Naši čelní politici vydělávají podobné peníze jako špičkoví programátoři, ale oproti vrcholným manažerům soukromých korporací jsou relativně chudí. Plat poslance, senátora nebo ministra přitom doplňujeme ještě takzvanými náhradami, naturáliemi a odchodným.
Demokratický zastupitel má těžkou profesi. Reprezentuje svůj volební okrsek a zároveň určitou zájmovou skupinu, takže někoho potěší, ale jiného naštve. Pokud například obhajuje zaměstnanecká práva, brzdí podnikatele. Jakmile navrhne nižší sociální odvody, pomůže oběma předchozím skupinám, ale ohrozí důchodce. A zatímco vyjednává obtížné kompromisy, ztělesňuje konflikt a končí jako smutný hrdina jadrných vtipů.
Jistě, politici mají také výhody – kupříkladu rozhodují o svých osobních příjmech. Plat poslance, senátora nebo ministra nezávisí primárně na jejich výkonech, nýbrž na právních předpisech č. 236/1995 a 297/2019 Sb. Nicméně politici zodpovídají za miliony starobních a invalidních důchodců, pacientů, studentů a žáků. Zatímco zábavní průmysl vynáší svým elitním manažerům mnohonásobně vyšší odměny.
Naši demokratičtí zastupitelé vydělávají spíše jako špičkový zaměstnanec, třeba prvotřídní počítačový specialista. Musejí však důstojně reprezentovat Českou republiku a mezitím odevšad slyší, že údajně berou příliš mnoho. Přepočítejme tedy, kolik platíme svým krizovým manažerům, kteří právě nyní řeší všelijaké rozpočtové, energetické, válečné, klimatické, demografické a další krize.
Vrcholní čeští politici dostávají tyto odměny:
- Plat = platová základna (94 775 Kč) násobená koeficientem a zaokrouhlená na stovky nahoru
- Náhrady pracovních výdajů (doprava, ubytování, strava, administrativa, odborná literatura)
- Naturální plnění (osobní auto s řidičem, byt, kancelář, zdravotní služby, telefonní stanice)
- Odchodné = minimálně 1 a maximálně 5 posledních měsíčních platů, podle počtu odsloužených let
Hrubý měsíční plat poslance a senátora
- Poslanec: (základna x 1,08) + náhrada = 198 200 Kč
- Místopředseda výboru: (základna x 1,3) + náhrada = 219 100 Kč
- Předseda výboru: (základna x 1,52) + náhrada = 239 900 Kč
- Místopředseda Sněmovny/Senátu: (základna x 2,06) + náhrada = 291 100 Kč
- Předseda Sněmovny/Senátu: (základna x 2,9) + náhrada = 370 700 Kč
Náhradu počítáme jako 101 % platové základny a zase zaokrouhlujeme na celé stokoruny nahoru, takže vychází 95 800 Kč. Takovou kompenzaci pobírá třeba poslanec, který má trvalé bydliště dále než 250 kilometrů od Poslanecké sněmovny a zároveň vyčerpá všechny prostředky na reprezentaci, tuzemské stravování a administrativu. Nezapočítáváme například náhrady za zahraniční cesty.
Hrubý měsíční plat pro člena české vlády
- Ministr: (základna x 2,06) + 30 % základny jako náhrada = 223 800 Kč
- Vicepremiér: (základna x 2,49) + 33 % základny jako náhrada = 267 300 Kč
- Premiér: (základna x 2,90) + 37 % základny jako náhrada = 310 000 Kč
Opět nezapočítáváme třeba náhrady za zahraniční cesty, které by jinak musely být prokázány.
Plat a starobní důchod pro europoslance
- Europoslanec = 10 377,43 € hrubého, po unijní daňové srážce a sociálních odvodech 8 088,03 eur čistého, tedy podle aktuálního kurzu asi 204 300 Kč měsíčně. Když přičteme příspěvky na kancelář, jídlo, dopravu, zdravotní péči a další výdaje, dohromady vyjde až přes 408 600 Kč/měsíc.
- Odchodné = 1 měsíční plat za každý rok, kdy zákonodárce pracoval v Evropském parlamentu. Maximálně však obdrží 24 takových dávek.
- Starobní důchod = 3,5 % poslaneckého platu za každý celý odsloužený rok, nejvíce však 70 %. Europoslanec může do této penze v 63 letech.
Europoslanec dostává výplatu, odchodné a důchod od Evropské unie, z českého státního rozpočtu neobdrží nic navíc. Naopak může být svojí domovinou ještě dodatečně zdaněn.