Strádající občan dostane peníze, aby venku nezmrzl ani neumřel hladem, případně na dopravu, nové doklady, domácnost nebo na děti. Zákonodárci tomu říkají mimořádná okamžitá pomoc.

Zranitelní jsme všichni, včetně nejsebevědomějších jedinců, kteří svůj relativní úspěch a blahobyt vnímají jako definitivní samozřejmost. Osamět, zchudnout a skončit bídně může kdokoli. Stačí proradnost domnělých přátel, smolná náhoda nebo těžká nemoc – a člověk náhle padá níže a níže. V takovém případě klidně požádejme o solidaritu! Dneska se chytneme nabízené pomocné ruky, abychom se dokázali postavit na svoje nohy, příště sami podpoříme někoho jiného.

Komu náleží mimořádná okamžitá pomoc

Máte nízké příjmy, které vám stačí maximálně na skromné přístřeší, a jakmile odečtete náklady na bydlení, už vám nezbývá ani životní (existenční) minimum. Navíc utrpíte živelnou pohromou, například vyhoříte nebo jste nepřímou obětí dlouhodobé virové pandemie. Eventuálně se vám poláme přístroj, který nutně potřebujete – topení, sporák, vodovod, toaleta, pračka apod. Případně nemáte dostatek peněz, abyste zaplatili školní výlet a volnočasový kroužek svému nezaopatřenému dítěti. Nebo skončíte jako bezdomovec… Toto jsou typické příklady, kdy český občan může požádat o mimořádnou okamžitou pomoc.

Ale pokračujme dalšími teoretickými tragédiemi. Třeba máte příjmy vyšší, než svoje životní (existenční) minimum, ale přesto vám zrovna schází několik korun na prášky, které podle lékaře nutně potřebujete. Také v takové situaci bývá řešením mimořádná okamžitá pomoc – abychom předešli vážné zdravotní újmě. Podrobnosti nalistujeme v zákoně č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi. O dávku žádáme na místní pobočce Úřadu práce, níže uvedeme maximální vyplácené částky.

Kolik můžete dostat v typických případech

 • Překonáváte vážnou mimořádnou událost (živelnou pohromu, požár, vichřici, povodeň, zemětřesení, ekologickou či průmyslovou havárii): až 63 750 Kč
 • Potřebujete koupit nebo opravit nezbytný praktický předmět: až 42 500 Kč za kalendářní rok
 • Mimořádná okamžitá pomoc na vzdělávání, zájmovou činnost nebo sociálně-právní ochranu nezaopatřeného dítěte: až 42 500 Kč za kalendářní rok.
 • Hledáte svoje místo ve společnosti, abyste nebyli sociálně vyloučení (například poté, co jste propuštěni z dětského domova, pěstounské péče, odvykací léčby, detence, vazby, vězení apod., nebo protože jste někým ohrožovaní či nemáte přístřeší): jednorázově až 1 000 Kč, lze čerpat opakovaně, až 17 000 Kč za kalendářní rok
 • Hrozí vám vážná újma na zdraví: doplatek, aby dospělý člověk měl aspoň 2 740 Kč měsíčně, nezaopatřené dítě podle situace (samostatně žijící 4 250 Kč, jinak do 6 let 2 170 Kč, do 15 let 2 670 Kč, do 26 let 3 050 Kč, eventuálně nejstarší osoba ve vícečlenné domácnosti 3 910 Kč měsíčně)
 • Musíte uhradit nezbytný jednorázový výdaj (například jízdné, nocleh, dokumenty pro zaměstnavatele, nové doklady, jejich kopie apod.): až do výše tohoto výdaje

Existuje ještě několik sociálních dávek:

Autorka úvodní fotografie: Ivana Divišová

29 KOMENTÁŘE

 1. Dobrý den. Jsem muž žijící odděleně od manželky a 2 dětí. O rozvod již zažádala manželka. Soud mi určil placení alimentů na nerozvedenou manželku ve výši 4000 Kč a na děti ve výši 6000 Kč. Samozřejmě vycházel z příjmů jaké byly do té doby. Mzda se mi však snížila tím že jsem přišel o daňové odečty na děti a tím, že se firmě nedaří. V současné době mám za poslední čtvrtletí čistý příjem ze zaměstnání zhruba 20400 Kč.

  Bydlím sám v bytě 1+1 a náklady na bydlení mám cirka 7000 Kč. Samozřejmě řeším, z čeho budu žít. Jednak potřebuji také prostředky na cestu do zaměstnání, ale také nemůžu přeci žít zavřený jen mezi stěnami bytu. A jíst také musím. Navíc mám každých 14 dní děti od pátku do neděle a i těm musím samozřejmě koupit nejen jídlo, ale občas i oblečení a někam s nimi také zajít. Prosím vás, na jaké dávky a příspěvky mám vůbec nárok a mám pro jejich zažádání jít na sociálku nebo úřad práce? Děkuji.

  • Jiří, zkuste požádat o příspěvek na bydlení, a to na pobočce Úřadu práce v kraji, kde máte trvalé bydliště. Pokud vím, je možné také požádat soud, ať částku výživného upraví tak, aby pro Vás nebyla likvidační, respektive neohrožovala Vaši materiální existenci.

 2. Dobrý den. Odešla jsem od přítele s dvojčátky (19 měsíců), bydlíme 5 měsíců u mojí maminky. Dostali jsme od městského úřadu byt, ale postrádám dostatek prostředků na jeho vybavení, zkrátka nemáme téměř nic. Přítelkyně mi nechce vydat ani postel, která byla mým jediným majetkem, určeným pro děti. Mám nárok na okamžitou pomoc? Děkuji. Markéta

  • Markéto, je velmi pravděpodobné, že jako matka – samoživitelka dostanete mimořádnou okamžitou pomoc na uspokojení základních potřeb, pokud nemáte žádné prostředky a podáte na Úřadu práce patřičnou žádost. Rovnou také požádejte o příspěvek na živobytí, přídavky na děti, příspěvek na bydlení a doplatek na bydlení.

   V dlouhodobém výhledu doporučuji vyhledat biologického otce Vašich dětí a domluvit, aby platil výživné – eventuálně v nejhorším případě řešit jeho vyživovací povinnost soudně. Jednak byste tím pomohla svojí domácnosti, dále také celé tuzemské společnosti (která platí sociální dávky prostřednictvím daní) a v neposlední řadě rovněž samotnému partnerovi, který bude nakonec šťastný, pokud získá zasloužený vděk svých potomků.

 3. Dobrý den, jsem samoživitelka, kterou propustili z práce ve zkušební době, z důvodu snižování stavu. Teď marodím na bývalého zaměstnavatele a hledám vhodnou práci, s ohledem na dceru, jelikož nemám hlídání. Chci se zeptat, zda by byla možná nějaká finanční pomoc od státu. Na příspěvek na bydlení a hmotnou nouzi nemám nárok kvůli předešlým výplatám, prý se nevejdu do koeficientu. Poradíte mi, prosím, abych uživila nás obě?

  • Dobrý den, Jiřino, neznám detailně Vaši situaci, ale některé samoživitelky mohou na otci svého dítěte vymáhat výživné, pokud znají identitu tohoto člověka, který však utíká před svou odpovědností. Od státu možná dostanete přídavek na dítě – vizte kalkulačku pod TÍMTO odkazem. Jak píšete, na další příspěvky momentálně nemáte nárok, protože se Vám ještě započítávají předešlé příjmy. Ale časem, kvůli nemoci a nezaměstnanosti, možná získáte i příspěvek na bydlení, eventuálně taky na živobytí, a tím pádem rovněž doplatek na bydlení.

   Každopádně kdybyste musela nutně uhradit nějaký jednorázový výdaj (třeba koupit novou ledničku apod.), ale neměla zrovna prostředky, požádejte na místní pobočce Úřadu práce o dávku mimořádné okamžité pomoci. Přeji Vám, abyste se uzdravila, našla dobré stabilní zaměstnání a byla se svojí dcerou šťastná!

 4. Dobrý den, mám dvě dcery, na které beru alimenty 5 500 a DPP do 10 000 Kč/měsíc. Bohužel však od října nepracuji. Kvůli covidu máme pracoviště uzavřené, děti mi nemá kdo hlídat a pokud by nás přítel finančně nepodpořil, byly bychom už nejspíš na ulici. Pečuji o babičku, která má 3. stupeň, avšak finance mi žádné nedává, protože z toho sama sotva vychází (nájem, léky, jídlo, inkaso…). Úspory jsme již vyčerpaly a žádná práce, která by se dala s dětmi doma skloubit, není. Už jsem pustila nájem a přestěhovaly jsme se k příteli, který má příjem 20 000 Kč/měsíc, ale platí alimenty, hypotéku, úvěr, inkaso. Moc Vás prosím o radu, co mám dělat dál.

 5. Dobrý den.
  Jsem matka samoživitelka a pobírám RP 8500 a alimenty 4000. Takže 12500 celkem.
  Nájemné mám 13500 a živobytí a doplatek na bydlení mám zamítnuté kvůli vysokému příjmu, prosím, co mám dále dělat, když jiný příjem nemám a jsem s dítětem sama? Děkuji. N.

 6. Zdravím. Manžel přišel o práci. Bude mít tedy novou, ale nedostane aspoň 2 měsíce ani korunu. Teď je přihlášen na úřadu práce. Můj příjem je cca 21 000 Kč a dostávám výživné na děti v celkové výši 4 700 Kč. Máme pronajatý starší domek, kde je nájemné 12 000 Kč a ostatní náklady 5 200 Kč. Což je voda, elektřina a plyn. Chci se zeptat, jestli máme nárok na nějaké dávky, protože nevím, jak to utáhnu ty dva měsíce. Dětem je 17 a 12. Jeden dojíždí na střední a druhé dítě navštěvuje ZŠ. Manžel skončil v práci ze své vůle, kvůli velkým neshodám s kolegy, takže ani nevím, jestli dostane nějakou podporu. Ještě má vyživovací povinnost ve výši 5 500 Kč, což nebudeme taky moct zaplatit. Mohu vás poprosit o radu, kam jít a o co žádat? Na příspěvek na bydlení bychom měli nárok, až prokážeme, že jsme 3 měsíce měli nějaký příjem. Ale mi teď nebudeme mít finance cca na 2 měsíce. Moc děkuji. Dana

  • Zdravím, paní Langrová, doporučuji Vám, abyste na úřadu práce požádali o příspěvek na živobytí, který Vám dorovná aspoň životní minimum. Kdyby Vám nestačil na nějaké nutné výdaje, tamtéž zažádejte o mimořádnou okamžitou pomoc. A taky, jak píšete, o příspěvek na bydlení – všechno tohle vyřizuje úřad práce. Přeju Vám, ať tohle období úspěšně překonáte.

 7. Zdravím, mám problém. Manžel se se mnou rozvádí. Byt je napsaný na tchána, je to byt CPI, odkud mě tchán vypsal. Teď nemám, kde bydlet. Mám nárok na okamžitou pomoc od úřadu práce?

  • Zdravím, Lucie, pokud Vám hrozí bezdomovectví, měla byste dostat jednorázově až 1 000 Kč, respektive maximálně 15 440 Kč za kalendářní rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno