Ekologická likvidace vozidel – co je třeba znát?

0

Stará a mnohdy nepojízdná vozidla představují akorát zbytečné starosti. Je dobré je včas nechat zlikvidovat, a to v souladu s předpisy. O ekologickou likvidaci se postará autorizované vrakoviště. Celý proces není složitý, přinášíme vám přehled toho, co byste měli vědět. 

Význam ekologické likvidace

V autech se nachází řada nebezpečných materiálů, proto je důležité je správně zlikvidovat. Vrakoviště poskytují profesionální služby, díky kterým se můžete zbavit autovraku, který už je nepojízdný. Všechny materiály jsou přitom zlikvidovány bezpečně a šetrné k životnímu prostředí, některé mohou být i dále recyklovány.

Výběr autovrakoviště

Pokud máte vozidlo ke zlikvidování, je důležité najít autovrakoviště oprávněné k ekologické likvidaci vozidel. Jsou totiž vyžadována různá povolení a vhodné technologie. Autorizované autovrakoviště můžete najít poměrně snadno – na stránkách Ministerstva životního prostředí totiž najdete seznam míst, kde se vraku legálně zbaví. Skvělou volbou je například ekologická likvidace od Autocentrum Vojkov s.r.o., kde vám nabídnou komplexní služby, jako je například odtah a odhlášení na úřadě. 

Ekologická likvidace vozidel

Zdroj foto: vlastní / likvidacevojkov.cz

Potřebné doklady

Celý proces se samozřejmě neobejde bez určitých dokladů. Pokud likvidaci vyřizujete sami, budete potřebovat občanský průkaz. Majitele vozu ale může někdo zastoupit s využitím plné moci. Dále je nutné předložit velký technický průkaz vozidla.

Na závěr dostanete potvrzení o ekologické likvidaci vozidla. To je nezbytné pro následné odhlášení auta z registru. K tomu budete potřebovat opět občanský průkaz nebo plnou moc a k tomu malý i velký technický průkaz. Dále je třeba vyplnit formulář k vyřazení a předložit také obě SPZ.

Zapomenout byste neměli ani na zrušení pojištění. K tomu je třeba předložit zelenou kartu a velký technický průkaz, ve kterém je uvedeno, že je dané vozidlo již vyřazené.

Pozn.: Od ledna 2024 nastala změna – dopravní úřady přestávají automaticky vydávat velké technické průkazy. Plně je nahradí malé technické průkazy, které poněkud změní svou podobu a budou obsahovat více informací než dosud. 

Řešení bez starostí

Celý proces není zrovna složitý, ale může být časově náročný. Některá autovrakoviště proto nabízí špičkové služby, díky kterým vše zvládnete bez starostí. Vrak bezplatně odtáhnou, zlikvidují a pak za vás vyřeší i odhlášení na úřadě. Nemusíte si tak dělat těžkou hlavu s vyplňováním papírů. Na vás pak už bude jen zrušení povinného ručení.

Výkupní cena

Autovrakoviště většinou starší vůz vykoupí za symbolickou cenu, řádově v tisícikorunách. Jestliže máte novější vozidlo a máte pocit, že auto není v tak špatném stavu, pak ho můžete nabídnout na náhradní díly za výrazně vyšší výkupní cenu.

Ekologická likvidace vozidel je důležitá pro ochranu životního prostředí. Jde o jednoduchý způsob, jak se můžete zbavit autovraku – a to bezpečně, legálně a bez starostí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno