Naši čelní politici vydělávají podobné peníze jako špičkoví programátoři, ale oproti vrcholným manažerům soukromých korporací jsou relativně chudí. Plat poslance, senátora nebo ministra přitom doplňujeme ještě takzvanými náhradami, naturáliemi a odchodným.

Demokratický zastupitel má těžkou profesi. Reprezentuje svůj volební okrsek a zároveň určitou zájmovou skupinu, takže někoho potěší, ale jiného naštve. Pokud například obhajuje zaměstnanecká práva, brzdí podnikatele. Jakmile navrhne nižší sociální odvody, pomůže oběma předchozím skupinám, ale ohrozí důchodce. A zatímco vyjednává obtížné kompromisy, ztělesňuje konflikt, rezignuje na své zásady, tloustne, slábne a končí jako smutný hrdina jadrných vtipů.

Jistě, politici mají také výhody – kupříkladu rozhodují o svých osobních příjmech. Plat poslance, senátora nebo ministra nezávisí primárně na jejich výkonech, nýbrž na právních předpisech č. 236/1995 a 297/2019 Sb. Nicméně politici zodpovídají za miliony důchodců, žáků a (potenciálních) pacientů. Zatímco zábavní průmysl vynáší svým elitním manažerům tisícinásobně vyšší odměny.

Naši demokratičtí zastupitelé vydělávají spíše jako špičkový zaměstnanec, třeba prvotřídní počítačový specialista. Musejí však důstojně reprezentovat Českou republiku a mezitím odevšad slyší, že údajně berou příliš mnoho. Přepočítejme tedy, kolik platíme svým krizovým manažerům v bezprecedentní energetické krizi.

Vrcholní čeští politici dostávají tyto odměny:

 • plat = platová základna (84 060 Kč) násobená koeficientem a zaokrouhlená na stovky nahoru
 • náhrady pracovních výdajů (doprava, ubytování, strava, administrativa, odborná literatura)
 • naturální plnění (osobní auto s řidičem, byt, kancelář, zdravotní služby, telefonní stanice)
 • odchodné = minimálně 1 a maximálně 5 posledních měsíčních platů, podle odsloužených let

Hrubý měsíční plat poslance a senátora

 • poslanec: (základna x 1,08) + náhrada = 175 800 Kč
 • místopředseda výboru: (základna x 1,3) + náhrada = 194 300 Kč
 • předseda výboru: (základna x 1,52) + náhrada = 212 800 Kč
 • místopředseda Sněmovny/Senátu: (základna x 2,06) + náhrada = 258 200
 • předseda Sněmovny/Senátu: (základna x 2,9) + náhrada = 328 800 Kč

Náhradu počítáme jako 101 % platové základny (zase zaokrouhlujeme na celé stokoruny nahoru, takže na 85 000 Kč), což platí třeba pro poslance, který má trvalé bydliště dále než 250 kilometrů od Poslanecké sněmovny a zároveň vyčerpá všechny prostředky na reprezentaci, tuzemské stravování a administrativu. Nezapočítáváme například náhrady za zahraniční cesty.

Hrubý měsíční plat pro člena české vlády

 • ministr: (základna x 2,06) + 30 % základny jako náhrada = 198 500 Kč
 • vicepremiér: (základna x 2,49) + 33 % základny jako náhrada = 237 200 Kč
 • premiér: (základna x 2,90) + 37 % základny jako náhrada = 275 000 Kč

Opět nezapočítáváme třeba náhrady za zahraniční cesty, které by jinak musely být prokázány.

Plat a starobní důchod pro europoslance

 • europoslanec = 9 386,29 eur hrubého, po unijní daňové srážce a sociálních odvodech 7 316,63 eur čistého, tedy podle aktuálního kurzu (24,610 Kč/€) asi 180 000 Kč měsíčně. Europoslanec dostává výplatu od Evropské unie, z českého státního rozpočtu neobdrží nic navíc. Naopak může být svojí domovinou ještě dodatečně zdaněn.
 • starobní důchod = 3,5 % poslaneckého platu za každý celý odsloužený rok, nejvíce však 70 %, opět hrazeno z unijního rozpočtu. Europoslanec může do této penze v 63 letech.

Autor úvodní ilustrační fotografie: David Peterson

5 KOMENTÁŘE

 1. Tak především, plat odpovídá odpovědnosti – jako ve firmě, která se musí postarat o 10 milionů lidí. Ale jasně, můžeme diskutovat, jestli se stará dobře, nebo špatně.

  • To máte určitě pravdu , ale ti co tam sedí za pětidomilici určitě nee,když jsou jim lhostejní čeští občane a raději budou pořád podporovat UK

 2. Dobrý poslanec, ministr, premiér musí dýchat pro lidi, sloužit, obětovat se. Ale jakou kolem sebe vidíme realitu? Obyčejní občané berou platy kolem 20 000 Kč hrubého, zatímco vyžírkové ve Sněmovně, Senátu a Strakově akademii sami sobě přidělují několikanásobně víc! Takže konečně povstaňme, soudruzi! A hurá na příživníky!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno