Mistrovství světa v ledním hokeji, tradiční svátek nejrychlejší kolektivní hry světa, v roce 2023 hostí Lotyšsko a Finsko. V našem průvodci pro fanoušky na jednom místě najdete podrobné informace o cenách, možnostech dopravy i nákupu vstupenek na MS 2023.

Průvodce návštěvou mistrovství světa v hokeji: Kde se hraje MS 2023?

Mistrovství světa v hokeji 2023 se hraje ve dvou městech, a sice ve finském Tampere a v lotyšské Rize. Letošní světový šampionát zde proběhne v termínu od 12. do 28. května 2023.

Teprve počtvrté v historii se o pořadatelství turnaje dělí dvě různé země, vůbec poprvé jde ovšem o státy bez společné hranice. Přímé návštěvníky turnaje může toto specifikum postavit před nečekané překážky. S naším průvodcem se jim jistě dokážete vyhnout a budete se moci soustředit na to nejdůležitější – na co nejpříjemnější zážitek.

Skupiny MS hokej: Česko hraje ve skupině B v Rize, finále hostí Tampere

Ze dvou pořadatelských měst je pro tuzemské fanoušky zajímavější to lotyšské. Český tým startuje v základní skupině B v Rize, která je ostatně od našich hranic blíže než Tampere. Potěšující je i nižší cenová relace pobaltské země.

Podle programu MS v hokeji čeští hokejisté v Rize odehrají sedm utkání základní skupiny. Čtvrtfinále, kam postupují čtyři nejlepší celky z každé skupiny, budou hostit Tampere i Riga a dopředu nejde odhadnout, ve kterém městě svůj zápas odehrají zrovna Češi.

Jisté ovšem je, že semifinále a medailová utkání hostí Tampere. V ideálním případě si tak česká reprezentace, obhájce bronzu, zahraje v obou městech.

Skupina A – TampereSkupina B – Riga
FinskoČesko
USAKanada
ŠvédskoŠvýcarsko
NěmeckoSlovensko
DánskoLotyšsko
FrancieNorsko
RakouskoKazachstán
MaďarskoSlovinsko

Vstupenky na Mistrovství světa v hokeji 2023 – kde koupit, cena: Kolik stojí lístky na český tým?

Nejlevnější lístky na zápasy českého týmu na MS v hokeji stojí od €29, v přepočtu necelých 700 Kč.

Ceny vstupenek do haly Arena Riga se liší podle kategorie místa i soupeře českého týmu. Nejdražší lístky vyjdou na €135, zhruba 3 100 Kč. Vstupenky na lotyšskou část MS 2023 se prodávají na jednotlivé zápasy, nelze si zakoupit zvýhodněné balíčky. Podrobný rozpis cen najdete v tabulce níže.

Zápasy o medaile už proběhnou ve finském Tampere. Lístky na zápas o bronz začínají na €105, nejlevnější vstupenky na finále vyjdou na €285. Lze si však pořídit zvýhodněné balíčky, které cenu na jeden zápas příjemně snižují.

Vstupenky si můžete zakoupit na oficiálním webu IIHF zde. Při nákupu vstupenek z druhé ruky doporučujeme postupovat nanejvýš obezřetně, podobně velké akce jsou oblíbeným terčem podvodníků.

Jinou, mnohem bezpečnější možností je nákup sportovního zájezdu u prověřených agentur. Takové balíčky v sobě obsahují jak vstupenky, tak dopravu, ubytování a mnohdy i nějaký ten výlet mimo hokejovou arénu. Každá služba ovšem něco stojí a při koupi komplexního zájezdu je třeba počítat s vyšší cenou.

DatumSoupeř ČRKat 1Kat 1AKat 2Kat 3
Pá 12. 5.Slovensko€89€79€69€29
Ne 14. 5.Kazachstán€89€79€69€29
Po 15. 5.Lotyšsko€135€99€89€49
Čt 18. 5.Slovinsko€89€79€69€29
So 20. 5.Norsko€89€79€69€29
Ne 21. 5.Švýcarsko€135€99€89€49
Út 23. 5.Kanada€89€79€69€29
Další informace o vstupenkách a ceny lístků na zápasy v Tampere najdete zde

MS v hokeji: Cesta do Lotyšska – doklady, celní předpisy, čím se platí?

Lotyšsko je členským státem Evropské unie i součástí Schengenského prostoru. Pro cestu do Lotyšska vám tedy postačí platný občanský průkaz, cestovní pas není potřeba.

Protože je tato pobaltská země od roku 2014 součástí eurozóny, v Lotyšsku se platí eurem. Je na vašem uvážení, zda si eura směníte již před cestou, nebo až na místě. Dovoz hotovosti přesahující 10 000 EUR je ovšem podle devizových předpisů třeba deklarovat.

Pro cestu do Lotyšska aktuálně nejsou vydána žádná upozornění nebo varování, doporučujeme však zkontrolovat web Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Zde zároveň najdete i aktuální celní předpisy, podle nichž může každá osoba do Lotyšska dovézt až:

 • 800 cigaret
 • 200 doutníků
 • 110 litrů piva
 • 90 litrů vína
 • 10 litrů tvrdého alkoholu

MS hokej Lotyšsko: Cesta do Rigy – doprava autem, autobusem, vlakem, letecky (spojení Praha – Riga)

České a lotyšské hlavní město od sebe dělí zhruba 1 000 km vzdušnou čarou. Není tedy překvapením, že nejrychleji se do Rigy dostanete letecky.

Přímé lety mezi Prahou a Rigou provozují aerolinky Ryanair a Air Baltic, využít lze i služeb z Vídně létající aerolinky Laudamotion. Zpáteční letenky průměrně stojí okolo 2 500 Kč.

Další možností je vyrazit do Rigy vlastním vozem. Cesta autem měří okolo 1 400 km a vede přes Polsko, je tedy třeba počítat s příslušnými dálničními poplatky na vybraných úsecích. Přímo v Litvě jsou dálnice pro osobní vozidla do 3,5 tuny zdarma. Ceny benzinu a nafty jsou srovnatelné s těmi českými.

Cestu vlakem nedoporučujeme, do Rigy nejezdí žádné přímé spoje a cesta s přestupy tak řádově trvá dva až tři dny. Jiné je to s cestou autobusem, která trvá do 24 hodin. Autobusové spojení Praha – Riga zajišťuje několik dopravců, ceny jsou podobné těm za letenky. V době konání hokejového MS je ovšem třeba počítat s vyšší zaplněností spojů, jízdenky doporučujeme koupit s velkým předstihem.

MHD Riga – jízdenky, doprava po městě, jak se dostat na stadion pro MS v hokeji 2023?

Jedním z nejrychlejších způsobů dopravy po Rize je cestování městskou hromadnou dopravou (MHD). Přímo před halou Arena Riga, domovem českého týmu na MS v hokeji, stojí zastávka autobusové linky 24.

Riga se rozkládá na ploše 304 km² a žije v ní přes 600 tisíc obyvatel. Je tedy menší než naše hlavní město Praha – a multifunkční hala Arena Riga se nachází zhruba kilometr od centra města. Je tak možné udělat něco pro své zdraví a po Rize chodit pěšky, cestování MHD ovšem ušetří váš čas.

Síť veřejné dopravy v Rize tvoří autobusy, trolejbusy, tramvaje a minibusy, jejichž společným provozovatelem je dopravní podnik Rigas satiskme. Z toho plyne jednoznačná výhoda – jízdenky jsou pro všechny druhy dopravy jednotné.

Řidiči MHD pro jednotlivé jízdy prodávají papírové jízdenky za €2, výhodnější je ovšem pořídit si žlutou cestovní kartičku „Yellow e-ticket“ a na ni nahrávat digitální jízdenky. Ceny vybraných lístků jsou následující:

 • nepřestupní jízdenka – €1,15
 • přestupní jízdenka na 60 minut – €2,30
 • jízdenka na 24 hodin – €5
 • jízdenka na 3 dny – €10

MS hokej 2023 – Ceny v Lotyšsku, srovnání cen s ČR: Kolik co stojí v Rize?

Všeobecně se dá říci, že ceny v Lotyšsku a v ČR jsou si podobné. Za některé položky – například doprava nebo ubytování – v Rize zaplatíte méně. Jiné, a to včetně alkoholu, jsou v Lotyšsku dražší.

Cenová hladina služeb v Rize je samozřejmě dražší než ve venkovských oblastech, přesto by návštěva MS v hokeji 2023 neměla zruinovat vaši peněženku. Ceny v restauracích jsou o několik procent dražší, za tříchodové menu pro dvě osoby zaplatíte zhruba €40. Potěší ovšem nižší ceny za nealkoholické nápoje.

Domů si navíc kromě zážitků můžete přivézt například oblečení, jehož nákup v Lotyšsku vyjde podstatně levněji. Podívejte se na přehled orientačních cen zboží v lotyšských obchodech. Pro přepočet jsme použili aktuální kurz eura platný v době psaní článku.

ZbožíMnožstvíCena v Lotyšsku (EUR)Cena v Lotyšsku (CZK)
Mléko1 l€1,2228 Kč
Chléb0,5 kg€1,1627 Kč
Rýže1 kg€2,1751 Kč
Vajíčka12 ks€2,3354 Kč
Sýr1 kg€9,23215 Kč
Šunka1 kg€10,14236 Kč
Balená voda1,5 l€0,7016 Kč
Láhev vína0,7 l€7,00163 Kč
Pivo0,5 l€1,4233 Kč
Cigarety20 ks€4,28100 Kč

MS hokej 2023 Tampere: Cesta do Finska na mistrovství světa – auto, vlak, letenky

Finskou část MS v hokeji 2023 hostí Tampere. Čtvrtmilionové město leží v jižní části země, mnozí fanoušci ho osobně poznali při bronzovém tažení českých hokejistů loňským šampionátem.

Letos se česká hokejová reprezentace v Tampere může představit nejdříve ve čtvrtfinále, zcela jistě pak v případném semifinále a zápase o medaili. Cestu do Finska tak mnozí příznivci budou plánovat až na poslední chvíli, v návaznosti na výsledky MS.

Vězte, že mezi Prahou a Tampere neexistuje žádný přímý autobusový nebo vlakový spoj. Je to dáno i tím, že mezi estonským Tallinem a Helsinkami je třeba trajektem překonat Finský záliv. S tím je třeba počítat i při cestě autem. Podívejte se, jaké jsou možnosti cesty do Tampere a kolik času takový přesun zabere.

 • Doprava autem: z Prahy cca 1 900 km, zabere 25 hodin, je třeba počítat s trajektem mezi Estonskem a Finskem
 • Letecká doprava: vždy nejméně s jedním mezipřistáním (v průměru okolo 8 hodin), lze využít přímé lety do Helsinek, které od Tampere dělí 180 km

Ceny ve Finsku – pivo, restaurace, obchody: Kolik co stojí v Tampere během MS hokej 2023?

Finsko je jednou z nejdražších zemí Evropské unie, hrubým odhadem jsou zde ceny nejméně dvakrát vyšší než v ČR. Opět je ale samozřejmě podstatné, co si chcete koupit.

Například prodej alkoholu a cigaret ve Finsku podléhá státnímu dohledu, ceny v obchodech i restauracích jsou podstatně vyšší. Kdo se chce po sledování hokeje zchladit půllitrem točeného piva, v baru zaplatí klidně i sedm euro. Tříchodové menu pro dva v restauraci střední cenové hladiny vyjde zhruba na €80, tedy necelé dva tisíce Kč.

Dobrou zprávou je, že také Finsko je členem EU a celní a devizové předpisy umožňují dovoz přiměřeného množství zboží pro osobní potřebu.

Pozor však, nápoje s více než 22% obsahem alkoholu mohou převážet jen osoby starší 20 let a dovoz více než 80% destilátů je zcela zakázán. Kuřáci pak mohou dovážet jen krabičky označené varováním ve finštině i švédštině, jinak je množství omezeno na jeden karton.

ZbožíMnožstvíCena ve Finsku (EUR)Cena ve Finsku (CZK)
Mléko1 l€0,9322 Kč
Chléb0,5 kg€2,1249 Kč
Rýže1 kg€1,5236 Kč
Vajíčka12 ks€2,7163 Kč
Sýr1 kg€5,89137 Kč
Šunka1 kg€15,63364 Kč
Balená voda1,5 l€1,2028 Kč
Láhev vína0,7 l€12,00280 Kč
Pivo0,5 l€2,5559 Kč
Cigarety20 ks€9,20214 Kč

Covid omezení během mistrovství světa v hokeji – Lotyšsko, Finsko a covid-19 aktuálně (očkování, test)

Před letošním mistrovstvím světa v hokeji neplatí žádná speciální omezení kvůli covid-19. Obě země opatření pro zahraniční návštěvníky zrušily již v průběhu roku 2022. Při cestě do Lotyšska ani Finska se tak aktuálně nemusíte prokazovat očkováním nebo negativním covid testem.

Situace se samozřejmě může změnit, proto před cestou na MS v hokeji určitě zkontrolujte příslušné informace u MZV ČR.

Časový posun ve Finsku a v Lotyšsku – čas teď v Rize, kolik je teď hodin v Tampere?

V Rize i v Tampere je právě teď o hodinu více než v ČR. Pokud je například v Česku 19:00, ve Finsku a Lotyšsku bude 20:00 hodin.

Obě severské země se nacházejí ve stejném časovém pásmu UTC+2, které se v letním období mění na UTC+3. Ke střídání zimního a letního času zde dochází stejně jako v Česku, hodinový rozdíl oproti našemu času je tedy konstantní. Stejně tak tomu bude i během MS v hokeji 2023, dobře se při jeho sledování bavte.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno