Na ulicích přibývají automatické pokladny, které vydávají a přijímají hotovost. Pokud umějí obojí, jde o vkladové bankomaty neboli vkladomaty. Fungují jednoduše, rychle a nepřetržitě. Každý vkladomat patří určité bance, a proto slouží pouze jejím klientům. Ale časy se mění. Finanční ústavy navazují spolupráci, aby vás v budoucnu obsloužil i vkladový bankomat jiné (cizí) banky.

Podle čeho poznáte vkladomat

Pravděpodobně znáte tradiční bankomat, který funguje jako automatická pokladna (anglicky Automatic Teller Machine = ATM). Má klávesnici a monitor, připomíná plechovou skříň a bývá přístupný široké veřejnosti. Stojí na ulici, v pasáži, v obchodním centru apod. Některé automatické pokladny, které vyplácejí a také přijímají hotovost, jsou označeny VÝBĚR / VKLAD.

Jakmile do bankomatu vložíte svoji platební kartu a zadáte svoje osobní identifikační číslo (Personal Identification Number = PIN), na displeji se zobrazí nabídka. Každý funkční bankomat vyplácí fyzické peníze, takže primární bývá Výběr hotovosti. Také přepočítá, kolik peněz vám zbývá na bankovním účtu, stačí kliknout na Zůstatek. A pokud v nabídce uvidíte Vklad hotovosti, máte před sebou obousměrný vkladomat.

Jak funguje vkladový bankomat?

Vkladomat vyplácí a přijímá fyzické peníze, které paralelně odepisuje nebo připisuje na bankovním účtu. Pakliže zvolíte druhou možnost, vkladový bankomat se otevře, aby převzal vaše bankovky. Některé automaty přijímají platidla horizontálně, jiné vertikálně. Bankovky tedy vkládáte buďto zboku jako pizzu do trouby, nebo svrchu jako toastový chleba do toustovače.

Vkladomat rozezná jejich hodnotu, takže klidně libovolně smíchejte stovky, dvoustovky, pětistovky, tisícovky, dvoutisícovky či pětitisícovky. Ale dejte pozor, aby nebyly potrhané! Bankovky nemačkejte, nepřekládejte, ani nespojujte (provázkem, gumičkou, svorkou)! Všechny srovnejte do úhledného balíčku, a ten vložte do otevřeného šuplíku.

Podmínky ČS, ČSOB, KB, Monety a dalších

Přední tuzemské banky provozují vkladomaty pro svoje klienty zadarmo. Ale přijímají pouze české bankovky. Dále omezují počet cenných papírů, které můžete vložit najednou a většinou také celkovou sumu, kterou smíte připsat na svůj účet v jednom vkladu či za den.

BankaPočet bankovekCelková suma
Česká spořitelna60 ks/balíček350 000 Kč/vklad
ČSOB200 ks/vklad350 000 Kč/vklad
Komerční banka200 ks/vklad300 000 Kč/vklad
Moneta Money Bank350 ks/vkladNeomezena
Raiffeisenbank200 ks/vklad350 000 Kč/vklad
Fio banka300 ks/vklad250 000 Kč/den
Air Bank200 ks/vklad600 000 Kč/den
 1. Načtěte svoji platební (debetní nebo kreditní) kartu.
  • Modernější bankomaty mají bezkontaktní čtečku, nad kterou stačí mávnout.
  • Pokud natrefíte na starší ATM, potom svoji kartu natočte přední stranou nahoru a čipem k automatu. Následně ji vložte do otvoru, který obvykle bliká či svítí zeleně.
 2. Jakmile automat rozezná kartu, vyzve vás, abyste zadali svůj PIN (identifikační číslo).
 3. Zadejte správný PIN, a bankomat vám nabídne možnosti. Vyberte Vklad hotovosti.
 4. Přepočítejte bankovky, které chcete vložit do bankomatu. Nesmějí být poškozené!
 5. Otevře se přihrádka, do které vložte bankovky. Musejí nepřeložené, nesvázané a srovnané do úhledného balíčku.
 6. Bankomat vám oznámí, kolik napočítal vložených peněz. V ideálním případě vám umožní, abyste zvolili libovolný cílový bankovní účet. Jste-li spokojeni, potvrďte vklad.
 7. Převezměte stvrzenku a nezapomeňte v bankomatu svoji kartu.

Svůj vkladomat představuje Česká spořitelna

Vklady přijímá rovněž Komerční banka

Vkladový automat od Raiffeisenbank

Mohu vložit peníze do bankomatu jiné banky?

Bankéři provozují vkladomaty pro svoje klienty. Takže peníze můžete vložit pouze do vkladových bankomatů, které provozuje „vaše“ banka. Uveďme příklady:

 • Vlastníte 1 platební kartu od Česká spořitelny, jinou banku nemáte. Proto jste odkázáni pouze na Spořku a její bankomaty.
 • Máte 2 platební karty od Komerční banky a Monety. Takže můžete vkládat peníze do jejich vkladomatů, ale nikoli do bankomatu České spořitelny.

Kde stojí nejbližší vkladomat? Mapa

V České republice stojí tisíce vkladových bankomatů, ale každý obsluhuje pouze klienty svého majitele. Proto v následujícím seznamu rozklikněte název svojí banky. Dostanete se na mapu nebo seznam jejích vkladomatů, abyste našli nejbližší adresu.

Kdy budou vložené peníze na účtu?

Moneta převádí vklady okamžitě“. Česká spořitelna bývá hotová „během několika vteřin“. Komerční banka a Raiffeisenbank dokončí transakci v řádu několika minut“. ČSOB obvykle převádí peníze na účet „okamžitě“, ale po 18. hodině, o svátcích a víkendech musíte počkat do následujícího pracovního dne. mBank vyřizuje běžné vkladové operace do konce aktuálního dne, pozdní noční vklady připisuje do nejbližšího rána.

Vkladový bankomat jiné (cizí) banky

Na finančním trhu panuje konkurence, která však hlavním aktérům nebrání ve smysluplné spolupráci. Komerční Banka, Moneta, Air Bank a UniCredit sdílejí svoje bankomaty, aby pokryly větší území a přitom ušetřily. Do jejich společného projektu momentálně nepatří vkladomaty, samy však přidávají slůvko „zatím“.

Snad tato sympatická kooperace nezamrzne a přidají se další finančníci, abyste mohli vkládat peníze také do bankomatu jiné (cizí) banky. Na liberálnější vkladomaty čekají obyčejní střadatelé, ale také příznivci nových technologií, kteří svoje úspory posílají třeba do Revolutu.

Autor úvodní fotografie: Andrea Piacquadio

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno