Naši čelní politici vydělávají podobné peníze jako špičkoví programátoři, ale oproti vrcholným manažerům soukromých korporací jsou relativně chudí. Plat poslance, senátora nebo ministra přitom doplňujeme ještě takzvanými náhradami, naturáliemi a odchodným.

Demokratický zastupitel má těžkou profesi. Reprezentuje svůj volební okrsek a zároveň určitou zájmovou skupinu, takže někoho potěší, ale jiného naštve. Pokud například obhajuje zaměstnanecká práva, brzdí podnikatele. Jakmile navrhne nižší sociální odvody, pomůže oběma předchozím skupinám, ale ohrozí důchodce. A zatímco vyjednává obtížné kompromisy, ztělesňuje konflikt a končí jako smutný hrdina jadrných vtipů.

Jistě, politici mají také výhody – kupříkladu rozhodují o svých osobních příjmech. Plat poslance, senátora nebo ministra nezávisí primárně na jejich výkonech, nýbrž na právních předpisech č. 236/1995 a 297/2019 Sb. Nicméně politici zodpovídají za miliony starobních a invalidních důchodců, pacientů, studentů a žáků. Zatímco zábavní průmysl vynáší svým elitním manažerům mnohonásobně vyšší odměny.

Naši demokratičtí zastupitelé vydělávají spíše jako špičkový zaměstnanec, třeba prvotřídní počítačový specialista. Musejí však důstojně reprezentovat Českou republiku a mezitím odevšad slyší, že údajně berou příliš mnoho. Přepočítejme tedy, kolik platíme svým krizovým manažerům, kteří právě nyní řeší všelijaké rozpočtové, energetické, válečné, klimatické, demografické a další krize.

Vrcholní čeští politici dostávají tyto odměny:

  • Plat = platová základna (94 775 Kč) násobená koeficientem a zaokrouhlená na stovky nahoru
  • Náhrady pracovních výdajů (doprava, ubytování, strava, administrativa, odborná literatura)
  • Naturální plnění (osobní auto s řidičem, byt, kancelář, zdravotní služby, telefonní stanice)
  • Odchodné = minimálně 1 a maximálně 5 posledních měsíčních platů, podle počtu odsloužených let

Hrubý měsíční plat poslance a senátora

  • Poslanec: (základna x 1,08) + náhrada = 198 200 Kč
  • Místopředseda výboru: (základna x 1,3) + náhrada = 219 100 Kč
  • Předseda výboru: (základna x 1,52) + náhrada = 239 900 Kč
  • Místopředseda Sněmovny/Senátu: (základna x 2,06) + náhrada = 291 100
  • Předseda Sněmovny/Senátu: (základna x 2,9) + náhrada = 370 700 Kč

Náhradu počítáme jako 101 % platové základny a zase zaokrouhlujeme na celé stokoruny nahoru, takže vychází 95 800 Kč. Takovou kompenzaci pobírá třeba poslanec, který má trvalé bydliště dále než 250 kilometrů od Poslanecké sněmovny a zároveň vyčerpá všechny prostředky na reprezentaci, tuzemské stravování a administrativu. Nezapočítáváme například náhrady za zahraniční cesty.

Hrubý měsíční plat pro člena české vlády

  • Ministr: (základna x 2,06) + 30 % základny jako náhrada = 223 800 Kč
  • Vicepremiér: (základna x 2,49) + 33 % základny jako náhrada = 267 300 Kč
  • Premiér: (základna x 2,90) + 37 % základny jako náhrada = 310 000 Kč

Opět nezapočítáváme třeba náhrady za zahraniční cesty, které by jinak musely být prokázány.

Plat a starobní důchod pro europoslance

  • Europoslanec = 10 377,43 € hrubého, po unijní daňové srážce a sociálních odvodech 8 088,03 eur čistého, tedy podle aktuálního kurzu asi 204 300 Kč měsíčně. Když přičteme příspěvky na kancelář, jídlo, dopravu, zdravotní péči a další výdaje, dohromady vyjde až přes 408 600 Kč/měsíc.
  • Odchodné = 1 měsíční plat za každý rok, kdy zákonodárce pracoval v Evropském parlamentu. Maximálně však obdrží 24 takových dávek.
  • Starobní důchod = 3,5 % poslaneckého platu za každý celý odsloužený rok, nejvíce však 70 %. Europoslanec může do této penze v 63 letech.

Europoslanec dostává výplatu, odchodné a důchod od Evropské unie, z českého státního rozpočtu neobdrží nic navíc. Naopak může být svojí domovinou ještě dodatečně zdaněn.

5 KOMENTÁŘE

  1. Tak především, plat odpovídá odpovědnosti – jako ve firmě, která se musí postarat o 10 milionů lidí. Ale jasně, můžeme diskutovat, jestli se stará dobře, nebo špatně.

    • To máte určitě pravdu , ale ti co tam sedí za pětidomilici určitě nee,když jsou jim lhostejní čeští občane a raději budou pořád podporovat UK

  2. Dobrý poslanec, ministr, premiér musí dýchat pro lidi, sloužit, obětovat se. Ale jakou kolem sebe vidíme realitu? Obyčejní občané berou platy kolem 20 000 Kč hrubého, zatímco vyžírkové ve Sněmovně, Senátu a Strakově akademii sami sobě přidělují několikanásobně víc! Takže konečně povstaňme, soudruzi! A hurá na příživníky!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno