Ceny paliva se vyvíjí a dodavatelé energií často aktualizují své ceníky. I proto nebývá snadné porovnat si náklady na vytápění. Poradíme vám, jak zjistit, který způsob vytápění je dlouhodobě výhodný a na co si dát pozor.

Náklady na vytápění rodinného domu se šplhají na desetitisíce korun ročně, a proto se rozhodně vyplatí mít přehled o nabízených možnostech. Bude to osvědčený kotel nebo třeba populární tepelné čerpadlo?

Dostupná pevná paliva

Dlouhodobě nejlevnější způsob topení zaručují pevná paliva – nejčastěji dřevo, hnědé uhlí nebo stále oblíbenější dřevní pelety. „Moderní kotle mají snadné ovládání a díky vysoké účinnosti spotřebují méně paliva,“ upřesňuje Ing. Jana Stříteská ze společnosti OPOP. Tato firma se sídlem ve Valašském Meziříčí vyrábí kotle na pevná paliva víc než 60 let.

Výhodou tuhých paliv je, že se majitel může předzásobit na celou topnou sezónu. Když zvolí pro nákup vhodnou dobu (obvykle na jaře), může klidně 20 procent z ceny ušetřit.

V případě palivového dřeva hodně záleží na tom, o jakou dřevinu se jedná, kolik má zbývající vlhkosti a kolik práce si člověk udělá sám. Poskládaná suchá polínka jsou samozřejmě dražší než čerstvě pokácená kulatina.

pelety

Otazníky vznášející se nad plynem

Zemní plyn byl v České republice dlouhou dobu jasnou volbou. Vysoká cena a hrozící nedostupnost způsobily, že se mnohé domácnosti začaly poohlížet po jiném způsobu vytápění.

Při stavbě nového domu obvykle padne volba na tepelné čerpadlo, při modernizaci staršího domku je lepší vzít do úvahy i další možnosti, jako nabízí třeba kotle na tuhá paliva. Rozhoduje velikost domu a jeho stav i stáří, geografická poloha a nároky majitelů.

kotel na dřevo, náklady na vytápění

Tepelné čerpadlo není všespásné

Oblíbená tepelná čerpadla (typ země-voda, případně vzduch-voda) slibují levný provoz díky využívání geotermální energie nebo energie z okolního vzduchu. K tomu ale potřebují také elektřinu, kterou čerpají klasicky ze sítě. A právě vysoký účet za elektrickou energii může nepříjemně překvapit některé majitele starších domů, které mají horší izolační vlastnosti a vyšší tepelné ztráty.

U domů s klasickými radiátory, bez vyměněných oken a zaizolované fasády může tepelné čerpadlo způsobit víc škody než užitku. Takový provoz by byl neúměrně drahý, a proto je potřeba výměnu předem dobře zvážit a zkonzultovat s odborníkem.

Elektřina za vhodných podmínek

Leckoho může překvapit, že vytápění elektřinou nemusí být jen dírou na peníze. Pokud se pro takové vytápění rozhodnou majitelé novostavby, která má téměř nulové nároky na spotřebu energie, může jít o funkční řešení. Často se používá elektrický topný kabel v podlahovém topení. Jako záložní zdroj pak může sloužit například krb na dřevo nebo automatická kamna na pelety.

Nespoléhejte na modelové výpočty

Pro laika může být rozhodnutí o nejlepším systému vytápění opravdu složité. „Technologie jdou stále kupředu a pořizovací ceny se mění podle poptávky, situace na trhu i podle roční doby. Značné rozdíly jsou také v nákladech na instalaci, údržbu a servis,“ upozorňuje Ing. Jana Stříteská z OPOP.

Nejdůležitější rada tedy zní: nehledět jen na reklamní nabídky nebo názory kolegy z práce. Každý dům je jiný a podle jeho stavu je potřeba vybrat odpovídající topný systém na míru.

Zdroj fotografií: Shutterstock, OPOP

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno