Evropská komise navrhuje, aby byly dálnice v celé unii zpoplatněny podle jednotného systému. Doposud však každý členský stát vybírá peníze samostatně – vlastní pravidla má Česká republika, stejně jako Maďarsko, Rakousko, Slovinsko nebo Chorvatsko. Jízda k Jaderskému moři proto připomíná slalom, při kterém balancujeme mezi časovou a finanční náročností. Cesta do Chorvatska autem v roce 2018 proběhne rychle a pohodově, pokud zvolíme kratší trasu a Slovinsko řízneme ověřenou zkratkou zadarmo. Nejprve ale porovnejme dálniční poplatky pro osobní vůz *.

V Rakousku kupte dálniční známku, ve Slovinsku jeďte mimo dálnice

Základní dilema zní: Pojedeme přes Rakousko, nebo přes Maďarsko? Doporučuji kratší trasu po lepších silnicích, kolem čistších odpočívadel a toalet, kde spíše porozumíme místnímu jazyku a můžeme platit použitelnější měnou, místo abychom drmolili hunské názvy obcí a zatěžovali svoji peněženku uherskými forinty. V Rakousku dokonce vyjdou výhodně i dálniční poplatky, protože oplátkou dostaneme odpovídající servis!

Nejlepší cesta do Chorvatska autem v roce 2018 vede přes Mikulov, pokračujeme kolem Vídně a Grazu, načež odbočíme z dálnice A2 na A9, abychom směřovali ke slovinským hranicím. Potom nastává řešitelný problém, totiž jak překonat nejmenší alpský stát, aniž bychom tam nechali příliš mnoho.

Cestovatelský portál uamk.cz prokázal automobilistům úžasnou službu, když natočil bezplatnou cestu přes Slovinsko na video, jak uvidíme záhy. Z dálnice A9 sjedeme na Exitu 226 a pokračujeme následovně: Mureck → hraniční most přes řeku Mura (směr Trate) → Lenart → odbočka na Maribor → Ptuj → most přes Ptujské jezero, potom ještě krátký nezpoplatněný úsek dálnice a Chorvatsko.

Cesta do Chorvatska autem v roce 2018, bezplatný slovinský úsek

Bezplatný slovinský úsek obráceně, tentokrát při návratu domů

Cesta do Chorvatska autem v roce 2018 končí pobřežní linií

Cílový stát vybírá peníze formou mýtného, podle velikosti vozu a trasy, většinu komunikací však nechává bezplatnou. Pokud míříme přes Slovinsko k moři, můžeme vjet na následující zpoplatněné úseky: na severu Rupa – Rijeka, dále Krcki Most (na ostrov Krk) a jihovýchodněji Zagreb – Split – Dubrovník. Mám příjemnou osobní zkušenost s jízdou přímo podél mořského pobřeží, které českého turistu obvykle dovede k cíli, aniž narazí na mýtnou bránu.

* Jak vyjde cesta do Chorvatska autem v roce 2018? Dálniční poplatky srovnáváme pro osobní automobil do 3 500 kilogramů. Finanční částky převádíme na české koruny podle aktuálního kurzu České národní banky 25,3 Kč/euro Kč/euro, 0,081 Kč/forint a 3,4 Kč/kunu, zaokrouhlujeme na desítky.

3 KOMENTÁŘE

    • Tak jest – Slovinci už celý úsek dostavěli, a tedy zpoplatnili. Takže video, které bylo ještě minulé léto aktuální, už řidičům nepomůže.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno