Bezpečnost vašich účtů

Jak jde o přihlašování do důležitých internetových účtů, měla by být vždy na prvním místě bezpečnost. Mezi tyto důležité účty patří bezesporu emailová schránka a všechny účty, na kterých máte peníze. To se bezesporu týká také účtů na kryptoměnových burzách nebo směnárnách. Pokud je to možné, rozhodně si zapněte dvou faktorové nebo i více faktorové ověření při každém přihlášení.

V praxi potom přihlašování probíhá tak, že kromě hesla musíte zadat další kódy. Ty mohou přijít přes SMS, na emailovou adresu nebo jsou hesla automaticky generována pomocí aplikace Google Authenticator. Vy poté během přihlašování tato hesla zadáte.

Samotný proces přihlašování zabere o několik vteřin déle, na druhou stranu je váš účet mnohem lépe zabezpečen a i kdyby se teoreticky někdo dostal k vašemu heslu, tak mu nebude k přihlášení stačit. Jestli obchodujete s kryptoměnami a mince si na burzách držíte, důrazně doporučujeme zapnout co nejvíce stupňů ověření, jak jen je potřeba. Co se týče zasílání kódů přes SMS nebo email, tak tam je to snadné – zadáte telefonní číslo nebo adresu, na kterou vám budou kódy zasílány. My se teď podíváme na další stupeň zabezpečení pomocí aplikace Google Authenticator.

Jak funguje Google Authenticator

Aplikace Google Authenticator automaticky generuje šestimístné kódy, které jsou potřeba k přihlášení do různých účtů. Tyto kódy se pravidelně mění a jsou napevno spojeny přímo s vaším telefonem.

Aby se tedy někdo dostal k vašemu účtu, potřeboval by jak znalost vašeho hesla, tak fyzický přístup k vašemu telefonu. Tím se k zabezpečení přidá další vrstva a jakýkoliv pokus o získání kontroly nad vaším účtem je pro případné útočníky značně zkomplikováno.

Kde stáhnout aplikaci Google Authenticator

Aplikace Google Authenticator je dostupná pro mobilní zařízení se systémy Android a iOS a je dostupná jak na Google Play tak na App Store:

Jak zapnout dvoufaktorové ověření (2FA)

Zapnutí dvoufaktorového ověření je velmi snadné. Postupujte takto:

  1. Po přihlášení na burzu nebo směnárnu najděte možnost zapnutí dvoufaktorového ověření. Tato možnost je obvykle nabízena už při samotné registraci, jinak jí najdete obvykle pod záložkou „Security“
  2. Zobrazí se vám QR kód, který slouží k propojení vašeho účtu s telefonem
  3. Stáhněte a zapněte aplikaci Google Authenticator na svém telefonu a vpravo dole klikněte na červené kolečko se symbolem +
  4. Zvolte možnost skenování čárového kódu, čímž se zapne fotoaparát, který je potřeba namířit na QR kód
  5. QR kód se načte do aplikace Google Authenticator a účet je propojen přímo s vaším telefonem
  6. Při přihlašování na burzu nebo do jiné služby je potřeba zapnout aplikaci Google Authenticator a zadat vygenerovaný kód

Co když ztratím mobil nebo vymažu aplikaci Google Authenticator?

Aplikace Google Authenticator není přímo propojena s vaším Google účtem a není synchronizovaná se žádným zařízením. Tím se zaručuje bezpečnost, kdy je k získání kódu opravdu potřeba mít mobil fyzicky u sebe a opsat kód. Na druhou stranu, pokud se mobil ztratí nebo se aplikace vymaže, tak nelze opětovným nainstalováním snadno vrátit propojené účty.

Při zapnutí dvoufázového ověření pomocí Google Authenticator vám budou vygenerovány buď jednorázové kódy pro přihlášení, nebo náhradní kód, který lze zadat přímo do Google Authenticator. Pokud se vrátíte k návodu, tak v bodě 4 byste místo QR kódu vybrali možnost Zadání dodaného klíče. Toto funguje například u burzy Binance.

Pokud dostanete jednorázové kódy, můžete se s nimi přihlásit k účtu a znovu zpřístupnit dvoufaktorové ověření, při kterém stačí postupovat podle návodu výše.

Vygenerované kódy nebo záchranná hesla si poznamenejte na bezpečné místo a nejlépe je napište na papír a dobře uschovejte. Pokud si smažete aplikaci a nemáte přístup k těmto kódům, je obvykle zpřístupnění burzy nebo jiné služby velmi komplikované a bude potřeba opravdu dokázat, že majitelem účtu jste právě vy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno