Odboráři oznámili, že 27. listopadu 2023 budou protestovat proti současné české vládě. Některé odborové svazy vyjádří svoji nespokojenost pouze slovně, jiné kolektivy zastaví svoji práci na hodinu nebo dokonce na celý den. Podívejme se, kdy bude (generální) stávka učitelů, úředníků, dělníků a dalších zaměstnanců.

Mzdy reálně klesají, elektřina opět zdraží

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) uvádí důvody, proč je nespokojená se současnou pětikoaliční vládou (ODS, STAN, KDU-ČSL, TOP-09, Piráti).

Energie prudce zdražily a Energetický regulační úřad (ERÚ) plánuje takové zvýšení distribučních poplatků za elektřinu, že se velké průmyslové podniky obávají o svoji další existenci. Mzdy rostou pomaleji než ceny, a proto reálně klesají. Platové tarify ve veřejném sektoru nestoupají vůbec a nepedagogické pracovníky ve školství (kuchařky, uklízečky, školníky) čeká hromadné propouštění. Stoupnou některé daně, například z nemovitosti.

Odborům také vadí, že neklesá důchodový věk pro náročné profese. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) údajně narušuje vzájemný dialog, protože nedostatečně komunikuje o platech.

Kdy bude stávka učitelů a dalších profesí

Odboroví předáci vyzývají zákonodárce, ať zmírní takzvaný konsolidační balíček, který znamená škrty ve výdajích státního rozpočtu. Taky požádali prezidenta Petra Pavla, aby ochránil ohrožené sociální skupiny. Zároveň ohlásili, že 27. listopadu 2023 bude „den protestů za lepší budoucnost ČR”. Některé odborové svazy vybízejí svoje členy, aby krátce demonstrativně přestali pracovat.

Kdy bude stávka učitelů a dalších profesí 27. listopadu 2023:

Odborový svazDélka stávky
ČMOS PŠ (školství)Celé pondělí 27. 11. 2023
Vysokoškolský odborový svaz1 hodina
OS SOO (státní organizace)1 hodina
OS KOVO (průmysl)1 hodina
OS DLV (dřevozpracující, lesní, vodní hospodářství)1 hodina
Přesné časy jednohodinových stávek budou ještě upřesněny. Zanedlouho se také dozvíme, které školy budou stávkovat a které se normálně postarají o svoje svěřence, protože se k odborářské akci nepřipojí.

Celonárodní protest momentálně nehrozí

Zatím není jisté, kteří zaměstnanci opravdu půjdou do stávky. Odhodlaně vypadají například odborové svazy přidružené ke společnosti Škoda Auto. Ale celonárodní generální stávka není pravděpodobná.

Mladé rodiny nicméně zajímá, zda 27. listopadu budou pracovat učitelé, vychovatelé a další pedagogové, jejich asistenti nebo školní kuchařky. Školské odbory vyzvaly svoje členy, aby nejpozději 3 dny předem oznámili svým zaměstnavatelům, že jdou do stávky. Takže sledujte internetové stránky svojí mateřské, základní nebo střední školy.

Postoje odborových svazů jsou pochopitelné, ale ani vláda není v jednoduché pozici. Energie zdražily, protože Rusko zastavilo dodávky svého zemního plynu do České republiky. Vláda letos elektřinu a teplo dotuje, ale státní rozpočet mezitím klesá do hlubokém deficitu. „Není pravda, že s odbory nejednáme. Naopak. Setkáváme se pravidelně na úrovni tripartity,” tvrdí Marian Jurečka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno