Životní náklady stále zdražují, a proto průběžně rostou také státní penze. Průměrný starobní důchodce na začátku letošního roku dostal přidáno 360 Kč. Jakmile jeho nákupy v krátkém časovém úseku zdraží o 5 % nebo více, penzisté obdrží ještě stálý a dočasný přídavek. Tady permanentně přepočítáváme, jak vychází mimořádná valorizace důchodů 2024.

Základní a procentní výměra

Pravidla jsou popsána v zákoně o důchodovém pojištění, který byl nedávno novelizován. Státní penze rostou pravidelně na Nový rok, přičemž rozlišujeme jejich základní a procentní výměru:

  • základní výměra roste na 10 % průměrné celostátní mzdy
  • procentní výměra roste tak, aby průměrný starobní důchod stoupl o seniorskou inflaci + o třetinu meziročního růstu reálných mezd.

Řádná valorizace důchodů 2024

Uveďme konkrétní reálný příklad, který ještě máme v živé paměti. Průměrná mzda vyšla vloni na 40 324 Kč a letos na 43 967 Kč. Obě částky zaokrouhlujeme na stovky nahoru. Proto základní důchodová výměra vzrostla o 360 Kč na 4 400 Kč.

Příjmy jsou důležité, ale záleží taky na výdajích. Potraviny, energie a další životní náklady v minulých letech rychle zdražovaly, inflace zpomalila teprve vloni. Mzdy tedy reálné klesly a rodina typického českého zaměstnance zchudla. Zatímco důchody byly kvůli vysoké inflaci mimořádně valorizovány loni v červnu, a proto jejich procentní výměra letos zůstává beze změny.

Seniorská inflace výrazně zpomalila

Český statistický úřad (ČSÚ) průběžně zjišťuje, kolik stojí potraviny, energie a další základní životní potřeby. Následně přepočítává, o kolik jednotlivé položky zdražily, aby vyčíslil průměrnou celostátní inflaci.

Ovšem zaměstnanci nebo podnikatelé kupují jiné produkty a služby než důchodci. ČSÚ proto paralelně zjišťuje, nakolik zdražily nákupy typického seniora – kupříkladu nyní meziroční seniorská inflace dosahuje asi 2,1 %. Takže není pravděpodobné, že by důchodci ještě letos dostali přidáno.

Mimořádná valorizace důchodů 2024

Mladý zdravý zaměstnanec se lehce uplatní na pracovním trhu, takže čelí ekonomickým krizím lépe než chudý senior, který trpí zdravotními potížemi a spoléhá na společenskou solidaritu. Proto jakmile seniorská inflace v krátkém časovém intervalu stoupne na 5 % nebo ještě výše, proběhne mimořádná valorizace důchodů:

  • procentní výměra napořád stoupne o 30 % inflace (minimálně tedy o 1,5 %)
  • důchodce navíc dostává stejnou částku jako takzvaný dočasný přídavek, do konce aktuálního kalendářního roku (takže pokud procentní výměra stoupla například o 100 Kč, důchod do prosince vzroste dohromady o 200 Kč/měsíc)

Jaká bude mimořádná valorizace důchodů 2024? Český statistický úřad měří seniorskou inflaci od loňského července do letošního června. Spotřební koš typického seniora mezitím zdražil o méně než 5 %. Proto se mimořádná valorizace důchodů v roce 2024 pravděpodobně vůbec neuskuteční.

Ale týdny a měsíce rychle utíkají, a proto se podívejme za nejbližší časový horizont. V dalším článku přepočítáváme, jaká pravděpodobně bude valorizace důchodů na Nový rok 2025.

3 KOMENTÁŘE

  1. Vážení, ruku na srdce. Za vlády Petra Fialy stoupl průměrný důchod z 15 425 Kč na 20 633 Kč, to znamená o třetinu. Penze nikdy dříve nerostly takhle rychle a už nikdy takhle rychle neporostou! My důchodci jsme jedinou sociální skupinou v ČR, které stát plně kompenzoval vysokou inflaci. Nemusím, doufám, připomínat, že drahotu způsobil ten zakrslý bolševický nok z Kremlu (pro pomalejší spoluobčany, myslím masového vraha a válečného štváče Putina).

    Inflace nyní zpomalila, takže je logické, že se další mimořádná valorizace nekoná. Nebuďme, prosím, sobci a mysleme taky na mladší generace, které nám důchody platí, přestože samy v minulých letech zchudly. Mnohé mladé rodiny nemají ani těch 20 000 Kč na osobu, ale nereptají a makají, protože chápou, že doba je těžká a prioritou České republiky v současnosti musí být obrana (armáda). Kdo sledujete ruskou státní televizi, dobře víte, že Stalinovi pohrobci na nás chtějí zaútočit hned potom, co zničí Ukrajinu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno