Poslanci schválili novou legislativu, aby se insolventní občané mohli rychleji vrátit do normálního života. Zkrácení oddlužení na 3 roky pravděpodobně nabude účinnosti od 1. ledna 2025. Zájemci se následně přihlásí u svého krajského soudu, který vyzve jejich věřitele, aby nahlásili svoje pohledávky. Jestli potom dlužníci ve 3 letech splatí tolik dluhů, kolik dokážou, jejich insolvence skončí.

Jak se dostanete z insolvence

Krajské soudy přijímají žádosti o oddlužení už nyní, ale podmínky jsou poměrně přísné. Finanční úpadek vám uznají, pouze pokud máte více než 1 věřitele a svoje dluhy nejste schopni splácet více než 30 dnů po jejich splatnosti.

Soudy zároveň posuzují, zda žadatelé mají poctivé úmysly a jsou v zoufalé situaci, nebo se pouze vyhýbají svým povinnostem. Obvykle vyhoví čestným žadatelům, kteří mají takové příjmy, aby splatili aspoň 30 % svých závazků a administrativní náklady, například insolvenčního správce.

Jestli soudce vaši žádost o oddlužení přijme, následně vyzve vaše věřitele, aby nahlásili svoje pohledávky. Podle insolvenčního zákona bude vypočtena částka, která vám zůstane z vašich finančních příjmů, a jaká část půjde na splátky. Oddlužení momentálně trvá maximálně 3 nebo 5 let podle toho, zda dlužník splatí minimálně 60 % či 30 % svých pohledávek.

Zkrácení oddlužení na 3 roky

Dobří hospodáři splatí všechny svoje dluhy, smolaři však končí ve dluhové pasti. Nemají ani tolik peněz, aby za 3 roky splatili 60 % svých závazků, a 5 let v přísném oddlužovacím režimu nevydrží. Jsou v permanentní exekuci, a proto odcházejí do šedé ekonomiky. Neplatí své dluhy, ale ani daně, sociální a zdravotní pojištění. V České republice jsou takových jedinců statisíce, podobné osudy ovšem existují také v okolních zemích.

Evropský parlament proto přijal směrnici, která uvolňuje pravidla pro oddlužení podnikajících fyzických osob. Zadluženým živnostníkům postačí, když ve 3 letech splatí aspoň tolik svých závazků, kolik zvládnou. Většina členských států Evropské unie jde ještě dál a mírnější pravidla rozšiřuje na všechny fyzické osoby, například i na zaměstnance nebo důchodce. Takovou reformu schválila také česká Poslanecká sněmovna.

Milosrdnou novelu insolvenčního zákona odsouhlasila většina sněmovních stran: vládní ODS, STAN, Piráti, TOP 09, KDU-ČSL a opoziční SPD. Proti bylo pouze hnutí ANO. Vládní strany ovládají také Senát, takže novela pravděpodobně projde taky horní komorou českého Parlamentu. Zkrácení oddlužení na 3 roky zřejmě nabude účinnosti 1. ledna 2025.

Žádosti, termíny a kalkulačka

Zatím ještě nevíme, jaká nezabavitelná částka zůstane dlužníkům, kteří přejdou pod insolvenčního správce v příštím roce. Ale víme, kdo může požádat krajský soud o oddlužení.

  • Buďto sám dlužník, pokud má magisterské právnické či ekonomické vzdělání.
  • Nebo prostředník: advokát, notář, soudní exekutor, insolvenční správce či takzvaná akreditovaná osoba, která vám jako jediná poslouží bezplatně.

Taky dokážeme spočítat, kolik musíte splatit svým věřitelům podle dosavadních a pravděpodobných budoucích pravidel, abyste byli oddluženi. Příklad: Nesplacený dluh činí 1 000 000 Kč. Kdyby oddlužení začalo 1. 1. 2020, dlužník by musel splatit aspoň 600 000 Kč do 31. 12. 2022, nebo 300 000 Kč do 31. 12. 2024. Kdyby oddlužení začalo 1. 1. 2025, stačilo by splatit 300 000 Kč do 31. 12. 2027. Další příklady přepočítá kalkulačka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno