Osamět, zchudnout a skončit bídně může kdokoli. Stačí proradnost domnělých přátel, smolná shoda okolností nebo těžká nemoc, a člověk bezmocně padá níže a níže. Nejzranitelnější potom bývají jedinci, kteří vnímali svůj blahobyt jako samozřejmost. Kudy vede cesta ze životní, nebo existenční krize? Hlavně nepřijímejme žádné lichvářské půjčky! Mimořádná okamžitá pomoc je příkladem férové společenské solidarity, kterou v nejhorším neváhejme využít!

Existuje několik sociálních dávek, placených naším státem:

Jakých částek dosahuje mimořádná okamžitá pomoc?

Nejsolidárnější dávku definuje zákon o pomoci v hmotné nouzi (č. 111/2006 Sb.). Mimořádná okamžitá pomoc náleží i některým jedincům, kteří nesplňují podmínky pravidelných výplat, tedy příspěvku na živobytí a doplatku na bydlení. Zdůrazněme, že dávku přiznává, nebo odmítá krajská pobočka Úřadu práce, jejíž adresu najdete ZDE!

V tomto článku nemůžeme garantovat, komu mimořádná okamžitá pomoc připadne, nebo nepřipadne. Rozhodne teprve odpovědný zástupce Úřadu práce, jejž musí žadatel navštívit. Shrňme však obecné zákonné podmínky, nebo spíše situace, kdy výjimečnou podporu velmi chudí lidé dostávají. Nejvyšší možnou pomoc většinou spočítáme vynásobením životního minima jednotlivce (ŽM).

VÁŽNÁ UDÁLOST

Speciální podporu dostane jedinec, postižený výjimečnou pohromou, například požárem nebo povodní. V tomto případě dosahuje mimořádná okamžitá pomoc až 51 150 Kč (15 x ŽM).

PŘEDMĚTY DLOUHODOBÉ POTŘEBY

Stát zaplatí nákup nebo opravu předmětů dlouhodobé potřeby, maximálně ve výši 34 100 Kč za kalendářní rok (10 x ŽM). Sem zřejmě patří instalatérské práce, vytápěcí technika apod.

VÝCHOVA DÍTĚTE

Vzdělávání, zájmová činnost nebo sociálně-právní ochrana nezaopatřených dětí (do 26 let) je další položkou, kterou někdy pokrývá mimořádná okamžitá pomoc. Lze čerpat částky odpovídajíc skutečným nákladům, maximálně 34 100 Kč ročně (10 x ŽM).

OCHRANA PŘED VYLOUČENÍM

Osoby ohrožené sociálním vyloučením (propuštěné z vězení, odcházející z dětského domova, ukončující odvykací léčbu apod.) mohou opakovaně dostat jednorázovou dávku 1 000 Kč, nanejvýše však 13 640 Kč ročně (4 x ŽM).

OCHRANA ZDRAVÍ

Mimořádná okamžitá pomoc náleží osobě, které jinak hrozí vážná újma na zdraví. Úřad práce potom doplní osobní příjem tak, aby měsíčně dosahoval aspoň existenčního minima 2 200 Kč, v případě nezaopatřeného dítěte životního minima (více ZDE).

JEDNORÁZOVÝ VÝDAJ

Co když člověk ztratí peněženku? Co když potřebuje něco skutečně velmi důležitého, ale postrádá hotovost? Stát potřebnému zaplatí například vystavení osobních dokladů nebo jejich kopií.

Základem výpočtu je životní, nebo existenční minimum

Uvedli jsme modelové situace a aktuální peněžité sumy. Jelikož mimořádná okamžitá pomoc většinou nesmí přesahovat určité násobky životního nebo existenčního minima, přidejme ještě letošní tabulku těchto finančních částek.

  2007 - 20112012 - 2020
Existenční minimum na osobu20202200
Životní minimum pro samostatně žijící osobu31263410
Životní minimum pro větší domácnostNejstarší osoba28803140
Dítě do 6 let věku16001740
Starší dítě do 15 let19602140
Nejstarší nezaopatřené dítě do 26 let22502450
Každá další osoba26002830

21 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Jsem na neschopence rok a půl. Čeká mě operace, bydlím sama. V bytě, ve kterém bydlím, mám řádnou smlouvu i trvalé bydliště. Pobírám příspěvek na bydlení a doplatek. Od pronajímatele, tj. město, mi přišel doplatek na vodu, který jsem reklamovala. Slíbili vyměnit vodoměr a nic, i po mých urgencích. Mohli by mi na odboru sociálních věcí přiznat mimořádnou okamžitou pomoc? Nechtějí mi prodloužit nájemní smlouvu. Děkuji. Slabová

  • Paní Slabová, jestli Vám kvůli nedoplatku za vodu a nečinnosti vodárenské společnosti hrozí ukončení nájemní smlouvy, určitě o mimořádnou okamžitou pomoc požádejte. Jde přece o střechu nad hlavou, a ve Vašem případě rovněž o zdraví. Na Úřadě práce bych argumentoval tak, že ztráta nájemní smlouvy by mohla zbytečně zvýšit dávku státní sociální podpory – kdybyste si musela najít něco dražšího, mohl by vzrůst taky příspěvek na bydlení. Tudíž je i v zájmu státu, aby Vám pomohl.

   (Nečinnosti vodárenské společnosti se mohu věnovat blíže, pokud by Vám nevadilo, že bych o případu zveřejnil článek – samozřejmě bez Vašich osobních údajů. Kdybyste byla pro, potřeboval bych poslat třeba na moji e-mailovou adresu woff@kupnisila.cz podrobnosti: ofocenou kopii faktury za vodu, datum odeslání reklamace a jméno vodárenské společnosti.)

 2. Dobrý den, zajímalo by mě, jak je to s jednorázovou pomocí, když odejde pračka, lednička atd. Měla jsem za to, že mi proplatí novou, ale bylo mi řečeno, že na novou mi dají tak maximálně 2 tisíce a že si mám najít pračku kolem 2 tisíc někde v bazaru. Jsem samoživitelka, 2 děti a pobírám jen sociální dávky, přídavky a příplatek na bydlení. Všude se píše, že je nárok na proplacení celé výše, ale na sociálním odboru Vám řeknou maximálně 2 tisíce a nebo použitou pračku do 2 tisíc. Nechápu to. Děkuji za odpověď.

  • Moniko, taky nechápu, z čeho úřad vychází. Zákon č. 111/2006 Sb. umožňuje mimořádnou okamžitou pomoc až do výše jednorázového výdaje“, jejž osoba v hmotné nouzi potřebuje například „na úhradu nákladů spojených s pořízením nebo opravou nezbytných základních předmětů dlouhodobé potřeby“. Můžete se odpovědného úředníka zeptat, podle jakého předpisu hranici 2 000 Kč stanovil. Anebo lze rovnou poslat stížnost k veřejnému ochránci práv – ombudsmanovi, třeba na e-mail podatelna@ochrance.cz.

 3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Zůstala jsem se synem 3 roky sama. Odstěhovali jsme se do bytu, ve kterém jsme od 1.8. 2015. Dávky mi budou vyplaceny 10.9. 2015. Jenomže elektrárna po mě chce do 31.8 zaplatit zálohu – peníze ale nemám, jsem samoživitelka… A sociálka vyplácí dávky zpětně, tím pádem já budu dlužna za srpen na nájmu. Vztahují se tyto mimořádné dávky na tuto situaci? Děkuji za odpověď.

 4. Bydlím na ubytovně v Kladně, ale majitel mi říká, že doplatek na bydlení nehradí pitnou vodu, tak máme jen užitkovou. Může mi stát hradit i pitnou vodu?

 5. Dobrý den, žiju sama se dvěma dětmi, jsem na mateřské dovolené a pobírám příspěvek na bydlení. Přišlo mi vyúčtování za elektřinu (bydlíme rok v jiném bytě, takže první vyúčtování) a mám tam doplatek 13 000 Kč. Zálohy mám všechny zaplacené, můžu si žádat o nějakou finanční pomoc? Tolik peněz dohromady bohužel nedám. Děkuji za odpověď.

 6. Dobrý den, jsem vlastníkem (s věcným břemenem) rodinného domu. Je to 1 bytová jednotka, máme společné hodiny jak na vodu, tak i na elektřinu. Hospodaříme si každý sám. Já jsem registrovaná na Úřadu práce a manžel vydělává zhruba 11 000,- Kč. Máme 1 dítě do 6 let. Platíme 3 500,- Kč za plyn a vodu co 3 měsíce. Nepřiznali mi doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí jsme měli 4 107,- Kč, nyní snížený na na 1 000,- Kč. Příspěvek na bydlení dostáváme 2 068,- Kč, protože můj manžel neměl trvalé bydliště stejné jako já. Můj otec i matka mají stejné bydliště – maminka pobývá v pečovatelském domě a dostává nejvyšší sociální dávku, kterou nám úřad započítává, což nechápu. Děkuji z odpověď.

 7. Dobrý den. Prosím vás, je možné žádat o příspěvek na postel pro syna (předmět dlouhodobé potřeby)?

 8. Pane Woffe, potřebuji poradit. Moje dcera (36 let) je ve 3. stupni invalidity se zamítnutým vyplácením důchodu. Pobírá pouze příspěvek na bydlení, doplatek jí sebrali a příspěvek na živobytí. V bytě ji musím nechat bydlet zdarma, bylo mi řečeno, protože jsem její matka. Potřebuje vymalovat, já pobírám invalidní důchod, nemůžu si dovolit ji financovat a na úřadě nám řekli, že to není předmět dlouhodobé potřeby. Co radíte?

 9. Dobrý den. Jsem muž žijící odděleně od manželky a 2 dětí. O rozvod již zažádala manželka. Soud mi určil placení alimentů na nerozvedenou manželku ve výši 4000 Kč a na děti ve výši 6000 Kč. Samozřejmě vycházel z příjmů jaké byly do té doby. Mzda se mi však snížila tím že jsem přišel o daňové odečty na děti a tím, že se firmě nedaří. V současné době mám za poslední čtvrtletí čistý příjem ze zaměstnání zhruba 20400 Kč.

  Bydlím sám v bytě 1+1 a náklady na bydlení mám cirka 7000 Kč. Samozřejmě řeším, z čeho budu žít. Jednak potřebuji také prostředky na cestu do zaměstnání, ale také nemůžu přeci žít zavřený jen mezi stěnami bytu. A jíst také musím. Navíc mám každých 14 dní děti od pátku do neděle a i těm musím samozřejmě koupit nejen jídlo, ale občas i oblečení a někam s nimi také zajít. Prosím vás, na jaké dávky a příspěvky mám vůbec nárok a mám pro jejich zažádání jít na sociálku nebo úřad práce? Děkuji.

  • Jiří, zkuste požádat o příspěvek na bydlení, a to na pobočce Úřadu práce v kraji, kde máte trvalé bydliště. Pokud vím, je možné také požádat soud, ať částku výživného upraví tak, aby pro Vás nebyla likvidační, respektive neohrožovala Vaši materiální existenci.

 10. Dobrý den. Odešla jsem od přítele s dvojčátky (19 měsíců), bydlíme 5 měsíců u mojí maminky. Dostali jsme od městského úřadu byt, ale postrádám dostatek prostředků na jeho vybavení, zkrátka nemáme téměř nic. Přítelkyně mi nechce vydat ani postel, která byla mým jediným majetkem, určeným pro děti. Mám nárok na okamžitou pomoc? Děkuji. Markéta

  • Markéto, je velmi pravděpodobné, že jako matka – samoživitelka dostanete mimořádnou okamžitou pomoc na uspokojení základních potřeb, pokud nemáte žádné prostředky a podáte na Úřadu práce patřičnou žádost. Rovnou také požádejte o příspěvek na živobytí, přídavky na děti, příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení.

   V dlouhodobém výhledu doporučuji vyhledat biologického otce Vašich dětí a domluvit, aby platil výživné – eventuálně v nejhorším případě řešit jeho vyživovací povinnost soudně. Jednak byste tím pomohla svojí domácnosti, dále také celé tuzemské společnosti (která platí sociální dávky prostřednictvím daní) a v neposlední řadě rovněž samotnému partnerovi, který bude nakonec šťastný, pokud získá zasloužený vděk svých potomků.

 11. Dobrý den, jsem samoživitelka, kterou propustili z práce ve zkušební době, z důvodu snižování stavu. Teď marodím na bývalého zaměstnavatele a hledám vhodnou práci, s ohledem na dceru, jelikož nemám hlídání. Chci se zeptat, zda by byla možná nějaká finanční pomoc od státu. Na příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi nemám nárok kvůli předešlým výplatám, prý se nevejdu do koeficientu. Poradíte mi, prosím, abych uživila nás obě?

  • Dobrý den, Jiřino, neznám detailně Vaši situaci, ale některé samoživitelky mohou na otci svého dítěte vymáhat výživné, pokud znají identitu tohoto člověka, který však utíká před svou odpovědností. Od státu možná dostanete přídavek na dítě – vizte kalkulačku pod TÍMTO odkazem. Jak píšete, na další příspěvky momentálně nemáte nárok, protože se Vám ještě započítávají předešlé příjmy. Ale časem, kvůli nemoci a nezaměstnanosti, možná získáte i příspěvek na bydlení, eventuálně taky na živobytí, a tím pádem rovněž doplatek na bydlení.

   Každopádně kdybyste musela nutně uhradit nějaký jednorázový výdaj (třeba koupit novou ledničku apod.), ale neměla zrovna prostředky, požádejte na místní pobočce Úřadu práce o dávku mimořádné okamžité pomoci. Přeji Vám, abyste se uzdravila, našla dobré stabilní zaměstnání a byla se svojí dcerou šťastná!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno