, který zastupuje umělce – například DILIA (Divadelní, literární a audiovizuální agentura), OSA (Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním) nebo INTERGRAM (Nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově-obrazových záznamů)?

   V prvním případě, tedy pokud jde o Český rozhlas, byste byli automaticky poplatníci, pokud byste používali „zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů“ (citace zákona). Tedy koncesionáři Českého rozhlasu byste automaticky nebyli, pokud byste pouštěli hudbu například jenom z internetu přes obyčejný notebook, připojený k repro-bednám. (A taky je potřeba zavčas odpovědět písemným čestným prohlášením, pokud Vám Český rozhlas pošle výzvu k platbě – vizte výše ve článku; pokud jakýkoli odběratel elektrické energie dlouho nereaguje, koncesionářem se automaticky stává, přestože třeba ani neví, jak rádio vypadá).

   Poplatníky autorských svazů byste ale zřejmě automaticky byli, pokud byste hráli hudbu umělců, které tyto asociace zastupují.

 161. Dobrý den.Moje žena je zaměstnanec obchodu Hruška,a platí jim roční poplatek za rozhlas asi 200 kč.Mají na to nárok,nebo se zas někdo obohacuje?

 162. Dobrý den, do svého fotoateliéru jsem si zakoupil televizi výhradně pro potřeby promítání svých vlastních fotografií z flash disku. Do provozovny není zavedena anténa, není ani možno jakýmkoliv jiným způsobem přijímat TV signál. Jsem i přesto povinen platit koncesionářský poplatek? Děkuji předem za odpověď.

 163. Dobrý den vážený pane Woffe, přečetl jsem si celou diskuzi a snad tento dotaz ještě nepadl. Zeptám se tedy takto. S ohledem na to, že moji starší rodiče v jednom roce (2016) byli schopni díky neomaleným a nemorálním šmejdům uzavřít z neznalosti problematiky několik smluv na dodavatele energií, dohodli jsme se vzájemně, že odběrné místo „na plyn a elektrickou energii“ převedu na adresu svého bydliště. V tento okamžik jsou tedy smluvně „bez energií“.

  V zák. 348 se v § 3, odst. 3 hovoří: „Jestliže je fyzická osoba nebo právnická osoba, která není přihlášena v evidenci poplatníků rozhlasového poplatku nebo v evidenci poplatníků televizního poplatku, odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě5), považuje se za poplatníka rozhlasového a televizního poplatku s povinností platit, pokud Českému rozhlasu nebo České televizi (dále jen „provozovatel vysílání ze zákona“) po jejich písemné výzvě neoznámí písemným čestným prohlášením opak, a to s účinností od marného uplynutí lhůty 30 dnů ode dne doručení této výzvy. Součástí výzvy musí být poučení o následcích neprokázání opaku v takto stanovené lhůtě.“

  Dalo by se z toho tedy odvodit, že pokud rodiče nejsou odběrateli elektřiny – tím jsem po změně adresy odběrného místa já – že by televizní a rozhlasový poplatek mohli přestat platit? Dost mě v tom utvrzuje známý, který tvrdí, že to takto mají zařízeno a jde to bez problémů, ovšem pokud to tak není, tak bez problémů na jak dlouho :-). Děkuji za případnou odpověď. Petr

  • Petře, myslím, že rozumím Vaší úvaze, ale bohužel nesouhlasím. Hlavní zákonná definice poplatníka je přece v § 2:

   „(1) Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „rozhlasový přijímač“).“
   A:
   „(2) Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“).“

   Pasáž, kterou citujete Vy, podle mého názoru okruh koncesionářů nezužuje, ale naopak rozšiřuje: Tedy koncesionářem může být i osoba, která přijímač nemá, ale odebírá energii (pokud včas neodpoví na výzvu); nesouhlasím však s opačným stanoviskem, tedy že by poplatky nemusel uhrazovat člověk, který sice televizor nebo rádio používá, ale nemá na sebe napsanou elektřinu.

 164. Dobrý den,potrebuji poradit ,manžel v zári zemřel a pořád chodí inkaso na jeho jméno. Elektrinu se mě podařilo přepsat minulý týden platím převodem.Chci tak platit i konces.poplatky,ale nevím jak na to. Sama si nic nevytisknu.děkuji

 165. Dobrý den, pane Woffe. Můžete mi poradit? S dětmi (dcera 11 let, syn 3 roky) jsme byli dlouho vedeni na městském úřadě jako lidé bez trvalého pobytu, který byl tím pádem zapsaný tam. Zhruba před 2 roky jsme se přistěhovali do podnájmu, kde nyní máme trvalý pobyt. Platíme nájemné a služby jako elektřinu, vodu, plyn a další, spojené s bydlením – podle nájemní smlouvy majitelce na účet. Teď jsem zjistila, že televize a rozhlas tam jmenovány nejsou.

  Nerada bych porušila zákon. O koncesionářských poplatcích jsem donedávna ani nevěděla. Žádný dopis s výzvou mně nedošel a teď nevím, zda mám povinnost platit, anebo jsem osvobozena. Majitelka mi řekla, ať si to napíši na sebe. Poraďte mi, prosím, jak postupovat. Televizor máme přibližně rok, rádio nemáme vůbec. Jsem samoživitelka na rodičovské. Děkuji za odpověď a přeji hezký den.

  • Sandro, my už jsme spolu komunikovali jinde, takže jenom můj subjektivní závěr: Televizní poplatek platit nemusíte, například pokud máte za poslední kalendářní čtvrtletí (říjen až prosinec 2016) čistý příjem nižší než 2,15násobek životního minima Vaší domácnosti. Pro výpočet základní částky lze využít kalkulačku pod TÍMTO odkazem.

   Pokud spolu žijete „jenom“ Vy 3, máte životní minimum svojí domácnosti stanovené na 7 020 Kč. 2,15násobek této částky je 15 093. V případě, že jste za říjen až prosinec 2016 měla čisté příjmy průměrně nižší než 15 093 Kč/měsíc, jste nyní podle zákona osvobozeni od televizního i rozhlasového poplatku.

   Avšak pokud jste měla čisté příjmy 15 093 Kč měsíčně nebo víc a vlastníte nebo dlouhodobě používáte televizní přijímač, pošlete České televizi vyplněný přihlašovací formulář (ZDE ke stažení). Měli by Vám odpovědět a potom byste začala platit.

 166. Dobrý den,
  jak zjistím a kde aktuální stav (zda firma) zaplatila či nikoli poplatek za ČT a rozhlas?

  Děkuji za info
  Ing. Jana Juppová

 167. Dobrý den, chtěl jsem se Vás zeptat, zda koncesionářské poplatky musejí platit lidé pracující pro Českou televizi, ať už jako stálí zaměstnanci nebo externí spolupracovníci?

  • Pane Kavko, lidé a instituce osvobozené od poplatků jsou vyjmenované v zákoně č. 348/2005 Sb., § 4. Bohužel tam zaměstnance ani spolupracovníky veřejnoprávních médií nevidím. Výjimku mají jenom následující lidé a subjekty kolem médií:

   – provozovatel vysílání ze zákona
   – Rada pro rozhlasové a televizní vysílání
   – držitelé licence opravňující k rozhlasovému vysílání, jde-li o rozhlasový poplatek
   – držitelé licence opravňující k televiznímu vysílání, jde-li o televizní poplatek

 168. Dobrý den, maminka se nastěhovala do Domu s pečovatelskou službou. Její sousedka je téměř nevidomá paní, která si po přestěhování z původního bydliště kvůli poškozenému zraku nekoupila televizi. Zatím platí poplatky, ale myslíme si, že by mohla zaslat Čestné prohlášení o tom, že již televizi nevlastní a poté, co jí Česká televize pošle potvrzení o doručení, by mohla přestat platit. Platí přes SIPO, stačí poté dojít s potvrzením od České televize na poštu? Přátelé se dohodli, že jí koupí alespoň rádio. Stačí se poté na poště jen přihlásit jako koncesionář (rozhlasové poplatky)? Děkujeme za radu.

  • Paní Evo, souhlasím s Vámi, že pokud sousedka Vaší maminky nevlastní televizor, může to oznámit České televizi formou písemného čestného prohlášení. Jakmile dostane potvrzení o svém vyřazení z registru koncesionářů, ať následně zajde na poštu a tam odhlásí svoji pravidelnou SIPO-platbu.

   Ale až dostane rádio, ať nejdříve pošle přihlášku mezi koncesionáře (opět písemnou formou) Českému rozhlasu. Zase by měla obdržet nějakou zpětnou vazbu od ČRo a potom ať přihlásí svoji novou platbu na poště.

 169. Vlastním dva byty. V jednom bydlí babička, platí si elektrickou energii i ostatní platby. Já bydlím v druhém bytě. Jsem jako vlastník dvou nemovitostí povinen platit koncesionářský poplatek dvakrát?

  • Bedřichu, Česká televize sama na svém webu uvádí, že musíte platit koncesionářský poplatek vícekrát (za televizní přijímač ve svojí domácnosti + za televizní přijímač v pronajímané nemovitosti), pokud máte na svoje „hoteliérské služby“ živnostenský list. V opačném případě, tedy pokud babičce poskytujete „jenom“ ubytování/nájem (nefakturujete komplexní ubytovací služby jako živnostník), stačí, když platíte jedenkrát – pouze za televizní přijímač ve vlastní domácnosti. Babička případně musí svoji koncesionářskou povinnost řešit sama.

 170. Dobrý den, chci Vás poprosit o rádu. Před cca 6 lety jsem telefonicky odhlásila rozhas. přijímač (jsem OSVČ) . myslím, že jsem nic dalšího nemusela, že mi bylo řečeno že to tel. stačí…..vážně už si nepamatuji….Nicméně volala jsem a oznamovala a ted mi přišla upomínka i s doplatkem….Jak mám postupovat? Opět jsem hned telefonovala, ale zaměstnanec rozhlasu řekl, že musím zaplatit, že tam žádné odhlášení není evidované? Co mi doporučujete? Předem děkuji za radu.

 171. Dobrý den, chtěli bychom se poradit. Jak postupovat v případě, že máme televizor půjčený od babičky (již ho nepotřebuje přestěhovala se do menšího bytu). Nám se to docela hodí, protože máme malé dítě a sledujeme pohádky. Jsme povinni platit televizní i rozhlasové poplatky? Můžou nám plynout dodatečně nějaké sankce, když bychom se přihlásili? Děkuji za odpověď

 172. Chtěl bych se zeptat zda musím platit konc.poplatky v případě že televizi nemám, mám jenom počítač, bez tv karty.
  Platím si UPC(nternet + TV),
  a pořady(TV) od UPC sleduji přes počítač, tablet, telefon (přes internetový program horizon go),
  předem děkuji za odpověď, přeji hezký den.

 173. Prosim o radu, mám zaplatit nedoplatek 9.180Kč za tři radio příjímače od roku 2011. Radio přijímace nevlastním od roku 2012 ale až ted mi prisel nedoplatek meni to po třech letech promlčene? Dík za odpovovedˇ

 174. Dobrý den, prosím o informaci, musím platit koncesionářské poplatky za TV a rozhlas pokud sleduji TV a rozhlas jen přes O2 internet a O2 TV?
  Děkuji mockrát za odpověď
  Zbyněk Jíša

 175. dobrý den
  Jak je to s námi, když nemáme rádio a máme pouze připojení na internet od UPC a filmy si pouze pouštíme z notebooku HDMI kabelem do televize a televizní signál neodebíráme? Moc děkuji

 176. Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Bydlíme v pronájmu, elektřina je napsaná na manžela, který je Slovák s povolením k přechodnému pobytu (které vzhledem k EU nemusí ani mít, ale potřeboval ho kvůli registraci auta). Na tomto povolení není nikde uvedeno, zda je pobyt krátkodobý nebo dlouhodobý. Pokud se to ovšem bere podle délky pobytu, tak manžel žije v Čechách již několik let. Já jsem Češka, trvalý pobyt mám přihlášený na adrese tohoto podnájmu.

  Zajímalo by mě, jestli nám povinnost platit koncesionářské poplatky vzniká, nebo ne. Pokud ne, tak ještě jestli máme nějak nahlašovat, že nemáme povinnost. Dokumenty ke stažení na stránkách rozhlasu a televize jsou pouze čestná prohlášení, že dotyčný nevlastní TV apod., to nám je k ničemu. Díky za odpověď.

  • Veroniko, pokud vlastníte nebo dlouhodobě používáte televizní a rozhlasový přijímač, máte povinnost platit televizní a rozhlasový poplatek. Taky kdybyste dostali výzvu od veřejnoprávního média, a do 30 dnů neodpověděli písemným čestným prohlášením, automaticky budete do evidence koncesionářů zařazeni a musíte začít „solit“, respektive dodatečně se zase odhlásit čestným prohlášením. Naopak není směrodatné, zda odebíráte elektřinu, ani kde máte trvalý pobyt. Tyto údaje veřejnoprávní média používají jenom jako vodítko, aby namátkou hledala svoje „černé pasažéry“.

   Jak píšete, Váš manžel je občan Evropské unie, takže vlastně má právo v České republice libovolně dlouho žít. Předpokládám, že spolu žijete a hospodaříte (přinejmenším máte společnou ledničku apod.), takže tvoříte jednu domácnost a jste oba považováni za „jednotku“. Postačí tedy, když budete uhrazovat poplatky dohromady, respektive jeden z Vás (jiné podmínky mají podnikatelé při svojí práci, vizte případně článek výše).

   Ovšem pokud nevlastníte ani dlouhodobě nepoužíváte televizní/rozhlasový přijímač, a dostatečně rychle zareagujete na případnou výzvu písemným čestným prohlášením (formuláře jste sama našla, jsou i zde na stránce), koncesionářskou povinnost jakožto domácnost nemáte.

 177. Dobrý den, jsem špatně slyšící člověk, rádio neposlouchám a ani ho nemám, tak proč musím platit i za rádio?

 178. Dobrý den.
  Prosím o informaci, může se na nějakou dobu odhlásit od poplatku kolega, který je již dva měsíce v nemocnici a ještě asi půl roku bude v LDN? V domku bydlí sám a je nejisté, zda a kdy bude zpět. Zatím jsem mu rozhlasový a televizní poplatek platila hotově, aby nebyl v prodlení. Stačí do prohlášení uvést, že tato zařízení nemůže používat?

  • Paní Koppová, nejsem si úplně jistý, jestli dům dotyčného pána přestává být jeho domácností, i když několik měsíců žije v Léčebně dlouhodobě nemocných. Navrhuji tedy následující postup, abyste měla úplnou jistotu, že jednáte správně. Odneste kolegův televizní přijímač k sobě domů (nebo prostě mimo jeho domek). Potom odešlete Evidenční list poplatníka České televize, kde jako Důvod odhlášení zaškrtnete: Poplatník přestal být držitelem přijímače. (Protože jestli může, nebo nemůže zařízení aktuálně používat, není rozhodující. Ale pokud doma přijímač vůbec nemá, nemá ani koncesionářskou povinnost.)

 179. Dobrý den,

  rád bych se zeptal co znamená počítač s technologií IPTV (ohledně povinnosti platit z tohoto počítače koncesionářský poplatek) Pokud tomu dobře rozumím neplacené IPTV televize může zhlédnout každý kdo je na internet připojený, přičemž internetovým připojením automaticky povinnost platit poplatek nevzniká. Je zde tedy míněno nějaké hardwarové zařízení připojené k počítači?

 180. Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala na postup v následujícím případě.
  Žiji s manželem v rodinném domě, přičemž poplatky hradí jako evidovaný poplatník manžel. Dále vlastním rekreační objekt, ve vztahu k němuž jsem vedená jako odběratele elektrické energie. Minulý týden jsem obdržela „výzvu“ od ČT, ve které mi sdělují, že mne nenalezli v databází plátců televizních poplatků, přestože jsem odběratelem elektrické energie.
  Předem děkuji za odpověď.
  Michaela Bernardová

  • Paní Bernardová, pokud svůj rekreační objekt nepoužíváte na podnikání (neprojímáte jej, nemáte tam třeba obchůdek apod.) a žijete ve společné domácnosti s koncesionářem, stačí, když České televizi pošlete čestné prohlášení, že podle zákona nemáte povinnost uhrazovat televizní poplatek. Vzor stáhnete pod TÍMTO odkazem, pochází z webu ČT.

   Plánuji upozornit Českou televizi, že tam mají zavádějící formulaci:
   „Prohlašuji, že nevlastním a ani déle než 30 dní neužívám jakýkoliv televizní přijímač (např.: přenosný televizor, kapesní LCD televizor, autotelevizor, počítač vybavený kartou nebo externím, např. USB zařízením pro příjem televizního vysílání, dekodér digitálního tv vysílání (tzv. set‑top box), videorekordér VCR vybavený tunerem, DVD rekordér vybavený tunerem).“

   Vy jakožto ne-podnikatelka samozřejmě klidně můžete používat televizor a sama neuhrazovat televizní poplatek, pokud to již dělá jiný člen Vaší domácnosti. A nehraje přitom žádnou roli, zda na Vás někde je napsaná elektřina. Česká televize pouze využívá informace o odběratelích energie, aby „na slepo“ hledala domácnosti, které televizor používají, ale kde nikdo poplatek neodvádí.

 181. Dobrý den, platím televizní poplatky, ale rozhlasové neplatím, protože nevlastním a nikdy jsem nevlastnil žádný rozhlasový přijímač (ani v autě). Nebyl jsem k rozhlasovému poplatku nikdy přihlášen. Musím posílat na rozhlas čestné prohlášení, ikdyž mi nepřišla žádná upomínka?

 182. musím platit televizní poplatek když využívám službu SKYLINK, když za jejich služby již platíme měsíční poplatek?

 183. Dobrý deň,
  chcem sa spýtať, či je nutné sa registrovať ku koncesionárskemu poplatku iba v prípade, že mi táto povinnosť vzniká, alebo aj v prípade, že nevzniká – tak musím aspoň o tejto informaci informovať? Príklad, presťahoval som sa do nového prenájmu a nevlastním ani rádio ani televizi. Nemusím v takomto prípade nikde nič oznamovať?
  Ďakujem za odpoveď.

  • Michale, pokud jakožto český nebo slovenský občan žijete v České republice a nemáte televizní ani rozhlasový přijímač, nemusíte tyto poplatky odvádět, ani sám cokoli nahlašovat. Pouze pokud Vám Česká televize nebo Český rozhlas pošle výzvu k placení, musíte do 30 dnů odpovědět písemným čestným prohlášením, že nemáte koncesionářskou povinnost (vizte formulář ke stažení výše ve článku). Kdybyste včas neodpověděl, povinnost Vám vznikne.

   • Vlastním byt, ve kterém nikdo nebydlí a nejméně půl roku bydlet nebude. Původní vlastník zemřel, poplatky platil přes SIPO. Pošlu za něj formulář, že nemá koncesionářskou povinnost, spolu s úmrtním listem. Dle dotazu výše soudím, že nebudu poplatky odvádět. Pokud přijde výzva, odpovím. Já platím poplatky ve svém bydlišti.

    • Marie, souhlasím s Vaším postojem. Formulář pro odhlášení stáhnete pod TÍMTO odkazem pro ČT a pod TÍMTO odkazem pro ČRo (Český rozhlas tam píše: „Poplatník hradící rozhlasové poplatky prostřednictvím služby SIPO, provádí odhlášení z evidence rozhlasových poplatků na kterékoliv pobočce České pošty.“)

     Pokud se dobře dívám, úmrtí jakožto důvod tam chybí, takže bych tam tuto skutečnost pro jistotu dopsal (plus, jak píšete, bude dobré přiložit úmrtní list), aby to pochopil i zaměstnanec České televize, který je třeba zrovna „intelektuálně unavený“. Přeji Vám pěkný Advent!

 184. Dobrý den. V srpnu 2014 jsem se rozvedla a našla si nové bydlení (nicméně jsem měla a stále mám trvalé bydliště na obecním úřadě), ale k platbě koncesionářských poplatků se nepřihlásila. A v březnu letošního roku (2016) mi bylo schváleno oddlužení. A nyní chci dát vše do pořádku. Nicméně nevím, zda stačí zaplatit poplatky zpětně k insolvenci, nebo musím až k rozvodu? Předem děkuji za odpověď.

  • Paní Jelínková, jak asi víte ze článku výše, povinnost platit koncesionářské poplatky nevzniká automaticky každému, nýbrž jenom domácnostem (a firmám), které používají televizní přijímač nebo dostatečně rychle neodpoví čestným prohlášením na výzvu. Pokud některou z těchto podmínek splňujete od srpna 2014, ale doposud jste neplatička, může po Vás Česká televize chtít přinejmenším pokutu 10 000 Kč. Přesný požadavek Vám však sdělí teprve samotná ČT. Teoreticky lze argumentovat, že svoji pohledávku nemohla přihlásit do Vašeho insolvenčního řízení, takže chce pokutu + celou chybějící částku od srpna 2014.

 185. Dobrý den. Přišel nám dneska dopis z České televize, že jsem odběratel elektrické energie, s žádostí o vyplnění čestného prohlášení. Do teď jsem o poplatcích nevěděl, využívám televizor již déle. Chci se přihlásit do evidence poplatníků a řádně platit. Mám ale strach, že dostaneme pokutu 5 000 Kč či více a zároveň budou po nás požadovat uhradit poplatky zpětně, což by nás finančně zruinovalo. Mám se tedy bát, při zvolení této možnosti v čestném prohlášení, nebo se pouze zavážu k placení poplatků 135 Kč každý měsíc a nic více?
  Moc Vám děkuji za odpověď.
  Petr

  • Petře, ideální by samozřejmě bylo, kdybyste pravdivě nahlásil, od když přijímač vlastníte, zaplatil pokutu a počkal, zda bude ČT vymáhat taky nezaplacené peníze zpětně (nedokážu říct, zda by takhle postupovala, nejsem odpovědný zaměstnanec České televize). Ale zopakuji, co jsem napsal Simoně výše: Nevím, jak by ČT mohla zjistit, že televizor používáte déle než třeba ode dneška. Nedělá přece žádné domovní prohlídky, ani nemá potřebné informace od prodejců elektroniky. Ale nechci Vás navádět, abyste teď poslal na Kavčí Hory čestné prohlášení, že televizor aktuálně nemáte – a třeba v prosinci se k platbě přihlásil s tím, že televizor nově máte. Snad mi rozumíte.

 186. Dobrý den, mám družstevní byt, který je psaný na mě. Není v něm ani televize, ani rádio a nikdo v něm nebydlí, máme ho v plánu prodat. V současné době tam jezdím jen jednou za tři týdny vytřít chodbu, když je na mně řada. Bydlím s manželem v městském bytě v jiném městě, a tam poplatek za rozhlas a televizi platí manžel. Nyní mi přišla výzva od České televize, jelikož jim zřejmě moji adresu poskytl dodavatel elektřiny. Stačí vyplnit čestné prohlášení, že televizi v bytě nemám?

  Ještě dodatek: Dopis s výzvou mně přišel na adresu trvalého bydliště, které mám u rodičů. Dnes jsem volala na linku České televize a tam mi paní nevěřila, že v bytě televize ani internet není, a že ho nepronajímám. Pak mi řekla, že mám do Čestného prohlášení napsat SIPO rodičů, protože tam mám trvalé bydliště a kdybych uvedla manžela, se kterým žiji v domácnosti, že je to úplně jiné město a že je to takhle logické. Mě to tedy logické nepřijde.

  Mám tedy vyplnit v dotazníku prohlášení, že televizi v bytě nemám – což nemám, a nebo vyplnit SIPO rodičů, kde mám trvalý pobyt? Byt vlastním asi 10 let a s manželem bydlím 3,5 roku. Mezitím jsem bydlela u jiného přítele a u rodičů. Moc děkuji za odpověď.

  Irena Janů

  • Paní Janů, každopádně jsem přesvědčen, že nyní nemáte povinnost platit televizní ani rozhlasový poplatek a stačí, když na příslušnou pražskou adresu (v případě ČT na Kavčí hory) pošlete čestné prohlášení. Samotná televize zveřejnila vzorový formulář, který si můžete stáhnout ZDE.

   Souhlasím, že byste tam měla napsat adresu, kde reálně žijete – protože nezávisle na rodičích hospodaříte ve vlastní domácnosti, za kterou odvádí poplatky manžel. Ale aby bylo všechno jasné, můžete do formuláře dopsat například toto: „Trvale žiji a hospodařím v bytě na adrese _____, kde televizní poplatek již platí můj manžel _____. Trvalé bydliště mám na adrese _____, kde televizní poplatek již platí moji rodiče (klidně uveďte SIPO, jestli potom budou v ČT spokojenější). Vlastním také byt na adrese _____, kde ale nikdo nežije a kde není žádný televizní ani rozhlasový přijímač.“

   Takhle bude všechno úplně jasné a podle mého názoru nelze nic namítnout.

 187. Dobrý den, pane Woffe.
  Chtěla bych se Vás zeptat, jak je to s televizními poplatky, když trvalé bydliště mám u rodičů (koncesionářské poplatky platí) a já u nich bydlím přibližně polovinu týdne. Druhou polovinu týdne jsem v pronajatém bytě (kvůli práci, do které mám odtud podstatně blíže).

  V bytě je psaná elektrická energie na mě. Minulý týden mi přišla výzva, abych začala platit televizní poplatky, protože platím i elektrickou energii. Byt sdílím ještě se spolubydlící – i ta má trvalé bydliště u rodičů. Je to v podstatě podobný případ, jako má většina studentů, kteří bydlí na bytě při studiu VŠ.

  Jak je to v tomto případě s placením televizních poplatků? Televizi na bytě máme, ale vzhledem k tomu, že na ní nechytneme signál ČT (chytáme pouze stanice Prima, ale i ty zrní), využíváme placeného přenosu od O2 „přes kabel“ – za televizi tedy už platíme společnosti O2. Máme i přes to, že programy ČT běžně nechytáme a za sledování televize již platíme jinému poskytovateli, platit tyto směšné poplatky?

  A dotaz č.2 – musí se televizní poplatky doplácet i zpětně? Energie je na mě psaná již přes 3 roky, výzva ale došla až teď. Před tím mě vůbec nenapadlo, že bych měla mít povinnost toto platit (byla jsem student s trvalým pobytem u rodičů).

  Snad je můj dotaz pochopitelný. Velice děkuji za odpověď, Simona

  • Simono, tady narážíme na problém, že v předmětném zákoně není úplně jasně definovaný pojem domácnost, vizte podrobněji ZDE. Pokud ale v pronajatém bytě platíte energii a máte televizní přijímač, doporučuji se k televiznímu poplatku přihlásit. (Nějaké stanice chytáte, je přitom jedno, které a zdali platíte ještě navíc za satelit apod. – veřejnoprávní média prostě smějí vybírat jakousi „daň za přijímače“).

   Vaše koncesionářská povinnost ovšem nevznikla v době, kdy jste začala platit energii, ale když jste si se spolubydlící pořídily televizní přijímač (eventuálně pokud byste dostatečně brzo neodpověděla na výzvu čestným prohlášením). Kdybych byl drsným zaměstnancem České televize, asi bych po Vás chtěl pokutu, i všechny nezaplacené peníze zpětně. Ale odpovězte si sama, jak asi může Česká televize zjistit, že ve svém podnájmu sledujete zrnící Primu už delší dobu, a ne třeba teprve ode dneška (kdybyste se přihlásila od nynějška s tím, že Vaše povinnost vznikla až teď). Nevím o tom, že by České televize prováděla nějaké domovní prohlídky a zjišťovala, od kdy lidi svoje televizory opravdu vlastní nebo používají.

   Ale samozřejmě pokud byste všechno pravdivě uvedla a doplatila, bylo by to od Vás hezké a Česká televize by mohla začít šetřit na nějaký nový kanál, třeba ČT 25, věnovaný například ornitologii :-).

 188. Dobrý den,
  jsem student a zajímá mě, jestli i domácnost ve které je více rodin, třeba 2, platí pouze jeden poplatek.
  Děkuji

 189. Dobry den,
  Muže plátce televizního poplatku podat k reklamaci Česku televizi, za reklamu v průběhu vysílaní
  televizních program a filmy. Proč máme sledovat reklamu, na svoji televizi, za kterou ČT vydělává,
  a také máme platit televizní poplatek i za prohlédnuti reklam, ne jenom televizních program a filmy.

  S pozdravem Honza

 190. Dobrý den.
  Moje matka žila v domku a paltila poplatky přes SIPO. Když před několika lety zemřela, převedl jsem placení inkasa a tím i placení poplatků za rozhlas a TV na sebe. Domek však používáme jako rekreační, nikdo v něm není přihlášen k trvalému pobytu, trvalý pobyt máme v Kutné Hoře, kde rovněž platím koncesionářské poplatky. Zajímá mne tedy:

  1. Jsem povinen poplatky platit pro obě místa, nebo pouze v místě trvalého bydliště?

  2. Pokud ne, jakým způsobem mám zrušit placení poplatků v místě rekreačního pobytu?

  3. Mám nárok na vrácení částky, kterou příjemce poplatků tímto způsobem neoprávněně získal?

 191. Dobrý den. Přítel měl poplatky za televizi a rozhlas napsané na sebe přes SIPO. Nyní se přestěhoval a já bych chtěla tuto jeho platbu přes SIPO zrušit a posílat peníze z účtu. Co vše bych musela doložit při osvobození od poplatků? Děkuji za odpověď.
  S pozdravem Jana Sixtová

 192. Dobý den,

  bydlím v domě, kde není rozvod kabelové televize. Nemám anténu, žádný tuner. Od svého poskytovatele internetu mám zdarma Sledovanitv.cz, takže na televizi koukám na internetu. Musím se tedy přihlásit a platit poplatky?

  Děkuji za odpověď.

  Metjů

 193. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat. Mám v obchodě kamerový systém proti zlodějum. Mám v plánu připojit kamerový systém k monitoru či TV. TV cenově vychází o polovinu levněji než monitor při stejné uhlopříčce. Vztahuje se tento poplatek cca 150kč/měsíc i na monitory nebo se to vztahuje pouze k TV.

  Děkuji

 194. Dobrý den, bydlela jsem v městském bytě, kde jsem prostřednictvím SIPO platila poplatek za televizi a radio. V květnu 2015 jsem se přestěhovala do jiného města (Praha) do pronajatého bytu. Pronajímatelka bytu žije již několik let a Americe a jezdí na návštěvu k rodičům, ale je trvale přihlášena v bytě, který mi pronajala. V nájemní smlouvě je uvedena v odstavci „placení poplatků“ částka za užívání TV a radia. Na poště v Praze mi bez problémů odhlásili poplatky za TV radio s tím, že jsem musela podepsat, že nevlastním tel. a radio. takže vlastně poplatky platím majiteli bytu, ale majitel tyto poplatky platí na svoje jméno SIPEM spolu s ostatními platbami souvisejícími s bytem. Mám pocit, že tu není něco v pořádku, nerada bych se dostala do problému z důvodu, že neplatím poplaky TV a radio.Je majitelka bytu povinna tyto poplatky platit?

 195. Dobrý den, chápu dobře, že když mam doma televizi, kterou využívam pouze na propojení s notebookem na hry, tak i já musím platit tyhle poplatky ?

 196. Moje tchýně (roč. 1920) bydlí ve vlast. bytě a hodlá na jaře odejít k rodině na Slovenshko. Byt nebude používán, bude rekonstruován.Jak mohu v tomto případě zcela odhlásit rozhlas a televizi?

 197. Dobrý den, pane Woffe, chtěli bychom si pořídit na novou prodejnu velkoformátový LCD displej na stěnu. Na něm bychom chtěli promítat zákazníkům reklamní sdělení a fotografie. Chápu správně, že pokud zařízení nemá televizní přijímač a žádný k němu nebude ani připojený, poplatek z autorských práv se na nás nevztahuje a můžeme tak zákazníkům zpříjemnit pobyt v prodejně vlastní tvorbou? Děkuji za odpověď.

  • Jane, chápeme zákon stejně. Pokud přes displej vůbec nelze přijímat a vysílat televizní ani rozhlasové vysílání, není potřeba za něj platit televizní ani rozhlasový poplatek veřejnoprávním médiím. Rovněž pokud budete promítat pouze vlastní tvorbu (ne třeba fotky jiných fotografů), není potřeba platit autorské poplatky (autorským svazům, jako jsou DILIA, OSA, INTERGRAM, OOA-S, GESTOR, OAZA).

 198. Dobrý večer, manžel má od roku 2010 dluh na televizních poplatcích ve výši cca 5 500 Kč. V únoru 2010 mu začala insolvence a v roku 2015 mu skončila. Teď mu píší z Dina, ze dluh má uhradit. Neměli se přihlásit do insolvenčního řízení? Musíme tento dluh uhradit? Já bych měla zájem to zaplatit ve splátkách, ale Dino má hodně vysoké splátky, na které nedosáhnu. Můžu platit 500 Kč měsíčně. Víc nemám. Kam mám napsat, aby mi splátky povolili? Děkuji.

  • Paní Holubová, zapátral jsem v insolvenčním zákoně a našel tam následující pasáže:

   㤠414
   (1) Jestliže dlužník splní řádně a včas všechny povinnosti podle schváleného způsobu oddlužení, vydá insolvenční soud usnesení, jímž dlužníka osvobodí od placení pohledávek, zahrnutých do oddlužení, v rozsahu, v němž dosud nebyly uspokojeny. Učiní tak jen na návrh dlužníka.
   (2) Osvobození podle odstavce 1 se vztahuje také na věřitele, k jejichž pohledávkám se v insolvenčním řízení nepřihlíželo, a na věřitele, kteří své pohledávky do insolvenčního řízení nepřihlásili, ač tak měli učinit.
   (…)
   § 417
   (1) Osvobození podle § 414 a 415 insolvenční soud dlužníku odejme, jestliže na základě návrhu podaného některým z dotčených věřitelů do 3 let od jeho pravomocného přiznání vyjde najevo, že ke schválení oddlužení nebo k přiznání osvobození došlo na základě podvodného jednání dlužníka, anebo že dlužník poskytl zvláštní výhody některým věřitelům; to neplatí, jestliže věřitel, který návrh podal, mohl takovou námitku uplatnit před rozhodnutím o přiznání osvobození dlužníku.“

   Citovaným pasážím rozumím tak, že se veřejnoprávní médium skutečně mělo ozvat ještě předtím, než soud rozhodl o zdárně dokončeném oddlužení. Myslím, že tento názor podporuje Česká advokátní komora ve svém bulletinu, kde se píše:

   „Věřitel má za dlužníkem splatnou či nesplatnou pohledávku z titulu nezaplacení ceny dodaného zboží, nezaplacení příspěvku do fondu oprav a na údržbu domu, ve kterém bydlí, nezaplacením nájemného, zápůjčky apod., a namísto plnění svých dluhů dlužník na sebe podá návrh na oddlužení, neboť není schopen své dluhy hradit. Tím se věřitel ocitá ve zcela jiné situaci a pohledávku je schopen uplatnit prakticky jediným způsobem – jejím přihlášením do insolvenčního řízení.“

   Takže co Vám radím? DINO – dluhové inkaso obyvatelstva je služba České pošty, které (předpokládám) Vy ani Váš manžel nic nedlužíte. Pošlete tedy dopis přímo veřejnoprávnímu médiu (České televizi nebo Českému rozhlasu), které údajně požaduje splacení starého dluhu. Přiložte oznámení, které Vám přišlo přes DINO a taky kopii dokladu o úspěšném oddlužení (který jste snad od soudu dostali), korespondenční adresy najdete výše ve článku. Klidně citujte taky uvedené pasáže insolvenčního zákona (§ 414 a § 417) a zeptejte se, jestli neudělali chybu.

   Postupoval bych takhle „diplomaticky“, protože omyl se občas stane každému a není zapotřebí hned vyvolávat konflikt. Buďto nám veřejnoprávní médium přisvědčí, že se ozvalo příliš pozdě a dluh je „promlčený“. Anebo namítne, že nemohlo svoji pohledávku nahlásit, protože o insolvenčním řízení nebylo informováno; v takovém případě možná bude výhodnější domluvit nějaké přijatelné splátky dluhu, protože soudní proces by stál mnohem více času, a nepřímo taky peněz.

 199. dobrý den chci se zeptat . platím poplatek za radio ale neplatím za televizi protoze ji nemame a na pošte mi rekli že když televizi nemam nemusím ji platit . Prosim Vás je to pravda ? děkuju za odpoveď

 200. Dobrý den, děda je v domově důchodců, jelikož jeho zdravotní stav vyžaduje 24hodinovou péči. Protože mají erární televizi ve společenské místnosti, kam má problém se dostat, zakoupili jsme mu televizi na pokoj. DD vyžaduje příplatek 30,- Kč měsíčně za odběr elektrické energie, má povinnost platit i televizní poplatek ? (nemá smlouvu o odběru elektrické energie s distributorem). Děkuji za odpověď.

 201. Dobrý den, pane Woff. Mám s manželkou cukrárnu 21 let a platíme rozhlasové poplatky za 2 rádia v cukrárně pro potřebu zaměstnanců a 2 rádia v autech, ve kterých jezdíme pouze já nebo manželka. Kdysi nám to takto bylo doporučeno. Myslím si ale, že je to špatně.

  Navíc manželka si před čtyřmi lety požádala o vlastní živnost ve stejném oboru, kdyby se se mnou něco stalo, aby mohla pokračovat v živnosti dále bez problémů, nyní jí ale přišlo upozornění, že nemá zaplacen poplatek. Máme si rádia rozdělit, anebo stačí pokračovat dále ve stávajícím stavu? Odvádíme společné daňové přiznání a máme „sdružení“. Poradíte, jak dál. Dík

  • Pane Semecký, naprosto chápu názor, že současné nastavení koncesionářských poplatků není spravedlivé. Ale taky si myslím, že po Vás současný zákon skutečně požaduje, abyste platili za každý rozhlasový přijímač, který používáte v souvislosti s podnikáním. Otázkou je, zdali musíte platit vícekrát za stejné přijímače: jednou Vy nebo celé sdružení jako právnická osoba, podruhé manželka. Anebo zda stačí, jak píšete, rádia rozdělit či pokračovat nadále jako doposud. Budu citovat zákon o rozhlasových a televizních poplatcích, (č. 348/2005 Sb., § 5):

   „(3) Poplatník, který je fyzickou osobou, která je podnikatelem13), platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním; tím není dotčena povinnost platit poplatky podle ustanovení odstavce 1.
   (4) Poplatník, který je právnickou osobou, platí rozhlasový poplatek z každého rozhlasového přijímače a televizní poplatek z každého televizního přijímače.“

   (Poznámka: Ustanovení odstavce 1 se týká domácností). Odpovězme si na následující otázky: Je Vaše manželka podnikatelkou? A používá rádio nebo rádia v souvislosti se svým podnikáním? Pokud obě odpovědi znějí kladně, podle mého laického názoru má jako podnikatelka koncesionářskou povinnost. Dále: Používá Vaše manželka v souvislosti se svým podnikáním všechna 4 rádia (jako členka sdružení a zaměstnavatelka + jako občasná řidička dvou aut)? Pokud ano, Český rozhlas může teoreticky chtít, aby jako podnikatelka platila 4 rozhlasové poplatky, i když za stejné přístroje platí už Vaše sdružení.

   Leda, že byste oba byli „pouze“ zaměstnanci svojí společné firmy, ale takhle byste zřejmě nevydělali kvůli jiným odvodům.

 202. Dobrý den, jsem povinen jako OSVČ platit poplatek za autorádio, když vozidlo nemám ve firemním majetku? Jiný přijímač ve firmě nemám a v domácnosti platím poplatky za TV i rozhlas. Sídlo firmy mám v místě bydliště. Děkuji za odpověď.

  • Mariane, podle zákona byste měl odvádět rozhlasový poplatek za každý rozhlasový přijímač, který používáte „k podnikání nebo v souvislosti s ním“, což tam bohužel není blíže vysvětleno. Myslím si, že pokud například jezdíte svým autem za zákazníky a přitom posloucháte rádio, může Vás ČRo považovat za podnikatele-koncesionáře. Zaručenou odpověď ale bohužel nemám. Možná dříve nebo později půjde některý tvrdohlavý živnostník do soudního sporu a vznikne precedens, díky kterému bude jasno – Vy ani já to ale zřejmě být nechceme, takže bych osobně v podobně mlhavých případech volil raději placení.

 203. Dobrý den,
  mám otázku, bydlím ve společné domácnosti s rodiči, ale koupila jsem nemovitost, která je uvedena na mě a mého přítele, ale zatím v ní nebydlíme a trvalé bydliště máme ještě u rodičů, měli bychom tedy poplatky platit? A hradí se to za nemovitost, nebo za každého majitele nemovitosti?
  předem děkuji za zprávu.

 204. Rozhlasový poplatek.
  Jsem podnikající fyzická osoba (OSVČ), nemám provozovnu ani zaměstnance, pracuji z domova. Mám auto na IČO. V zákoně č. 248/2005 Sb. je v § 5 uvedeno : „(3) Poplatník, který je fyzickou osobou, která je podnikatelem13), platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním; tím není dotčena povinnost platit poplatky podle ustanovení odstavce 1.“

  Jak mám chápat formulaci „využívat k podnikání“? Znamená to, že když si pustím radio v autě, tak radio využívám pro své podnikání? Poplatek platím samozřejmě pod svým jménem za domácnost, kde bydlím.
  Děkuji za odpověď.

  • Martine, správně citujete zákon o rozhlasových a televizních poplatcích, kde mlhavá formulace „k podnikání nebo v souvislosti s ním“ není blíže vysvětlena, ani odkazem na jiný právní předpis. Nenašel jsem ani žádný soudní spor, kde by některý živnostník interpretoval „souvislosti svého podnikání“ jinak, než Český rozhlas, takže zřejmě chybí i precedens, který by nám pomohl.

   Osobně bych na Vašem místě rozhlasový poplatek platil; třeba byste se šikovným právníkem dokázal nějak obhájit i neplacení rozhlasového poplatku za autorádio ve svém firemním autě, otázkou ale je, zdali byste šel do případného konfliktu, anebo raději zaplatil pokutu.

 205. Dobrý den, poraďte prosím jak se vypořádat s upomínkou Čes.rozhlasu.Nejsem klasická OSVČ,pouze podnikám při zaměstnání ( služby v oblasti BOZP),kancelář nemám,vše řeším na firmách,doma pak zpracovávám dokumentaci.Přesto na mě Čr požaduje placení poplatků. Za domácnost platím SIPem.Co s tím ?

 206. Dobrý den, pracuji jako OSVČ a včera mi přišlo upozornění na povinnost hradit rozhlasový poplatek. Bydlím však v domě u rodičů, kteří poplatek za rádio i televizi platí. Tak bych se vás rád zeptal, jestli je musím hradit znovu, nebo jak to je? Děkuji. Honza Svoboda

  • Honzo, Vy koncesionářské poplatky platit nemusíte, pokud máte s rodiči společnou domácnost (tzn. například sdílíte ledničku, řešíte dohromady nákupy potravin, účty za energie apod.) a pokud televizní i rozhlasový přijímač používáte pouze pro svoji osobní potřebu (nebo vůbec).

   Koncesionářské poplatky naopak odvádět musíte, pokud máte svoji samostatnou domácnost (prostě hospodaříte úplně sám, i když v domě rodičů, například v oddělené bytové jednotce) a televizor/rádio tam sledujete/posloucháte nebo vlastníte. Poplatníkem se taky stáváte, když přijímač používáte k podnikání (to je třeba případ taxikáře, který pouští zákazníkům – pasažérům rádio, aby byla jízda zábavnější).

 207. Dobrý den, dnes jsem obdržela upozornění na povinnost hradit rozhlasový poplatek jakožto fyzická osoba podnikající. Samozřejmě platím pravidelně jak za TV, tak i rozhlas. Jsem OSVČ a místo podnikání mám byt. jsem povinna platit tedy duplicitně jako soukromá osoba i jako OSVČ? Mám pouze TV a počítač bez TV karty. Děkuji za odpověď.

 208. Vážený pane, proč se nedaří zrušit poplatky mého zemřelého manžela (2.7.2016)? Dvakrát jsem odvody odhlašovala na poště, ale pořád je dlužníkem. Zrušení se nepovedlo, mé přihlášení šlo hned. Takže poplatky platím já. Myslíte, že na urnovém háji kouká na televizi? Nechápavá vdova.

  • Vážená paní Uhlířová, Český rozhlas sice v příslušném formuláři píše, že když koncesionář odvádí poplatky přes SIPO, stačí provést odhlášení na pobočce České pošty. Ale podle mých zkušeností (řešil jsem podobný problém s jiným člověkem, ohledně záloh za energie) Česká pošta sama odvody přes „Soustředěné inkaso plateb obyvatelstva“ neodhlašuje. Odhlášení musí provést instituce, která peníze přijímá. Doporučuji Vám tedy, abyste zaslala TENTO formulář doporučeně na adresu ČT (Česká televize – televizní poplatky, Kavčí hory, 140 70 Praha 4).

 209. osím o radu, jak zařídit neplacení rozhlasových a televizních poplatků pro moji 88 letou maminku ležící již téměř rok v LDN. Ani do budoucna není pravděpodobné, že by se do svého bytu mohla vrátit. Dnes (tj. 11.102016) jsem telefonicky kontaktovala pracovnici oddělení poplatků České televize, která mi sdělila, že stačí plná moc mé maminky a poplatky odhlásit na kterékoli poště. Po přečtení výňatků ze zákona týkajícího se placení těchto poplatků a dopisů lidí uvedených v předchozích diskuzích si nejsem vůbec jistá, zda mne ona pracovnice České televize informovala správně. Nerada bych maminku přivedla do nepříjemností a placení nějakých pokut za neuhrazené poplatky.
  Děkuji Vám za odpověď.

 210. Preji krasny den prosim o informaci platim poplatek za televizi i radio tod v poradku ale nepřijímám jiz o spolecne anteny panelového domu poněvadž slavne UPC nam useklo antenu ,když jsem chtěla aby mi bylo umozneno prijimat tv tak mi bylo odpovězeno jednoznacne zaplatte si minimalne 500 kc a bude mit televizi ted momentalne asi 5 let nemam prijem TV koukam do zdi ale nebit internetu tak nevim co se deje ve svete mam platit televizi nebo nemam

 211. Radio nemáme,auto už také ne,radiobudík nemáme,je nám oběma přes 70 let.Žena občas večer poslouchala rádio Plus ale již delší dobu přes satelit (příjem televize)žádné rádio nefunguje.Budu muset poplatek za rádio zrušit. Prosím o radu jak mám postupovat.

 212. Dobrý den, trvalé bydliště mám ještě u rodičů,přesto řádně platím televizní a rozhlasový poplatek ve svém bytě,kde niní bydlím. Plánuji koupit nemovitost-chatu, chalupu nebo druhý byt. Budu muset platit poplatky dvakrát. Děkuji za odpověď.

 213. Dobrý den
  maminka zemřela, byt zůstal neobydlen a ani TV ani rozhlas v něm už nejsou. Trvale tam není nikdo hlášen.
  Platby v SIPO jsem zrušila. Co mám udělat, aby ČT ani ČRo neměla důvod po mně poplatek vyžadovat?
  děkuji za odpověd

 214. Dobry den.Chtela bych se zeptat ,jestli musim platit poplatky za televizi a radio,kdyz uz od roku 23.1.2000 ziji v Nemecku?dekuji za odpoved.

 215. Vlastním byt a rekreační chalupu.V bytě platím TV a rozhlasové poplatky, rovněž toto platím na chalupě, kde máme pobyt jen od května do září. Je nutné vůbec platit poplatky na chalupě, když vlastím domácnost jen v bytě. Lze v případě nutnosti platby poplatků na chalupě toto omezit jen na dobu využívání tohoto objektu ?

 216. Dobrý den,
  pochopil jsem správně, že pokud nemáme v domácnosti žádný rádiový přijímač, nemusíme platit rozhlasový poplatek?! I když vlastně dnes přijímají rádia i televize, tím pádem bych musel rádia z televizního seznamu vymazat a tuto skutečnost doložit čestným prohlášením…?
  Děkuji za odpověď.

  • Ondřeji, myslím, že jste „uhodlil hřebík na hlavičku“. I televizní přijímač může splňovat definici rozhlasového přijímače, která podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích zní: „Zařízení technicky způsobilé k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů. Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“

   Takže vlastně i kdybyste z televizního seznamu takového přístroje vymazal všechna rádia, a dokonce i kdybyste takový přístroj měl doma jenom jako křesílko pro kočku (schválně přeháním), stejně musíte rozhlasový poplatek každý měsíc odvádět. A nepomůže ani čestné prohlášení. Je zkrátka potřeba zmíněný zákon přepsat, nestačí dnešní době a i dříve byl docela absurdní.

 217. Dobrý den,
  jsem fyzickou osobou platící koncesionářské poplatky. Dosavadní domácnost (byt) jsem celý pronajal, nežiji tam, zůstal jsem však vlastníkem a nyní jsem se přestěhoval do jiné domácnosti, kde jsou koncesionářské poplatky již placeny. Dochází k tomu, že nyní ve společné domácnosti platíme poplatky 2x.
  Prosím o informace jak mám postupovat, abychom neplatili poplatky 2x, na mou osobu byla evidence zřízena přes Českou poštu.
  Je toto okolnost odůvodnující osvobození poplatku mé osoby z evidence bez ohledu na vlastnictví bytu(domácnosti)? Tzn. vlastním byt, ve kterém nežiji ani se nezdržuji (je pronajat), nemám tam ani trvalé bydliště a nyní jsem v jiné domácnosti, kde již je poplatek hrazen jinou osobou v této domácnosti žijící.

  děkuji za odpověď

 218. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zjistím, zda jsem v seznamu koncesionářů, nebo ne. Před rokem jsem se odstěhovala od rodičů, bydlím ve společné domácnosti s přítelem, byt je nám pronajímán jen za náklady (patří rodině). Televizi ani rádio nemáme a nikdy jsme neměli, jestli je měli předchozí nájemníci, to nevím.
  Dotaz je tedy ten, zda se dá zjistit, zda nejsme na seznamu a nemůže nám třeba vznikat nějaký dluh, o kterém nevíme.
  Jak se člověk do seznamu koncesionářů dostane, koupí televize/rádia a zařídí to prodejce TV/rádia?
  Děkuji

 219. Dobrý den, čtu si tu o koncesionářských poplatcích. Prosím, když má někdo trvalé bydliště na městském úřadu, tak jak se ho týkají poplatky? To tu jaksi ve článku není uvedeno. Děkuji. Hlavatá

  • Paní Hlavatá, v rámci koncesionářských poplatků je vlastně lhostejno, kde přesně v České republice máte hlášené trvalé bydliště. První otázka zní, jestli vlastníte nebo dlouhodobě používáte televizní, respektive rozhlasový přijímač. Pokud ano, měla byste televizní či rozhlasový poplatek odvádět. Druhá otázka zní, jestli žijete a sdílíte svoje životní náklady (například platbu za potraviny) s někým dalším, anebo hospodaříte úplně sama. Pokud máte aspoň jednoho „parťáka“, stačí, když bude poplatky hradit jenom jeden člen „domácnosti“ (je přitom vedlejší, jestli používáme přijímač například v partnerově bytě, anebo třeba ve stanu).

 220. Dobrý den, před týdnem jsme se stali vlastníky rodinného domu po majitelce, která zemřela skoro před 2 lety a dodnes jí chodí vyúčtování formou SIPA. My jej dostali do schránky poprvé a vzhledem k tomu, že plánujeme rekonstrukci domu cca na 2 roky, kdy v nemovitosti nebude nikdo bydlet, zajímalo by mne, jak postupovat. Na české poště máme odhlásit SIPO, že majitelka zemřela, ale jak to prokázat, když jediný dědic je paní žijící v Itálii, která to neudělala a do ČR vůbec nejezdí. A nemusíme poté dát čestné prohlášení my, že nebudeme mít televizi? moc děkuji, Veronika

 221. Musí se zrušit poplatky, jde to proti obyčejným lidem, kteří dneska žijí v bídě.
  No jo, jenže před 15 lety jsme žili klidný život.

 222. Dobrý den,jsem starobní důchodkyně,mám internet a televizní signál od 02.Po zaplacení podnájmu mě zbyde 500 kč na živobytí na celý měsíc,Pár korun si vydělám na jídlo,ovšem nepravidelně 3-4 tisíce,něky i méně.Mohu být svobozena od poplatku za televizi a rádio,které ani nevlastním,děkuji.

 223. Dobrý den. Žiji už 18 let ve Švýcarsku. Platím zde za televizi i rádio. Když si na léto koupím byt v ČR, musím zde taky platit poplatek? L. Micka, Bern

  • Dobrý den, pane Micko, bohužel švýcarská veřejnoprávní média (Schweizerischen Radio- und Fernsehgesellschaft) nejsou nijak propojena s českými veřejnoprávními médii (Českou televizí a Českým rozhlasem). Takže pokud byste měl v českém bytě rozhlasový a televizní přijímač, musel byste odvádět speciální poplatky (na adresu ČT a ČRo) bez ohledu na fakt, co děláte nebo neděláte v zemi helvétského kříže.

 224. Dobrý den. Ze zdravotních důvodů jsme k nám přestěhovali maminku. Jakým způsobem mám zrušit placení poplatků v jejím původním bytě? Byt jsme nabídli k prodeji a do té doby než jej prodáme tam bude mamka mít trvalou adresu a budeme platit zálohy za elektriku, je možné přestat platit za televizi a rádio už nyní ?

 225. Dobrý den, poskytuji ubytování v soukromí s 10 pokoji. V každém pokoji je televizor s naladěnými TV programy a také rádiovými stanicemi. Samostatný radiopřijímač na pokoji není. Chápu zákon správně, že musím platit 10x koncesionářský poplatek za TV přijímač a za rádio ne?

  • Dobrý den, Michale, předpokládám, že ubytování poskytujete jako podnikatel (to píšu jenom pro pořádek, aby nedošlo k nedorozumění, pokud byste například poskytoval ubytování a neměl pro tuto činnost živnostenský list). Odpověď na Vás dotaz záleží na definici rozhlasového přijímače a technických vlastnostech konkrétního televizoru. Dovolím si citovat Hospodářské noviny, které považuji za důvěryhodný zdroj a kde byla tato situace diskutována:

   Máte doma televizi s přijímačem digitálního signálu? Podle zákona musíte platit nejen televizní poplatek, ale přispívat i veřejnoprávnímu rozhlasu. (…) Nyní například uživatelé mobilních telefonů se zabudovaným přijímačem rádia nic hradit nemusí. Vlastníci televizí s digitálním tunerem, kteří automaticky přijímají i signál rádia, mají smůlu, taková výjimka se na ně nevztahuje.“ ZDROJ

   Pochopitelně Vám nemohu dát stoprocentně jistou a správnou odpověď (zákon má různé interpretace, mezi kterými bývá rozhodováno v soudním řízení), ale myslím si, že byste bohužel měl platit kromě 10 televizních poplatků i 10 rozhlasových poplatků :-(.

 226. Dobrý den, vlastníme dům a byt v paneláku. Do panelákového bytu jsme nyní přestěhovali 21-letého syna. Koncesionářské poplatky platíme. Má je platit i syn (i když mu byt nepatří)? Děkuji za odpověď.

  • Tomáši, já chápu zákon tak, že koncesionářský poplatek může platit jenom jeden člen domácnosti, kde společně posuzovaní lidé žijí pohromadě. Ale pokud Váš syn bydlí odděleně v jiném bytě nebo domě než Vy, myslím si, že odkaz na Vaši splněnou koncesionářskou povinnost nestačí. Respektive samostatně žijící potomek je „nezávislá jednotka“, takhle bude eventuálně hodnocen a pokud používá například televizor, měl by odvádět televizní poplatek taky.

 227. Dobrý den, musí platit televizní a rozhlasový poplatek osoba, která pobírá sociální dávky od státu – nebo se doma stará o nemocné dítě, které je zbavené svéprávnosti a závislé na rádiu? Předem děkuji za odpověď.

  • Mirko, v zákoně o rozhlasových a televizních poplatcích stojí (§ 4):
   „(2) Od rozhlasového a televizního poplatku je dále osvobozena fyzická osoba,
   a) jde-li o jednotlivce, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima 10),
   b) žije-li v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího čistého příjmu a čistých příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti 10).
   Při zjišťování příjmů se postupuje podle zvláštního zákona 10).“

 228. Dobrý den, musím uhrazovat televizní a rozhlasový poplatek, když jsem se nastěhoval do rodinného domu, do bytu v 1.patře, přičemž rodiče bydlí v přízemním bytě a obě částky každý měsíc odvádějí? Rozumí se pod pojmem společná domácnost 2 byty v rodinném domě se společnými zálohami na plyn a vodu atd.? Děkuji.

  • René, pojmu domácnost se věnuji ve speciálním článku ZDE. Popravdě, není mi úplně jasný :-). Ale kdybychom brali 2 oddělené byty jako stejnou domácnost jenom proto, že jsou v jednom domě a platí společně zálohy na energie, mohli bychom brát jako stejnou domácnost taky 60 bytů v panelovém domě, pokud mezi sebe rozpočítávají společné náklady na teplo z teplárny. A to by mi přišlo docela absurdní.

 229. Dobrý den, zlikvidovali jsme televizor, protože jsme se na něj dívali jen 1x do roka na Štědrý den. Musíme i nadále platit poplatek a pokud ne, jak máme postupovat, abychom neplatili za něco, co nepoužíváme? Děkuji za radu. Králová

  • Pavlíno, pošlete České televizi doporučeným dopisem čestné prohlášení, že po likvidaci televizoru už nemáte povinnost odvádět poplatek a žádáte o vyřazení ze seznamu koncesionářů. Doporučuji Vám, abyste přestali platit, teprve až Vám veřejnoprávní médium potvrdí, že Vás „škrtlo“ z databáze svých chlebodárců.

 230. Dobry den, potrebuji prihlasit k poplatku radioprijmace na firmu. Nevim ale jake uvest datum zahajeni, jelikoz se jedna o sluzebni auta, ktera se porizovala prubezne. Mam moznost, pripadne ma vyznam tato zarizeni nahlasovat zpetne dle data porizeni a samostatne? Jak je to v pripade ze majitelem je leasingovka? Dekuji za radu.

 231. Dobrý den,
  mám st.důchod cca 6500,- Kč. Mohu žádat o osvobození od poplatku, pokud u mne má trvalé bydliště můj syn, který zde ale nebydlí?
  Děkuji, Dragonová

 232. Dobrý den, mám k Vám dotaz.
  Zjistila jsem, že podnikatel, který má prodejnu, musí platit televizní poplatky. Jak to je v případě, kdy na prodejně ani nikde v zázemí prodejny není žádný televizní přijímač a ani v PC není možnost TV přijímat. V prodejně nemáme ani rozhlasový přijímač, jelikož bychom museli platit koncesionářské poplatky a to si radši zazpíváme sami. Prodejnu máme přes rok a k poplatkům jsme se nepřihlásili. Mám dojem, že je tento poplatek v mém případě neoprávněný. Prosím o odpověď a přeji krásné léto.

  • Alice, nemyslím si, že podnikatel musí platit automaticky jenom proto, že má prodejnu. V zákoně č. 348/2005 Sb., § 5 čtu, že podnikající fyzická osoba odvádí koncesionářské poplatky „z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním“ + eventuálně ještě za svoji domácnost. Podnikající právnická osoba odvádí koncesionářské poplatky „z každého rozhlasového přijímače a televizní poplatek z každého televizního přijímače“. Jinak to mají OSVČ a firmy, které vyrábějí, opravují nebo prodávají televizory či rádia, ale to – předpokládám – není Váš případ (?).

 233. Dobrý den. Jsem 64-letá důchodkyně s rakovinou, bydlící v garsonce, v domě s pečovatelskou službou (teď jej stát přejmenoval na Dům zvláštního určení – prý pro sociálně slabé seniory), mám důchod 5.200,- Kč. Neměla jsem žádnou televizi, chodila jsem se dívat na TV do kulturní místnosti, kterou platí seniorům město. Před dvěma lety jsem si koupila v akci levnou malou televizi v Dataru (TV přijímač a monitor dohromady) a prodejna asi spolupracuje s Českou televizí – hned nato mi došlo prohlášením, abych se přihlásila k odběru vysílání ČT.

  Televize se mi ale pokazila přesně týden po 2-leté záruční lhůtě a vůbec nereaguje (je mrtvá). Už ji nemám, jsem opět bez televize. Dnes mi došlo z pošty DINO k zaplacení 3.850,- Kč. Jak mám odhlásit televizi, když formulář na odhlášení neexistuje, jenom čestné prohlášení na přihlášení? Nevím, co to je jistina 3.620,- Kč, co si DINO pošta počítá. Prosím, mohl byste mi s tím pomoct? Děkuji. S úctou Marie

  • Marie, bohužel zákonu rozumím tak, že i velmi chudý člověk musí České televizi doložit svoje nízké příjmy, jinak může do evidence poplatníků spadnout. Předpokládám, že Vám prostě vznikl dluh (DINO) a nevím, jak byste jej mohla smazat – snad jenom hodně působivou a zdvořilou prosbou. Důvod, proč Vám poslala „dluhové inkaso obyvatelstva“, by Vám měla sdělit Česká pošta na své pobočce. Každopádně bych asi poslal na adresu České televize (Česká televize, Kavčí hory, 140 70, Praha 4) normální oznámení ve smyslu: „Čestně prohlašuji, že už nevlastním televizní přijímač, a proto Vás žádám o odhlášení z evidence poplatníků.“ + Vlastnoruční podpis a osobní údaje, posláno doporučeně.

  • Dobry den
   Mam z pritelkyni postaveny dum. Zhruba rok po kolaudaci a bydlime v nem. Jen stale nebyl cas si tam udelat trvale bydliste. Ja mam adresu u rodicu a ona u svych. Mame v tom dome platit tyto poplatky nebo az po zmene bydliste? A spis by me zajimalo kde to mam nahlasit ze to budu platit. Dekuji

 234. Dobrý den, od tohoto měsíce bydlím společně s dědou, byt je napsán na mě. Děda do teď platil poplatky, od tohoto měsíce platím SIPO na své jméno, ale upomínka k zaplacení poplatku přišla zase i dědovi. Je to dvoupokojový byt. Musí platit tento poplatek i děda, když žijeme ve společné domácnosti? Děkuji za odpověď. Sikorová

  • Paní Lucie Sikorová, nemusíte. Na každou domácnost pouze jedna platba za rádio a jedna za televizi. Lhostejno, kolik žije ve společné domácnosti lidí. (I v tomto fóru se stejná problematika již několikrát objevila.) Doporučuji, abyste na poště překontrolovali, zda skutečně odhlásili dědovo SIPO.

 235. Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem, jak máme postupovat. Máme zde v závodě v užívání televizní obrazovky, které využíváme pouze jako monitory. Neslouží k televiznímu přenosu. Nyní jsme aktuálně nakoupili čtyři nové a firma nám nabídla úpravu – znemožnění příjmu jakéhokoliv vysílání. Nechali jsme tedy návrh realizovat.

  Chtěli bychom stejně postupovat i v případě stávající televizorů a neplatit tak poplatky za vysílání. Prosím o informaci, jak máme postupovat. Český rozhlas mi odpověděl toto: Vážená paní, pokud televizní přístroje nemají tuner, nejsou rozhlasovými přijímači. Na povinnost platit televizní poplatky se, prosím, dotažte přímo České televize. Pro případné kontroly doporučuji předložit potvrzení o úpravě těchto přístrojů.

  • Gabrielo, blahopřeji Vám k úspěšné úpravě televizních obrazovek ve Vašem podniku. K vyjádření Českého rozhlasu nemám, co dodat – zřejmě tedy bude potřeba zajistit, aby televizní přijímače neměly tuner a ujistit se v České televizi (kontaktní linka: 261 133 885, e-mail: poplatky@ceskatelevize.cz), že úprava stačí a požádat o vyřazení z databáze koncesionářů.

 236. Dobrý den, nevlastním rádio ani televizi. Rádio poslouchám přes internet a televizi také sleduji přes internet. Službu sledovat televizi online mám v rámci placení poplatku za internet. Chápu to správně, že koncesionářské poplatky (ČT ani ČRo) platit nemusím?

  • Sabino, sleduju veřejnoprávní média stejně jako Vy (přesněji přes notebook a wi-fi internetový signál) a pro svoji vlastní potřebu jsem zatím nikdy koncesionářské poplatky neřešil.

 237. Dotaz na pana Petra Woffa:
  Dobrý den, moc by mne zajímalo, jak ČT vykládá zákon o koncesionářském poplatku v případě domácnosti, která sice vlastní televizi, ale využívá ji pouze jako prohlížeč internetového obsahu a přehrávač flash disků a podobně.
  Upozorňuji, že k domácnosti není připojen TV signál ani po kabelu, domácnost nevlastní ani analogovou anténu, ani satelit!
  Jediné, na co lze televizi připojit, je internet.
  Na internetové vysílání se ale dle zákona poplatky nevztahují – nehledě na to, že na tomto konkrétním typu televizoru ono ivysílání ČT z nějakého technického důvodu ani nelze spustit.
  Jsou schopni právníci ČT selským rozumem zohlednit, že i když domácnost vlastní televizi (což zákon uvádí jako důvod k poplatku, aniž by se zajímal, zda je možno přístroj v domácnosti připojit k vysílání ČT), tak nemá ŽÁDNOU reálnou možnost připojení k televiznímu signálu a tudíž není reálné přes tento přístroj vysílání ČT sledovat?
  Vysvětlení této konkrétní specifické situace jsem totiž nikde nenašel a myslím, že nejsem jediný, koho odpověď velmi zajímá.
  Děkuji.

  • Pane Wagnere, raději bych nepočítal s nějakým „selským rozumem“. Jsem v tomhle ohledu spíš pesimista a předpokládám, že právníci České tepevize prostě využijí současnou právní normu tak, aby svému zaměstnavateli nebo klientovi zajistili maximum peněz. A zákon (o rozhlasových a televizních poplatcích) říká:
   „Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.

   • Děkuji za odpověď, pane Woffe, právě ta poslední věta z citace zákona dokazuje, že ČR je opravdu ještě velmi daleka fungování skutečně právního státu. Jde o to, doslova sebrat lidem co nejvíce peněz (přesně, jak jste popsal u právníků ČT), nehledě na to, jestli má poplatník reálně možnost televizní vysílání sledovat – či nikoli. Skutečné právo tu vůbec nehraje roli.
    Jako v nějaké východní rozvojové zemi – ostuda – jinak se to nazvat nedá.
    Ovšem jen ještě jeden dotaz!
    Pokud to je opravdu postaveno takto, tak speciální úpravy televizorů pro znemožnění přijímání TV signálu (jak je řešeno v diskusi níže) jsou pak úplně bezpředmětné, protože – „jak zákon káže“ – „Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“
    Nebo ne?

 238. Dobrý den,
  je třeba platit poplatky za rozhlas a televizi pokud má člověk trvalé bydliště na městském úřadě? Děkuji.

 239. Dobrý den,
  koupila jsem nemovitost a chci se přihlásit k poplatku za televizor a rádio. Nemovitost na mně byla převedena v dubnu. Když se chci přihlásit, mám uvést datum, kdy jsem nemovitost nabyla, a nebo můžu uvést do přihlášení například dnešní den? Tak nějak jsem to do 15 dní nestihla. Dříve jsme poplatky neplatili, bydleli jsme v domě s rodiči, kdy byly poplatky vedeny na ně.
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Lenko, jestli chápu dobře, chcete se vyhnout pokutě. Osobně bych ale uvedl raději pravdivé informace, pokorně se omluvil za prodlení a zkusil problém zdvořile „vyžehlit“. Myslím, že ani několik tisícovek nestojí za to, lhát v oficiálních dokumentech a riskovat horší důsledky.

 240. Toto nemohu chápat. Já se domníval, že vždy se musí platit za něco, ale platit za nic mi připadá jako velký nesmysl. Vždyť nikdo nenutí ČT, aby vysílala své signály do těch domácností, které neplatí poplatky. Když si nekoupím kartu do skylinku, tak mi vypnou všechny programy, tak proč to neudělá i ČT?
  Odpovím si sám, protože ví, že nikdo o jejich programy nestojí a každý by se na ně vybodl.

 241. Prosím, odpovězte mi na můj komentář. Našla jsem na internetu zákon, že uživatelé, kteří byli přemístění ze svého trvalého bydliště do Domova seniorů (dříve důchodců), nemusí platit televizní a rozhlasové poplatky. Zákon je z roku 2005 pod paragrafem 348/2005 Sb.

  A ještě bydlím s jednou paní, která má alzeheimera, žijeme tedy spolu na jednom pokoji, nemáme elektroměr – to je v platbě za pobyt snad? Sociální sestra mi přitom řekla, že někteří uživatelé mají výjimky i přesto, že mají jako já důchod kolem 8 000 Kč za měsíc a nejsou hluší ani slepí? Byt jsem vrátila MHMP a jsem v podstatě bezdomovec. Trvalé bydliště mám nyní v DS Heřmanův Městec. V minulém bydlišti jsem televizi neměla, takže jsem poplatky nemusela platit. Také jsem nějaký čas bydlela v DS Slunečnice v Praze 8, Bohnicích, ul. Na hranicích, kde nikdo na svém pokojíčku tyto poplatky nemusil platit.

  Neobohacuje se ČT na úkor již tak chudých důchodců? Kdyby ten zákon ještě platil, musela by ČT vracet peníze lidem, za které již několik let posílá tyto platby účetní zdejšího DS přes SIPO? Děkuji za brzkou odpověď. Skramuská Míla, DS Heřmanův Městec, Masarykovo náměstí č.37, psč 538 03, okres Chrudim, Východočeský kraj (Pardubice).

  • Dobrý den, paní Skramuská, zákony po posledních novelizacích jsou zveřejněny na Portálu veřejné správy, konkrétní Vámi zmiňovaný zákon č. 348/2005 Sb. (o rozhlasových a televizních poplatcích a o změně některých zákonů) najdete pod TÍMTO odkazem. Zmínku o domovech seniorů, domovech důchodců, ani obecně o seniorech a důchodcích tam bohužel nevidím. Od poplatku je osvobozený například člověk, „jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima, ale to – počítám-li správně, není případ důchodu okolo 8 000 Kč. Budu citovat celou související pasáž:

   㤠4
   Osvobození od rozhlasového a televizního poplatku
   (1) Od rozhlasového a televizního poplatku jsou osvobozeni
   a) zastupitelské úřady České republiky v zahraničí a osoby, které požívají výsad a imunit podle mezinárodních smluv, jimiž je Česká republika vázána6),
   b) cizinci, kterým nebylo na území České republiky uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu7),
   c) provozovatel vysílání ze zákona,
   d) Rada pro rozhlasové a televizní vysílání,
   e) držitelé licence8) opravňující k rozhlasovému vysílání, jde-li o rozhlasový poplatek,
   f) držitelé licence8) opravňující k televiznímu vysílání, jde-li o televizní poplatek,
   g) osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou9), pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti,
   h) školy zapsané ve školském rejstříku podle zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon).
   (2) Od rozhlasového a televizního poplatku je dále osvobozena fyzická osoba,
   a) jde-li o jednotlivce, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima10),
   b) žije-li v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího čistého příjmu a čistých příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti10).
   Při zjišťování příjmů se postupuje podle zvláštního zákona10).“

   • Panu Woffovi: O domově důchodců píše samotná veřejnoprávní televize na svém webu (asi uprostřed TÉTO stránky). „Pokud se poplatník stěhuje z místa svého trvalého bydliště a v novém bydlišti již televizní poplatek platit nebude, např. v domově důchodců, při přistěhování k jinému poplatníkovi do společné domácnosti apod., odhlásí se z evidence poplatníků.“

 242. jsem uživatelkou Domova seniorů v Heřmanově Městci, mám důchod 8.540 Kč, jsem osvobozena od plné úhrady za pobyt a stravu. Nyní mi příbuzní přivezli malou starší televizi, a DS mně nutí platit poplatky dnes už kolem 200 Kč i se složenkou. Mám zákonný nárok na 15% kapesného, což činí 1200 kč, z toho odečtěte léky 500 Kč TV poplatek 200 kč, fakultativní služby, i přesto že jsem dostala přípěvek na péči 4.000 Kč,který si bere DS a já nedostanu nic. Zbývá mi tedy 500 kč,musím zde platit stříhání a pedikůru, to je dalších 250 Kč, zbývá mi tedy 250 Kč na celý měsíc,nekouřím, nepiji alkohol. Jen kávu občas si koupím mléko a drahé ovoce už si musím rozmýšlet. Stát mně dodnes nevyrovnal vrácení majetku za otcovu emigraci, církvi ano? Jsou zde i uživatelé kteří poplatky neplatí, s tím se i chlubí i přesto, že jí mají půjčenou od DS, kouří sází sportku a půjčují si od druhých ještě na tento zlozvyk.Když jsem se na to ptala, bylo mi řečeno, že mají vyjímku? Ale neřekli na co, májí stejné důchody, a ještě utrácejí za cigarety. četla jsem vaše zákony o poplatcích z televize a tam je že vyjímka je povolena jen pro hluché a slepé.Chtěla bych znát váš názor jestli je to spravedlivé. Děkuji Míla Skramuská. Pozn.Internet zde můžeme ve veřejných místnostech používat zdarma, ale jen pourčitou dobu.

 243. Dobrý den,chci se zeptat, jak mohu platit koncesionářský poplatek za televizi a rozhlas. Nevlastním bankovní účet ani Sipo. Je možné platit poplatek složenkou a popřípadě jak? Na jakou adresu nebo bankovní účet. Děkuji Stropnický Tomáš

 244. Dobrý den,zajímalo by mne zda mohu požadovat vrácení poplatků za TV a ROZ, pokud jsem v té době pobíral cociální dávky.Děkuji Jiří Š.

 245. Zdravím a zcela upřímně říkám: Mám doma tři televize, pc, notebook, v autech rádia a vše plně využívám. Přišlo mně od Českého rozhlasu, ať platím. V poště bylo i přidané čestné prohlášení, tak jsem zatrhl, že nic nemám. Otázka: Můžou zjistit, že to není pravda? Zde nejde o 45 Kč, ale velmi mně vadí princip: Bereš elektřinu, tak zaplať.

  • Martine, máte, dodavatel elektřiny nezákonně přeposílá informace o spotřebičích na Rozhlas a Televizi. Takže pokud používáte doma televizor, tak s pokutou počítejte téměř s jistotou. Vše je jen otázka času.

 246. Reaguji na dotaz pana vaclava.T.zda mam na veřejně pravní televizi sledovat reklamy.A proč tedy vybírají poplaky,když nás krmí něčím co nechci,proč stím něco neuděla rada pro vysílání.Neplatim mám tu exakutora,tak proč nás krmí reklamama.Neříkám na koměrční televize,ale veřejněprávní.A ted pohroma KAM JDE SPORT na placené kanály?Tak s tím něco udělejte.Já mám tedy možnost sledovat přes internet,nezbude než tv odhlásit.Zdeno

 247. Dobrý den, mohu žádat o zpětné proplacení (případně odečtením z budoucích poplatků) televizního a rozhlasového poplatku zaplacené od července do prosince 2015. DP za rok 2015 ukázalo, že bych na to měla nárok, ale na jejich stránkách je formulář pouze pro předchozí čtvrtletí! Jak mám postupovat? Děkuji

 248. Dobrý den
  musím platit poplatek za TV v případě, že že budu mít smlouvu s O2 TV a budu sledovat pouze program přes tento příjem? Jak je to s poplatky v případě, že platím smlouvu s UPC či jiným satelitním dodavatelem

 249. Dobrý den, stěhuji se do podnájmu, kde budu mít pouze korespondenční adresu, trvalé bydliště zůstává nezměněno, je povinnost platit televizní a rozhlasový poplatek na korespondenční adrese?
  Děkuji. Veronika J.

 250. Dobrý den. Po ukončení analogového vysílání zde nebylo zavedeno pozemní vysílání. A jsme nuceni přijímat satelit SKYLINK. Platím koncesionářské poplatky a poplatek SKYLINKU. Zdá se mi to velice nespravedlivé. Spíše okrádání občanů. V.K.

 251. Libuše Jaroslava píše:
  Dobrý den!
  Mám malý důchod 10490,- Kč a jsem nucena činit restriktivní opatření. Vše, na co nemám, musím opustit. Jíst, platit si teplo a světlo, levné oblečení, teď i léky, to musím, abych žila. Nechci platit TV poplatek v takové výši, která je pro mne neúnosná. Místo něj bych si mohla pořídit nové zuby, silnější brýle na čtení, nějaké cvičení na páteř, popřípadě malý dárek vnoučatům nebo knihu pro ně i pro sebe. Z nájemního bytu jsem odešla, nemám na to. Jsem proletářka. Je mi přes 70 let a pracovala jsem celý život (výpravčí ČSD 25 let a od převratu učitelka až do důchodu). Raději čtu podle svého zaměření. Takže v TV seriály „ze života“ nebo tendenční zpravodajství a propaganda moje zájmy neuspokojují. Zatím jsem platila pokorně TV poplatky, ale poslední dobou, když mi chybí na základní péči o svoji osobu, cítím odpor k podpoře TV. Je to krajně nespravedlivé, abych platila stejný poplatek jako miliardáři v ČR, kteří i z mé hodnotné celoživotní práce zlodějinou nebo spekulacemi a tunelováním zbohatli a na můj důchod se dostává jen zlomek a ještě vnímám tuto politiku jako urážky stáří. Mohu žádat alespoň o snížení platby vzhledem k mým finančním možnostem alespoň na 20,- Kč měsíčně?

 252. Dobrý den, chci se zeptat na povinnost platit poplatky za TV a rádio. Kupuji byt, ale nebudu tam mít trvalé bydliště – to je na jiné adrese, kde se poplatky platí. Musím se přihlásit k placení poplatků i na adrese, kde nebude trvalý pobyt?
  Děkuji.

   • Dobrý den, paní Andreo a pane Kubánku. V článku výše přece píšu, že domácnost platí maximálně 1 televizní poplatek a maximálně 1 rozhlasový poplatek. I když člověk jako fyzická nepodnikající osoba vlastní třeba 10 bytů, ve kterých má 10 televizních a rozhlasových přijímačů, platí nanejvýš jenom 1 televizní a 1 rozhlasový poplatek (tak aspoň zákonu osobně rozumím). Jiná situace by nastala, pokud bychom třeba podnikali a měli ve více provozovnách několik televizí.

 253. Dobrý den, od roku 1999 jsem invalidní a mám invalidní důchod přiznán už více jak deset let. Informaci o tom, že k vůli nízkému invalidnímu důchodu jsem nemusela platit rozhlasové a TV poplatky jsem nevěděla. Až v loňském roce jsem se to dozvěděla. Můj tří měsíční příjem nyní dělá 10 230,-Kč a i nyní jsem osvobozena od placení poplatků pro malý příjem. Žádám Vás o informaci k navrácení TV a rozhlasových poplatků za dobu předešlou. Sdělte prosím, jak mám ve věci postupovat. Neoprávněně TV poplatky vybrala a nezveřejnila nikdy ve vysílání, kdo a za jakých podmínek je osvobozen od poplatků. Děkuji vám za odpověď. Soňa Rezková

 254. Prosim o informaci,zda musim platit konc.poplatek kdyz v jedne domacnocti platim internet a televizi,tedy vcetne CT od O2 a v druhe od UPC. Tim bych televizi i radia platila dvakrat.dekuji

 255. Platím televizní a rozhlasové poplatky.
  Budu mít změnu trvalého pobytu, hlásí se někde tato změna .
  Děkuji.

 256. Dobrý den, syn je student (nezaopatřené dítě) a nemá žádný příjem. Doposud poplatky neplatil, bydlel s rodiči. Nyní se odstěhoval do pronajatého bytu. Televizi užívá. Musí se přihlásit k placení poplatků ČRo a ČT?

 257. Dobrý den, chci se zeptat zda mám odvádět poplatky za nás rodinný dům, když manžel vlastní být(kde jsou nájemníci), kde je poplatek jeho jménem odváděn.Dekuji

 258. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, kde a jak přepsat poplatek za ČRo a ČT? Máme změnu majitele. Platíme přes SIPO. Děkuji. Petříčková

 259. Dobrý den. Česká televize vysílá reklamy, které mě – a zřejmě ani většinu diváků – nezajímají. Bylo by spravedlivé, aby veřejnoprávní médium rozdělovalo svoje příjmy z inzerce mezi povinně platící občany. Jinak totiž vydělává dvakrát – nejdříve díky povinným koncesionářským poplatkům jako „státní instituce“ a potom ještě díky svému podnikání jako komerční firma.

 260. Dobrý den, takže každý, kdo má v telefonu rádio, je potencionálním plátcem? Žiji v ČR 11 let a teprve teď jsem si po koupi bytu vyřídil trvalý pobyt. No, jak tak zjišťuji, asi si ho na vlastní žádost nechám ukončit a ušetřím ještě i na popelnicích. 😀

 261. Věta „Platit musí také majitel počítače s televizní kartou, USB tv tunerem nebo technologií IPTV.“ je lživá, zákon nic takového neobsahuje. V zákoně je uvedeno, že se jedná o zařízení, nikoli o soubor zařízení, a navíc musí přijímat signál pomocí rádiových vln.

  • Dobrý den, mm, kategorie „pravda/lež“ tady používáte zbytečně. Zákon má různé výklady a Vy nyní odporujete právníkům veřejnoprávního média. Česká televize na svých internetových stránkách píše:

   „Televizním vysíláním, resp. převzatým televizním vysíláním se podle § 2 zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání rozumí vysílání původních televizních programů nebo jejich podstatných částí a jejich současné, úplné a nezměněné šíření pro veřejnost prostřednictvím vysílačů, kabelových systémů (včetně IPTV) a družic či jiných technických prostředků.
   Osobní počítač, který je vybaven televizní kartou nebo USB tv tunerem, je technickým zařízením, které má všechny parametry televizního přijímače. Je proto předmětem televizního poplatku.“

   Nejsem soudce, abych rozhodl, jestli máte pravdu Vy, nebo Česká televize. Ale pokud budete s veřejnoprávním médiem v rozporu a odmítnete zaplatit případné penále, buďte na soudní řízení nebo eventuální exekuci Vašeho osobního majetku připraven. (Mimochodem, za „soubor zařízení“ přece můžeme považovat i jakýkoli televizor nebo rádio, které jsou souborem mnoha šroubků, pérek apod.)

 262. Dobrý den.
  Zajímalo by mě, proč musím platit televizní poplatek, když programy chytám na satelitu a platím si registrační poplatek. Za balíčky navíc platím zvlášť.
  Nebo se peníze rozdělují mezi všechny majitele – Nova, Prima atd.? ČT má 1 sportovní kanál a Nova s Primou neplacený žádný, jenom vraždy a násilí. Hrůza.

 263. Hezký den, chtěl bych se zeptat, zda musím platit poplatek za televizor, který používám jako monitor a není připojen do televizní zásuvky. Nebo musím platit za zařízení, které má pouze TV tuner?

  • Martine, podle zákona odvádíte poplatek za samotné vlastnictví definovaného přístroje. Jestli opravdu sledujete televizi a posloucháte rádio, nebo máte technologii celoročně vypnutou a odpojenou, je vlastně lhostejno.

 264. Dobrý den, měl bych dotaz. V roce 2012 jsem zakoupil byt, dva roky trvalo, než byl obyvatelný. Bydlím sám, sice využívám TV jako monitor, ale nemám ani satelit, ani kabelovou televizi, ani žádný set-top box pro pozemní vysílání. Trvalý pobyt mám stále hlášen u rodičů, kteří televizní a rozhlasový poplatek platí. Jsem povinen také platit tyto poplatky? Je to na domácnost, či na osobu? Děkuji za odpověď.

 265. Dobrý den, tento týden jsem prodal členství svého družstevního bytu, nejsem tedy již vlastníkem podílu v Okresním stavebním bytovém družstvu a jsem v bytě jako podnájemník na klasickou podnájemní smlouvu. Kdo tedy nyní platí poplatky? Já už ne. Měl by odvádět poplatky nový majitel, ne?
  Byt je stále družstva, není v osobním vlastnictví.
  Dík za informaci.

 266. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat:
  Moje mamka má průkaz ZTP/P na praktickou slepotu, má byt, platí SIPO, od televizního a rozhlasového poplatku je celou dobu osvobozena. Teď jí přišel dopis, že má začít platit.
  Tak jsme zavolali do České televize, kde povídali, že teda platit nemusí.
  A ejhle, asi za dva dny přišel dopis otci, že musí platit poplatek za televizi on! Opět telefonát do České televize, který si přehazovaly paní v kancelářích. Tři říkaly, že platit nemusí a dvě, že si musí zařídit své SIPO a poplatek za televizi platit.
  Můžete mi, prosím, poradit, jak to teda je a jak dál postupovat? Máme vyplnit čestné prohlášení, které Česká televize poslala? Moc děkuji za radu. Přeji příjemný den.

 267. Dobrý den,
  bratr zemřel 25.05.2015. Poplatky za televizi a rozhlas strhávali ještě za červen, červenec a srpen, než byla vyřízena pozůstalost. Mohu žádat o navrácení poplatku? Jsem dědic a poplatky platím v mém bydlišti. Jak mám postupovat?
  Děkuji.

 268. Dobrý den, jsem majitelkou rodinného domu, který jsem po většinu času využívala jako chatu a televizní anténu nepořídila. Televizi v domě nemám. Proto mě nikdy nenapadlo platit poplatky za něco, co rozhodně nevyužívám. Nyní jsem dům pronajala, a tak si nejsem jistá, jestli si nájemníci televizi nepořídili a kdo má tedy popřípadě přihlašovací a platební povinnost, jestliže i elektřinu mají psanou na sebe? Děkuji za odpověď.

 269. Hodně lidí má v bytě elektřinu, ale jen na svícení a vaření, televizor nemá vůbec – proč má platit televizní poplatek?

 270. Dobrý den,
  zajímalo by mě a jestli máte zkušenosti, zda ČT nebo ČRo provádí kontroly domácností, které odeslaly čestné prohlášení, že nesplňují definici koncesionáře.
  Děkuji.

  • Pavle, myslíte jako domovní prohlídku? Na základě čeho? Nezaplacených 45 Kč? :)) Takhle špatně to u nás ještě naštěstí nefunguje.

 271. Dobrý večer.
  Potřeboval bych prosím Vás poradit. Před rokem jsme si s manželkou koupili byt, takže jsme měnili trvalé bydliště a až teď jsme zjistili, že je povinnost platit televizní a rozhlasové poplatky. Jenže televizi a rádio nevlastníme. Nevím, jak teď postupovat. Mám čekat na upomínku, nebo poslat čestné prohlášení, že nic z toho nevlastním? Předem děkuji.

 272. Dobrý den, zajímá mě, jestli se televizní poplatek vztahuje i na televizní přijímač, který není připojen k tv signálu ani anténou, ani kabelem a je využíván pouze jako monitor pro práci na počítači. Díky za odpověď.

 273. Dobrý den. Od roku 1999 mám trvalý pobyt v Dánsku. V Česku vlastním byt, ve kterém nikdo nebydlí. V byte pobývám cca 10 dnů v roce, když jsem na dovolené. Odhlásila jsem koncesionářské poplatky. V byte je TV i rádio. Mám povinnost platit poplatky?
  Děkuji.

  • Marie, nemáte. Mj. i proto, že obě média už dávno přestala splňovat svou zákonnou definici veřejnoprávnosti a zvrhly se v nechutnou, neprofesionální a cenzurou promočenou propagandu.

  • Marie, máte, dodavatel elektřiny nezákonně přeposílá informace o spotřebičích na Český rozhlas a Českou televizi. Takže stačí den v roce, když jedno z toho zapnete a můžete mít průšvih. Osobně bych se obého zbavil, obojí lze poslouchat zdarma na internetu.

 274. Nemohu se dovolat na vaši linku, abych zjistila, kolik dělá nedoplatek na ČT. Přešla jsem ze SIPA na platbu z účtu. Na lince 261 133 885 však nikdo není. Opravdu „perfektní“ služba zákazníkům!!! Dost na tom, že program televize je skutečně hodně ubohý, politické události jednostranné a neobjektivní. Styďte se za takové zpravodajství a věčně se opakující pořady!!!!! Zimová, Hronov 568

 275. Dobrý den,
  syn se odstěhoval ze svého bytu, kde platil poplatky jak za TV, tak za rozhlas. Nyní se nastěhoval zpět k nám rodičům (nemá zde trvalé bydliště) a na poště mu zrušení neudělali, že je to pod pokutou?
  Pokud bydlí u nás a My platíme tyto poplatky, tak nevím, kde je problém.
  Jak má postupovat a kde najde formulář na odhlášení?
  Děkuji.

  • Paní Šímová, poplatky zpravidla ruší dotyčné veřejnoprávní médium. Pokud syn už nevlastní ani doma nepoužívá žádný televizní ani rozhlasový přijímač, myslím si, že by mohl odeslat následující žádosti: TELEVIZE, ROZHLAS.
   Adresa ČT: Česká televize, Kavčí hory, 140 70, Praha 4
   Adresa ČRo: Český rozhlas, Odbor rozhlasových poplatků, Vinohradská 12, Praha 2 120 99

 276. Dobrý den,
  také bych se rád zeptal: bydlím ve společné domácnosti, za kterou majitelka bytu odvádí televizní poplatek. Majitelka bytu žádný rozhlasový přijímač nemá, nicméně já vlastním smart tv, která samozřejmě má zmiňovaný tuner typu DVB-C, DVB-S2, DVB-T2. Jak je to v takovém případě s rozhlasovým poplatkem? Je třeba, abych se já přihlásil jako koncesionář a odváděl rozhlasový poplatek, ale televizní už nemusím, protože ho za společnou domácnost odvádí majitelka bytu? Nebo je majitelka bytu povinná odvádět rozhlasový poplatek, protože jsem s ní ve společné domácnosti a vlastním přijímač?
  Předem moc děkuji za reakci.

  • Jakube, pokud sám vlastníte zařízení způsobilé k reprodukci rozhlasového vysílání, podle mého soukromého soudu byste platit za rozhlas měl. Vůči paní bytné buďme shovívaví, bez ohledu na znění zákona: Pronajímatelka bytu přece nemůže 100-procentně kontrolovat, jakou techniku její nájemníci kupují a používají; a představte si, přijít za ní se sovy: „Koupil jsem si smart tv, začněte za mě platit koncesionářský poplatek.“ 🙂 Televizní poplatek bych neřešil, když jej někdo jiný ve společné domácnosti už odvádí.

 277. Dobrý den,
  chci se zeptat, existuje vlastně možnost neplatit rozhlasový poplatek, když vlastním televizi, nebo lze přijímat televizní kanály s tím, aby v příjmu televize chyběl příjem rozhlasových stanic? Vím, že nikoho by nezajímalo, že je v televizi nemám naladěny, ale prostě jestli ještě v dnešní době „můžou chybět“?

  • Martino, to je dobrá otázka, kterou si, doufám, v Českém rozhlasu ještě nepoložili. Pokud splňuje definici rozhlasového přijímače televizor, asi by podle zákona mohl být vymáhaný nejenom televizní, ale rovnou taky rozhlasový poplatek :-/. Jaké programy jsou, nebo nejsou naladěny, skutečně zřejmě nehraje roli, protože stačí, aby byl přístroj „technicky způsobilý k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání“ atd. ČRo přitom sám píše, že například „v kabelových televizích po celé České republice jsou většinou šířeny všechny hlavní programy Českého rozhlasu“.

 278. Dobrý den.
  Dostal jsem, že mám platit měsíčně 45 Kč. Mám platit, když nemám rozhlas ani rádio?
  Děkuji.

  • Mirku, to je výzva Českého rozhlasu. Pokud nemáte ani nepoužíváte rozhlasový přijímač, odpovězte co nejdřív (nejpozději do 30 dnů!) čestným prohlášením, že „nesplňujete zákonné podmínky vymezující poplatníka“. Určitě tak učiňte, a to doporučeným dopisem, jinak se koncesionářem podle zákona automaticky stanete! Podle mých zkušeností Česká televize k výzvě rovnou přikládá formulář takového čestného prohlášení.
   Pokud v dopise nic takového nemůžete najít, formulář najdete ZDE (v něm jsou také vyjmenovány některé alternativy „rozhlasového přijímače“: přenosné rádio, radiobudík, autorádio, mini/mikro věž, počítač s FM/DVB-T tunerem, televizní přijímač se set top boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání anebo programů satelitní či kabelové televize DVB-T/S/C).
   Adresa: Český rozhlas, Odbor rozhlasových poplatků, Vinohradská 12, 120 99, Praha 2

 279. Dobrý den,
  musíme platit rozhlasový poplatek i za byt, který nám darovala matka a bývá v něm (trvalou adresu tu nemáme), i když rozhlasový poplatek na své trvalé adrese platíme?

  • Gabko, jsem přesvědčen, že jako společně žijící a hospodařící domácnost (tzn. osoby žijící a hospodařící v 1 bytě) můžete odvádět maximálně 1 televizní poplatek a 1 rozhlasový poplatek. Jiná situace nastává pro podnikatele, který na živnostenský list pronajímá byty, kde má televize nebo rádia – potom odvádí tolik poplatků, kolik přijímačů používá ke svému podnikání. Pokud Vaše matka třeba bez nájemní smlouvy, na bázi důvěry obývá jiný Váš byt a tam používá televizní nebo rozhlasový přijímač, ideálně by měla sama také plnit koncesionářskou povinnost. 🙂

 280. Dobrý den,
  s přítelem jsme koupili byt a přestěhovali se do něj. Televizi ani radio mít nechceme – při nastěhování jsme vědomě přeštípli přívodný kabel. Musíme podat čestné prohlášení pro odhlášení domácnosti jak od televizních, tak rozhlasových poplatků? Před námi v bytě televize i rádio bylo – je tedy tento byt v evidenci? Přechází při koupi bytu na nového majitele i tato povinnost? Děkuji.

  • Martino, v přihlášce do evidence poplatníků vyplňuje zástupce domácnosti svoje osobní údaje: křestní jméno, příjmení, vysokoškolský titul, rodné číslo a až potom adresu, dále taky svoje telefonní číslo. Osobně rozumím systému koncesionářských poplatků tak, že jsou odváděny za fyzickou osobu, respektive společnou domácnost, nikoli za byt nebo adresu, takže by Vám nyní nemělo nic hrozit.

   Pokud chcete mít 100-procentní jistotu, odešlete čestné prohlášení pro odhlášení fyzické osoby z evidence televizních a rozhlasových poplatků, tím nic nezkazíte a zaplatíte pouze poštu (podobná sdělení samozřejmě vždy odesílat doporučeně!!!): formulář mají ČT a ČRo ke stažení ZDE pro televizi a ZDE pro rozhlas.

 281. Dobrý večer, bydlím v místě, kde není signál pozemní televize, a proto používám satelit, za který platím ne malý roční poplatek. Musím také platit za služby české televize?

  • Alfréde, otázka je, zda satelit = družice. Osobně si myslím, že ano, a proto byste asi televizní poplatek hradit měl. „…Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“)…“

   Ostatně naši veřejnoprávní novinář sami píšou: „Programy České televize je takto možné přijímat z družice Astra 3B, jejímž hlavním úkolem je dokrýt geograficky složité lokality s neuspokojivým příjmem zemského vysílání nebo dopravit signál programů České televize na pozemní vysílače.“ A generální ředitel ČT předpokládá, že diváci sledující toto veřejnoprávní médium přes satelit „už platí koncesionářské poplatky“.

 282. Dobrý večer, mám dotaz. Maminka je držitelkou průkazu ZTP/P, a dočetla jsem se, že má nárok na osvobození od poplatku za služby České televize a rozhlasu. Děkuji za odpověď. Ulrichová

  • Paní Ulrichová, v příslušném zákoně nevidím žádnou zmínku přímo o ZTP/P. Mezi těmi, kdo koncesionářské poplatky odvádět nemusejí, jsou však uvedeny: „osoby s úplnou nebo praktickou slepotou obou očí a osoby s oboustrannou úplnou nebo praktickou hluchotou, pokud jsou osaměle žijící; osvobozeny jsou tyto osoby rovněž v případě, kdy žijí společně v jedné domácnosti“.

 283. Dobrý večer, prosím o radu i já. Tak jako mnoho dalších lidí jsem před rokem nereagovala na výzvu Českého rozhlasu, z důvodu, že jsem byla přesvědčena o tom, že žádný radiopřijímač nevlastním. Dnes je mi jasné, že jsem udělala chybu a měla odeslat Českému rozhlasu „čestné prohlášení“, že radiopřijímač nevlastním a sankcím se nevyhnu. Jsem samoživitelka, je možné zažádat v tomto případě o splátkový kalendář? Moc děkuji za odpověď.

  • Paní Vykydalová, požádat určitě lze kohokoli o cokoli – a věřím, že v tomto případě Vám Český rozhlas vyhoví. Být Vámi, zeptám se ihned na internetové adrese poplatek@rozhlas.cz. Myslím si, že Český rozhlas Vám nutně vyhovět nemusí, ale přesto nějaký snesitelný splátkový kalendář nastaví. Sám přece chce doplatky a přirážku získat, navíc musí dbát na svoji pověst a dodržovat aspoň základní mezilidskou slušnost. Určitě není dobré „hrát mrtvého brouka“, protože v zákoně čtu:

   㤠10
   Vymáhání dlužných poplatků a přirážky k poplatkům
   Nezaplatí-li poplatník včas rozhlasový nebo televizní poplatek nebo přirážku k poplatkům ani na základě výzvy provozovatele ze zákona, ve které bude stanovena přiměřená lhůta k úhradě, je provozovatel vysílání ze zákona oprávněn domáhat se svého práva u soudu včetně zaplacení úroku z prodlení určeného předpisy práva občanského.“

 284. Na doporučený dopis rozhlasu jsem nereagovala, již 5 let jsem registrovaná na Úřadu práce. Příjem nižší než 2,15 násobek životního minima, jsem osvobozena od poplatku, tuto skutečnost jsem nyní napsala na Český rozhlas, v případě neúspěchu existuje nadřízený orgán rozhlasu, který celou věc posoudí? Nemyslím soud, zda nějaké ministerstvo apod.? Děkuji za odpověď.

 285. Dobrý den.
  Někdy v měsíci srpnu 2014 mi přišla od Českého rozhlasu výzva k placení rozhlasového poplatku a přihlášení se k rozhlasovému poplatníku. V dopise mi přišla i předtištěná stránka, kterou jsem měl vyplnit, že se přihlašuji k placení rozhlasových poplatků, nebo vyplnit čestné prohlášení, že nejsem vlastníkem rozhlasového přijímače. Tuto přihlášku jsem vyplnil, s tím, že se přihlašuji k placení rozhlasových poplatků.
  Přihlášku jsem poslal v obálce poštou na adresu Českého rozhlasu. Věc jsem považoval za vyřízenou. Bohužel jsem dopis neposlal doporučeně a nemám nic v ruce.
  Tento měsíc mi přišla od Českého rozhlasu Předžalobní upomínka – výzva k zaplacení přirážky podle §……… a to ve výši 5.000,- Kč plus nedoplatky za období 10/2014 – 5/2015 ve výši 360,- Kč. Celkem tedy 5.360,- Kč s tím, že od měsíce června 2015 mi budou automaticky stahovat 45,- Kč ze SIPA na rozhlasové poplatky.
  Bohužel jsem dopis neposlal doporučeně, protože to nebylo vysloveně požadováno a nemám nic v ruce. Nevím, jak mám dále postupovat.

  • Jiří, je mi líto, ale nevěřím, že nedoplatkům a přirážce uniknete. Samozřejmě můžete svůj příběh povyprávět Českému rozhlasu, ale totéž může zkusit kterýkoli „provinilec“. Výběrčí poplatků těžko najde způsob, jak poznat, že mluvíte pravdu, a proto podle mého názoru bude trvat na uhrazení všech uvedených částek :-(.
   Sám bych se ve Vašem případě utěšoval následovně: Vše dopadlo ještě poměrně snesitelně, jelikož Rozhlas mohl počkat déle a potom předat navršené nedoplatky exekutorovi. Nevím, jak lépe skončit, než starým známým doporučením: Posílejme jakékoli důležité dopisy doporučeně.

  • Za dabl se omlouvám. Máte pravdu. I přesto, že jsem psal na Český rozhlas odvolání, i přesto, že jsem tam telefonoval, mi sdělili jedno. Pokud nemám podací lístek, nikdo se se mnou bavit nebude. Smluvní pokutu jsem zaplatil (moje blbost, že jsem to nepodal doporučeně). Jen mne zaráží, že si sami budou od června z Inkasa strhávat poplatek za rozhlas. Proč to neudělali následující měsíc po výzvě? Proč čekali tak dlouho? Slyšel jsem už názory, že co jim nepřijde doporučeně, hází do koše, aby mohli vybírat výpalné 5.000,- Kč.

 286. Dobry den,
  som Slovak, so statusom prechodneho pobytu na uzemi CR. Vlastnim nehnutelnost v CR, kde aj prebyvam s manzelkou, ktora ma na danej adrese trvaly pobyt. Musim platit (alebo ona) koncesionarske poplatky? Vlastnikom nehnutelnosti je cisto moja osoba.
  Dakujem.

  • Rado, podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích jsou osvobozeni kromě některých dalších osob také „cizinci, kterým nebylo na území České republiky uděleno povolení k trvalému nebo dlouhodobému pobytu“. Ale pokud Vaše manželka má například české občanství a používá doma televizní nebo rozhlasový přijímač, poplatky by podle mého soudu odvádět měla.

 287. Dobrý den, když dlouhodobě platím koncesionářský poplatek za tv 150 Kč, místo 135 Kč, vrátí mi někdo můj přeplatek?

  • Petroposi, na více místech jsem našel, že veřejnoprávní média slibují přeplatky vracet (ZDE a ZDE). Kontakt by měl být následující:
   Česká televize, Útvar televizních poplatků, Kavčí hory, 140 70, Praha 4,
   Český rozhlas, Odbor rozhlasových poplatků, Vinohradská 12, Praha 2, 120 99
   ,
   nebo eventuálně: poplatky@ceskatelevize.cz a poplatek@rozhlas.cz

 288. Dobrý den,
  dostal jsem výzvu od rozhlasu, že mám uhradit koncesionářský poplatek + 5000 pokutu. Chyba je u mě, že jsem nereagoval na jejich první výzvu a jsem připraven se přihlásit. Ale mám ještě možnost se nějak vyhnout placení té sankce? Děkuji, David

  • Pane Mendlíku, nevidím snadnou a zaručeně úspěšnou cestu, jak se přirážce vyhnout, pokud jste na výzvu do 30 dnů nereagoval. Zákonu rozumím tak, že jste nyní považován za koncesionáře, který se měl už dříve sám přihlásit do evidence. Nevěřím, že se Český rozhlas těchto peněz zřekne, ani kdybyste třeba zkusil zahrát na city, například ve stylu „už se to nebude nikdy opakovat, tak mi pro jednou promiňte“. A možnosti jako soudní žaloba na český stát kvůli příliš tvrdému zákonu jsou, předpokládám, příliš extrémní.

 289. Dobrý den,
  mám také dotaz. Od listopadu 2012 mám hypotéku a nový trvalý pobyt, kde jsem taktéž přihlašoval elektřinu (PRE). Televizi ani rádio nemám, nicméně asi před půl rokem jsem si koupil smart tv samsung, kterou používám na filmy a internet, jinak ale žádný tv kabel do ní nevede :). Asi je to jedno, že nevlastním kabel, co bych do ní zastrčil, těm poplatkům a nějaké pokutě se asi nevyhnu, ale zajímalo by mě teď, jak to mám tedy udělat, abych to zaplatil všechno a byl v pohodě. Nikdo mě zatím nekontaktoval (žádná výzva nic), účtenku od té smart tv mám doma v šuplíku. Budu moc rád, když poradíte a dáte vědět, jak mám postupovat. Díky moc!

  • Ivane, nejsem si jist, jestli smart tv odpovídá definici televizního nebo rozhlasového přijímače, podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích:

   㤠2
   Předmět poplatků
   (1) Rozhlasový poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci rozhlasového vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „rozhlasový přijímač“). Toto zařízení se považuje za rozhlasový přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.
   (2) Televizní poplatek se platí ze zařízení technicky způsobilého k individuálně volitelné reprodukci televizního vysílání, je-li šířeno prostřednictvím zemských rádiových vysílacích zařízení využívajících rádiové kmitočty vyhrazené pro šíření a přenos rozhlasového nebo televizního vysílání, družic nebo kabelových systémů (dále jen „televizní přijímač“). Toto zařízení se považuje za televizní přijímač i v případě, že si jej poplatník upraví k jinému účelu.“

   Nejsem odborník přes rádiové kmitočty :-). Nicméně pokud chcete mít klid a placení televizního nebo rozhlasového poplatku by Vám nevadilo, prostě se přihlaste do evidence ZDE a ZDE. Pravdivě uveďte, od kdy máte v držení smart tv a snad uniknete celkové „přirážce“ neboli pokutě 15 000 Kč. Stejný zákon totiž říká:

   㤠9
   Přirážka k poplatkům
   (1) Poplatník, který (…)
   e) uvedením nepravdivých údajů dosáhl neoprávněného odhlášení z evidence poplatníků, je povinen zaplatit Českému rozhlasu kromě dlužných poplatků i přirážku ve výši 5 000 Kč v případě, že tak učinil v souvislosti s placením rozhlasového poplatku. Pokud tak učinil v souvislosti s placením televizního poplatku, je povinen zaplatit České televizi kromě dlužných poplatků i přirážku ve výši 10 000 Kč. Přirážka se platí za každý rozhlasový nebo televizní přijímač, za který nebyla splněna povinnost platit rozhlasový nebo televizní poplatek.
   (2) Ustanovení odstavce 1 se nepoužije, pokud poplatník splnil všechny své povinnosti včetně zaplacení dlužných rozhlasových nebo televizních poplatků ještě před tím, než byl provozovatelem vysílání ze zákona vyzván k zaplacení přirážky.

 290. Dobrý den,
  mám dotaz. Budu se stěhovat do obecního bytu, ale trvalé bydliště budu mít nadále u rodičů, i přesto musím platit televizní a rozhlasový poplatek?
  Předem děkuji za odpověď.
  Kašparová Lucie

  • Dobrý den, podle zákona o rozhlasových a televizních poplatcích rozhoduje, s kým žijete ve společné domácnosti. Takže je směrodatné, zda budete prostor obecního bytu trvale sdílet například se svým životním partnerem – koncesionářem. Pokud nikoli, podle mě musíte za používání televizního nebo rozhlasového přijímače sama odvádět televizní nebo rozhlasový poplatek. Bez ohledu na skutečnost, že máte nadále hlášené trvalé bydliště jinde – kde třeba taky žije nějaký koncesionář.

 291. Dobrý den,
  chci se zeptat. Začal jsem podnikat. Na adresu trvalého bydliště mám přihlášenou živnost. V místě trvalého bydliště již platím televizní a rozhlasový poplatek. Je nutné platit poplatky dvakrát i za živnost?
  Děkuji moc za odpověď.

  • Mariáne, zákon o rozhlasových a televizních poplatcích říká:
   㤠5
   Základ poplatků
   (1) Poplatník, který je fyzickou osobou, platí rozhlasový poplatek z jednoho rozhlasového přijímače a televizní poplatek z jednoho televizního přijímače, a to i v případě, že jich vlastní, drží nebo z jiného právního důvodu užívá více včetně rozhlasového nebo televizního přijímače, který je příslušenstvím jím provozovaného dopravního prostředku.
   (…)
   (3) Poplatník, který je fyzickou osobou, která je podnikatelem, platí rozhlasový nebo televizní poplatek z každého rozhlasového nebo televizního přijímače, který používá k podnikání nebo v souvislosti s ním; tím není dotčena povinnost platit poplatky podle ustanovení odstavce 1.“

   Citované pasáže si osobně vykládám tak, že Vám vzniká další koncesionářská povinnost, pokud televizor nebo rozhlas používáte pro podporu svého podnikání. Když například hostinský pouští návštěvníkům televizi, aby byla větší zábava a stoupala jeho tržba, myslím si, že by kvůli tomu měl odvádět speciální poplatek. Opačně bych vnímal situaci, kdy sleduje na pracovišti televizi teprve po odchodu všech hostů, při úklidu lokálu.

 292. Dobrý den,
  v červnu 2014 jsem nereagoval na výzvu k placení poplatku za rádio – od března 2014 žiji u přítelkyně, která poplatek platí.
  Nyní mi přišla předžalobní upomínka s pokutou 5315 Kč a povinnost platit poplatek za rádio.
  Myslíte, že je možnost se z toho dostat, nebo mě placení nemine??
  Před necelým rokem jsem nereagoval, protože mě připadá divný dokazovat, že něco nevlastním a nepoužívám.
  Asi je to divné, ale jak to říkáte – v tomto případě neplatí presumpce neviny? V případném soudním jednání, které mě nemine, asi nemám šanci. Jedná se o domácnost.
  Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den, Franto, zákon bohužel chápu následovně: Na výzvu od České televize nebo Českého rozhlasu musíte odpovědět například čestným prohlášením, že příslušné přijímače nevlastníte ani nepoužíváte, eventuálně že žijete v domácnosti s koncesionářem plnícím svoji povinnost apod. „Hrát mrtvého brouka“ v takové situaci není prozřetelné. Veřejnoprávní média mají podle zákona právo „mlčícího“ adresáta své výzvy zařadit do evidence poplatníků. Tak se věci mají, bez ohledu na jakoukoli vinu nebo nevinnu. Být Vámi, částku bych prostě zaplatil a odeslal Českému rozhlasu prohlášení, že podmínky pro koncesionářskou povinnost nejsou naplněny, aby Vás aspoň od nynějška ze svého rejstříku vyřadil.

 293. Dobrý den,
  přišel mi dopis, že neplatím rozhlas a mám zaplatit pokutu 5 315 Kč,-. Jak je to, když mám několik nemovitostí, kde platím za odběr elektřiny jako majitel, ale mám tam nájemníky, kteří poplatek platí. Já bydlím u přítelkyně, která také platí radio i televizi. Musím také platit?? Děkuji.

  • Franto, je rozdíl mezi domácností a podnikatelem. Konkrétně ve Vašem případě bude asi klíčové, zda (ne)máte na pronajímání bytů živnostenský list.
   Pokud žijete v domácnosti, za kterou televizní a rozhlasový poplatek už někdo odvádí (spolubydlící, příbuzný, partner apod.), normálně nic víc dělat nemusíte. Ale fyzická osoba, která je podnikatelem, musí platit za každý televizor nebo rádio, které používá k podnikání nebo v souvislosti s ním. (Výjimkou jsou výrobci, prodejci a opraváři elektroniky.) Česká televize sama přesněji odpovídá na podobný dotaz:

   „Pokud někdo pronajímá chatu a je podnikatelem, který má na tuto činnost vydaný živnostenský list, je povinen za tuto televizi platit, protože je jako fyzická osoba podnikající používá tv přijímač k podnikatelské činnosti.
   Pokud někdo pronajímá chatu či jinou nemovitost bez živnostenského oprávnění na tuto činnost, tj. pokud vedle pronájmu nejsou pronajímatelem poskytovány žádné další služby, pak nemusí z tv přijímače v pronajímané nemovitosti platit poplatek, pokud je již evidován jako poplatník fyzická osoba – domácnost.
   Pokud ale nájemce takovéto nemovitosti tento přijímač užívá déle než 30 dní a není evidovaným poplatníkem v místě svého trvalého bydliště, pak je povinností tohoto nájemce se přihlásit k placení televizního poplatku.“

 294. Dobrý den , prosím o informaci. S přítelem jsme si v roce 2011 zakoupili televizor. Řádně platili poplatky, jenže se nám televizor rozbil a od té doby jsme používali jen počítač. Přestali jsme platit televizní poplatky. Nyní přišla výzva o zaplacení zpětně. Nemáme ani rádio doma. Musím toto zpětně zaplatit, či ne? Jedná se o dost peněz. Děkuji za informaci.