Jak vybrat brýle pro malou tvář a nevypadat jako moucha Tse-tse?

0

Sluneční brýle jsou nezbytným doplňkem, a to hned ze dvou důvodů. Chrání oči před slunečními paprsky a k tomu perfektně doladí outfit. Proto by vám minimálně jeden model neměl chybět. Může však být výzva vybrat vhodný styl, pokud máte menší obličej. Proto vám přinášíme tipy, jak správně vybrat, abyste byli spokojení.

Komfort na prvním místě

Ať už vybíráte pánské nebo dámské sluneční brýle, vždy je důležité, abyste se s nimi cítili dobře. Neexistuje norma, která by udávala, jak velkou část vašeho obličeje mohou brýle překrývat. Vybírejte proto dle toho, co se vám líbí. A hlavně dle toho, co je vám pohodlné. Příliš velké modely mohou být nekomfortní – často překáží, nesedí správně a mohou tak být spíše na obtíž. Proto je třeba zaměřit se na velikost rámu. Pro obdobný typ brýlí v nabídce najdete varianty v různých velikostech.

žena v brýlích a slunečníku

Zdroj foto: Ground Picture / Shutterstock.com

Precizní měření

Nejjednodušší je změřit si, jak velké brýle vlastně potřebujete. Pokud už doma máte takové, které vám dobře sedí, pak můžete rozměrově vyjít z nich. Jestli ne, bude třeba změřit samotný obličej: 

  1. Důležitá je šířka od jednoho spánku ke druhému. Je to nejdůležitější rozměr, neboť určuje, jak dobře sluneční brýle zakryjí vaše oči a chrání je před slunečním zářením. 
  2. Záleží také na délce – od brady až k hornímu okraji čela. Brýle by se měly hodit k proporcím obličeje, tzn. pokud máte spíše delší tvář a chcete ji opticky zkrátit, měli byste nosit sluneční brýle, které dokáží tento rys vyvážit. Můžete třeba vybrat model s tenčí horní částí rámu, čímž tvář opticky zkrátíte. 

Díky změření předem budete mít i při online nákupech jasno, zda vám vybraný model sedne, či nikoli. Například sluneční brýle Guess jsou k dispozici v různých rozměrech, můžete tak vybrat takový, který chcete. Jestli se vám nechce měřit nebo chcete mít opravdu jistotu, že vám brýle padnou, pak je nejlepší nakupovat v kamenných obchodech. Tam si vyzkoušíte různé styly a modely, hned přitom víte, zda jde o správnou volbu. Zkušený optik vám navíc s výběrem pomůže a nasměruje vás k tomu, co hledáte. 

Jak vybrat brýle

Zdroj foto: Cookie Studio / Shutterstock.com

Praktické tipy pro nákup

Pokud vyrazíte do kamenné prodejny, můžete si snadno ověřit, zda vám brýle dobře padnou. Zde je několik praktických rad: 

  • Jejich šířka by měla být zhruba stejná jako šířka vašeho obličeje (i když i tady jsou samozřejmě výjimky, pokud vysloveně hledáte oversized brýle). 
  • Dejte pozor na to, kolik je místa mezi vaším spánkem a stranicemi (nožičkami) brýlí – pokud se do tohoto prostoru vejde prst, pak jsou rozměry příliš velké. 
  • Naopak věnujte pozornost i tomu, zda nejsou příliš malé – pokud je musíte při nasazování roztahovat, budou později nepříjemně tlačit. 
  • Pozornost věnujte i tomu, jak sedí na nose. Neměly by klouzat ani tlačit – u kovových obrouček lze posazení mnohdy lehce upravit, aby zcela vyhovovalo. 
  • Dbejte na to, aby brýle byly posazené na nose, nikoli na lícních kostech. 

Je důležité, abyste při výběru byli pozorní. Snadno totiž můžete přehlédnout různé detaily. Dopřejte si dostatek času a nepodceňujte ani drobné nepohodlí. Při pravidelném nošení se totiž všechny nedokonalosti projeví naplno. Volte proto model, který vám perfektně padne. Nabídka velikostí je rozmanitá. Díky tomu najdete to pravé, i když máte jemnější obličej.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno